Jak wybrać kolor ścian dla dziewczynki? Malowanie pokoju Lusi

by Kasia Bobocińska

Dziś opowiem Wam o tym jak zrobiliśmy szybki remont w pokoju Łucji. Zmieniliśmy ustawienie mebli (ale o tym następnym razem) oraz przemalowaliśmy wszystkie ściany. Prawie każda ściana jest w innym kolorze! Dodatkowo na dwóch zastosowaliśmy efekty. Chcecie zobaczyć co się zmieniło u Lusi? A może niedługo sami będziecie remontować pokój dziecka (gdy dzieci wyjeżdżają na wakacje jest ku temu idealna okazja, coś o tym wiem!) i zastanawiacie się jak wybrać kolor ścian dla dziewczynki? Zapraszam Was na post, inspirujcie się, remontujcie, zobaczcie jakie to proste i szybkie!

PROLOG

Zacznijmy od tego dlaczego zdecydowaliśmy się zmienić kolorystykę w pokoju Lusi, po trzech latach od malowania: STARY DOM: MALOWANIE + POMYSŁ NA WNĘTRZE POKOJU DZIECIĘCEGO DLA DZIEWCZYNKI Poprzednio pokój Lusi pomalowany był farbą Magnat Care Lazurowy Tanzanit. Kiedy pokazywałam na Instagramie pierwsze kadry z remontu pokoju Lusi sporo osób pytało dlaczego zmieniamy taki ładny kolor, w końcu farba Magnat, którą malowaliśmy ściany, po trzech latach wyglądała jak nowa i z pewnością nie wymagała przemalowania. 

Zmieniaj kolor ścian tak często, jak masz na to ochotę

Po pierwsze, trzy lata, to nie rok i naprawdę nie widzę problemu, żeby coś zmienić i przemalować, jeśli mamy na to ochotę. Wydaje mi się , że czasy kiedy Polacy robili remonty raz na kilkanaście lat, mamy już za sobą i o ile lubimy remonty (bo znam osoby, które ich nie znoszą i rzeczywiście malują ściany raz na 10 lat) to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić remont co kilka lat. Ja lubię zmiany i uważam, że ułożenie kawałka tekturki pod ścianą i pomalowanie ściany dwoma warstwami farby, nie zajmie mi więcej niż kilka godzin i nie wiąże się z wynoszeniem mebli, ustawianiem rusztowań, czy przykrywaniem wszystkiego folią malarską. Ja lubię szybkie akcje, zawsze wtedy, gdy chcę to zmienić, robię to i Was do tego zachęcam. Spontaniczne malowanie jest super, nie trzeba się na nie przygotowywać miesiącami a jak coś nie pójdzie po Waszej myśli to zawsze możemy zmienić kolor. To proces odwracalny więc nie bójmy się zmian.

jak wybrać kolor ścian dla dziewczynki?

Wybór koloru przez dzieci

Lusia lubi bardzo kolor niebieski, więc gdy prawie cztery lata temu poprosiłam ją o wybór koloru z wzornika farb Magnat, postawiła właśnie na niebieski Magnat Care Lazurowy Tanzanit. Kolor piękny i idealnie pasujący do pokoju dziecięcego, więc nie oponowałam i zamówiłam ten kolor, ale…

zawsze pojawia się jakieś “ale” i w naszym przypadku było to usytuowanie względem stron świata. Okna pokoju Lusi wychodzą na północ i niestety wkrótce okazało się, że pokój Łucji po pomalowaniu na niebiesko wyglądał dość chłodno. Ratowałam sytuację żółtymi dodatkami, ale i tak na zdjęciach i w rzeczywistości wszystko było zabarwione na niebiesko. O ile latem, gdy są słoneczne dni, taka kolorystyka była super to zimą, niestety z pokoju Łucji wiało chłodem.

Jak wybrać kolor ścian dla dziewczynki?

Pierwsza wskazówka: zanim wybierzesz kolor sprawdź usytuowanie pokoju względem stron świata.

Druga wskazówka: sprawdź kolor na wybranej ścianie, o różnych porach dnia

Odbyłyśmy z Lusią długą rozmowę i zgodziła się zmienić kolorystykę o ile jej ulubiony niebieski kolor pojawia się po drugiej stronie ściany w małym pokoju do nauki z różowym regałem: REGAŁ W POKOJU DZIECIĘCYM – DIY

Dzięki temu zrobiłam jej nie jeden a dwa remonty a niebieski ustąpił miejsca pięknemu pastelowo brzoskwiniowemu i powstał prawdziwie dziewczęcy pokoik. Zobaczcie jakie kolory wybrałam i jakie były kolejne etapy powstawania pokoju marzeń:

Jakie kolory wybrałam do pokoju dziewczynki?

Kolory, które wybraliśmy do pokoju Lusi są bardzo neutralne i stonowane a jednocześnie swoją kolorystyką dadzą mi wiele możliwości aranżacyjnych. Pojawiły się tu modne beże oraz piękny brzoskwiniowy kolor: Szampański Agat. Wybór farby był dla mnie jasny. Jeśli pokój dziecięcy to tylko Magnat Care. Uwielbiam tę farbę odkąd tylko pojawiła się na rynku i stosuję ją już nie pierwszy raz. To jedyna farba, jaką znam, która posiada właściwości usuwania z powietrza formaldehydu. To związek chemiczny, który uwalnia się do powietrza między innymi z paneli podłogowych, czy mebli z płyty wiórowej. To związek, który bardzo łatwo wchłaniany jest przez nasz organizm za pomocą układu oddechowego i niestety w dużych ilościach może prowadzić do astmy oskrzelowej. Dlatego wolę chuchać na zimne i we wszystkich newralgicznych miejscach, jakim z pewnością jest dla mnie pokój dziecięcy, stosuję farbę oczyszczającą powietrze.

Magnat Ceramic Care A25 Szampański Agat, Magnat Ceramic Care A40 Romantyczny Diament, Magnat Creative CR24 Biały Opal, Magnat Ceramic Care A23 Subtelny Chalcedon, Magnat Ceramic Care A51 Mistyczny Kwarc

Zobaczcie jak zupełnie inaczej prezentuje się ta ścisną po zmianie kolorystyki.

Jak namalować okrąg na ścianie?

Kiedy farba Magnat Care pięknie pokryła niebieski kolor można było zabrać się za malowanie okręgu. Jaki jest najprostszy sposób na jego namalowanie. Wystarczy w środku okręgu wbić pinezkę z doczepionym do niej ołówkiem. Długość nitki odpowiada promieniowi okręgu, więc im krótszy sznurek, tym mniejszy okrąg powstanie.

Kiedy okrąg był już gotowy, wystarczyło poprawić jego krawędzie za pomocą farby. Do pomalowania okręgu wybrałam farbę Magnat Care w kolorze A51 Mistyczny Kwarc.

Po chwili okrąg nabrał już kształtu i mogłam jego środek wypełnić za pomocą większego pędzla. Nie zapomniałam tez o cieniowaniu, które powstało przez zmieszanie dwóch farb Mistycznego Kwarcu oraz Szampańskiego Agatu. 

A tak prezentuje się kropka w pełnej krasie.

Ścianę przy drzwiach wyróżniałam szarobrązowym kolorem Subtelnym Chalcedonem a ścianę na której stoi szafa i łączy Subtelny Chalcedon z Szampańskim Magnatem pomalowałam moim ulubionym  Białym Opałem Magnat Creative. Ten kolor idealnie połączył chłodny, ciemniejszy beż z brzoskwiniowym.

Łucji bardzo spodobała się kropka a jak widzicie ostatnią ścianę pomalowałam tylko w połowie tworząc lamperię.

Pokój Lusi po metamorfozie

A tak prezentuje się pokój Lusi po kolorystycznej metamorfozie. Pokój wydaje się znacznie jaśniejszy i przytulniejszy. Tapeta idealnie współgra z nowymi kolorami.

Kolor, którym pomalowałam lamperię to Romantyczny Diament.

Zobaczcie jak łączą się ze sobą te dwa różne odcienie beżu plus kremowy Biały Opal.

Już bierzemy się za wstawianie mebli i wkrótce wrócimy z pełną aranżacją pokoju. Muszę przemalować jeszcze dwie zielone szafki, które teraz nie pasują już do delikatnej  aranżacji jaką przygotowałam oraz powiesić półki w nowych miejscach i gotowe. Do zobaczenia wkrótce. 
ps. Jak Wam się podoba kolorystyka w pokoju Lusi?

Related Posts