Jak pomalować meble w okleinie? – metamorfoza regału

by Kasia Bobocińska

W 2008 roku do pierwszego mieszkania kupiłam komplet mebli „Retro” w kolorze zielone, postarzanej sosny. Oczywiście daleko mu było do drewna, bo w całości wykonany był z płyty wiórowej pokrytej okleiną. Dla młodej mężatki wyposażenie całej sypialni w komplet mebli za nieco ponad 3 tysiące wydawało się interesem życia. Nieco później przyszła refleksja, że posiadanie kompletu mebli szybko mi się znudziło, dlatego większość z nich została przemalowana. Tutaj na przykład malowałam łóżko – #3 malowanie łóżka z okleiną MDF a tu dwie szafki, które po złączeniu stały się funkcjonalną komodą do przedpokoju. Te metamorfozy uświadomiły mi, że każdy mebel możemy dowolnie przerobić, wystarczy odrobina chęci, czasu oraz ciekawy pomysł na metamorfozę. Mój dzisiejszy pomysł, to przerobienie ostatniego elementu, ze wspomnianego wyżej kompletu, czyli regału, który w naszym starym mieszkaniu pełnił funkcję biblioteczki. Zobaczcie, jak możecie pomalować meble w okleinie.

Mebel przed metamorfozą

Przed metamorfozą mebel prezentował mało zachęcająco. Przywieźliśmy go ze starego mieszkania i przez ostatnie cztery lata stał w garażu. Aż dziw, że się uratował przed zalaniem! Przez długi czas nie miałam na niego żadnego zastosowania. Miał trafić do warsztatu. Jednak za czasem, gdy zaczęłam coraz więcej pracować w Małym Domku Projektanta, okazało się, ze brakuje mi regału, na próbki i elementy mniej lub bardziej dekoracyjne. Piękna biblioteczka, która zajmuje centralne miejsce w biurze, mogłaby  stracić na uroku przysypana stertą kartonów i segregatorów z fakturami. Stąd powstał pomysł zrobienia z regału szafki do zadań specjalnych, która stanie obok biblioteczki i będę w niej chować rzeczy nie na pokaz.

Jak pomalować meble w okleinie?

Przygotowanie mebli w okleinie do malowania

 1. Pierwszym etapem metamorfozy, jest dokładne umycie mebla. Użyłam do tego płynu do mycia naczyń i gąbki. Ważne, jest nie tylko dokładne umycie powierzchni, ale także jej odtłuszczenie a płyn do mycia naczyń idealnie się do tego nadaje.
 2. W przypadku mebli lakierowanych, z połyskiem, lub takich, które były bardzo zabrudzone, polecane jest jeszcze, odtłuszczenie mebla benzyną ekstrakcyjną lub użycie specjalnego środa do otłuszczania mebli, którego używałam do metamorfozy kredensu –> JAK ODNOWIĆ KREDENS Z LAT 50? 
  Jeśli chcecie uzyskać 100 pewności, że mebel będzie perfekcyjnie przygotowany lub macie zamiar użyć innej farby niż kazeinowa, polecam odtłuścić mebel przed malowaniem. Szczególnie, gdy odnawiamy mebel, który był narażony na kontakt z tłuszczem, np. stojąc w kuchni.
 3. Trzecim etapem, bez którego raczej nie uda nam się rozpocząć metamorfozy, to rozkręcenie mebla. Zdjęcie nóżek, odbicie dykty, będącej tyłem regału. Odkręcenie lub zdjęcie półek. Ogólnie rozebranie regału na drobne części. Po pierwsze, lepiej, łatwiej i równiej będzie nam się malowało płaskie powierzchnie. Po drugie, wyeliminujemy powstawanie zacieków. Po trzecie będziemy mogli podzielić pracę na etapy.
 4. Kolejny etap przygotowawczy to  delikatne zmatowanie elementów w okleinie za pomocą papieru ściernego. Bardzo delikatnego papieru o gr 150 lub 120. Nie zdzieramy okleiny, nie robimy w niej dziur. Jedyne co to delikatnie zmatowimy, aby uzyskać lepszą przyczepność farby.  

Jak pomalować mebel w okleinie?

Czas zabrać się za malowanie. Korzystając z farb kazeinowych możemy zrezygnować z używania podkładu. Pierwsza warstwa będzie stanowić podkład. Na zmatowiony meble za pomocą wałka flokowego nanosimy niewielką warstwę farby. Starannie ją rozprowadzamy. Farba kazeinowa schnie bardzo szybko. W dobrze ogrzanym pomieszczeniu możemy malować po około 15 minutach. Uzyskałam oczekiwany efekt po dwóch malowaniach! Tak! Farba kazeinowa do mebli Liberon jest bardzo wydajna. 

Do pomalowania regału użyłam farby Kazeinowej Liberon w kolorze: Wieczorny cień.

Zabezpieczenie pomalowanych mebli

Koniecznym etapem, którego w żadnym wypadku nie możemy pominąć, jest zabezpieczenie wcześniej pomalowanych mebli. Po pomalowaniu mebli farbą kazeinową, pokryłam je dwoma warstwami lakieru akrylowego: LIBERON LAKIER AKRYLOWY BEZBARWNY MAT

Choć farba kazeinowa ma wiele zalet, to wystarczy jeden tłusty odcisk palca na niezabezpieczonej powierzchni, aby zniweczyć nasz cały trud odnawiania mebla.

Drzwiczki z płyty MDF i listewek drewnianych.

Kiedy poszczególne elementy regału były już pomalowane przyszła pora na drobne modyfikacje projektu. Ponieważ mebel miał skrywać to, co nieciekawe dla oka postanowiłam dorobić jej drzwiczki. Nie bądźcie dla mnie zbyt surowi, bo były to moje pierwsze drzwiczki zrobione od zera. Wykorzystałam do tego grubą listwę drewnianą przyciętą pod kątem 45 stopni oraz cienką płytę MDF. Wszystko razem skleiłam i zaszpachlowałam masą szpachlową w kolorze sosny. 

Jak pomalować meble w okleinie?

Następnie , podobnie jak inne elementy pomalowałam też drzwiczki za pomocą farby kazeinowej w kolorze wieczorny cień. 

Jak pomalować meble w okleinie?
Jak pomalować meble w okleinie?

Wszystko zabezpieczyłam dwoma warstwami lakieru zabezpieczającego Liberon, bezbarwny mat.

Na tył regału przykleiłam tapetę. Jeśli chcesz zobaczyć jak się do tego zabrałam zobacz rolkę: https://www.instagram.com/p/CnU3MpwswPz/

Podstawa z rurek miedzianych

To, co sprawiło mi ogromną satysfakcję i przyjemność, to budowa podstawy do regału z rurek miedzianych. Ponieważ regał był sporo niższy od biblioteczki, postanowiłam wyrównać jego wysokość budując dość wysoką, bo aż 33 cm podstawę z rurek miedzianych o średnicy 15 mm. Do budowy stolika potrzebowałam:

 • 1,5 rury długości 2,5 mb.
 • 4 zaślepki 
 • 4 trójniki
 • 4 kolanka
 • Dwuskładnikową masę wiążąca
 • oraz przyrząd do przycinania rur
 • złotą farbę w sprayu

Pierwszym etapem było przycięcie wszystkich elementów na wymiar.

Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądało to w praktyce, zobaczcie rolkę: https://www.instagram.com/p/CoAm2Z5oL6c/

Po pomalowaniu sprayem podstawa prezentuje się tak:

A tak prezentuje się cały regał. 

Jak pomalować mebel z MDF?

Jak Wam się podoba metamorfoza biurowego regału?

Zobacz, jeśli interesuje Cię temat malowania MDF i mebli w okleinie:

 1. Czy każde meble można przerobić? #3 malowanie łóżka z okleiną MDF
 2. Czy każde meble można przerobić?- malowanie okleiny MDF
 3. SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF BEZ USUWANIA STAREJ FARBY

Related Posts