Trendy kuchenne: wyspa ze stołem

by Kasia Bobocińska

Śledząc najnowsze trendy wnętrzarskie, nie sposób nie zauważyć, że od kilku sezonów to nie wyspa wiedzie główny prym w kuchni, ale wyspa połączona ze stołem. W sposób płynny, jednolity i zintegrowany. I to właśnie o wyspach kuchennych i kuchniach zintegrowanych ze stołem chcę Wam opowiedzieć.

Nie da się ukryć że w projektując współczesny aneks kuchenny tworzymy tak naprawdę 3 wnętrza: kuchnię, salon i jadalnię. W ramach najnowszych trendów kuchennych kuchnia wchłonęła tak naprawdę funkcje jadalni. Nie ma sensu stawiać wyspy i w niedalekiej odległości stylu jeśli możemy połączyć oba te meble zaoszczędzając jednocześnie przestrzeń jak i tworząc bardziej funkcjonalne rozwiązanie.

Takie wyspy czy elementy kuchni które po prostu wchłonęły w siebie stoły stały się nieodzownym elementem na tarasach wnętrzarskich poświęconych kuchniom, czyli Eurocucine 2024. 

Dlaczego warto zastosować stół zintegrowany z kuchnią?

Nie da się ukryć, że w projektując współczesny aneks kuchenny, tworzymy tak naprawdę 3 wnętrza: kuchnię, salon i jadalnię. W ramach najnowszych trendów kuchennych, kuchnia wchłonęła tak naprawdę funkcję jadalni. Nie ma sensu stawiać wyspy i w niedalekiej odległości stylu, jeśli możemy połączyć oba te meble, zaoszczędzając jednocześnie przestrzeń, jak i tworząc bardziej funkcjonalne rozwiązanie.

Takie wyspy, czy elementy kuchni, które po prostu wchłonęły w siebie stoły, stały się nieodzownym elementem na targach wnętrzarskich poświęconych kuchniom, czyli Eurocucine 2024. 

Taki stół jest wprost idealny zarówno do nieformalnych kolacji, gdzie stanie się centrum życia rodzinnego jak i podczas bardziej eleganckich, gdzie goście mogą być w stałym kontakcie z „szefem kuchni” 

Jak połączyć wyspę ze stołem?

Sposobów na połączenie wyspy lub szafek kuchennych może być kilka. Możemy zachować tradycyjną wysokość stołu, obniżając jego poziom względem mebli kuchennych lub zmieniając go trochę w bar, gadzie siedzi się na wyższych stołkach hockerach. Osobiście bliższe mi jest to pierwsze rozwiązanie, gdzie stół pozostaje stołem, nawet jeśli wychodzi bezpośrednio z wyspy.

Stół zintegrowany, świetny do małych kuchni

To świetne rozwiązanie, jeśli nie masz zbyt dużo miejsca i nie możesz sobie pozwolić na oddzielną jadalnię. Nie należy jednak ograniczać zastosowania  tego rozwiązania tylko do małych i low budżetowych projektów. Przecież w Mediolanie nikt nie prezentuje takich rozwiązań. Skąd tak duże a za interesowanie stołami zintegrowanymi? Otóż są one nazywane stołami śniadaniowymi. Czyli małymi stolikami bezpośrednio w kuchni, przy którym możemy zjeść śniadanie z najbliższą rodziną, gdy nasz kilkumetrowy stół w jadalni pozostaje pusty i czeka na bardziej odświętne okazje. 

Stół zintegrowany z wyspą - jakie ma zalety?

Ciekawa jestem, co Wy myślicie o takim rozwiązaniu. Dla mnie ma ono wiele plusów. Przede wszystkim:

 • oszczędność miejsca, bo mamy dwie rzeczy w jednym
 •  wykorzystujemy w kuchni niesztampowe rozwiązanie, które jest nie dość że ładne to jeszcze funkcjonalne
 • taka wyspa kuchenna ze stołem staje się głównym punktem w kuchni i centrum rodzinnego życia
 • Możemy zastosować zarówno stoły okrągłe, przełamując kanciastość zabudowy kuchennej, jak i prostokątne będące przedłużeniem wyspy 
Pomimo wszystkich swoich zalet, na polskim rynku nie mam jeszcze upowszechnionych takich rozwiązań. Na razie jest to element kuchni, który możemy zaprojektować dzięki współpracy z architektem i stolarzem. Próżno szukać takich rozwiązań np. w IKEA a to oznacza, że na razie jest to rozwiązanie zarezerowane dla bardziej majętnych klientów.

Jeśli interesujesz się trendami i chcesz poznać najnowsze inspiracje przywiezione z największych targów wnętrzarskich w europie to przygotowałam dla Was specjalny e-book.

Co znajdziesz w e-booku?:

 • ponad 100 stron z pięknymi zdjęciami aranżacji wnętrzarskich
 • omówienie 9 kluczowych trendów kolorystycznych na rok 2024/2025
 • ponad 300 profesjonalnych zdjęć, zrobionych podczas największych wnętrzarskich targów w Mediolanie
 • wyczerpujący komentarz eksperta
 • zbliżenia na szczegóły: faktury, tekstury, materiały
 • wybrane kolory NCS, które możesz użyć w swoim wnętrzu
 • niebanalne rozwiązania architektoniczne i projektowe
 • mnóstwo inspiracji i gotowych rozwiązań kolorystycznych

Related Posts