Jak urządzić przestrzeń w jadalni? – 5 modnych propozycji

by Kasia Bobocińska

Jak zaprojektować jadalnię? Pewnie sporo z Was odpowiedziałoby: „Nic trudnego, wystarczy wstawić stół i krzesła i gotowe”. Wydawać by się mogło, że to jedna z prostszych przestrzeni do zaaranżowania. Dlaczego niektóre projekty jadalni wyglądają pusto, smutno i nudno a inne zachwycają swoim designem. Czy zawsze chodzi tylko o budżet? Czy tylko pięknie zdobiony stół za miliony monet jest w stanie sprawić, że jadalnia będzie błyszczeć? Jak zawsze odpowiedź jest prosta: albo mamy budżet, albo mamy pomysł a najlepiej jak mamy i jedno i drugie. Jedno jest pewne: nie warto traktować tej przestrzeni po macoszemu, bo stanowi ona integralną część pomiędzy kuchnią a salonem, więc gdy coś nie gra w jadalni, psujemy wygląd dwóch pozostałych pomieszczeń.

Oglądając tegoroczne jadalnie podczas targów wnętrzarskich w Mediolanie, dostrzegłam kilka wspólnych cech łączących modnie zaaranżowane jadalnie. Jak urządzić przestrzeń w jadalni? Dziś zaprezentuję Ci 5 modnych propozycji, które sprawią, że Twoja jadalnia wyglądać będzie modnie i nowocześnie, w zgodzie z najnowszymi trendami.

WYDZIELENIE PRZESTRZENI

Jadalnia to zwykle przestrzeń usytuowana pomiędzy kuchnią a salonem. Współcześnie mało kto może sobie pozwolić na jadalnię w oddzielnym pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest to, aby była ona spójna z wystrojem zarówno kuchni, jak i salonu. Ciekawym rozwiązaniem jest oddzielenie jej od reszty wnętrza za pomocą ażurowego przepierzenia, np. w postaci drewnianych lameli. Nie musimy projektować całej ściany z lameli, wystarczy mały fragment, który pozwoli na odrobinę prywatności oraz pozbycie się wrażenia, że spożywamy posiłki w kuchni lub w salonie. 

Jeśli nie zdecydujemy się na stałą przegrodę, możemy wydzielić przestrzeń jadalni za pomocą dywanu lub innej kolorystyki ścian. Ważne, żeby podzielić przestrzeń na oddzielne strefy.  

ODPOWIEDNIE PROPORCJE

Aranżując powierzchnie jadalni nie zapomnij o zachowaniu odpowiednich proporcji w doborze stołu. Dobieraj  meble do swoich obecnych potrzeb i możliwości lokalowych a nie “na zapas”. Piękne drewniane stoły  do jadalni znajdziesz, np. u rodzimego producenta The beds, który gwarantuje dobrą jakość produktów, w naprawdę rozsądnej cenie oraz ma szeroką ofertę mebli, do wnętrz w różnych stylach. Nawet jeśli masz dużą rodzinę, która odwiedza Cię raz do roku, to stół dobierz tak aby było Ci wygodnie we wnętrzu przez cały rok a nie tylko w ten jeden dzień. Za duży stół, który utrudnia przemieszczanie się w ciągach komunikacyjnych, sprawi, że będziesz niezadowolony/a z zakupu. Jeśli chcesz wybrać stół praktyczny, pomyśl o modelu rozkładanym. 

Stół dobierz wielkością i stylem do wnętrza salonu i kuchni, pamiętając, aby był dopasowany do rodziny, która go użytkuje. Szczególnie, gdy dysponujesz niewielką przestrzenią, nie kupuj stołu na 8 osób, gdy jesteś singlem/ singielką. 

Dobierając stół pamiętaj, że będziesz potrzebować około 60 cm powierzchni dla każdej osoby, natomiast stół powinien mieć szerokość co najmniej 70-80 cm, aby móc wygodnie ustawić na nim talerze, szklanki, sztućce. 

Myśląc o proporcjach, nie zapomnij od odpowiednich krzesłach, które nie będą jej zaburzać swoją wielkością, czy kształtem. 

Jak urządzić przestrzeń w jadalni?

OŚWIETLENIE

Bardzo ważny punkt w projekcie jadalni, który sprawi, że będzie ona dosłownie błyszczeć na tle innych pomieszczeń. Dobierając lampę do jadalni, możesz uzyskać efekt „wow” w przestrzeni. Oczywiście przede wszystkim liczy się funkcjonalność oświetlenia, ale nie mniej ważny jest w tym przypadku również design lampy, która będzie przysłowiową kropką nad „i” w wystroju naszej jadalni.

Wybierając lampę pamiętaj, aby wisiała ona na odpowiedniej odległości od blatu stołu. W przypadku mniejszych lamp jest to odległość około 60 cm a w przypadku większych 75-90 cm. Wszystko zależy oczywiście od wielkości stołu oraz wysokości sufitu. Za średnią przyjmuje się 68 cm, wg podręcznika Neuferta.  

Jak urządzić przestrzeń w jadalni?

PRZESTRZEŃ DO PRZECHOWYWANIA

Mamy stół, mamy wygodne krzesła, mamy widowiskową i piękną lampę a co dalej? Warto zadbać o to, żeby ściany jadalni nie były puste i dobrze zagospodarować tę przestrzeń. Jeśli mamy mało miejsca, możemy w jadalni podstawić konsolę z dekoracjami, ale najlepszym rozwiązaniem byłaby: komoda, barek lub kredens, w których przechowalibyśmy zastawę, obrusy, nakrycia stołu. Takie rzeczy warto przechowywać jak najbliżej jadalni a sama komoda czy barek, pięknie zaaranżowane stanowić będą idealną ozdobę jadalni. 

Jak urządzić przestrzeń w jadalni?

KRZESŁA/FOTELE/ SIEDZISKA

Dobierając krzesła do jadalni pamiętajmy o tym, aby były nie tylko wygodne, ale też proporcjonalne do reszty wnętrza.  Powinny być one dopasowane stylem do reszty wnętrza, lub jak w przypadku stylu skandynawskiego stanowić kontrast do reszty. Dobrze by było, gdyby krzesła i stół łączyły jakieś wspólne elementy np. metalowe akcenty lub kolorystyka wybarwienia drewna.

Jak urządzić przestrzeń w jadalni?

Jak urządzić przestrzeń w jadalni? – ELEMENTY DEKORACYJNE

Aby dopełnić całości, warto zadbać również o dekorację ścian w postaci: tapety, tynku dekoracyjnego, kontrastowego koloru farby oraz obrazy, obrazki, zdjęcia, plakaty, które możemy na niej powiesić. Jadalnia to idealne miejsce na powieszenie rodzinnej galerii zdjęć, które jeszcze bardziej scalać będą domowników podczas wspólnych posiłków. Ciekawym i miłym dla oka rozwiązaniem jest też tapeta, położona na jednej lub wszystkich ścianach. Możliwości jest naprawdę wiele i to od nas zależy, w którą stronę pójdziemy. Ważne, zęby dobrze zagospodarować przestrzeń, aby jadalnia nie pozostała pusta i niejaka.

W jadalni wszystko toczy się wokół stołu, więc to od niego zacznijmy nasz projekt. Sprawmy, aby był wygodny, piękny. w odpowiednim rozmiarze, najlepiej wykonany z naturalnych materiałów. Dobrej jakości stół posłuży nam jeszcze przez długie lata i na nim pisać się będą historię naszego życia. Jak urządzić przestrzeń w jadalni? Tak, abyśmy czuli się w niej swobodnie, aby miło spędzało się w niej czas jedząc rodzinne posiłki.

Related Posts