Remont i malowanie salonu. Jakie kolory wybrałam?

by Kasia Bobocińska

Remont salonu idzie pełną parą. W poprzednim wpisie opisałam Wam metamorfozę portalu kominkowego a dziś zajmę się metamorfozą ścian, oraz malowaniem salonu, czyli jednym z najważniejszych etapów, każdej metamorfozy. To dzięki tym zmianom, ”buduję” bazę, na tle której mogę aranżować przestrzeń. A muszę Wam się przyznać, że dobrać kolory do tego salonu wcale nie jest łatwo. Nie chciałam zdecydować się na bezpieczną biel, jeżeli już to na mniej oczywiste off-white’y a i tak zmieniałam kolor w trakcie malowania. Dziś nam dla Was kilka wskazówek dotyczących doboru kolorów, malowania oraz test najnowszego produktu do malowania ścian Magnat w bardzo przystępnej cenie

Co tu się wydarzyło?

Patrząc na mój salon z perspektywy czasu zastanawiam się co tu się wydarzyło? To zupełnie normalne, że z czasem nasz gust się zmienia, podobają nam się inne rzeczy, nieustannie się inspirujemy i niektóre rzeczy nam się nudzą. Mnie zmęczyły zielenie i czerwień. 

W pewnym momencie stwierdziłam, że kolory. które otaczają mnie w salonie przytłaczają mnie i nie sprzyjają wypoczynkowi. Ostatnio złapałam się na tym, że mój salon najbardziej podoba mi sięgał jest w nim ciemno. No to sami widzicie, że nie miałam wyboru i musiałam coś zmienić.

Jakiś czas temu wymieniliśmy telewizor i obecny nie pasował już do galerii plakatów, wiszących wokół telewizora. Jak widzicie część z nich była przysłonięta a cały ich układ rozsypał się jak domek z kart. Okazało się, że szafka pod telewizorem (wykonana przez stolarza do poprzedniego mieszkania) dobrze się prezentuje w układzie asymetrycznym i warto zbudować aranżację wokół nie.

Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że dzieci zmasakrowały naszą kanapę i fotel i oba meble ledwo stoją na nogach. 

Nie miałam już żadnych wymówek, musieliśmy coś zmienić.

Co poszło nie tak?

Podczas metamorfozy nie obyło się bez błędów. Po zaszpachlowaniu wszystkich dziur po obrazkach zabrałam się do malowania. Wybrała trzy kolory z nowej kolekcji farb Magnat #KolorLove przygotowanej we współpracy z Dorotą Szelągowską.

Wypatrzyłam te farby podczas ostatniej wizyty w supermarkecie budowlanym. Nigdy wcześniej z nich nie korzystałam. Kupiłam trzy kolory, ale ponieważ to była zupełna nowość, nie miałam ich wzornika i nie sprawdziłam ich wcześniej za pomocą próbek. Mój błąd. Zgubiła mnie zbytnia pewność siebie w doborze kolorów oraz intuicja, która raczej mnie nie zawodzi. Jeśli jesteśmy specjalistą i uczymy innych, żeby stosowali próbki, wzorniki, nie możemy sami popełnia podstawowych błędów, przed którymi pzrestzregamyq innych. Niestety, stało się. Chciałam pomalować ścianę jeszcze tego samego dnia a supermarket jest dość daleki, więc żeby nie musieć do niego wracać, kupiłam trzy kolory, które najbardziej pasowały do wybranej prze ze mnie palety kolorów. W salonie postanowiłam zastosować 3 element kolorystyczne: delikatny błękit, kremowy beż lub off-white oraz naturalne drewno w cieplejszym wykończeniu (kolor zbliżony o koloru podłogi).

Z nowej kolekcji #kolorLove wybrałam 3 barwy, ale ostatecznie zastosowałam dwie. Wybrane kolory to: KL02 PORCELANOWA BIEL, KL05 MLECZNY BŁĘKIT oraz KL1 BEŻOWY, którego ostatecznie nie użyłam, gdyż okazał się za ciemny na ścianę z telewizorem.

Przepiękny, jasny błękit

Przepiękny, jasny błękit, czyli kolor KL05 Mleczny błękit, pasował idealnie do pomalowania ściany z oknem. To bardzo subtelny i jasny kolor błękitny. 

Początkowo planowałam użyć tu mojego ulubionego koloru Nowatorski Granit CR50, którego użyłam do malowania ścian w przedsionku: MALOWANIE ŚCIAN W PRZEDSIONKU, ale gdy zobaczyłam mleczną biel, wiedziałam, że to jej tu potrzebuje. Gdy zobaczycie skończoną aranżację salonu, zobaczycie jak bardzo tu pasuje.

Kremowa, nieoczywista biel

Ten kolor to mój totalny hit, jeśli chodzi paletę off-white. Zapisuję go sobie i na pewno będę z niego korzystać nie ostatni raz. Jest piękny. Jaśniejszy od moich ulubionych farb Magnat: Romantycznego diamentu (Ceramic Care) oraz Białego Opalu (Magnat Creative), kremowy, przypominający lody waniliowe. Zobaczcie  jak pastelowo waniliowo wygląda połączenie tych dwóch barw.

Malowanie salonu

Jak się malowało #KolorLove? Przyzwyczajona jestem do malowania farbami ceramicznymi Magnat a ta farba ma w moim odczuciu bardzie elastyczną konsystencję. Ścianę ze sztukateriami, która była wcześniej szaro biała pomalowałam bez najmniejszego problemu, za drugim razem osiągając właściwy efekt. Ścianę z telewizorem, którą początkowo pomalowałam na beżowo musiałam na nowo przemalować na jasny kolor a jak wiadomo malowanie z ciemnego na jasny jest wymagające i pracochłonne. Magnat #KolorLove dała sobie radę, ale na końcówkę ściany z listewkami musiałam dokupić drugą puszkę. 

Malowanie salonu

Ostatecznie zużyłam jej bardzo niewiele i gdybym nie musiała zamalowywać beżowej ściany wystarczyłaby mi jedna puszka. Muszę szczerze napisać, że farba skończyła się niespodziewanie szybko, do czego nie byłam przyzwyczajona przy innych produktach Magnat. Być może była to moja kara za to, że malowałam w niedzielę a zawsze jakoś tak wychodzi, że gdy nie odpoczywa się w niedzielę tylko pracuje to zawsze coś się przytrafi, np. farba skończy się tuż przed końcem malowania.

Malowanie salonu

KolorLove

#KolorLove to nowa kolekcja farb Magnat. Co ją wyróżnia? Piękne kolory, świetna jakość i naprawdę przystępna cena. #KolorLove to 40 niepowtarzalnych barw, w których skład wchodzi 26 kolorów zaproponowanych przez producenta i bazowy zestaw 14 kolorów stworzony przez Dorotę Szelągowską. Kolekcja Doroty Szelągowskiej jest stworzona tak, aby maksymalnie ułatwić wybór koloru, statystycznemu Kowalskiemu. Kolory są pięknie skomponowane, ale przede wszystkim nie męczą nas zbyt trudnymi do zapamiętania nazwami. To po prostu: biały, błękitny, szary czy różowy. Prościej być nie może. Już sobie wyobrażam, jak idąc do sklepu mówimy: „Poproszę biały Szelągowskiej”. Myślę, że to ukłon w stronę tych, którzy chcą mieć na ścianie naprawdę modny kolor i nie chcą zastanawiać się, jaki to numer NCS czy RAL. A kolory w tej palecie są bardzo Instagramowe i w trendach. Dokładnie w takich kolorach maluje się teraz ściany. 

Malowanie salonu

Nie można nie wspomnieć o cenie. To bardzo budżetowe rozwiązanie. W tych czasach, farba poniżej 90 zł to prawdziwy strzał w 10. Pierwszą farbę, kupiłam za 62 zł a tą dodatkowa puszkę dokupywałam już za 72 zł. Nie wiem, czy za pierwszym razem trafiłam na jakąś promocję, czy jest różnica w cenach pomiędzy sklepami w Warszawie i Mińsku Mazowieckim. Cieszę się, że na rynku pojawiła się farba, która ma piękne kolory, dobrą jakość i naprawdę przystępną cenę. Gdy kupujemy farby do pomalowania całego mieszkania te kilkadziesiąt złotych na puszce naprawdę robi różnicę.

#kolorLove nie jest farbą ceramiczną, to matowa, plamoodporna farba lateksowa. Farba tworzy paroprzepuszczalną, oddychającą powłokę, odporną na plamy i zmywanie. Sama miałam okazję przekonać się o jej plamoodporności, bo Julek już zdążył wybrudzić łapkami i stópkami niebieską ścianę. Podobnie jak w przypadku farby ceramicznej, wystarczyło zmyć plamy za pomocą wilgotnej gąbki.

Malowanie salonu

Malowanie salonu

Jestem bardzo zadowolona  z nowej kolorystyki w salonie. Szczególnie ściana z telewizorem prezentuje się wreszcie pięknie. Miałam z nią największy problem. To jest ściana, która jest bardzo wymagająca, bo na niej kolory wyglądają zupełnie inaczej. Przemalowywałam ją chyba najwięcej razy ze wszystkich ścian w domu. Była już biała, niebieska, fioletowa (oczywiście wszystkie kolory bardzo jasne) a teraz jest kremowo biała. Choć jak widzicie, dwie ściany obok siebie pomalowane na ten sam kolor, to nie ten sam kolor we wnętrzu. Dodatkowo ściana z telewizorem jest oświetlaną przez system Ambilight, więc ma jeszcze przed sobą dodatkowe wyzwania. 

Malowanie salonu

Dla mnie kolorystyka w salonie jest wreszcie taka, jak miała być. Cieszę się, że szarości i bel zamieniliśmy ba ten piękny odcień złamanej bieli. Dla mnie to kolor kremowy, śmietankowy, lodowy, waniliowy, pastelowy, smakowity, po prostu mniam. 

Malowanie salonu

Wpis powstał we współpracy z marką Magnat.

Related Posts