JAKĄ UMYWALKĘ WYBRAĆ – OWALNĄ CZY PROSTOKĄTNĄ?

by Kasia Bobocińska

Jaką umywalkę wybrać: owalną, kwadratową, prostokątną a może okrągłą? Najbardziej tradycyjnym wyborem są oczywiście umywalki owalna, które są z nami od lat (pamiętajmy, że wszystko zaczęło się od okrągłej miski z dzbankiem, która przez stulecia służyła ludziom, do celów higienicznych). Nic więc dziwnego, że wybór, okrągłych, zaokrąglonych, owalnych umywalek jest dla nas czymś naturalnym. Na rynku jest teraz tyle możliwości, że gdy przychodzi nam do dokonania wyboru, często się gubimy i staramy się zasięgnąć opinii eksperta. Jaką umywalkę wybrać? Wybór należy do was i zależy w gruncie rzeczy tylko od Waszych upodobań, ale ja postaram się choć trochę pomóc Wam w podjęciu decyzji.

Jaką umywalkę wybrać?

Często dostaję wiadomości w stylu: “wanna już wybrana, płytki położone, kabina w montażu, miska sedesowa i bidet zamontowane – ale jaką umywalkę wybrać? Czy umywalka ma być dopasowana kształtem do wanny czy do prysznica?

Właśnie, zaczynajmy od tego, czy umywalka powinna być dopasowana do reszty armatury łazienkowej? Zazwyczaj klienci wybierają umywalkę, która choć trochę nawiązuje do miski bidetowej i toaletowej. Choć nie widzę problemu, żeby do owalnej toalety dobrać prostokątną umywalkę lub do kanciastej miski sedesowej dobrać okrągłą umywalkę, ale są osoby, które wolą mieć wszystko dopasowane. 

Pamiętajcie, że o ile zdecydujecie się na umywalkę nablatową, to będzie ją stosunkowo łatwo wymienić, za jakiś czas, gdybyście zapragnęli szybkich zmian. Z toaletą i bidetem jest już znacznie gorzej, gdyż montuje się go zwyczaj na wysokości dopasowanej do konkretnego producenta, oraz do stelaża podtynkowego.

UMYWALKI NABLATOWE OKRĄGŁE VS PROSTOKĄTNE

Tak, jak napisałam wcześniej, wybór kształtu umywalki nablatowej zależy w gruncie rzeczy od Waszych preferencji i gustu. Niektórzy po prostu preferują zaokrąglone kształty, szczególnie, że są one bardzo modne. W salonach, kuchniach, jadalniach coraz więcej jest zaokrągleń – czemu nie ma ich być w łazience? A zaraz. Przecież zaokrąglenia w łazience to nie kwestia mody, w nowoczesnych łazienkach odchodzi się raczej od zaokrągleń na rzecz kanciastości. Znam jednak osoby, wyznające tradycyjne podejście do aranżacji wnętrz, które nie wyobrażają sobie kanciastości w łazience. Zobaczcie jakie kształty umywalek nablatowych znalazłam na stronie bravat.pl:

UMYWALKA PROSTOKĄTNA – ZALETY

  • Prostokątna umywalka wyróżnia się w łazience, jest stylowa i elegancka
  • pasuje do stylu modern retro, modern classic, czy wnętrza typowo minimalistycznego 
  • Są smukłe, proste i pasują do wnętrz typowo geometrycznych, gdzie proste linie mają znaczenie
  • Jeśli planujesz długi blat w łazience to duża prostokątna umywalka idealnie się do niego nadaje

UMYWALKA PROSTOKĄTNA – WADY

  • Jak wszystkie kanciaste rzeczy, przy odrobinie nieuwagi mogą się po prostu obtłuc

UMYWALKA OWALNA – ZALETY

  • pasują do każdego stylu w łazience
  • małe owalne umywalki sprawdzą się idealnie w małych łazienkach

UMYWALKA OWALNA – WADY

  • umywalka owalna może się wydawać nudna
  • mała owalna umywalka może się “zgubić” w dużej łazience

WYBÓR UMYWALKI A WYSTRÓJ ŁAZIENKI

To jaką umywalkę wybierzesz będzie miało wpływ na wystrój całej łazienki, począwszy od wyboru lustra, które nad nią zawiśnie, poprzez dobór kolorów akcentowych a kończąc na stylu dodatków i akcesoriów łazienkowych. Styl umywalki determinuje dobór dodatków. Inne dodatki dobierzemy do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza a inne do wnętrza nawiązującego do stylu retro. 

Pomyśl o umywalce i blacie wokół niej jako o fundamencie stylizacji łazienki. Jeśli nie zostawisz odpowiednio dużo miejsca na blacie możesz zapomnieć o ustawieniu dekoracyjnych akcesoriów łazienkowych. Taca z wystylizowaną aranżacją, dodatkami, kwiatami, małym pojemnikiem na waciki, miejscem na biżuterię stanie się uroczym dodatkiem wzbogacającym wnętrze Twojej łazienki, o ile będziesz miała na nie miejsce na blacie, więc dobierając umywalkę zaplanuj odpowiednio dużo miejsca na blacie wokół umywalki.  Blat roboczy to nie  tylko element kuchni, blat roboczy powinien być też w każdej łazience. Nie ma nic bardziej denerwującego, niż akcesoria stojące na umywalce, ślizgające się, ociekające wodą…wiem co mówię – przerabiałam to.

AKCESORIA ŁAZIENKOWE

Aranżując łazienki, dobierając armaturę czy płytki nie powinniśmy zapominać o akcesoriach łazienkowych. Ich styl, kolorystyka oraz umiejscowienie powinny być zaprojektowane z taką samą uwagą jak pozostałe elementy! Zwykle skupiamy się na podstawowym asortymencie zapominając jak ważny jest np. wieszak na ręcznik, czy miejsce na szczoteczki do zębów.  A wszystkie te rzeczy mogą być piękne i cieszyć Twoje oko każdego dnia lub zwykłe i  nieciekawe. Nawet uchwyt na papier toaletowy może być piękny i stylowy. Zobaczcie tylko te eleganckie akcesoria łazienkowe w różnych stylach pasujących do różnych umywalek:

A Wy jakie kształty umywalek nablatowych preferujecie? Zaznaczcie w ankiecie 

Related Posts