Uwielbiam aranżować przestrzeń sypialni. Niezwykła przyjemność sprawia mi rownież dekorowanie szafek nocnych. Wbrew pozorom to one w pierwszej kolejności przyciągają nasz wzrok. Jak sprawić, aby ten wzrok zatrzymać? Jak zachwycać się przestrzenią sypialni każdego dnia? Jak stworzyć piękną i spójną aranżację szafki nocnej? co na nich postawić a może wystarczy tylko lampka nocna oraz to co akurat chcemy mieć pod ręką? Jak zapanować nad chaosem dekoracyjne? Jak przestrzegać zasad aranżacji takich przestrzeni jak szafki, konsole czy stoliki kawowe? Jakie są podstawowe zasady w aranżacji szafek, półek, kominków i wszystkich elementów przestrzeni, które mają nas zachwycić i utrzymać nasz wzrok na dłużej? Zapraszam Was na nowy post, gzie postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wasze wątpliwości czy warto się postarać i zaaranżować piękną szafkę nocną w sypialni.
Dlaczego warto?
Wyobraźcie sobie, moją sypialnię, gdybym postawiła na niej tylko lamkę i czekała na dalszy rozwój wypadków, czyli stawiała na niej to co akurat chce mieć pod ręką jakąś książkę, telefon, kubek po kawie, lekarstwa, zabawkę dziecka, które przyniosło ją do sypialni. W sypialni zapanowałby trudny do ogarnięcia chaos. Zresztą to pytanie podobne jest do tego, czy warto wstawić świeże kwiaty do wazonu i postawić je w sypialni, czy nie. Ja uważam, że warto a nawet trzeba. Dobrze wystylizowana sypialnia, sprawi, że podniesie się nasz komfort wypoczynku.
Zasady aranżacji
Skoro już wiemy, ze warto, to teraz zastanówmy się jak to zrobić mądrze. Sposobów jest kilka. Od najprostszego do skomplikowanych aranżacji. Podstawy aranżacji są takie same jak w przypadku stylizowania portalu kominkowego – PORADNIK : JAK OZDOBIĆ PORTAL KOMINKOWY, czy półek TRENDY: JAK WYSTYLIZOWAĆ BIBLIOTECZKĘ? – SHELF STYLING i opiera się na kilku punktach:
- Ogranicz liczbę kolorów. Stwórz spójną kolorystykę.
- Zamiast kolorów używaj faktur.
- Skorzystaj z jednego z popularnych układów kompozycyjnych i ustaw przedmioty w kształt litery A, dwóch wierz (dwa duże przedmioty na skraju) lub trzech słupków (gdzie żaden z przedmiotów nie góruje nad innymi)
- Unikaj przeładowania
- Ustaw na szafce nieparzystą liczbę elementów
- Elementy dopełniające nie powinny być ustawione w rzędzie a rozstawione pomiędzy głównymi, tak aby razem tworzyły całość, postaraj żeby były one zróżnicowane pod względem wielkości i charakteru
- Ustawiaj przedmioty warstwowo, czyli nie ma nic złego w postawieniu świeczki na stosie książek
- W przypadku aranżacji tego typu “mniej znaczy więcej” inaczej nigdy nie uda nam się oczyścić głowy i zasnąć w spokoju
- Nie zapomnij o tle, czyli elemencie na tle którego budujesz aranżację, może być to ramka ze zdjęciem, obraz czy wiszące lustro, ale nie może go zabraknąć, bo inaczej kompozycja nie jest kompletna, brakuje punktu uziemienia
- Aby ożywić kompozycję dodaj elementy żywe w postaci kwiatów, doniczkowych lub ciętych, ewentualnie w opcji dla alergików sztucznych
Przykłady aranżacji szafki nocnej
Pora poznać kilka układów, które łatwo możesz zastosować u siebie w domu,
UKŁAD 1
Pierwszy układ jest bardzo prosty. Składa się z 4 elementów:
- lampki nocnej,
- stosu książek,
- elementu florystycznego (kwiatów sztucznych lub żywych),
- obrazka, który stanowi tło kompozycji
- dyfuzora i świeczki, dla wypełnienia przestrzeni
Dobieraj elementy pod względem stylu i kolorystyki, aby razem tworzyły miły dla oka obrazek.
Kolejny układ nie jest bardziej skomplikowany. Zamiast bazy w postaci obrazka zastosowaliśmy lustro. Zmienił się też układ kompozycji. Zamiast litery “L” zastosowaliśmy literę “A”.
UKŁAD 2
- lampki nocnej,
- stosu książek (jak widzicie nieprzypadkowo pojawia się on po raz drugi)
- elementu florystycznego (wazonu z kwiatami, który jednocześnie nie zaburza wielkością kształtu litery “A”, który chcieliśmy osiągnąć
- lustra, które stanowi tło kompozycji, podobnie jak poprzednio obrazek
- ramki na zdjęcia, która stanowi idealny element osobisty
- Miseczki, która może służyć, jako miejsce, w którym np. możemy odłożyć biżuterię, zegarek
To co położycie na szafce nocnej zależy tylko od Was. Na pewno macie jakieś dekoracyjne dodatki, które idealnie się do tego nadają. Nie chodzi o to, żeby robić sztuczną wystawkę. Chodzi o otaczanie się pięknymi rzeczami, które mają dla nas znaczenie.
Mam nadzieję, że ten post był dla Was przydatny. Dajcie znać w komentarzach, czy podoba Wam się taki cykl szybkich porad dekoratorskich? To przedsmak tego co dla Was przygotowuję.
Jeśli poszukujecie więcej wskazówek, dotyczących aranżacji sypialni zajrzyjcie do postów: