Jak zaprojektować idealną szafę? – moja wizyta w salonie KOMANDOR

by Kasia Bobocińska

Będąc co roku w Mediolanie, na targach Salone del Mobile z przyjemnością śledzę najnowsze trendy we wnętrzach. Zawsze z zapartym tchem przyglądam się pięknie zaprojektowanym szafom i garderobom. Pięknie oświetlonym i wykonanym z idealnie rozplanowaną przestrzenią. Podziwiam rozwiązania i materiały wykorzystane do ich stworzenia. Podczas zeszłorocznego pobytu w Mediolanie, to właśnie pięknie zaprojektowana szafa w ciepłym odcieniu drewna, spodobała mi się tak bardzo, że trafiła do mojego raportu MEDIOLAN 2018: TRENDY W DREWNIE.

Przeglądając się takim projektom myślę sobie “wielki świat”. Pięć idealnie uprasowanych białych koszul, wisi sobie w pięknie podświetlonej drewnianej szafie, gdzie porządek i organizacja aż biją po oczach. Wtedy myślę sobie o mojej szafie, gdzie każdy centymetr przestrzeni do przechowywania ma znaczenie i staram się nie popaść w kompleksy. Myślę sobie, że w Polsce to wygląda trochę inaczej. To prawda, że Polacy zwykle mają więcej ubrań i mniej miejsca do przechowywania i mało kto może sobie pozwolić na oddzielny pokój garderobiany, który jest marzeniem większości pań, ale zeszłotygodniowa wizyta w salonie Komandor uświadomiła mi, jak wiele zmieniło się w segmencie szaf na wymiar. Oglądając wnętrze salonu w Poznaniu, poznając niezwykle nowoczesne systemy oraz przepięknie zaprojektowane przestrzenie wystawowe, mogłam się przez chwilę poczuć jak w Mediolanie. Marka Komandor jest na bieżąco z najnowszymi trendami. Same szafy, ich wnętrze, rozwiązania w nich zastosowane są na światowym poziomie. Widać, ze ktoś tu trzyma rękę na pulsie. Co więcej, podczas mojej wizyty w salonie poznałam kilka rozwiązań i ciekawych zestawień kolorystycznych, które zaskoczyły mnie samą i mocno zainspirowały, bo nie znałam ich nawet z targów.

Przede wszystkim, przez te kilka – kilkanaście lat wystrój szaf, materiały, z jakich teraz się korzysta, zmieniły się nie do poznania. Otwarta garderoba w sypialni, stworzona dzięki systemowi Orto, już nikogo nie dziwi. Taki system, dzięki swojej konstrukcji wydaje się lekki, nowoczesny i nie pomniejsza nam wnętrza jak duży system pod zabudowę. Nadaje się nie tylko do garderoby, ale także do kuchni i salonu. Jedną z rzeczy, która zaskoczyła mnie w salonie Komandor, to fakt, że oprócz zaprojektowania tam garderoby, szafy na wymiar, możemy też wyposażyć w pełni sypialnię, dobierając pasujące do całości łóżko, a nawet szafki nocne, a także zaprojektować sąsiadującą z sypialnią łazienkę. Wszystko w jednym miejscu, wszystko spójne i tworzące jedną całość.

Trendy

Pierwsza rzecz, jaka rzuciła mi się w oczy to materiały. Moja szafa przesuwna w starym domu została zaprojektowana pewnie ponad 15 lat temu i jest wykonana z luster i płyty w okleinie. Teraz już się nie poleca takich rozwiązań. Przeszklenia – oto słowo klucz. Po pierwsze szafa transparentna. Pięknie wyglądają szafy z przezroczystymi drzwiami i pięknym dekorem przypominającym naturalne drewno w środku. Mało osób ma tak mało garderoby, aby wyglądała ona tak pięknie i okazale na wieszakach. Taką na wpół pustą szafę mogłabym bez przeszkód mieć w salonie, a nie tylko w sypialni.

Nie zmienia to jednak faktu, że w 2019 to właśnie szkło jest hitem w wykończeniu mebli pod zabudowę. Jest w bogatej kolorystyce, nie niszczy się, a w przypadku stłuczenia specjalna folia zapobiega rozpryśnięciu odłamków szkła. Występuję w kilku wariantach: szkło satynowe – satynowy matowy efekt bez świetlnych refleksów, szkło z połyskiem – to szkło lakierowane farbami ekologicznymi, szkło ornamentowe – sprawia wrażenie trójwymiarowej powierzchni.

Mnie osobiście zachwyciła szafa z drzwiami ze szkła satynowego. Do tego lekka ramka i wszystko wygląda bardzo elegancko, delikatnie i luksusowo. Do tego warto dodać, że wszystkie szkła zastosowane w drzwiach Komandor są bezpieczne, pokryte specjalną folią zapobiegającą przed rozsypaniem się szkła na drobne, niebezpieczne kawałeczki, w razie stłuczenia, oraz łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu.

Druga sprawa to łączenie rozmaitych faktur i tekstur. Szafa nie musi być nudna, jednolicie biała. Możemy zastosować  np. okleinę drewnianą w połączeniu z szkłem matowym i ze szkłem ornamentowym jednocześnie. Bardzo spodobało mi się łączenie szkła satynowego z ornamentowym, np. o wzorze przypominającym pikowanie.

Niezwykle modne jest zastosowanie drewnianego wnętrza szafy oraz przezroczystych drzwi uchylnych. Wśród rozmaitych rodzajów wykończeń drewnianych najmodniejsze są: naturalny lub popielaty dąb oraz nieco ciemniejszy, elegancki orzechCiepłe drewno sprawia, że wnętrze szafy jest przytulne. Gdybym tylko miała w szafie taki porządek, jak na zdjęciach, a moja garderoba ograniczałaby się do kilku sukienek, taka drewniana podświetlona szafa z przezroczystymi drzwiami, byłaby moim marzeniem. Niestety muszę myśleć praktycznie, bo szafa to nie tylko moje królestwo.

Meble wykonane z płyt ze strukturą drewna w ciepłych czekoladowych, koniakowych tonacjach w połączeniu z matową czernią wyglądają po prostu obłędnie.

Tegoroczną nowością są na pewno złote uchwyty, złote ramy oraz przepiękna butelkowa zieleń, połączona z matowym czarnym pikowaniem. Od tej szafy nie mogłam oderwać wzroku:

I jeszcze jedna najważniejsza sprawa. Szafa ma być widoczna. Szafa ma stanowić element wystroju wnętrza, jego ozdobę. Nie musimy się jej wstydzić, wybierać odcieni jak najbardziej zbliżonych do odcienia ściany, aby idealnie wtopiła się w tło. Teraz możemy stworzyć szafę z charakterem, która nie dość, że będzie praktyczna, to jeszcze będzie główną ozdobą wnętrza.

Jak powinna być zaprojektowana idealna szafa?

Przede wszystkim, powinna być zaprojektowana indywidualnie dla Ciebie. To zaskakujące i nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale szafa dla mężczyzny będzie wyglądała zupełnie inaczej niż dla kobiety a szafa dla pary musi stanowić kompromis pomiędzy tymi dwoma koncepcjami. Z czego to wynika? Specyfika ubrań męskich, ilość koszul, marynarek, garniturów jest inna niż ubrań kobiecych. Mężczyzna do powieszenia koszul, czy marynarek, potrzebuje mniej miejsca (100-120 cm), niż kobieta, mająca w szafie długie sukienki (130-170 cm). Jest to niezwykle istotne przy planowaniu drążków dla ubrań wiszących. Także zasięg kobiety i mężczyzny, czyli miejsce do którego bez problemu sięgają ręką, jest inny. U mężczyzny zasięg wynosi około 200 cm a u kobiet do 188 cm.

Projektując szafę na wymiar spotykamy się z doradcą, który gładko przeprowadzi nas przez wszystkie etapy projektowania szafy, doradzi idealne rozwiązania dla nas i podpowie w jakie systemy warto zainwestować.

To co musimy wiedzieć, kiedy siadamy do stołu z projektantem, to wymiary przestrzeni przeznaczonej na szafę, oraz ogólny zarys koncepcji. Warto przemyśleć, przede wszystkim, jaki typ drzwi chcemy mieć?:

– uchylne czy przesuwne, a może rezygnujemy z drzwi na rzecz systemu Orto?

Czy mają to być drzwi przezroczyste, czy zabudowane? Jaka ilość przeszkleń nas interesuje?

W salonie Komandor miałam tą przyjemność, że pani projektantka zaprojektowała na nowo moją szafę w sypialni. Sprawdziliśmy rożne warianty, wykorzystując rozmaite materiały. To co w moim przypadku miało najistotniejszy wpływ na cenę, to właśnie drzwi, oraz materiały z jakich były wykonane.

Kolejna sprawa to ramka. W Komandor mamy wiele rodzajów systemów o rożnych profilach i kolorach (w tym najmodniejsze matowe czernie oraz złoto). Warto zastanowić się wcześniej jaki system podoba nam się najbardziej oraz jak nasza szafa będzie się otwierać, za pomocą odzianego uchwytu, uchwytu w ramce czy na docisk?

Warto zadać sobie też pytanie, czy wnętrze naszej szafy powinno być w pełni zabudowane, razem z podłogą, sufitem, ścianką tylną oraz bokami, czy wystarczy, że zbudujemy szafę, montując systemy w ramce pomiędzy dwoma ścianami, na wcześniej ułożonej podłodze?

Wiedząc to wszystko, możemy przejść do wnętrza szafy. Przed zakupem szafy warto przejrzeć dokładnie naszą garderobę. Jakich ubrań mamy najwięcej? Znam kobiety, które nie mają w swojej szafie ani jednej sukienki, są też takie, dla których stanowią one podstawowe, codzienne ubranie. To jakich ubrań mamy w naszej szafie najwięcej stanowi podstawę do zaplanowania wnętrza szafy. Istotne jest zaplanowanie ilości miejsca, jakie należy przeznaczyć na rzeczy do powieszenia w porównaniu do rzeczy składanych.

Elementy, na które warto zwrócić uwagę projektując wnętrze szafy:

  • ilość szuflad oraz ich rodzaj: (z cichym domykiem, z pełnym wysuwem?)
  • opuszczany drążek z wieszakami, czyli pantograf
  • posiadanie obrotowego lustra w szafie
  • oświetlenie, jego ilość i rozplanowanie
  • rodzaj szuflad i ich wypełnienie (płytka szuflada na koszule, czy wyścielana materiałem, miękka szuflada na biżuterię)
  • zastanów się ile miejsca potrzebujesz na buty
  • ażurowe kosze do przechowywania swetrów
  • sejf?
  • czy potrzebujesz dodatkowego miejsca na górnej półce do przechowywania rzeczy sezonowych, czy do uprawiania swojego hobby (narty, wędki?)
  • potrzebujesz wieszaka na torebki, szaliki, apaszki, krawaty?

Ergonomia w szafie

Porozmawiajmy chwilę o ergonomii w szafie.

  • Szerokość drzwi szafy powinna mieścić się między 60 cm – 120 cm i pokrywać się z podziałem modułów wewnątrz, w ten sposób uzyskamy najlepszy dostęp do wnętrza szafy
  • Głębokość przestrzeni ubraniowej we wnętrzu szafy powinna wynosić 50-55 cm, minimalna głębokość szafy razem z drzwiami wynosi 62 cm, przy czym system przesuwny wynosi zwykle ok. 10 cm
  • Szafa może być wykonana z jedną lub dwoma bocznymi ścianami we wnęce i wystarczą nam listwy domykowe o szer. 9,5 cm

Najlepsza wysokość drążka na ubrania:

  • 1,70 m: długie sukienki, płaszcze
  • 1,20 m: spódnice, marynarki, kurtki
  • 1 m : koszule, spodnie, podkoszulki

Półki:

  • Odstęp pomiędzy półkami na ubrania 25-38 cm, na wysokości wzroku półki powinny mieć mniejszy rozstaw niż na dole i górze modułów
  • Odstęp pomiędzy półkami na buty: damskie kozaki (45 cm), męskie półbuty (30 cm), pozostałe obuwie (17- 20 cm), szerokość półek 25 cm, długość 30 cm.

Szuflady:

  • Zalecana szerokość szuflad do 80 cm, a wysokość od 10 do 25 cm

JAK ZAPROJEKTOWAĆ IDEALNĄ SZAFĘ?

Mam nadzieję, że udało mi się Was trochę zainspirować. Zbliżająca się wiosna, to idealny czas na zrobienie porządków w szafie i zastanowienie się nad tym, czy jej nie unowocześnić. Moja stara szafa, z drzwiami przesuwnymi, marzy o zmianach. Stare systemy przesuwne, do niczego już się nie nadają i potrafią z hukiem otwierać się same w nocy, budząc nas gwałtownie. Kiedy mój mąż otwiera szafę na górze w sypialni, to ja siedząc na dole, mam wrażenie, że idzie burza, jeśli nie tornado. Czas na zmiany! Poniżej jeden z projektów mojej nowej garderoby w sypialni:

A jak jest u Was? Spełniliście już marzenie o idealnej garderobie?

Related Posts