Ogród warzywny w skrzyniach. Co musisz o nich wiedzieć? PROJEKT WARZYWNIAK

by Kasia Bobocińska

W poprzednim poście opowiedziałam Wam jak  JAK ZBUDOWAĆ SKRZYNIE NA WARZYWA? CO WŁOŻYĆ DO ŚRODKA? PROJEKT WARZYWNIAK, ale materiał dotyczący skrzyń na warzywa jest tak obszerny, że postanowiłam podzielić go na kilka części. W dzisiejszym poście opowiem Wam o tym, gdzie najlepiej postawić skrzynie na warzywa a także zaprezentuję nowy ekologiczny środek, który użyłam do impregnacji drewna, z którego są one zbudowane. Jeśli interesuje Was ta tematyka oraz kibicujecie mi w PROJEKCIE WARZYWNIAK, a wiem, że sporo osób zainspirowałam i sami sadzą w tym roku warzywa, to zapraszam Was do śledzenia wszystkich wpisów z tagiem Projekt Warzywniak! A dziś zapraszam po kolejną dawkę przydatnych informacji.

Budowa drugiej skrzyni

Jak pamiętacie, w pierwszym wpisie opowiadałam Wam o projekcie w duchu #zerowaste, czyli zbudowaniu skrzyń wyłącznie w oparciu o materiał, jaki już posiadaliśmy, czyli stare deski podłogowe.  Stare 3 cm deski zostały nam po wymianie podłogi w Małym Domku Projektanta. Nie było ich dużo, więc starczyło ich zaledwie na jedną skrzynię. Inne były połamane lub za krótkie. Drugą skrzynię zrobiliśmy z desek, które znaleźliśmy pod plandeką w najbardziej zaniedbanej części ogrodu. Okazuje się, że poprzedni właściciel również nie wyrzucał tego, co jeszcze może się przydać, ale deski leżały pod ta plandeką kilkanaście lat i najprawdopodobniej pochodziły z wymiany podłogi na parterze. Te deski nie były tak grube jak poprzednie, bo miały tylko 2,5 cm gr. Druga ze skrzyń była też krótsza od pierwszej i mała 240 cm.

Budowa skrzyni

Budowa drugiej skrzyni była identyczna, jak pierwszej, więc po dokładną instrukcję zapraszam Was tutaj: JAK ZBUDOWAĆ SKRZYNIE NA WARZYWA? CO WŁOŻYĆ DO ŚRODKA? PROJEKT WARZYWNIAK. To to zdecydowanie się zmieniło w przypadku drugiej skrzyni to zastosowanie ekologicznych produktów do ochrony drewna. W drugim projekcie nie było potrzeby, aby zastosować Anti-Insekt, bo na deskach nie było widocznych śladów po insektach. Drewno było w naprawdę dobrym stanie, więc nie było też potrzeby użycia produktu do wzmocnienia i konsolidacji drewno PU-Holzverfestigung. Dzięki temu mogliśmy użyć środka ekologicznego do ochrony drewna, czyli oleju do tarasów i mebli ogrodowych.

Do wykonania DRUGIEJ SKRZYNI UŻYLIŚMY:

 • 4 szt. kantówki, o długości 61 cm oraz przekroju 5 cm x 4 cm,
 • 8 szt. desek drewnianych o długości 100 cm i  przekroju od 11– 18 cm x 2,5cm (4 deski mają mieć razem 61cm)
 • 6 szt. deski o długości 239 cm oraz przekroju od 14-18 cm x 2,5 cm (ważne, aby 3 deski tworzyły razem 60 cm)
 • Agrowłóknina czarna 1,1x10m
 • wkręty do drewna 3,5×65 mm
 • Olej do tarasów i mebli ogrodowych [eco],  kolor: platynowy, Remmers

Dodatkowo potrzebować będziemy następujące narzędzia:

 • wkrętarkę
 • młotek
 • łopatę
 • miarka
 • pędzel płaski do drewna 40 mm

Ekologiczne produkty do ochrony drewna

Bardzo mi zależało, aby w obydwu skrzyniach użyć produktów ekologicznych, które mają certyfikaty, potwierdzające, że kontakt z żywnością nie powoduje zagrożenia. Niestety w przypadku pierwszej skrzyni stosowaliśmy mało ekologiczny Anti insekt, więc stosowanie jako ostatniej warstwy środka ekologicznego było niepotrzebne. Do pomalowania drugiej skrzyni wybrałam ekologiczny  olej do tarasów i mebli ogrodowych, również w kolorze patyny. Produkt ten jest pomimo wszystkich swoich ekologicznych właściwości przede wszystkim dobrze chroni drewno i zapewnia mu antypoślizgową powłokę, która jest odporna na wpływ czynników atmosferycznych i na promieniowanie UV.

Co to znaczy, że produkt jest eco? Produkty z eco serii mają obniżoną zawartość lotnych związków organicznych (VOC), są niskoemisyjne a do ich produkcji używane są surowce z odnawialnych źródeł.

Od fazy rozwoju i produkcji, poprzez pakowanie i logistykę, aż po samo zastosowanie, wykorzystanie przetworzonych komponentów oraz utylizację przestrzegane są zasady zrównoważonego rozwoju.

Na opakowaniu widoczny jest symbol będący godłem europejskiej inicjatywy przemysłowej „Metal recycles forever” dokumentuje zdolność do recyklingu, a tym samym ekologiczną równowagę pojemników do produktów Remmers.

Produkt wegański. Pierwszy raz miałam też okazję skorzystać z produktu, który dzięki stosowanej przez producenta metody produkcji, spełnia oczekiwania osób kierujących się wartościami wegańskimi.

Jak ustawić skrzynie na warzywa?

Odpowiednie usytuowanie warzywniaka to połowa sukcesu. Miejsce na warzywnik powinno być bardzo dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru, najlepiej na stronie południowej, z dala od ulicy a jednocześnie w miarę blisko domu, żeby mieli nasze warzywa zawsze pod ręką. Jeśli chodzi o nasłonecznienie, to powinniśmy brać pod uwagę maksymalną ekspozycję na słońce przez cały dzień i co ważne, o każdej porze roku! My w naszym ogrodzie mamy miejsce, które potocznie nazywamy patelnią. To duży plac, gdzie stoi huśtawka. Zdecydowaliśmy się jednak postawić skrzynie w miejscu bardziej ocienionym.  Jeśli nie możecie ustawić Waszych skrzyń w pełnym słońcu to pamiętajcie, że są warzywa, które lubią bardziej zacienione miejsca. Warzywa, które poradzą sobie w cieniu to: sałata, rukola, jarmuż,  szpinak, roszponka, rukola, seler naciowy, pietruszka lub lubczyk.

O ile to możliwe nie buduj skrzyń przy samym domu, bo budynek będzie rzucał cień na Twoje warzywa!

Co jeszcze powinieneś wiedzieć chcąc założyć warzywniak w skrzyniach?

Ochrona przed szkodnikami

O ochronie przed małymi szkodnikami wspominałam już na etapie budowy pierwszej skrzyni. Warto, abyśmy zabezpieczyli nasze skrzynie przed odwiedzinami nieporządanych gości. Wystarczy dół skrzyni zabezpieczyć za pomocą siatki. To powinno uchronić nas przed “kradzieżą” naszych warzyw od spodu skrzyni.

Ziemia uniwersalna

Najlepsza na warzywnik jest żyzna, przepuszczalna i szybko nagrzewająca się gleba. Oczywiście do uprawy najkorzystniejsza jest gleba próchnicza. Do naszych skrzyń kupiliśmy ziemię uniwersalną, co nie do końca było dobrym posunięciem. Warto sprawdzać dokładnie skład ziemi, jaka znajduje się w workach a w szczególności nawozy jakie są w jej składzie, bo może się okazać, że przez nawozy sztuczne, nasza uprawa z taką ziemią wcale nie będzie eko! W torbach z ziemią z supermarketów możemy znaleźć więcej złego niż dobrego. Podłoże w workach składa się z mieszaniny torfu wysokiego i niskiego (o różnym stopniu rozkładu), która z uwagi na bardzo niskie pH jest odkwaszona wapnem lub kredą, dzięki czemu ma neutralne pH w granicach 5,5-7,0. Podłoże jest dodatkowo wzbogacone długodziałającym nawozem mineralnym, który zapewni roślinom składniki mineralne (makro i mikroelementy) na 2-3 miesiące wzrostu.

Mam nadzieję, że zaraziłam Was odrobinę pasją ogrodniczą, która się u mnie narodziła. Nigdy nie spędzałam tyle czasu w ogrodzie, jak teraz. Wzrastające roślinki ogromnie mnie cieszą. Zobaczymy, co wyjdzie z tych moich upraw. Na pewno dam Wam znać zarówno o sukcesach, jak i porażkach. W następnym wpisie opowiem Wam o tym, jakie roślinki się u nas sprawdziły.

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednimi wpisami z cyklu Projekt Warzywniak:

JAK ZBUDOWAĆ SKRZYNIE NA WARZYWA? CO WŁOŻYĆ DO ŚRODKA? PROJEKT WARZYWNIAK

WARZYWNIAK. SADZIMY WARZYWA I OWOCE W OGRODZIE

Zajrzyjcie też do innych wpisów ogrodowych w kategorii OGRÓD:

JAK ZADBAĆ O STARY OGRÓD? CO POSADZIĆ W STARYM OGRODZIE?

Related Posts