Remont kuchni – o czym pamiętać?

by Kasia Bobocińska

Czy da się dobrze przygotować do remontu? Próbować można, ale nigdy nie ma się gwarancji, że coś się po drodze nie zaskoczy nas negatywnie. Parafrazując słynne powiedzenie, w życiu pewne jest kilka rzeczy: podatki, śmierć oraz to, że coś nie pójdzie po naszej myśli podczas remontu. Mając na uwadze remont kuchni, która jest strategicznym pomieszczeniem w domu, warto pamiętać o kilku rzeczach i dobrze się do niego przygotować. Remont kuchni – o czym pamiętać, aby przebiegł on gładko i bez zakłóceń.

Remont kuchni – jak go zaplanować?

Bez względu na to, czy planujesz tylko wymienić fronty szafek, całe szafki, czy też będziesz pruć ściany do remontu kuchni trzeba się dobrze przygotować. To tak jak z nauką: im więcej wiesz, tym mniej się stresujesz. Oczywiście w nawet najlepiej strategicznie operacji zatytułowanej „remont kuchni” nie możemy przewidzieć wszystkiego i zawsze coś może pójść nie tak. Nie przewidzimy opóźnień w dostawie płytek, czy niedyspozycji fachowca, który miał je kłaść. Musimy mieć z tyłu głowy taką myśl, ale też nie nastawiać się na to. Najlepiej od razu zaopatrzyć się w melisę i w trudnych sytuacjach postawić na chill i wyciszenie. Oczywiście żartuję, ale przynajmniej nie doprowadzać się do furii i nie podnosić poziomu stresu do maksimum, bo to będzie miało negatywne skutki dla naszego zdrowia. Albo my wykończymy tę kuchnię, albo ona nas wykończy.

Podczas remontu kuchni musimy wszystko zaplanować, tak aby poszedł on sprawnie i bez zakłóceń. W końcu na kilka tygodni wyłączamy z użycia najbardziej strategiczne pomieszczenie w domu. Jak długo możesz żywić się jednogarnkowymi daniami z przenośnej płyty elektrycznej albo być na diecie pudełkowej lub żywić się w pobliskiej restauracji? Po tygodniu, dwóch zatęsknimy za ciepłymi posiłkami, dlatego wszystkie rzeczy do kuchni oraz ekipa remontowa musi być zamówiona wcześniej. Najlepiej, gdyby wszystkie szafki, płytki, zlew, armatura oraz cały asortyment czekał już w garażu przed startem remontu, tak aby wyeliminować jeden z czynników ryzyka czyli: opóźnienia w dostawie

Najlepiej, gdyby na czas remontu udało się uruchomić tak zwaną letnią kuchnię, czyli przenieść się z przygotowywaniem posiłków do ogrodu. Dlatego, jeśli nie zmusza nas do remontu kuchni jakaś usterka czy awaria instalacji, remont kuchni w domu jednorodzinnym dobrze by było zaplanować na cieplejsze miesiące w roku. 

Etapy remontu kuchni

Zanim zaczniemy burzyć ściany, zrywać szafki i kuć kafelki przygotuj dobry projekt wnętrza. Zacznij od swoich potrzeb i marzeń. Spisz je na kartce i zastanów się, czy są one do zrealizowania w tym wnętrzu. Żeby przekonać się, czy wyspa o której marzycie będzie pasowała do waszej kuchni zróbcie Porządną Inwentaryzację (w moim sklepie znajdziecie check listy, które przydadzą się podczas remontu kuchni a sporo informacji o projektowaniu kuchni znajdziecie również  we wpisie: Jak zaprojektować kuchnię?). Dobrze wykonane pomiary, uchronią Was przed źle zaprojektowaną zabudową kuchenną. Jeśli robicie remont w starym budownictwie, o ile to możliwe sprawdźcie stare plany, zobaczcie gdzie są kominy i przeanalizujcie je dokładnie, żeby podczas kucia ścian czy zbijania płytek nie natrafić na niespodziankę.  W przypadku remontu naszej kuchni w starym domu, taką niespodzianką było na przykład odkrycie, że do kuchni nigdy nie została doprowadzona ciepła woda.

Podsumujmy pierwsze etapy remontu kuchni: po pierwsze inwentaryzacja, po drugie sprawdzenie starych planów a po trzecie dobry projekt. Jeśli nie jesteśmy w stanie profesjonalnie zaprojektować naszej kuchni, oddajmy to w ręce fachowców, gdyż oszczędzi nam to wielu stresów oraz czasu poświęconego na samokształcenie. Jeśli jednak planujesz stworzyć projekt samodzielnie, to starannie rozplanuj rozmieszczenie wszystkich instalacji, mebli kuchennych, sprzętu AGD oraz oświetlenia. Pamiętaj o zasadzie trójkąta roboczego, która pozwoli Ci korzystać z kuchni w sposób ergonomiczny. Przygotowując projekt kuchni kieruj się przede wszystkim własnymi potrzebami, sposobem w jaki przygotowujesz posiłki a nie modą i trendami. Dużo krwi może napsuć nam projektowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Sprawdź dokładnie jakich podłączeń potrzebują wybrane przez nas sprzęty AGD i w jaki sposób np. nasza lodówka z dozownikiem wody ma mieć dostarczaną wodę, przez jakie podłączenie. 

Kolejnym i chyba moim ulubionym etapem remontu kuchni jest rozbiórka, demontaż, kucie – czyli totalny Armagedon w kuchni w domu. Walka z wszechobecnym pyłem, notoryczne wycie wiertarki udarowej etc. To co mogę Wam z pewnością poradzić to zwiększcie ekipę do maksimum i zróbcie to w dzień – dwa. Nie ma nic gorszego, nisz powolny proces rozbiórki wykonywany wieczorami. Gdybym ja miała to robić to w weekend zakrzyknęłabym grupę przynajmniej 5 osiłków, wyposażyła ich w łomy oraz sprzęt ciężki, zamówiła kontener i pozbyłabym się kuchni najszybciej jak się da.

Kiedy mamy już uprzątniętą kuchnię, bez płytek, bez kafelków na ścianach, czas na wyrównywanie, szpachlowanie, szlifowanie i gruntowanie ścian. Jeśli podłoga tego wymaga i są takie możliwości (nie podniesiemy przez to znacząco poziomu podłogi) wylewamy na podłogę wylewkę poziomującą. Następnie możemy przystąpić do położenie glazury oraz materiału na naszą podłogę.

Kolejne kroki mają nas doprowadzić do etapu, w którym mamy odświeżone ściany, nową podłogę i czekamy na montaż mebli. W tak przygotowanym pomieszczeniu można rozpocząć montaż mebli kuchennych oraz wstawić sprzęt AGD – szeroki wybór takich urządzeń znajdziesz m.in. na https://www.sferis.pl/lodowki-3323. Pamiętaj, żeby do podłączenia sprzętu zaprosić wykwalifikowanych fachowców, bo źle podłączony sprzęt bywa najczęstszą przyczyną awarii, która doprowadzi nas…do kolejnego remontu.

Kiedy mamy już szafki, sprzęt AGD możemy dopieścić kuchnię za pomocą dodatków oraz idealnie dobranego oświetlenia, które może stanowić główny punkt skupienia uwagi w tym wnętrzu .

Ile trwa remont kuchni?

Wszystko uzależnione jest od skali naszych działań. Jeśli panujemy tylko zmienić fronty szafek, to remont będzie krótki, weekendowy. Jeśli planujemy zmienić układ szafek, to sama rozbiórka i montaż zajmie nam kilka dni. Natomiast jeśli planujemy zmienić wszystko, to czeka nas co najmniej kilkutygodniowa przeprawa. 

Jeśli trafimy na dobrą ekipę remontową z dużą ilością specjalistów, po których nie trzeba poprawiać, to możemy spać spokojnie. Niestety wszystko sprawdza się do budżetu. Jeśli mamy odpowiedni budżet zrobimy remont szybko i sprawnie. Jeśli jednak będziemy chcieli przyoszczędzić na fachowcach to zajmie on nam zdecydowanie więcej czasu. Z oszczędności możemy część prac wykonać samodzielnie, ale czas remontu się wydłuży. Jednak fachowiec, dzięki doświadczeniu i posiadanym narzędziom wykona prace remontowe znacznie szybciej. Podobnie architekt może nam zaproponować rozwiązania o jakich byśmy nawet nie pomyśleli, bo zna rynek znacznie lepiej niż my.

Na długość trwania remontu ma też wpływ dobra organizacja czasu. Jeśli fachowcy mogą pracować bez przeszkód, nie brakuje im materiałów, nie ma przestoi, wszystko idzie szybko i sprawnie.

Owszem możemy sami skuć płytki, czy zerwać podłogę, ale jeśli robimy remont w domu, w którym mieszkamy i będziemy robić sobie to powolutku to musimy się liczyć z tygodniami w brudzie i kurzu. Ja już chyba dojrzałam do decyzji, żeby wszystkie brudne prace zrobić szybko i w jeden weekend z pomocą wyspecjalizowanych fachowców. Zaraz po studiach przerabiałam długi i pracochłonny remont mieszkania w kamienicy i dobrze pamiętam chodzenie do pracy w czarnej kurtce pokrytej pyłem. Nie wspominając o tym, że długotrwałe życie w pyle nie odbiło się dobrze na moim zdrowiu. 

Podsumowując, gdy zdecydujecie się na remont kuchni, czeka Was wiele wyzwań. Bez względu na to, czy planujesz tylko odświeżenie kuchni, czy też jej generalny remont, dobrze się do tego przygotuj. Warto dokładnie przemyśleć poszczególne  działania i co bardzo ważne, odpowiednio się do tego przygotować finansowo. To brak odpowiedniego budżetu może po prostu położyć nasz projekt. Planujcie budżet z nadwyżką, bo nigdy nie wiadomo…

Korzystajcie o ile to możliwe z pomocy specjalistów, którzy chociaż zweryfikują Wasze pomysły. Nawet jeśli nie macie w budżecie odpowiedniej sumy, aby wynająć architekta, to warto umówić się chociażby na konsultację, podczas której możesz zweryfikować swoje pomysły lub uzyskać pomoc w ustaleniu najlepszego dla tego wnętrza układu funkcjonalnego. Taka konsultacja to koszt zwykle kilkuset złotych a jest w stanie nas uratować przez wieloma błędami, czy pułapkami finansowymi.

Trzymam za Was kciuki i powodzenia w Waszych remontach. Jeśli potrzebujecie konsultacji, chętnie pomogę. 

Related Posts