CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY DOBORZE BATERII ŁAZIENKOWEJ?

by Kasia Bobocińska

Jak wybrać baterię do łazienki? Czym się kierować przede wszystkim? Na co zwracać uwagę? Temat wyboru baterii do łazienek potrafi spędzić sen z powiek. Dlatego często zostawiamy go na sam koniec, gdy do naszej łazienki mamy wybrane już prawie wszystko: wymarzone płytki, w pasującym do ulubionego stylu kolorze i rozmiarze, ceramikę łazienkową dopasowaną w najdrobniejszym szczególe do całości, harmonijnie skomponowane oświetlenie. I gubimy się w mnogości opcji. Oferta z roku na rok jest coraz bardziej różnorodna. Czasy, gdy na rynku mieliśmy do wyboru 3 typy baterii, są już dawno za nami. Teraz baterie różnią się kształtem, kolorem, ceną, ale także spojrzeniem producenta na ekologię. Lepiej więc nie zostawiajmy wyboru baterii na ostatnią chwilę, nie jedźmy do supermarketu budowlanego za pięć dwunasta, dobrze przemyślmy nasz wybór, a poświęcony na to czas na pewno zwróci nam się, i to nie tylko w postaci mniejszych rachunków za wodę.

Czym się kierować przy doborze baterii łazienkowej do nowego projektu? Kolorystyką, trwałością, czy ponadczasowym designem? Z roku na rok coraz ważniejszy staje się dla nas nie tylko wygląd baterii, ale też dalsze koszty jej użytkowania. Nie mniej istotne są też względy praktyczne, czyli łatwość jej czyszczenia, czy też sposób codziennej pielęgnacji. Ważnym czynnikiem jest także gwarancja, jaką daje nam producent, gdyż ostatnie, o czym marzymy to niesprawna bateria, która cieknie lub zacina się, doprowadzając nas do frustracji i zwiększając jednocześnie wielkość zużycia wody, co bolesne jest dla naszego portfela. Poniżej w kilku punktach wymieniłam najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru baterii.

ŁATWOŚĆ CZYSZCZENIA


Wszyscy wiedzą, że najlepiej zaprojektowana łazienka to taka, która sprząta się sama. Oglądając tegoroczne trendy w Mediolanie, patrząc na wymyślne kształty baterii i kurków do wody, zastanawiałam się nad praktycznością ich sprzątania. Nawet najpiękniejsza, ale źle utrzymana, bateria nie różni się niczym od najtańszej. Dokonując wyboru, musimy brać pod uwagę nie tylko wykonanie baterii, sposób jej wykończenia (czy jest ona a w macie, satynie czy połysku), ale także jej fakturę (czy jest ona gładka, czy chropowata). Drobne rowki, żłobienia, jakie widziałam w najnowszych propozycjach baterii, mogą być wyjątkowo trudne w użytkowaniu, gdy dostanie się do nich woda z mydłem. Na koniec zastanówmy się, czy po montażu mamy do niej wygodny dostęp z każdej strony, żeby ją swobodnie czyścić. Podczas pielęgnacji starajmy się używać ekologicznych środków czystości. —>JAK UTRZYMAĆ W CZYSTOŚCI BATERIE ŁAZIENKOWE? 5 DOMOWYCH SPOSOBÓW NA ICH CZYSZCZENIE.

Wybierając baterię do łazienki, zwracajmy uwagę na produkty, które określane są jako łatwe w utrzymaniu czystości. Mogą być one pokryte specjalną powłoką ułatwiającą czyszczenie lub, jak w przypadku marki FDESIGN, być wyposażone w specjalne perlatory EasyClean, które dzięki swojej budowie i zastosowaniu w nich elastycznego tworzywa, pozwalają na wyjątkowo łatwe czyszczenie tworzącego się na wylocie baterii osadu.

BREZZA, FDESIGN

EKOLOGIA

Ekologia ma znaczenie. 

Z roku na rok nasze decyzje zakupowe są coraz bardziej świadome i podejście producenta do ekologii czasami ma decydujący wpływ na nasz wybór.  Nie ma co się oszukiwać, ceny prądu, energii, wody rosną i powinniśmy przy wyborze sprawdzić, czy użytkowanie danej  baterii pozwoli nam oszczędzać zasoby naturalne. Jeśli nie zdecydujemy się np. na zakup baterii elektronicznej, to zawsze możemy zmniejszyć zużycie wody poprzez dokupienie do klasycznej baterii specjalnego perlatora, który ograniczy przepływ wody, oraz zagwarantuje bardziej wydajne jej użytkowanie. 

Kolejną rzeczą, o której warto wiedzieć, jest fakt, że baterie jednouchwytowe znacznie bardziej ograniczają zużycie wody niż baterie z dwoma kurkami. Dlaczego? Największy, zbędny, wypływ wody ma miejsce podczas wstępnej regulacji jej temperatury, w baterii dwuuchwytowej to dwa oddzielne strumienie – bardzo dużo jej wtedy umyka bez sensu.

W ofercie marki FDESIGN są modele baterii wyposażone w specjalne aeratory, które znacząco obniżają zużycie wody. Aerator napowietrza wodę, co powoduje spadek jej zużycia nawet o 50%. I to bez zmniejszenia komfortu używania wody – napowietrzony strumień zachowuje wystarczającą obfitość.

BREZZA, FDESIGN

STYL ŁAZIENKI

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór baterii łazienkowych i bez problemu jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednie rozwiązania do wnętrz urządzonych w każdym stylu, od skandynawskiego minimalizmu, poprzez elegancką i dość zachowawczą w formie klasykę, szorstką i surową estetykę industrialną czy niezwykle bogato zdobione formy pasujące do pełnych przepychu pałaców i rezydencji. O gustach się nie dyskutuje, więc do łazienki wybierzmy to, co nam się podoba i pasuje do koncepcji wnętrza.

Pamiętajmy jednak, żeby oprócz efektownego wyglądu jako kryteria wyboru wziąć pod uwagę także funkcjonalność oraz kwestie ekologii.

Warto też wspomnieć o niepozornym, ale znaczącym zagadnieniu  praktycznym, czyli o odpowiednim rozmiarze. Dostosowanie wielkości i kształtu baterii umywalkowej do wybranej umywalki ma znaczenie nie tylko estetyczne – źle dopasowana bateria, powoduje, że woda rozchlapuje się na wszystkie strony.

ARDESIA, FDESIGN

DESIGN I WYKOŃCZENIE

Czasami łazienki (a w zasadzie toalety dla gości) w nowocześnie zaprojektowanych domach i mieszkaniach, y całkowicie nas zaskakują , zwłaszcza gdy właściciele przesadzą nieco z kreatywnością. Umywalka i bateria wyglądają jak mały wodospad wykuty w skale, a chęć użycia tej instalacji niechybnie kończy się ochlapaniem spodni. Aby ustrzec się tego rodzaju wpadek, przerostu formy nad treścią, kiedy zamiast być pięknie i funkcjonalnie, jest raczej szokująco niepraktycznie, myślmy o dobrym designie, i bierzmy przede wszystkim pod uwagę funkcjonalność, długotrwałe użytkowanie, łatwość czyszczenia, kolor (o pielęgnacji czarnej baterii w internecie jest mnóstwo mitów) i wykończenie (mat, połysk, satyna), a mniej skupiajmy się na tym, żeby zrobić wrażenie. Choć oczywiście są baterie, które gwarantują nam jedno i drugie.

LACRIMA, FDESIGN

CENA I TRWAŁOŚĆ

Dobra bateria to często spory wydatek. Jeśli jednak myślimy o naprawdę dobrym wyborze na lata, to nie względy ekonomiczne powinny mieć zasadniczy wpływ na naszą decyzję, a trwałość danej baterii, jakość jej wykonania, czy gwarancja, jaką zapewnia producent. Tania bateria to ryzyko, chociażby znacznie większych kosztów remontu zalanego mieszkania. Zakup baterii, stelażu podtynkowego, czy odpływu warto potraktować jako wydatki nadrzędne i postawić na solidny markowy produkt – na ich niezawodności, jakości i klasie będziemy przecież polegać przez długi czas.. Czołowi producenci, którzy dają na swoje produkty kilkuletnią gwarancję, dostosowali już ofertę dla klientów z mniej lub bardziej zasobnym portfelem.

Jednym z trendów na 2022 rok, które opisałam tutaj CO ZMIENI 2022 ROK W ŁAZIENKACH? TRENDY Z MEDIOLANU, jest podążanie za filozofią SLOW LIFE i dokonywanie mądrych i przemyślanych zakupów do domu. Dokonując wyboru powinniśmy zadbać, by produkty były wykonane z dobrych i trwałych materiałów, dzięki czemu starczą nam na długo. Potwierdzeniem jakości może być długookresowa gwarancja producenta. Marka FDesign zapewnia na przykład 7 letnią gwarancję na takie elementy, jak głowice i korpusy baterii.

MIŁOŚĆ OD PIERWSZEGO WEJRZENIA

Czasami wszystko, co napisałam powyżej, może być tylko teorią, a w praktyce o naszym wyborze decydują emocje i to, czy dany produkt „skradł nam serce”. Kiedyś, przeglądając zagraniczne magazyny, zakochałam się w pewnej baterii, która była niedostępna w Polsce. Skończyło się na skomplikowanej procedurze ściągania jej do kraju na własną rękę. Nie wyobrażałam sobie mojego domu bez niej. Minęło kilkanaście lat, a ona nadal jest niezawodna.

FLUSSO, FDESIGN

Podsumowując, wpływ na wybór baterii powinny mieć takie czynniki, jak: nasze poczucie estetyki, kształt i styl baterii, trwałość materiału, z jakiego jest wykonana, ekologia, zużycie wody, komfort użytkowania. A czym na pewno nie należy się kierować? Chwilową modą. Jeśli jednak zdecydujemy się na baterię w wyniku chwilowego porywu serca, kaprysu, pozostaje tylko mieć nadzieję, że będzie on długotrwały i na tyle silny, że na lata pozwoli nam zapomnieć o wszystkich racjonalnych czynnikach.

Podobne wpisy:

JAK UTRZYMAĆ W CZYSTOŚCI BATERIE ŁAZIENKOWE? 5 DOMOWYCH SPOSOBÓW NA ICH CZYSZCZENIE.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC BATERIĘ POD PRYSZNIC? MÓJ WYBÓR!

CO ZMIENI 2022 ROK W ŁAZIENKACH? TRENDY Z MEDIOLANU

10 RZECZY, BY BYĆ BARDZIEJ EKO, CZYLI EKOLOGIA W ŁAZIENCE.

Related Posts