Jak położyć panele winylowe krok po kroku?

by Kasia Bobocińska

Popularność paneli winylowych rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, że chętnie wybieramy ten rodzaj pokrycia podłogi, skoro jest on zarówno łatwy w położeniu, jak i utrzymaniu w czystości. Panele winylowe są idealnym rozwiązaniem do szybkich metamorfoz i właśnie dlatego zdecydowałam się na nie przy remoncie warsztatu i przeobrażaniu go w studio.

Czym są panele winylowe i dlaczego warto je wybrać?

Panele winylowe są rodzajem paneli skonstruowanych z kilku warstw winylu, w tym górnej warstwy dekoracyjnej, która również jest wykonana z winylu. Ich wymiary odpowiadają zwykle klasycznym panelom, co oznacza, że imitują one szerokość drewnianych desek. Natomiast wraz z wzrostem popularności tego rozwiązania we wnętrzach, na rynku pojawiły się różnorodne podłogi winylowe np. imitujące kwadratową terakotę. Jednak to, co wyróżnia panele winyl spośród innych rozwiązań podłogowych, to ich grubość. Zazwyczaj oscyluje ona między 3 a 7 mm, w zależności od producenta. A to oznacza, że bardzo łatwo położyć ją na istniejącą już warstwę podłogi np. deski, stare płytki.

Górna warstwa, znana jako warstwą dekoracyjną, może mieć różne wykończenia, takie jak drewnopodobne, kamienne, czy też abstrakcyjne wzory. Ta warstwa jest zwykle wytrzymała na ścieranie i odporna na plamy, co sprawia, że panele winylowe są łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe. . Współczesne panele winylowe są wyprodukowane przy użyciu zaawansowanych technologicznie maszyn i stanowią zupełnie odmienny, estetyczny i trwały materiał podłogowy, który nie ma nic wspólnego z przestarzałymi rozwiązaniami.

Jakie są zalety paneli winylowych?

Panele winylowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach. Nic dziwnego, bo są cienkie (3 mm), wodoodporne, trwałe i dodatkowo bardzo szybko się je układa. Mają wiele zalet, a to główne z nich:

 • Są one w pełni wodoodporne, co oznacza, że można je zainstalować nawet w łazience czy kuchni, gdzie istnieje ryzyko wylania wody lub innych płynów. Mówiąc “wodoodporny”, mam na myśli, że panele winylowe wytrzymają nawet wylanie wiadra wody bez konsekwencji zniszczenia podłogi. Nie ma obawy, że cokolwiek z nich spuchnie lub pęcznieje, co dodatkowo potwierdza ich trwałość i odporność na wilgoć.
 • Za pomocą specjalnych mat samoprzylepnych możemy łatwo położyć panele winylowe na już istniejącą podłogę, bez konieczności usuwania poprzedniej powierzchni.
 • Zaletą jest te grubość podłogi winylowej (3mm), bo kładąc ją na istniejącą już podłogę nie podniesiemy poziomu wnętrza
 • Panele winylowe można położyć samodzielnie, bez konieczności posiadania drogich i  profesjonalnych narzędzi. 
 • Panele winylowe są jednym z najlepszych produktów do stosowania na ogrzewanie podłogowe. Ich niski opór cieplny sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla podłóg z ogrzewaniem wodnym o niskiej
 • Dzięki swojej wytrzymałej powłoce, panele winylowe są odporne na plamy i zabrudzenia, co oznacza, że można je łatwo czyścić za pomocą zwykłego środka do mycia podłóg oraz mopa lub miękkiej szmatki. Proces ten jest szybki i skuteczny, pozostawiając podłogę czystą i lśniącą.

Jakie są wady paneli winylowych?

Cóż, przede wszystkim ich największą wadą jest to, ze są wykonane ze sztucznego materiału. Wzory paneli winylowych są kopią natury. Jako wadę możemy uważać też ich cenę, która do niskich nie należy i konkuruje z ceną naturalnego drewna.

Jak wygląda montaż paneli winylowych?

Do położenia paneli winylowych potrzebować będziemy:

 • miarki;
 • ołówka;
 • linijki;
 • kątownika;
 • nożyka z wysuwanym ostrzem;
 • gotowy podkład samoprzylepny do montażu paneli winylowych

Zacznij od dokładnego pomiaru długości i szerokości ściany, używając taśmy mierniczej.

Aby znaleźć środek ściany, zmierz jej długość i podziel uzyskaną wartość przez 2.

Oznacz środek ołówkiem na ścianie w miejscu, gdzie przecina się poziomica z linii pomiaru.

Zacznij od pierwszej deski (A1, A2). Przyłóż ją na szerokość na płaskiej powierzchni.

Wyznacz punkt pierwszego przycięcia na desce. Możesz to zrobić, mierząc od jednego z końców deski szerokość, a następnie oznaczając punkt przecięcia na desce.

Następnie, przytnij deskę pod kątem w oznaczonym miejscu.

Następnie wykorzystując kawałki A1, A2, C1 i B1 tworzymy trójkąt, jak na zdjęciu poniżej (jeśli Twoje deski są dłuższe niż moje, może się okazać, że będziemy musieli dołożyć jeszcze jeden element. Natomiast posługując się tak przygotowanymi kawałkami, bez problemu ułożymy podłogę w jodełkę.

Rozpocznij od podziału przyciętego trójkąta na pół, aby uzyskać dwie jednakowe części. Możesz to zrobić, rysując linię prosto przez środek trójkąta i dzieląc go na dwie równe części. Następnie przyklej jego czubek do miejsca na ścianie, gdzie wyznaczyliśmy połowę pokoju.

Bierzemy nożyk, linijkę i przycinamy deskę w wyznaczonym miejscu mocno dociskając nożyk. Następnie kładziemy ją na krawędzi kartonu – opakowania z deskami, uderzamy w miejscu przecięcia, złamać ja w danym miejscu.

Panele winylowe przyklejamy do specjalnego podkładu samoprzylepnego. Najlepiej przyklejać go partiami, aby do kleju nie przykleił się kurz, czy jakieś brudki. Najpierw ułożyłam trójkąt, potem przygotowałam pozostałe deski, przycinając je, jeśli była taka potrzeba  a dopiero w następnej kolejności odkleiłam podkład.

Na podłogę w warsztacie użyłam wysokiej jakości paneli winylowych Designflooring Van Gogh SM-VGW121T Warm Brushed Oak jodelka. Prezentują się wspaniale i zupełnie odmieniły wnętrze warsztatu.

Related Posts