WEEKENDOWA METAMORFOZA – OSŁONA NA GRZEJNIK

by Kasia Bobocińska

Kupując stary dom, wiedziałam, że jeśli nie zdecyduję sie na wprowadzenie rygorystycznych zmian i unowocześnianie go na siłę, będę musiała pogodzić z pewnymi elementami wystroju z dawnych lat. Niektóre są piękne i wyjątkowe, jak nasze drewniane schody a inne straszą brzydotą, jak nasza skrzynka elektryczna. W ostatnim wpisie z metamorfozy przedpokoju pokazywałam Wam mój sposób na niezbyt urodziwą skrzynkę elektryczną: POMYSŁ NA ROZDZIELNICĘ. WEEKENDOWE METAMORFOZY, ale jeśli myślicie, że to koniec zmian w tym wnętrzu to donoszę, że dopiero się rozkręcam 🙂 Nawet obraz, który pokazywałam Wam w poprzednim wpisie zdążył się juz zmienić. Tak już mam, że jeśli w stworzonej rzeczy drażni mnie jeden element, to  “rzeźbię” do momentu, kiedy wizualnie jest juz wszystko ok. A dziś chcę Wam pokazać osłonę na grzejnik, którą zrobiłam z siatki rattanowej i kilku desek. Co jeszcze pojawiło się w przedpokoju? Zobaczcie.

Brzydki grzejnik – co zrobić?

Co zrobić jeśli we wnętrzu straszy wyjątkowo brzydki grzejnik? Sposobów jest naprawdę wiele a gdy wpiszemy w wyszukiwarkę frazę “osłona na grzejnik”, aby zobaczyć całe morze możliwości, jakie możemy wykorzystać, żeby ozdobić nasz grzejnik. Za kilkaset złotych możemy kupić gotową osłonę na grzejnik lub zamówić specjalną ażurową płytę, którą wykorzystamy do zabudowy. Możemy sprawić, żeby stał się on prawie całkowicie niewidoczny a jednocześnie spełniał swoją podstawową funkcję – dostarczał ciepło. Mój stary grzejnik (podejrzewam, że był wymieniany około 15 lat temu), mocno ucierpiał podczas remontu. Jest usytuowany w przejściu i podczas wnoszenia i wynoszenia gabarytów, niejednokrotnie został obity. Nie grzeszył urodą i coś trzeba było z nim zrobić.  

Nie grzeszył urodą i coś trzeba było z nim zrobić.  

Pomyślałam, że zrobię na niego specjalną obudowę z maty rattanowej.

Dlaczego zdecydowałam sie na mate a nie na plecionkę rattanową? Koszt maty rattanowej to ok 94 zł za metr kwadratowy, natomiast tej sama ilość plecionki rattanowej to koszt 420 zł. Zadecydowały względy ekonomiczne. 

Obudowa grzejnika – DIY

Pierwszy krok, jaki zrobiłam budując to dokładne wymiarowanie wnęki i samego grzejnika. Wiedząc, że osłona ma mieć wymiary 86 cm na 66 cm, przycięłam listewki pod kątem 45 stopni a następnie za pomocą zszywacza przybiłam do maty.

Zszywacz tapicerski

Wszystkie ubytki zaszpachlowałam i poczekałam jak szpachla wyschnie.  Następnie przeszlifowałam ramę z listewek.

Szlifierka mimośrodowa

Lazura do architektury ogrodowej w moim domu

Do pomalowania obudowy na grzejnik wykorzystałam produkt sprawdzony, który świetnie sobie radzi zarówno na zewnątrz, w złych warunkach atmosferycznych, jak i wewnętrz. Mowa oczywiście o  Lazurze do architektury ogrodowej. To produkt z linii Eco marki, stworzony przez markę Remmers na bazie wody z bardzo małą zawartością rozpuszczalnika. Lubię z niej korzystać, bo nie ma nieprzyjemnego zapachu i w sposób bardzo delikatny pobiela drewno, powodując, że jego słoje są wciąż widoczne.

Co dla mnie ogromnie ważne, stosując ją na zewnątrz nie muszę się obawiać złego wpływu na zlokalizowane w niedalekiej odległości od mojego domu pasieki. Produkt Remmers ma potwierdzoną nieszkodliwość dla pszczół. Został on stworzony w 80% z surowców odnawialnych i jak widać eko ma nie tylko w nazwie.

osłona na grzejnik

Jak zrobić konsolkę nad grzejnik? 

Do zbudowania konsolki użyłam dwóch tralek, podstopnicy oraz kantówki drewnianej. Wymiary konsolki były uwarunkowane wymiarami jej blatu, czyli w tym wypadku podstopnicy długości 100 cm. Za pomocą gwoździarki połączyłam blat i tralki drewniane a następnie blat i kantówkę. Wszystkie otwory, które powstały podczas wbijania gwoździ zaszpachlowałam szpachlą drewnianą w kolorze sosna.

osłona na grzejnik
Gwoździarka

Budując konsolkę, mogłam wreszcie wykorzystać nowe narzędzia Ryobi, które przywiozłam z corocznego spotkania blogerek Meetblogin oraz zamówiłam zaraz po po powrocie z wydarzenia. W tym roku jednym z partnerów wydarzenia dla blogerów wnętrzarskich była marka Ryobi a ja w prezencie otrzymałam od nich piękną skrzynkę na narzędzia, wkrętarkę oraz szlifierkę, której właśnie użyłam do budowy osłony na grzejnik i konsolki.

zdjęcie autorstwa Sylwii Kisiel

Dodatkowo do zbudowania konsolki użyłam kątowej gwoździarki pneumatycznej Ryobi (R15GN18-0),  która okazała sie genialna, gdyż chowała gwoździe tak głęboko, że po zaszpachlowaniu miejsce wbicia gwoździa było praktycznie niewidoczne.

osłona na grzejnik

Budowa konsolki z gwoździarką zajęła mi góra 15 minut. Serio. To najszybsze meblowe DIY w historii Conchita Home. Kiedy konsolka byłą już gotowa pobieliłam ja za pomocą Lazury w kolorze białym (RC-990).

osłona na grzejnik
osłona na grzejnik
osłona na grzejnik

Osłona na grzejnik – ile to kosztowało?

Do stworzenia konsolki na wymiar wykorzystałam gotowe produkty, które znalazłam w supermarkecie budowlanym:

  • podstopnica sosnowa (1000 x 195 x 15 mm) za 39,98 zł
  • 2 sztuki tralek sosnowych za 32,98 zł sztuka = suma 65,96 zł
  • 2 sztuki listwy sosnowej za 15,48 zł sztuka = 30,96 zł
  • 2 sztuki kantówki struganej (45 x 45 x 1000 mm) za 16,48 zł sztuka = 32,96 zł
  • 2x kantówka iglasta (20 x 60 x 1500 mm) 7,98 zł sztuka = 15,96 zł

a także zamówiłam oddzielnie 70 cm maty co razem z transportem wyniosło 103,10 zł

Łączny koszt metamorfozy to 288,92 zł

Osłona na grzejnik DIY i przedpokój po metamorfozie

A tak prezentuje się obudowa grzejnika po metamorfozie. To nie tylko osłona na kaloryfer, ale też praktyczna konsolka, na której możemy położyć listy lub klucze, zaraz po powrocie do domu. Zaletą takiego rozwiązania, jest dokładne dopasowanie wymiarami do naszych potrzeb.

Ostatnim etapem metamorfozy było połączenie maty, dwóch kantówek (45×45 mm) przyciętych na wymiar i ustawiony pionowo po bokach maty, oraz kantówki (20 x 60mm) leżącej poziomo z powstałą wcześniej konsolką. Wszystkie te elementy również zostały pobielone za pomocą lazury Remmers.

osłona na grzejnik

Przeszukując internet nie natknęłam sie na maskownicę grzejnika, która poapsowała by stylem do naszego dworku. Ta wkomponowuje się w przestrzeń idealnie.

Porównując zdjęcie przed i po, naprawdę wiele się u nas zmieniło. A zmieni się jeszcze więcej, bo planuję też zając się naszą podłogą 🙂

osłona na grzejnik

Post powstał we współpracy z marką Remmers

Zapraszam Cię do zapisu do newslettera. Jestem w trakcie przygotowywania specjalnego ebooka o szybkich metamorfozach i jeśli chcesz być pierwszy, który dowie się jak będzie on gotowy zapisz się TUTAJ:

Related Posts

Leave a Comment