IKEA HACK. METAMORFOZA POPULARNEJ SZAFKI IKEA.

by Kasia Bobocińska

Mój wiosenny cykl #wiosennemetamorfozy rozkręca się. Mam wrażenie, że życie w zamknięciu mi służy. Rozwijam swoją kreatywność i działam na 200%. Dzięki temu czuję się szczęśliwa. Cieszę się, że mam blisko rodzinę, choć oczywiście obawiam się o tych wszystkich, którzy są trochę dalej ode mnie. Dlatego, aby nie myśleć i nie martwić się pracuję. Daję z siebie wszystko na maxa!  i ta energią pragnę zarazić też Was. Szczerze wierzę, że to dobry czas na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań do czego Wa gorąco zachęcam! Bądźcie ze mną  podczas wiosennych metamorfoz, bo będzie się działo. Dziś przed nami Ikea Hack, czyli metamorfoza popularnej szafki IKEA.

WIOSENNE METAMORFOZY

Pierwszy  odcinek wiosennych metamorfoz dotyczył metamorfozy łazienki #1:WIOSENNE METAMORFOZY. SZYBKI REMONT ŁAZIENKI BEZ KUCIA w drugim zmierzyliśmy się z galerią w salonie #2: JAK POWIESIĆ GALERIĘ WOKÓŁ TV? WIOSENNE ZMIANY W SALONIE a trzeci to metamorfoza starych drzwi z PRL #3: SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF BEZ USUWANIA STAREJ FARBY. Jeśli ich jeszcze nie widzieliście, to gorąco Was do tego namawiam. Czeka na Was masa inspirujących projektów w stylu before and after. Mam zamiar do wiosny oraz na wiosnę odmienić cały dom!

IKEA HACK – METAMORFOZA POPULARNEJ SZAFKI IKEA

Kiedyś na blogu mogliście oglądać bardzo popularny cykl metamorfoz IKEA Hack a w nim miedzy innymi: 

Biurko MICKE

Stołek FROSTA
https://www.conchitahome.pl/2014/09/metamorfozy-ikea-stoek-frosta-frosta.html#more
 
Lampa RANARP
 https://www.conchitahome.pl/2015/12/metamorfozy-ikea-6-metamorfoz-lampy.html
 
Komoda MOPPE 
https://www.conchitahome.pl/2014/08/metamorfozy-ikea-10-sposobow-na-mini.html 
 
Komoda RAST
metamorfoza popularnej szafki IKEA
 
Półka BEKVAM
https://www.conchitahome.pl/2014/03/poka-na-dzieciece-ksiazki.html#more
 
metamorfoza popularnej szafki IKEA
Taboret BEKVAM

Łóżko KURA

https://www.conchitahome.pl/2015/07/metamorfozy-ikea-niezwyke-przemiany.html

Komoda TRAVA

metamorfoza popularnej szafki IKEA

Stolik LACK

i wiele innych w cyklu: METAMORFOZY IKEA. To były były posty inspiracyjne a dziś wracam z własną przeróbką mebla IKEA. Co to za mebel? Wkrótce zobaczycie.

POKÓJ CHŁOPCÓW – PROBLEM Z PRZECHOWYWANIEM

Sporo się ostatnio działo w związku z pokojem chłopców. Najpierw wybraliśmy do niego farby w kolorach ziemi: POKÓJ CHŁOPCÓW: POKÓJ DZIECIĘCY W KOLORACH ZIEMI następnie dobraliśmy do nich niezwykłą tapetę: JAK ŹLE POŁOŻYŁAM TAPETĘ, CZYLI NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY TAPETOWANIU

Na OLX upolowaliśmy niezwykłe biurko – ławkę, którą poddaliśmy metamorfozie: POKÓJ CHŁOPCÓW: METAMORFOZA BIURKA DIY

A ostatnio  Gabryś wreszcie zyskał łóżko z prawdziwego zdarzenia: DIY ZERO WASTE JAK ZROBIĆ ŁÓŻKO ZE STAREJ RAMY? Dzięki tej ostatniej metamorfozie Gabryś mógł na dobre przeprowadzić się do swojego pokoju.  Wcześniej, od roku, mieszkał w pokoju razem z siostrą.  Kiedy jednak zaczął znosić do swojego pokoju kolejne rzeczy, to niestety okazało się, że nie mamy je gdzie przechowywać. Przez pewien czas wrzucaliśmy wszystko do koszy z wikliny, ale jednak wyciąganie poszczególnych rzeczy np. książeczek z takiego bałaganu, było dość kłopotliwe. Dlatego zaczęłam się rozglądać za jakimś regałem lub półkami na książki. Początkowo we wnęce, którą widzicie poniżej, miałam zamontować półki na resoraki, ale pewien zbieg okoliczności sprawił, że zmieniłam zdanie. 

We wnęce, którą widzicie poniżej, kiedyś stał piec kaflowy. Była idealnym miejscem do zagospodarowania.

metamorfoza popularnej szafki IKEA

METAMORFOZA POPULARNEJ SZAFKI IKEA – STARA SZAFKA KUCHENNA

Moje poszukiwania miejsca do przechowywania zabawek Gabrysia i Julka zbiegły się, mniej więcej, w czasie z wynajęciem naszego starego mieszkania w kamienicy. Nowi lokatorzy poprosili nas, o usuniecie z mieszkania, kilku zbędnych, dla nich rzeczy. Zamiast szafki w kuchni woleli stół z krzesłami. Stojąca w kuchni szafka IKEA przestała być potrzebna. Za to ja znalazłam dla niej nowe zastosowanie.

Wtedy do głowy wpadł mi pomysł, żeby ja przerobić i postawić w pokoju chłopaków.  Początkowo miała ona stać w części z granatową ścianą, ale gdy szafka trafiła do pokoju, wpadłam na inny pomysł. Zauważyłam, że pasuje ona idealnie do wnęki po piecu kaflowym. I tak wpadłam na pomysł metamorfozy szafki IKEA – EXPEDIT/KALLAX.

Więcej ciekawych pomysłów na metamorfozę tej szafki znajdziecie we wpisie: METAMORFOZY IKEA: EXPEDIT POMYSŁY NA POPULARNY REGAŁ. A tymczasem my przejdźmy już do szczegółów naszej metamorfozy, bo już nie mogę się doczekać, aby pokazać Wam jej efekty. 

PRZED METAMORFOZĄ

Niestety przez lata użytkowania kuchennego, szafka z Ikei mocno się zniszczyła. Wszystkie zadrapania i ubytki zaznaczyłam Wam strzałkami. Kiedyś postawiłam na niej gorący garnek i niestety widać jego zarys. Trzeba było koniecznie coś na to zaradzić! Dlatego, zanim zabrałam się za malowanie, dokonałam dwóch zmian.

METAMORFOZA POPULARNEJ SZAFKI IKEA – BOKI ZE SKLEJKI + LISTWA OZDOBNA

Krok 1 To dokładne umycie szafki i jej odtłuszczenie

Krok 2 Za pomocą kleju montażowego przyklejamy do boków szafki sklejkę grubości 3mm

Klej montażowy zostawiłam do wyschnięcia, przygniatając przyklejoną powierzchnię za pomocą obciążenia (ja wykorzystałam do tego stare półki oraz lustro).

Krok 4 Następnie do frontu szafki przyklejamy listwy ozdobne. Ja wykorzystałam dokładnie tą: Decosa Listwa duropolimerowa Marianne

METAMORFOZA POPULARNEJ SZAFKI IKEA – DOBÓR PRODUKTÓW

Krok 5 Malowanie farbami kredowymi i kazeinowymi Liberon.

Także przy tej metamorfozie sięgnęłam po  dobrze mi znane farby Liberon. Poprzednim razem świetnie sprawdziły się przy metamorfozie drzwi z MDF – SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF BEZ USUWANIA STAREJ FARBY i okazuje się, że nadają się również idealnie do malowania śliskich powierzchni mebli z okleiną. Pierwszą warstwę możemy traktować jako podkład, który znacząco zwiększy nam przyczepność drugiej warstwy!

Farby kazeinowe świetnie pokrywają nawet gładkie i śliskie powierzchnie a poza tym mają bardzo przyjemny zapach.

Do metamorfozy szafki  z Ikea wybrałam dwa kolory farb kazeinowych Liberon

– topniejący lodowiec – ten morki kolor użyłam do pomalowania nóżek szafki

– gołębia szarość – ten kolor wykorzystałam do pomalowania sklejki

oraz dwa kolory farb kredowych:

eteryczna szarość – ten chłodny odcień szarości użyłam do pomalowania połowy półek

gliniany szron – delikatny, kremowy odcień do pomalowania drugiej połowy półek

Myślałam, aby całość wykończyć jeszcze patyną, ale koniec końców uznałam, że może to być ca dużo. 

MALOWANIE NÓG

Pozostało tylko pomalować drewniane nóżki, które kupiłam specjalnie do tej szafki. Za 4 nóżki kupione na Allegro zapłaciłam 39 zł. Nakleiłam taśmę 5 cm od krawędzi i każdą nogę pomalowałam dwa razy farbą kazeinową Liberon w kolorze: topniejący lodowiec. Potem okazało się, że z czterech nóg potrzebuję tylko dwóch, ale ponieważ i tak były sprzedawane w zestawie, to niewiele przepłaciłam, a nogi wykorzystam może do jeszcze jakiegoś projektu.

Na koniec na nogi nałożyłam cienką warstwę bezbarwnego wosku Liberon. 

METAMORFOZA POPULARNEJ SZAFKI IKEA – FINAŁ

Zobaczcie jak zmieniła się szafka Expedit po metamorfozie.

Zakupy:

→ Farba kazeinowa Liberon – 2 opakowania 0,5l w kolorach: topniejący lodowiec i gołębia szarość 2×51,50 = 103 zł

→ Farba kredowa Liberon – 2 opakowania 0,5l w kolorach: 2×51,50 = 103 zł

→ 2 x Decosa Listwa duropolimerowa Marianne 2×27,99zł = 55,98 zł

→ 1 x wosk barwiący Liberon w kolorze bezbarwnym

→ 1 x klej montażowy

→ 4x nóżki drewnine 39zł

Może metamorfoza nie jest tak wyraźna, że względu na dobór neutralnych kolorów, ale uwierzcie mi różnica w odbiorze tej szafki jest ogromna! Szafka nabrała eleganckiego, klasycznego sznytu i pasuje o wiele bardziej do wnętrz starego domu. 

Jak Wam się podoba moja metamorfoza? Ja jestem zachwycona! Mam miejsce do przechowywania a jednocześnie uratowałam starą szafkę. Wy też lubicie ratować to co stare? I czasem wcale nie chodzi o antyki. Czasem możemy uratować, coś, co w gruncie rzeczy nie jest drogie. Nie ma nawet wartości emocjonalnej. Spełnia jednak nadal swoją funkcję. Po delikatnym odświeżeniu nadal będzie spełniać swoją funkcję, jaką jest przechowywanie a również będzie cieszyć oko nowym wyglądem!

Related Posts

Leave a Comment