TRENDY: Jak wystylizować biblioteczkę? – shelf styling

by Kasia Bobocińska

Jak wystylizować biblioteczkę? – dziś przygotowałam dla Was wpis typowo dekoratorski. Jestem aktualnie w trakcie pisania mojej książki i właśnie takie tematy tam opisuję. Proste sposoby na dekorowanie przestrzeni za pomocą tego co już macie. Przy okazji pokażę Wam mebel, który jest z nami już ponad dwa lata a dopiero teraz doczekał się debiutu. To biała biblioteczka, która stanęła w bliskim sąsiedztwie witryny, którą pokazywałam Wam tutaj: ARANŻACJA WITRYNY. Na świecie są specjalne kursy stylizowania półek na książki czy biblioteczek. Kursy, za które ludzie płacą grube pieniądze, aby tylko się nauczyć poprawnie stylizować półki na książki.  A to oznacza, że ten temat staje się coraz popularniejszy i patrząc na wzorce z zachodu chcemy mieć pięknie i stylowo wystylizowane biblioteczki i regały na książki. Jak to zrobić? Czy są proste reguły, które ułatwią nam zadanie? Jak wystylizować biblioteczkę? Dziś wystylizujemy moją bibliotekę na kilka różnych sposobów i omówimy wszystkie reguły dekoracji, które możecie zastosować do biblioteki, regału, witryny oraz innych punktów dekoracyjnych w Waszym domu.

Temat dekorowania półek to jeden z topowych dekoratorskich, który pojawia się równie często ja dekorowanie stolika kawowego, konsoli, kominka, czy okolic telewizora. Niby każdy zdaje sobie sprawę, że te miejsca mają ogromne znaczenie dla wystroju naszych wnętrz, ale to są to też punkty zapalne, jeśli chodzi o porządek! Bardzo łatwo wprowadzić w nich nieład.  

Jak wystylizować biblioteczkę?

Biała biblioteczka

Biała biblioteczka, podobnie jak witryna pochodzą ze sklepu meblarnia.com.pl. Więcej na temat mojej wymarzonej witryny przeczytacie we wpisie: MOJA WYMARZONA WITRYNA. Regał to model: MARI i jego wymiary to 210x45x220. Regał możecie zamówić bezpośrednio w sklepie meblarnia. Obecnie nie ma go już w stałej ofercie, ale jest bardzo podobny North

Jak wystylizować biblioteczkę?

Jak dekorować półki, czyli kilka zasad na początek

1. Korzystaj z tego co już masz

Po pierwsze korzystaj z tego co już masz. Patrząc na wiele pięknych aranżacji regałów prosto z Pinterest mamy ochotę wyrzucić wszystko co jest dla nas ważne i kupić nowe, modne rzeczy, bo nasz nie są wystarczająco dobre. Książki nie mają tych kolorów co na zdjęciach, mamy za dużo publikacji w jednym kolorze a przecież chcieliśmy zrobić tańczę.  Wazony jakoś tu nie pasują. Nie mamy typowych gadżetów pasujących do aranżacji coffe table. Stop. Zdejmij wszystko z półek i zacznij od początku. 

2. Odejmij trochę, zamiast dodawać

Na początku na moim regale panował chaos. Ciągle dochodziły nowe rzeczy i niczego nie ubywało. Trudno było odnaleźć sens w tej kompozycji, dlatego, aby coś stworzyć trzeba wszystko zdjąć i zrobić selekcję.  Zacznij od stanu “czystej kartki” i zacznij tworzyć. Zwróć uwagę na to:

 • czy masz jakieś kolekcje, które pragniesz wyeksponować?
 • czy są jakieś książki z których chcesz zrezygnować, podać dalej, sprzedać?
 • jakie trzy rzeczy na pewno muszą znaleźć się w Twojej biblioteczce?
 • Jaka kolorystyka przeważa jeśli chodzi o książki, dekoracje?

3. Wybierz trzy kolory, które będą dominować w Twojej aranżacji

Zasada trzech kolorów, to jedna z podstawowych zasad w dekorowaniu. Sprawdzi się ona także tutaj. Punktem wyjścia do zasady 60/30/10 jest zasada złotego podziału.  Na czym polega zasada 60/30/10? 60 procent powinien stanowić kolor bazowy – w naszym przypadku na pierwszy rzut oka widać jest nią biel! Przed tym kolorem nie uciekniemy – stanowić będzie ono nasze tło. 30 procent będzie stanowić kolor akcentujący np. żółty odcień ochry na zdjęciu poniżej, natomiast 10% to kolory kontrastujące z pozostałymi, czyli w naszym przypadku zieleń i czerwień. W przypadku ustawiania książek musimy być bardziej tolerancyjni, bo jednak kolory są bardzo zróżnicowane, natomiast wystarczy że zamkniemy oczy i otworzymy je szybko i pierwsze co widzimy to biel, żółty i małe akcenty zieleni i czerwieni.

Jak wystylizować biblioteczkę?

4. Jeśli masz problem z “zobaczeniem” całości zrób zdjęcie komórką

Jeśli nie jesteś czegoś pewien zrób zdjęcie komórką. Łatwiej Ci będzie ocenić, czy coś zmienić w danej kompozycji. Fotografie bardzo obnażają niedoskonałe kompozycje. Łatwiej ocenić nam całość i przesunąć lub odjąć elementy. Nasze oko łatwiej ocenia nieruchomy obraz i wyłapuje wszystkie niedoskonałości. To pozwoli spojrzeć nam na nasze wnętrza z nowej perspektywy! Skupiamy wzrok na jednym wybranym kadrze, w tym przypadku jest to regał na książki a wzrok nie biega nam na wszystkie strony. 

Jak wystylizować biblioteczkę?

Shelfie – książki według kolorów

Jeśli chcemy zrobić regał w kolorach tęczy, z przechodzącymi kolorami, zasada 60/30/10 nam się nie sprawdzi w 100%. Nic w tym złego, w końcu wyjątki od reguł się zdarzają.  Ta wersja jest dla osób lubiących kolory i chcących wprowadzić nieco mocniejszy akcent kolorystyczny do wnętrza. Poza tym dzięki takiemu układowi łatwiej jest nam znaleźć wybraną pozycję książkową. Zaraz zaprezentuję Wam bardziej zachowawczy układ, ale mniej praktyczny pod względem szybkiego znajdowania książek.

Jak wystylizować biblioteczkę?

5. Grupuj przedmioty kolorystycznie

Ta zasada świetnie nam się sprawdziła przy naszej tęczowej bibliotece. Do granatowych i niebieskich książek dołączyły miętowe wazony. Do białych książek i czarnych elementów dodałam stonowane akcenty w postaci szarości, bieli czy przeźroczystego szkła.

Kilka zasad stylizowania półek

Zobaczcie jak stylizuję regał krok po kroku. Zwróciliście uwagę, że pudełka, skrzynki trafiły na sam dół biblioteczki a białe książki na górę? Dokładnie. Tak oto wyłoniła nam się kolejna zasada kompozycyjna:

6. Ciężkie przedmioty stawiajmy na dole a lżejsze na górze

7. Spróbuj znaleźć rytm

Wiem, że to dość trudne zadanie, szczególnie na początku. Czym w zasadzie jest ten rytm i jak go stosować w aranżacji wnętrz? Rytm to powtarzalność przedmiotów. W naszym przypadku to książki ustawione w pionie. Rytm we wnętrzu osiągniemy wtedy, gdy jakaś rzecz powtórzy nam się we wnętrzu więcej niż raz.  Rytm na półkach potęguje wrażenie ładu i porządku.

8. Nie wiesz jak ustawić przedmioty ustaw je w trójkąt

To jedna z najprostszych zasad, która pozwala nam osiągnąć naprawdę wiele. Jeśli ustawiamy przedmioty na półkach ustawiajmy je w formie trójkątów. Potem okaże się, że trójkąty są wszędzie. Zobaczcie jakie to proste:

Ta zasada łączy się bezpośrednio z kolejną. 

9. Staraj się ustawiać rzeczy w liczbie nieparzystej

1,3,5 to najlepsza ilość przedmiotów dzięki, którym uda nam się zachować balans we wnętrzu. Stosuj to zarówno w kontekście półki, jak i na przykład ustawiając poduszki na kanapie!

10. Ustawiaj przedmioty warstwowo

Układaj przedmioty warstwowo, z tyłu ustaw książki a z przodu dekoracje. Małe przedmioty ustaw  z przodu książek lub na nich.  Układaj książki w pionie i poziomie. Dzięki temu nie będzie nudno a nasz regał nie będzie skrojony pod linijkę.  Gdyby nasz regał był bardziej otwarty a półki większe, jako tło do dekoracji moglibyśmy posłużyć się ramkami ze zdjęciami, czy obrazkami. Natomiast w przypadku tej biblioteczki najbardziej zależało mi na tym, żeby było to miejsce w którym przede wszystkim przechowuję książki. Wszystkie inne zabiegi są tylko czysto dekoratorskie.

11. Łącz ze sobą różne tekstury

W przypadku naszego regału może to być połączenie przeźroczystego błyszczącego szkła z matowym świecznikiem! 

W pierwszej stylizacji dodałam nieco metalicznych akcentów, natomiast w drugiej już je usunęłam. W drugiej wersji regału postawiłam na jednokolorowe dodatki oraz szkliwioną i matową ceramikę w podobnych kolorach.

Jak wystylizować biblioteczkę?
Jak wystylizować biblioteczkę?

A tu druga propozycja, znacznie uboższa kolorystycznie. Aby wprowadzić harmonię do stylizacji odwróciłam kolorowe książki na wierzchem do środka regału.

Jak wystylizować biblioteczkę? – porady dekoratorskie

Co najlepiej sprawdzi się podczas stylizowania półek? Jest kilka sprawdzonych elementów, które sprawdzą się zawsze. Jesteście ciekawi co to takiego?

 1. Książki, albumy 
 2. Wazony, ceramika, filiżanki, talerzyki i miseczki
 3. grafiki, obrazki w ramkach, plakaty, zdjęcia
 4. rośliny i kwiaty naturalne, sztuczne kwiaty, mech
 5. rzeźby i figurki
 6. pudełka, skrzynki i koszyki
 7. świece, świeczniki
Jak wystylizować biblioteczkę?

Jak układać książki na półkach?

Czy wiecie, że istnieje przynajmniej siedem sposobów układania książek na półkach! Naprawdę! Początkowo trudno mi było wymienić więcej niż trzy, cztery. No bo jak inaczej można układać książki: w pionie, w poziomie, w skosie. A okazuje się, że musimy brać pod uwagę też liczbę książek i ich ustawienie względem półek. Zaczęłam eksperymentować i zobaczcie co mi wyszło!  Jest ich znacznie więcej niż mi się początkowo wydawało:

 1. pół na pół – pół książek stoi, pół leży
 2. wszystkie książki leżą na płasko
 3. książki leżą pod skosem
 4. książki leżą, ale każda z książek jest wysunięta
 5. książki dzielimy na trzy i ustawiamy w trzech równych słupkach
 6. książki stoją przy jednym boku szafki
 7. książki stoją po środku półki
 8. książki podzielone na 3 części dwie części stoją a jedna leży
 9. Eksponujemy jedną książkę na środku a pozostałe stoją po jej dwóch stronach
 10. trzy książki ustawiamy po środku tak, że na środku stoi największa a dwie pozostałe są znacznie niższe, po dwóch stronach w stosach na płasko leżą pozostałe książki

Mam nadzieję, że podobał Wam się mój post o dekorowaniu półek. Starałam się w nim zawrzeć całą wiedzę, jaka Ci się przyda podczas dekorowania. Wiecie już czym jest shelf styling oraz Jak wystylizować biblioteczkę?

Jak wystylizować biblioteczkę?

Biblioteczka w jadalni czy w salonie może stać się piękną ozdobą wnętrza. Wystarczy tylko odrobinkę się postarać i nie odkładać na nie wszystkiego co nie ma stałego miejsca lub co akurat mamy w ręce. Gdy odrobinę się postaramy taka biblioteka może stać się ozdobą naszego salonu. Jedyne co musimy wiedzieć o stylizowaniu, to te kilka zasad, które podałam. Musisz też nie bać się “odchudzić” swój regał, kiedy trzeba czy też bawić się w sposób kreatywny. Mam nadzieję, ze już wiecie jak wystylizować biblioteczkę i wprowadzicie w życie wszystkie zasady dekoratorskie.

Jeśli interesują Cię moje lekcje dekoratorskie to zajrzyj do poprzedniego wpisu z cyklu LEKCJE DEKO:

CO TO JEST PRZESTRZEŃ POZYTYWOWA I NEGATYWOWA? LEKCJE PROJEKTOWANIA 1

Related Posts

Leave a Comment