ŁATWE NAWADNIANIE OGRODU W SKRZYNIACH

by Kasia Bobocińska

Odkąd na wiosnę zbudowaliśmy naszą pierwszą skrzynię na warzywa i zaczęliśmy powoli tworzyć nasz ogród warzywny w skrzyniach  Ogród warzywny w skrzyniach. Co musisz o nich wiedzieć? PROJEKT WARZYWNIAK ciągle go modernizujemy. Dodajemy nowe skrzynie: Jak zbudować skrzynie na warzywa? Co włożyć do środka? PROJEKT WARZYWNIAK, upiększamy otoczenie: OBUDOWA NA KOMPOSTOWNIK – DIY, ale przede wszystkim sadzimy owoce i warzywa: WARZYWNIAK. SADZIMY WARZYWA I OWOCE W OGRODZIE. Nasze plony może ni były w tym roku zbyt okazałe, ale powoli wszystkiego się uczymy a z zebranych warzyw udało mi się ugotować przepyszne zupy. Nie wyobrażam sobie jak smaczna i słodka może być własnoręcznie zasadzona marchewka! Coś pysznego! Wiemy natomiast jakie błędy popełniliśmy i jednym z nich było między innymi regularne podlewanie. To ono z pewnością zaważyło na wielkości naszych warzyw. Zależało mi mi na znalezieniu sposobu na łatwe nawadnianie ogrodu w skrzyniach, nawet podczas naszej nieobecności. Z pomocą przyszedł mi system Gardeny a właściwie dwa systemy o których Wam dzisiaj opowiem.

NAWADNIANIE OGRODU. SYSTEM NAWADNIANIA GARDENA

Kupując stary dom z ogrodem niestety musieliśmy pogodzić się z tym, że nie było w nim systemu automatycznego podlewania. Nie wyobrażałam też sobie skopać cały stary ogród, aby zaprojektować w nim nowoczesny system podlewania. Zresztą wierze w rozwiązania ekologiczne i cały nasz “system” podlewania oparty był na wodzie z popy oraz deszczówce. Dlatego zdecydowaliśmy się zaplanować nasz system w pobliżu pompy, rozprowadzając go tak, aby po drodze ominąć korzeni dużych drzew. Nie było to łatwe zadanie, ale udało nam się zamontować w ogrodzie kilka puszek Aqua-stop czyli elementów systemu PIPLEINE.

Czym jest system PIPELINE Gardeny?

To system, który pozwala nam na pobór wody nawet w oddalonych częściach ogrodu. Zamiast biegać po całkiem sporych rozmiarów działce z 50 metrowym wężem, który place nam się pod nogami wpinamy się do puszki. To tak jakbyśmy po całym ogrodzie rozprowadzili sobie kurki od wody, do których możemy podłączyć się z wężem. 

Do puszek Aqua stop możemy też podpić inne systemy np. zraszaczy lub system podlewania kropelkowego.

SYSTEM NAWADNIANIA OGRODU – krok po kroku

Niestety do instalacji systemu poboru wody musieliśmy rozkopać trochę naszą działkę. Udało nam się jednak zrobić to w taki sposób, że po instalacji rur nie ma już dzisiaj śladu, za to my mamy w kilku punktach ogrodu rozmieszczone Aqua Stop. 

Jak zainstalować system PIPELINE?

Po pierwsze potrzebujemy dostępu do wody, w naszym przypadku była to studnia z pompą do której zamontowaliśmy programator Gardeny, który pozwoli nam łatwo sterować systemem nawadniania.

OGRÓD W SKRZYNIACH NAWODNIENIE

Po drugie musimy podłączyć za pomocą węża nasz programator z puszką podłączeniową – Sprinklersystem od której odprowadzać będziemy wodę do naszych puszek Aqua Stop. Obie puszki wyglądają bardzo podobnie a różni je jedynie kolor zamknięcia *pomarańczowy to Aqua Stop a szary to Sprinklersystem.

Następnie do naszych puszek mocujemy czarny waz Gardeny, który zakopujemy w ziemi. 

Uwaga! Zanim zakopiecie swój system Pipeline koniecznie zróbcie test. My musieliśmy jeszcze raz wkładać wąż, dopóki nie usłyszeliśmy charakterystycznego kliknięcia oznaczającego poprawny montaż.

Julek bardzo pomagał nam w pracy. Wszystko sprawdzał i nadzorował. Zasmakował też w ziemi 🙂

W jedno popołudnie rozprowadziliśmy punkty poboru wody w kilku miejscach w ogrodzie. 

NAWODNIENIE OGRODU W SKRZYNIACH

Dzięki zamontowaniu systemu Pipeline łatwo mogliśmy podłączyć system podlewania kropelkowego Micro – drip. Początkowo nie przemyśleliśmy zbytnio montażu naszego nawodnienia kropelkowego i kupiliśmy jeden wąż a właściwie: linię kroplującą o długości 50m. Jak widzicie linia miał tylko jeden początek i koniec i musiała być poprowadzona górą po skrzynkach, co po pierwsze było marnotrawstwem wody, która ciekła też pomiędzy skrzynkami, po drugie utrudniała poruszanie się a po trzecie brzydko wyglądała.

OGRÓD W SKRZYNIACH NAWODNIENIE

Musieliśmy rozbudować nasz system podlewania i kupić dodatkowe elementy w postaci:

  • rozgałęziaczy
  • korków zamykających
  • reduktorów ciśnienia
  • klamry mocujące ułatwiające montaż węża na boku skrzyni

dzięki, którym mogliśmy rozbudować system nawadniania Micro-drip i dostosować go do podlewania aż 3 skrzyń, bez marnotrawienia wody!

Rozgałęziacz typu T
OGRÓD W SKRZYNIACH NAWODNIENIE
Korek zamykający
OGRÓD W SKRZYNIACH NAWODNIENIE
Reduktor ciśnienia

Czy wspominałam już jak bardzo Julek nam pomagał?

Asystował przy wszystkich etapach.

Wreszcie nasz ogród w skrzyniach prezentował się jak należy i co najważniejsze miał odpowiedni dostęp do wody!

OGRÓD W SKRZYNIACH NAWODNIENIE

Poniżej jeszcze krótki schemat pokazujący jak można wykorzystać systemy nawadniania Gardeny. Być może za jakiś czas postaramy się rozbudować nasz system o kurtyny wodne lub zraszacze. Zobaczymy. Na razie jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych modernizacji systemu nawodnienia! O takich rozwiązaniach zawsze marzyłam!

OGRÓD W SKRZYNIACH NAWODNIENIE

Related Posts

Leave a Comment