Jakie lustro wybrać do małej łazienki? Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

by Kasia Bobocińska

Mała łazienka nie jest pomieszczeniem łatwym w aranżacji. Aby zachować funkcjonalność i przestronność, często trzeba zrezygnować z wielu stylowych rozwiązań. Jednak lustro nie musi być jednym z nich – warto wiedzieć, jak je dobrać, aby optycznie powiększyć przestrzeń.

Jak wybrać lustro do łazienki? Podstawowe zasady

Bez względu na wielkość pomieszczenia, wybierając lustro łazienkowe, należy kierować się kilkoma zasadami. Najważniejsze z nich to:

  • szerokość lustra powinna wynosić nie mniej niż 40 cm;
  • do szerokiej umywalki lub szafki podumywalkowej dobiera się takie lustro, które jest nieco węższe, natomiast do wąskiej – szersze; w większości przypadków lepiej unikać luster o tej samej szerokości, co meble;
  • kształt lustra najlepiej dopasować do wystroju – prostokątne oraz kwadratowe są najbardziej uniwersalne, bo pasują do wnętrz nowoczesnych oraz klasycznych, z kolei lustra okrągłe i owalne wpisują się w charakter retro i glamour.

 

To wskazówki, które znajdą zastosowanie niezależnie od metrażu łazienki. Co więcej, w małych pomieszczeniach lustro może optycznie powiększyć przestrzeń. Jak uzyskać taki efekt?

Duże lustro do małej łazienki

Jednym z błędów, jakie można popełnić podczas aranżowania małej łazienki, jest montaż niedużego lustra. Zwykle wynika to z chęci zaoszczędzenia miejsca, lecz w efekcie łazienka będzie sprawiała wrażenie niezbyt przestronnej.

 

Lustra średniej wielkości (o szerokości od 60 do 80 cm), sprawiają, że łazienka wydaje się większa. Jeśli wzdłuż całej ściany znajduje się szeroka szafka lub ciąg mebli, można zakupić proste lustro o frezowanym wykończeniu, bez żadnej ramy. Ten prosty zabieg sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się nawet na dwa razy większe, niż jest w rzeczywistości. Co więcej, duże lustro nie tylko powiększa łazienkę, ale także ją doświetla.

 

Jeśli mimo wszystko nie ma możliwości zamontowania szerszych modeli, pozostaje wybór wysokiego lustra. Jednak aby zapewnić komfort domownikom, lepiej zrezygnować z modeli sięgających do podłogi, zwłaszcza jeśli znajdują się naprzeciwko prysznica lub wanny. Klasyczne lustro wieszane nad umywalką to znacznie lepszy wybór.

 

Przy okazji warto poznać prosty trik, który pozwoli stworzyć przestronną i przytulną przestrzeń. Przed ostatecznym montażem należy przymierzyć lustro do ściany i poprosić drugą osobę, aby sprawdziła, co odbija się w tafli. Jeśli jest to kosz na pranie czy ręczniki, możesz mieć pewność, że spotęguje to efekt ciasnoty, zabałaganienia. Czasami wystarczy przesunięcie lustra o kilka centymetrów w jedną stronę, aby uzyskać znacznie lepszy rezultat.

Kwadratowe, prostokątne czy okrągłe? Jakie lustro do małej łazienki?

Oprócz wymiarów ważny jest też kształt lustra. Zdecydowanie najbardziej uniwersalne są lustra prostokątne, które można z łatwością dopasować do każdego pomieszczenia. Są też praktyczne, bo dobrze widać w nich górną część sylwetki.

 

Kwadratowe lustra zwykle nie są zalecane do małych łazienek. W większości przypadków okazują się zbyt małe lub wręcz przeciwnie, za duże. Innymi słowy, zaburzają proporcje łazienki.

 

Okrągłe lustra wyglądają niezwykle stylowo, pasują m.in. do łazienek urządzonych w stylu industrialnym, nowoczesnym oraz retro. Mogą jednak okazać się problematyczne, gdy w grę wchodzi mały metraż. Dlaczego? Ponieważ najczęściej trzeba zdecydować się na mniejsze lustro, które optycznie wcale nie powiększy pomieszczenia. W takiej sytuacji złotym środkiem zwykle są owalne lustra – węższe, ale wysokie. Będą designerską ozdobą wnętrza

Lustro wbudowane w płytki

O wyborze lustra warto zdecydować jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowanych. Wtedy można otoczyć je płytkami, tak, by stanowiło gładką, jednolitą powierzchnię.

 

Lustro tego typu powinno zajmować całą szerokość ściany, znajdować się także za meblami. Może sięgać aż do sufitu, aczkolwiek nie jest to konieczne, ponieważ nad lustrem da się umieścić kafelki. To rozwiązanie jest nowoczesne, designerskie i przede wszystkim bardzo praktyczne. Dzięki temu, że całe wnętrze łazienki odbija się w lustrze, wydaje się ona dwukrotnie większa. 

 

A czy można zdecydować się na to w sytuacji, gdy kafelki znajdują się już na ścianie? Tak, aczkolwiek będzie to nieco trudniejsze. Najpierw należy dokładnie wyczyścić oraz odtłuścić płytki, najlepiej przy użyciu alkoholu. Następnie trzeba równomiernie rozprowadzić specjalny klej na całej powierzchni lustra, po czym delikatnie docisnąć je do ściany. Klej twardnieje nawet przez kilka godzin, a w tym czasie lustra nie należy ruszać. Ponadto trzeba dokładnie wymierzyć ilość spoiwa, ponieważ zbyt gruba warstwa będzie zauważalnie odstawać od ściany.

 

Szafki łazienkowe z lustrem

Jeszcze jednym, dobrym rozwiązaniem w małej łazience, jest zakup wiszącej szafki łazienkowej z lustrzanym frontem. Taki mebel jest zwykle płytki, dzięki czemu nie wystaje zbyt mocno, a zarazem nie utrudnia korzystania z umywalki. Idealnie nadaje się do przechowywania kosmetyków oraz akcesoriów pielęgnacyjnych. Szafki łazienkowe są dostępne w wielu różnych rozmiarach, więc bez trudu można znaleźć taką, która sprawdzi się w danym pomieszczeniu.

 

Lustro to tani i szybki sposób na optyczne powiększenie łazienki

Dobrze dobrane lustro łazienkowe może optycznie powiększyć i doświetlić małe pomieszczenie. Sprawi, że łazienka będzie wyglądała przestronnie i przytulnie. Poza tym, w zależności od ilości miejsca, można zdecydować się na jedną z kilku opcji: duże, prostokątne lub owalne lustro, model wbudowany w płytki albo szafkę z lustrzanym frontem.

 

 

Post gościnny

Related Posts

Leave a Comment