TRENDY: OKAPY PODSZAWKOWE

by Kasia Bobocińska

Zanim zaprezentuję Wam pełny raport o trendach kuchennych prosto z Mediolanu, chciałabym pokazać Wam już dziś kilka zdjęć z Salone del Mobile a dokładnie ekspozycji Euro Cucina. Sporo się zmieniło, odkąd przyglądałam się kuchniom w Mediolanie. Ostatni raz opisywałam kuchnie w poście z 2018 roku: Trendy kuchenne 2018/2019. Wystarczy porównać te dwa posty, żeby zobaczyć, jak przez te lata zmieniły się kuchnie. Pamiętacie te wielkie marmurowe wyspy kuchenne przypominające nagrobki? Ten marmur w połysku na każdym kroku? Tegoroczne kuchnie prezentują się zgoła inaczej. Dziś jednak chcę skupić się na ich fragmencie a mianowicie na okapach kuchennych.

Okapy kuchenne

Przez lata, okapy kuchenne były zmorą projektantów, wyborem z konieczności a nie z chęci. Trzeba było go zaproponować klientowi, choć w większości przypadków szpeciły one kuchnie, szczególnie, gdy chcieliśmy zaproponować budżetowe rozwiązanie. Wpasowywanie go pomiędzy dwie szafki kuchenne, dopasowywanie do stylu kuchni, jej kolorystyki, zawsze stanowiło duże projektowe wyzwanie. Do tego dochodził brak komfortu podczas użytkowania go, bo okapy starego typu były irytująco głośne i mało estetyczne. Banalny kształt oraz trudność w utrzymaniu czystości, też nie działał na korzyść okapu kuchennego.  Nic dziwnego, że część użytkowników włączała w nich tylko światełko. Tak było kiedyś, ale odkąd popularne stały się okapy podszawkowe, projektowanie stało się znacznie prostsze. 

Trendy okapy podszawkowe

Od kilku lat sporą popularnością cieszą się okapy podszawkowe, czyli takie, których główny mechanizm schowany jest w szafce a one same są praktycznie niewidoczne dla oka. Odkąd trendy kuchenne zaczęły iść w stronę prawie całkowitego ukrycia kuchni i jej transformacji, tak aby nie szpeciła części otwartej na salon, okapy podszawkowe święcą triumfy w kuchni.

W większości zaprezentowanych w Mediolanie kuchni, okapy były praktycznie niewidoczne.

Inne typy okapów

Oczywiście, takie rozwiązanie jak okap podszawkowy, możliwe jest, gdy zastosujemy prosty ciąg kuchenny, w którym umieścimy płytę grzewczą. Jeśli jednak zastosujemy płytę grzewczą na wyspie, możemy zdecydować się na dwa rozwiązania: albo maksymalnie wyeksponować okap wiszący tworząc z niego dekorację, ozdobę albo ukryć go w wyspie w postaci okapu wysuwanego lub zintegrowanego z płytą. 

Obie wersje są wciąż modne i stosowane przy płycie na wyspie. Czasy, gdy okap szpecił kuchnię bezpowrotnie minęły.

Pamiętajcie, że aby okap pracował w pełni skutecznie, trzeba spełnić trzy warunki:

  • należy właściwie dobrać jego moc do wielkości pomieszczenia,
  • poprawnie do zamontować
  • regularnie czyścić i konsekrować oraz jeśli to konieczne, wymieniać wkłady. 

Okap podszawkowy – czy to praktyczne rozwiązanie?

Oczywiście, pojawiają się pytania tego typu: czy okap podszawkowy to praktyczne rozwiązanie. No, bo jak tego nie widać to czy działa? Działa i to bardzo dobrze.  Tak jak pisałam we wpisie: Czym się kierować podczas wyboru okapu? Aby sprawdzić jego wydajność należy sprawdzić wartość podaną metrach sześciennych przefiltrowanego powietrza na godzinę. Im wyższa jest podana wartość, tym lepiej, bo okap będzie działał wydajniej. Najlepiej, aby była to wartość, co najmniej 500m3/h. Oprócz estetyki, okapy do zabudowy mają wiele zalet i nadają się idealnie do małych kuchni. Najczęściej występują w rozmiarze 60 cm, ale bez problemu znajdziemy okapy o szerokości powyżej 80 cm. Pamiętajcie, żeby wybrać model okapu, którego głośność nie przekracza 50 dB na pierwszym biegu pracy silnika. Niestety w przypadku okapów do zabudowy,  tańsze ich wersje mają głośność na poziomie 65 dB a żeby mieć naprawdę cichy okap, trzeba zainwestować ponad 4000 zł. 

Zazwyczaj w kuchniach otwartych na salon płytę grzewczą montujemy na wyspie kuchennej, bo moc okapu podszawkowego będzie niewystarczająca w większych (ponad 20 m²) i otwartych przestrzeniach. Natomiast sprawdzi się on idealnie w małych oraz niskich kuchniach, w których nie można obniżyć sufitu, by przeprowadzić kanał wentylacyjny.

Related Posts