Jak urządzić ogród zimowy: praktyczne porady i inspiracje

by Kasia Bobocińska

Dziś znów zabieram WAs do ogrodu, tym razem będzie to ogród zamknięty, czyli nasz ogród zimowy. Dawno do niego nie zaglądałam i tak stał niedokończony, bo nie bardzo mieliśmy na niego pomysł. Ciagle brakowało czasu, żeby go wykończyć, nadać mu jakiś kształt, jakąś stała funkcję.  Bez wymiany podłogi na nowa wszelkie próby wykazywały się bezowocne, bo była ona po prostu brzydka i w ogóle nie pasowała do nowej koncepcji.  Dziś poszukamy wspólnie nowych pomysłów na jego wykończenie, bo w te wakacje szykuje się jego metamorfoza.

Jeśli interesuje Was temat ogrodu zimowego i chcecie zobaczyć jak wyglądał in wcześniej, zobaczcie też inne publikacje o ogrodzie zimowym::

STARY DOM: OGRÓD ZIMOWY – FINAŁ

STARY DOM: POKÓJ OGRODOWY – BIELONA BOAZERIA

Tak prezentował się ogród w czasie finału metamorfozy, w 2018 roku. Niestety po kwiatach zostały juz tylko doniczki. Wkurza mnie jego kolorystyka oraz przypadkowe elementy jego wystroju. Kocham za to boazerię i drewniane wykończenia wokół okien oraz parapety.

A tak prezentował się ogród przed położeniem boazerii:

W 2020 reaktywowałam, aby uruchomić w nim Warzywniak: Sadzimy warzywa i owoce

Ogród zimowy – co to jest?

Pokazałam Wam jak wygląda mów ogród zimowy, ale nie wszyscy wiedzą dokładnie co to jest. W moim przypadku jest to pomieszczenie, w którym większość ścian stanowią duże okna, będące kiedyś pewnie werandą. Natomiast ogrodów zimowych jest kilka różnych rodzajów, np. takich gdzie 90 % okien i drzwi stanowią okna. Czasami takie pomieszczenie jest po prostu połączone z bryłą domu a u mnie stanowi jego integralną część.  

Jak zaaranżować ogród zimowy?

 Jeśli chodzi o wystrój ogrodu zimowego, to jest on zależny od jego przeznaczenia a widziałam bardzo dużo zastosowań dla takiej przestrzeni.  Zaraz omówimy sobie najpopularniejsze z nich. Pierwotnie ogród zimowy był przestrzenią wykorzystywaną głownie do uprawy roślin. Mam wrażenie, że teraz rośliny są głownie tłem a główną funkcją ogrodu zimowego jest relaks w kontakcie z naturą. Dlatego ogrody zimowe stają się miejscem rodzinnych biesiad, spotkań odpoczynku. Ta przestrzeń ma zdecydowanie duży potencjał. Jej główną zaletą jest światło, dużo światła, dlatego też często urządzane są tu małe biura z miejscem do pracy.  Ogród zimowy może pełnić tez funkcję salonu z dużymi miękkimi kanapami. I wiele innych, bo to od nas zależy jak chcemy wykorzystać tę przestrzeń. 

hello-hayley.com
hello-hayley.com

Ogród zimowy - jako jadalnia

Urządzenie jadalni w pokoju ogrodowym z tak dużą ilością światła ma wiele zalet.   Możemy spożywać posiłki w bliskim kontakcie z naturą. Stół możemy postawić w centralnej części pomieszczenia lub wykorzystać siedzenia ciągnące pod oknem i tam zorganizować kącik jadalniany. Taki kącik będzie idealny do spożywania śniadań. Sprawdzą się zarówno okrągłe, jak i kwadratowe stoliki. 

hello-hayley.com
hello-hayley.com
hello-hayley.com
hello-hayley.com
hello-hayley.com
hello-hayley.com

Ogród zimowy - jako biuro

Ogród zimowy świetnie sprawdzi się jako miejsce, które pobudzi naszą kreatywność.  Światło i kontakt z roślinami sprawiają, że ogród zimowy to idealne miejsce do zaaranżowania domowego biura, pracowni malarskiej lub realizacji innej twórczej działalności. 

Ogród zimowy - jako salon

Ogród zimowy jest idealnym miejsce, gdzie zatopiony w wygodnym fotelu czy kanapie możemy podziwiać naturę i cieszyć się pięknym światłem słonecznym. Wygodne meble,, tekstylia w postaci poduszek i dywanu oraz drobne dekoracje mogą sprawić, że ta przestrzeń nabierze nowego wymiaru. Jeśli wyposażymy przestrzeń w kominek lub inne źródło ciepła, stanie się wymarzoną przestrzenią do spędzania zimowych i jesiennych wieczorów. 

.everythingabode.com
.everythingabode.com
.everythingabode.com
.everythingabode.com

Ogród zimowy - plany i inspiracje

A ja jak będę chciał odmienić nasz ogród zimowy? Na pewno chciałabym wykorzystać go w konkretnym celu, bo teraz pełni rolę przechowywania w nim poduszek ogrodowych w zimowe i jesienne dni. Ogrody zimowe, które znalazłam jako inspirację, są bardzo przytulne. Mój taki nie jest. Brakuje w nim spójnej kolorystyki, obrania jednego kierunku, jeśli chodzi o wystrój, oraz atrakcyjnych dodatków. Czas to zmienić!

Related Posts