Jak dbać o swój materac?

by Kasia Bobocińska

Mamy coraz większą świadomość, jeśli chodzi o wybór materaca, wiemy jakie są ich rodzaje i zalety. Potrafimy dobrać materac odpowiedni dla naszych potrzeb a niejednokrotnie zaczynamy traktować go jako inwestycję na lata, nie bojąc się przeznaczyć na niego większej sumy pieniędzy. Nic w tym dziwnego, bo przecież to od niego zależeć będzie komfort naszego snu, a w konsekwencji również zdrowie i samopoczucie. Będąc niewyspanym nie zwojujemy świata. Często koszt materaca przekracza znacząco koszt samej ramy łóżka a mimo to zaczynamy traktować materac jako element wyposażenia domu, na którym nie powinno się oszczędzać. Jako że jest to inwestycja na lata, jesteśmy coraz bardziej świadomi podejmowanych przez nas decyzji zakupowych. Jednak wciąż mało osób wie, jak odpowiednio dbać o materac, aby przedłużyć jego użytkowanie. Dziś opowiem Wam o kilku sposobach na odświeżanie, czyszczenie, pranie materaca, aby mógł nam służyć jak najdłużej.

Jak dbać o materac?

Jak często wymieniać materac?

Materac powinnyśmy wymienić średnio po ok. 7 latach, ale na rynku są już produkty, które są objęte 25 letnią gwarancją. Od czego to zależy? Tak naprawdę wszystko zależy od jakości materaca, od tego z czego jest wykonany oraz tego jak o niego dbamy. Warto też dobrze się wczytać w warunki gwarancji, bo potem się okazuje, że gwarancja nie dotyczy samego materaca a sprężyn w środku.

Kiedy koniecznie musimy wymienić materac? Są pewne czynniki, które sygnalizują nam konieczność szybkiej wymiany materaca. Warto je poznać i zwracać na nie uwagę, gdy wystąpią.

Materac powinniśmy niezwłocznie wymienić, gdy:

  • pojawią się na nim widoczne odkształcenia, których nie było wcześniej;
  • po przebudzeniu cierpimy na ból palców, który jest spowodowany niewygodą spania;
  • na materacu są widoczne plamy, których nie da się doczyścić; 
  • widać na nim ubytki, uszkodzenia, jak np. sypiąca się gąbka, dziury od sprężyn;
  • czujemy, że staje się wilgotny i zaczyna wydawać nieprzyjemny zapach.

Pielęgnując materac i odpowiednio go traktując, możemy znacząco przedłużyć czas jego użytkowania. W tej kwestii jesteśmy, moim zdaniem, mniej świadomi, bo choć coraz częściej decydujemy się na materac z wyższej półki cenowej, lepszej jakości, to po zakupie zapominamy o niego dbać. Zmieniamy pościel, pierzemy poszewki, a o materacu najzwyczajniej zapominamy. A przecież łóżko, jak i sam materac to siedlisko bakterii i roztoczy. Wydaje nam się jednak, że gdy odpowiednio często zmieniamy prześcieradło, to przestrzegamy wystarczająco higieny. Jednak wystarczy zajrzeć pod prześcieradło, żeby zobaczyć mnóstwo kurzu, naszego startego naskórka, włosów, które leżą bezpośrednio na materacu. Gdy do tego dodamy wilgoć, która wydziela się z naszego ciała, to łatwo sobie wyobrazić, jak korzystne dla bakterii i drobnoustrojów środowisko stworzyliśmy. Niestety materac jest narażony na zbieranie wilgoci, a pot, który wydzielamy, dostarcza jej aż zanadto.

Nawet jeśli materac wygląda wizualnie świetnie, to, po kilku latach użytkowania, odkształca się podczas spania, nie zapewniając nam odpowiedniej stabilizacji dla kręgosłupa. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że podczas spania materac wpływa negatywnie na nasz kręgosłup, a my budzimy się mniej wypoczęci, z bólami kręgosłupa. 

Jak często podczas ostatniego roku wietrzyliście swój materac? Niestety z ręką na sercu muszę przyznać, że nie pamiętam, aby mi się to zdarzyło. Moja babcia zawsze wietrzyła puchowe kołdry, nadając im świeżość i zapach wiatru. Szkoda, że nie kontynuuję tych prostych sposobów na podniesienie jakości snu. Jakie są inne sposoby na odświeżenie materaca?

Jak dbać o materac?

Jak odświeżyć materac?

Jest kilka prostych sposobów, które pozwolą nam pielęgnować nasz materac, tak, aby cieszyć się jak najdłużej komfortem spania.  Jak prosto odświeżyć materac?

  1. Przede wszystkim powinniśmy go dokładnie odkurzyć, aby pozbyć się wszystkich okruchów jedzenia, kurzu, włosów, naskórka czy drobnoustrojów. Odkurzanie materaca zalecane jest średnio raz w tygodniu.
  2. Drugi sposób, o którym już wspominałam, to jego wietrzenie. Regularne wietrzenie materaca pozwoli pozbyć się jego brzydkiego zapachu, odpowiednio go wysuszyć, jeśli jest zawilgocony oraz uniemożliwi powstawanie na nim bakterii i drobnoustrojów. Jak wietrzyć materac? Wystarczy zdjąć z niego prześcieradło i pokrowiec oraz pozostawić go w pokoju przy lekko uchylonym oknie. Zaleca się wentylować materac przynajmniej raz w tygodniu przez 20 minut.
  3. W odpowiedniej higienie materaca istotną rolę odgrywa pranie jego pokrowca. Choć sam proces nie należy do najprzyjemniejszych, bo zdjęcie pokrowca w większości materacy wymaga niezłej kondycji fizycznej, to taki proces pozwala nam pozbyć się zabrudzeń, plam oraz nieprzyjemnego zapachu. Pokrowiec pierzemy w temperaturze nie niższej niż 40 stopni Celsjusza, aby pozbyć się wszystkich alergenów i drobnoustrojów. Najlepiej sprawdzić na metce lub stronie producenta dopuszczalną temperaturę i przestrzegać jego zaleceń, aby nasz pokrowiec np. nie skurczył się w praniu. Jeśli pokrowiec ma wszytą warstwę pianki, to powinno się go odcisnąć ręcznie z wody, a nie wirować. Pokrowiec najlepiej prać dwa lub trzy razy w roku. 
  4. Domowym sposobem na oczyszczenie materaca jest posypanie go sodą oczyszczoną, która w sposób naturalny zneutralizuje zapachy i zapobiegnie rozwojowi bakterii. Wystarczy pozostawić ją na przynajmniej 30 minut, po czym dokładnie odkurzyć. Jeśli do sody dodamy odrobinę wody lub soku z cytryny, tak przygotowaną miksturą możemy wywabić trudniejsze plamy, które powstały na powierzchni materaca.

Czy uda nam się wyprać materac?

Kiedy mamy już za sobą odświeżanie materaca, a jednak chcemy pójść dalej i go wyprać, pojawia się pytanie: jak to zrobić? Nie włożymy przecież do pralki materaca o powierzchni 200×220! Możemy za to zamówić specjalną ekipę, która wyczyści nam materac bez wychodzenia z domu. Jeśli posiadamy w domu myjkę parową, to za jej pomocą możemy skutecznie wyczyścić materac. Wysoka temperatura pary pozwoli nam pozbyć się bakterii oraz roztoczy. Upewnijmy się jednak, że będziemy mieć możliwość łatwego wysuszenia materaca. Najlepiej takie prace zaplanować na ciepłe miesiące, gdy będziemy mogli po praniu otworzyć okno czy balkon, żeby nasz materac mógł szybko wyschnąć.

Więcej informacji o tym jak czyścić swój materac znajdziecie w merytorycznym wpisie: https://pl.tempur.com/blog/jak-wyczyscic-materac.html

Jak dbać o materac?

Najlepsze materace na rynku

Najlepsze marki na rynku, takie jak TEMPUR®, ułatwiają czyszczenie materaca dzięki wprowadzeniu specjalnej technologii QuickRefresh™. Technologia ta umożliwia łatwe odpięcie górnej części pokrowca, która najbardziej się brudzi. Takie rozwiązanie występuje w materacach Elite i Luxe. Nie musimy używać dużo siły, żeby zdjąć pokrowiec. Wygodny zamek pozwala to zrobić w kilka sekund, a objętość zdjętego materiału jest mniejsza, więc jest on także łatwiejszy do prania, suszenia i ponownego założenia.

Chcąc uniknąć ciągłego czyszczenia wierzchu materaca, warto zawczasu zaopatrzyć się w ochraniacz na materac. Jego koszt jest nieduży, a jesteśmy w stanie znacząco ochronić nasz materac i przedłużyć czas jego użytkowania. Te najlepsze, jak na przykład TEMPUR-Fit™ nie przepuszczają cieczy, ale zapewniają cyrkulację powietrza, dzięki czemu materac może oddychać. Są też elastyczne i łatwe do wyprania.

Wielkimi krokami zbliża się Black Friday. To doskonały czas na to, żeby kupić produkty najwyższej jakości w specjalnych cenach. Marka TEMPUR przygotowała w okresie od 16-30 listopada 2022 roku specjalną promocję, w której można nabyć wszystkie produkty z rabatem 20% od sugerowanej ceny detalicznej brutto!

 

To idealna okazja, żeby upolować wysokiej jakości produkt po obniżonej cenie! Właśnie takie rzeczy opłaca się kupować podczas Black Week, bo przy zakupie materaca za np. 7000 zł oszczędzamy 1400zł!

 

Related Posts