Czy warto kupić piekarnik z funkcją pary?

by Kasia Bobocińska

Ostatnio projektując kuchnię dla jednej z moich klientek, dość mocno przeanalizowałam rynek piekarników parowych i piekarników z funkcją pary. Zastanawiałyśmy się wspólnie, który piekarnik wybrać i co je tak naprawdę różni. A ponieważ mocno się w ten temat zagłębiłam, postanowiłam podzielić się z Wami moimi przemyśleniami i wnioskami na jakie wpadłam. Ja osobiście piekarnika parowego nie mam, bo gdy projektowałam swoją kuchnię, to nie były one tak popularne jak teraz. Pewnie, gdybym robiła ten projekt teraz, to zastanawiałbym się, czy z ogromnej oferty piekarników dostępnych na rynku, nie wybrać właśnie parowego lub z funkcja pary. Jednak zanim bym się zdecydowała na taki zakup dokładnie przeanalizowałabym swoje potrzeby, nawyki żywieniowe, żeby nie okazało się, po zakupie, ze choć ma on mnóstwo fajnych funkcji, to w codziennym użytkowaniu używam zaledwie dwóch. Dziś postaram się Wam podpowiedzieć: czy warto kupić piekarnik z funkcją pary? oraz czym się różni piekarnik z funkcją pary od parowego?

Czym jest piekarnik parowy i dlaczego wzbudza takie zainteresowanie?

Zacznijmy od tego, skąd taka moda i popularność piekarników z funkcją pary lub parowych? Czym różnią się od innych piekarników, które tej funkcji nie posiadają? Jeszcze do niedawna, do gotowania na parze, wykorzystywano szereg dodatkowych urządzeń jak: parowar, garnki do parowania, woki, czy inne wielofunkcyjne urządzenia z funkcją pary (jak np. mój nowy pomocnik kuchenny, czyli nasz robot wielofunkcyjny). Producenci AGD poszli o krok dalej, wyposażając piekarnik w możliwość gotowania na parze. Jeśli w naszym domu, cała kuchnia opiera się na gotowaniu na parze a piekarnik stoi praktycznie nieużywany, to czemu nie dać mu nowej funkcji, tak abyśmy mogli przygotowywać w nim dania zdrowe, zgodne z naszym stylem życia.  Być może, jesteśmy też na bardzo restrykcyjnej diecie i nasza kuchnia musi opierać się wyłącznie o dania gotowane na parze, wtedy całkowicie naturalnym wyborem, byłby sprzęt, który ułatwiłby nasze codzienne rytuały.
Producenci AGD postanowili ułatwić proces gotowania wszystkim tym, którzy dotąd posiłkowali się dodatkowymi sprzętami małego AGD i wprowadzili na rynek urządzenia łączące w sobie funkcje tradycyjnego piekarnika oraz parowaru, który zapewnia nam możliwość przygotowywania dań bez dodatku tłuszczu.

Zastosowanie pary w piekarniku ma wiele zalet, gdyż przyrządzone w nim potrawy zachowują wszystkie wartości odżywcze i witaminy. Pytanie tylko jak często gotujemy na parze? Czy nasza kuchnia opiera się wyłącznie o dania gotowane na parze? Czy potrzebujemy piekarnika parowego, czy też piekarnika z funkcją pary, który ma tradycyjne programy a jedynie podczas pieczenia wykorzystuje dodatkowo parę, aby wzbogacić smak i koloryt potraw? Zastanówmy się przede wszystkim, czym jest piekarnik parowy a czym piekarnik z funkcją pary?

Czym się różni piekarnik parowy od piekarnika z funkcją pary?

W piekarniku parowym możemy wlać wodę do specjalnej szufladki lub podłączyć ją bezpośrednio do urządzenia. Piekarnik elektryczny parowy pozwala nam gotować na parze lub przy użyciu jednego z wielu dostępnych programów pieczenia. Piekarnik parowy daje nam możliwość gotowania na parze (para jest tu używana w  max.100%) natomiast piekarnik z funkcją pary pozwala nam urozmaicić pieczenie przez użycie pary (max. w 50%). Nie pozwala on ugotować potrawy wyłącznie w oparciu o parę. Funkcja pary polepsza smak potraw, nadaje się do ich rozmrażania, czy odświeżania pieczywa, czy też czyszczenia piekarnika. Do piekarnika z funkcją pary wodę dostarczamy poprzez zagłębienie w dnie komory pieczenia, do którego wlewamy wodę.

Jaki piekarnik parowy wybrać?

Wybierając piekarnik parowy warto zwrócić uwagę na:

  • sposób dostarczania, ale też usuwania wody z urządzenia.
  • Jaka pojemność ma zbiornik na wodę i na ile cyklów gotowania nam starczy.
  • Warto sprawdzić, czy piekarnik posiada możliwość regulacji stopnia nawilgocenia potraw.
  • Wybierając jeden z wielu dostępnych na rynku modeli piekarników parowych warto sprawdzić, czy posiada on w wyposażeniu specjalny pojemnik lub pojemniki umożliwiające gotowanie na parze na kilku poziomach.
  • Niektóre modele piekarników parowych posiadają funkcje rozmrażania potraw, odświeżania pieczywa, czy gotowania metodą sous-vide. 

Piekarnik parowy piecze zwykle na niższych temperaturach, przez co zużywa mniej energii elektrycznej. Decydując się na nowy piekarnik, bez względu na to czy będzie on parowy, czy nie warto sprawdzić jego parametry dotyczące poboru energii elektrycznej. Wiadomo, że przy rosnących cenach energii, jest to czynnik niezwykle istotny. Dodatkowo para Wodna skraca cykl pieczenia. 
Produkty gotowane na parze są zdrowsze, nie tracą swoich 

Czy w piekarniku parowym można piec bez pary?

Oczywiście, że tak. Piekarnik parowy to nie parowar, który nie daje na, talkiej możliwości. Używając piekarnika parowego możemy piec dokładnie te same potrawy jak w zwykłym piekarniku elektrycznym, możemy gotować przy użyciu samej pary, albo połączyć pieczenie z parą. 

Czy warto kupić piekarnik z funkcją pary?

Mam nadzieję, że zainteresowałam Was tematem piekarników parowych. Stanowią one ciekawą alternatywę dla zwykłych piekarników i pozwalają urozmaicić naszą kuchnię. Powiem szczerze, że gdybym obecnie zastanawiała sie nad wyborem piekarnika, to piekarnik parowy byłby moim pierwszym wyborem.

Related Posts