Małe ogrodowe zakątki – 10 pomysłów na aranżację ogrodu

by Kasia Bobocińska

Uwielbiam wszystkie małe ogrodowe zakątki. Małą ławeczkę schowaną w cieniu z widokiem na piękną rabatę. Mała romantyczną altankę, kwietnik czy skrzynię z warzywami. Powiem Wam szczerze, że takie urokliwe miejsca kręcą mnie nawet bardziej niż niekończące się pasmo zieleni. Takie miejsca potrafią przepięknie urozmaicić ogród i dziś pokażę Wam 10 inspiracji na ich stworzenie. 

1. Salon pod chmurką

Chyba najbardziej popularny, to salon pod chmurką czyli mały podest drewniany w centrum lub na uboczu ogrodu.  Sama planuję taki zrobić o czym wspominałam Wam juz tu —> OGRODOWE PLANY To idealne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu. Wystarczy odrobina zieleni, piękne lampki i miękkie poduchy i przepis na najprostszy salon pod chmurką mamy gotowy.

idealhome

2. Mały ogród ziołowy

Kocham po prostu ten pomysł. I wierzcie mi, jeśli starczy mi czasu zamierzam go zrobić! To tak genialne rozwiązanie, ze nie mogę się mu oprzeć. Zrobię tylko mój nowy taras i zobaczycie, że wkrótce po nim zabiorę się za taki stół! Też będzie piękny, zielony! Jak widzicie, miałam zainspirować Was a sama wpadłam po uszy!

idealhome

3. Skrzynki z warzywami

To jeden z moich lepszych pomysłów w ogrodzie, choć nie ukrywam wymagają pracy i zaangażowania. W tym roku będę je jeszcze przemalowywać i odświeżać oraz planuję zagospodarować przestrzeń wokół za pomocą kamyczków. Jeśli chcecie sie przekonać jak powstawały moje skrzynki, sprawdźcie ten post: Skrzynki z warzywami

4. Ogrodowa kuchnia

Kolejny świetny pomysł, jeśli chcemy biesiadować w ogrodzie. Dzięki takiej ogrodowej kuchni nie musimy latać po sztućce, szklanki czy serwetki, bo wszystko mamy pod ręką. To takie must have w organizacji letnich przyjęć i zamierzam ją zrobić, jak tylko taras będzie gotowy. Kolejny element architektury ogrodowej, który muszę mieć! 

idealhome

5. Mała szklarnia

Mała szklarnia to ostatnio hit w ogrodzie. Piekne realizacje z wykorzystaniem szkła i stali to dość drogie przedsięwzięcie, ale bardzo porządane. Wydawać by się mogło, że sięgamy po to rozwiązanie tylko w celu rozwijania naszych pasji ogrodniczych, ale widziałam realizacje, gdzie takie piękne, przeszklone szklarnie sa wykorzystywane jako domki o przestrzeń do relaksu. Czy chciałabym ja w swoim ogrodzie? Pewnie! to byłoby coś!

idealhome

6. Wykorzystaj drabinę na kwietnik

Świetne rozwiazanie do małych ogrodów! Na takiej starej drabinie umieszczamy piękne rośliny tworząc urokliwy kwietnik. Można ją ustawić w dowolnym miejscu tworząc piękny zakątek. Do posadzenia roślin możemy wykorzystać nietypowe naczynia, jednocześnie urozmaicając wizualnie kompozycję.

twojogrodek.pl

7. Altana ogrodowa

Alternatywą dla salonu pod chmurką jest urokliwa latana ogrodowa, która może stać się idealnym miejscem do pracy i relaksu w ogrodzie. Gdybym miała taką altanę nie wychodziłabym z niej przez całe lato, szczególnie gdyby była chroniona przed owadami, które sa dla mnie jednym z głównych powodów przez które rezygnuję z pracy z leżaka. 

sencom

8. Drewniane doniczki

Drewniane doniczki, jak te wykonane z palet możemy ustawić w strategicznych miejscach w ogrodzie, tak aby zyskał dodatkowy aspekt wizualny. Doniczki z palet Takie drewniane donice to piękne i ekologiczne rozwiązanie do ogrodu, na taras i na balkon. A przede wszystkim bardzo tanie. Są trwałe, łatwe do wykonania i można je dostosować do indywidualnych potrzeb i stylu ogrodu. 

9. Kolorowy akcent w ogrodzie

Przyciągnij wzrok sprytnie pomalowany elementem architektury ogrodowej, tworząc niebanalne urozmaicenie przestrzeni. Moja czerwona studnia pięknie komponuje się z zielonymi liśćmi i jednocześnie przyciąga mój wzrok za każdym razem, gdy wyglądam przez okno. Ta przestrzeń wygląda po prostu pięknie i bardzo się cieszę, ze zdecydowałam sie na ten odważny ruch, decydując się na tak wyrazistą czerwień: Czerwony akcent w ogrodzie

10. Mała architektura ogrodowa

Wszystkie przepiękne elementy małej architektury ogrodowej jak mostki, pergole, przejścia, słupki podtrzymujące wzrost roślin stanowią idealną ozdobę przestrzeni ogrodu. Do tego wszystkie ławeczki w urokliwych miejscach i przepis na piękny ogród gotowy!

W tym artykule wymieniłam tylko 10 pomysłów na małe zakątki w ogrodzie, ale uwierzcie mi, mogłabym wymienić ich znacznie więcej. Wszystkie te pomysły mają na celu przekształcenie zwykłego ogrodu w wyjątkowe miejsce pełne uroku i funkcjonalności. Pamiętaj, że nawet najmniejszy zakątek w ogrodzie może stać się piękną oazą relaksu, jeśli tylko włożysz w niego trochę serca i kreatywności. A taki artykuł jak ten uświadamia mi jak wiele mam jeszcze do zrobienia w moim ogrodzie. A wiec lloptki grabki w dłoń i do dzieła!

Related Posts