SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF BEZ USUWANIA STAREJ FARBY

by Kasia Bobocińska

Dziś chciałabym Wam pokazać spektakularną metamorfozę naszych drzwi łazienkowych. Nie boję się użyć słowa spektakularna, bo mnie samą ona zaskoczyła! Drzwi wyszły tak dobrze, że za każdym razem jak je mijam, nie mogę uwierzyć, że to te same drzwi. Myślę, że sami będziecie zaskoczeni, gdy popatrzycie na zdjęcia przed i po. Dodatkowym atutem tej metamorfozy było to, że była to szybka renowacja drzwi z MDF bez usuwania starej farby, szlifowania i opalania! Serio! Zobaczcie jak możecie szybko i tanio odnowić drzwi!

DRZWI PRZED METAMORFOZĄ

Cały przedpokój przed metamorfozą drzwi był obrazem nędzy i rozpaczy! Skoro mój tata, dzwoni do mnie i mówi:

Kasia, kiedy w końcu zajmiesz się Waszym holem głównym, bo to wnętrze zupełnie odstaje od reszty?” 

to musiało być naprawdę źle. Wyremontowaliśmy przedsionek ⇒ salon, ⇒ łazienkę, ⇒ kuchnię, czyli wszystkie pomieszczenia stykające się bezpośrednio z holem. Tyko to wnętrze  straszyło swoim wyglądem wszystkich naszych gości. 

Po pierwsze, ściany!  Dziury po kablach, rurkach miedzianych położonych pod przyszły kominek, były byle jak zaszpachlowane szarym gipsem. Na ścianie wisiało stare lustro i popsuta lampka, uszkodzona przypadkiem, przy wnoszeniu mebli.

Po drugie wyposażenie. Nie da się ukryć, że ostatni raz, gdy to wnętrze było odnawiane, urządzane w latach 50-60.

Po trzecie styl a raczej bark stylu. Mój mąż patrząc na zdjęcia sprzed metamorfozy powiedział:

Ten przedpokój wyglądał jak jakaś mordownia! 

Nic dziwnego, że nasz inkasent, który odwiedza nas, aby sprawdzić nam liczniki na wodę zawsze bardzo nam współczuje zakupu starego domu 🙂

Po czwarte drzwi do łazienki, którymi się dziś zajmiemy, odstawały stylistycznie od innych drewnianych. To typowe drzwi z PRL. Z zewnątrz obite dyktą a w środku drewno! Były też niestety niższe od innych.

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF
SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF – WYBÓR FARBY

Do odnowienia drzwi z MDF wybrałam farbę sprawdzoną, której używałam już przy renowacji drzwi w pokoju córki: ⇒ DIY: METAMORFOZA DRZWI W POKOJU DZIECIĘCYM.

To farba kazeinowa Liberon o super przyjemnym zapachu, od którego można powiedzieć, że się uzależniałam 🙂 Lubię tę farbę bardzo!

Po pierwsze, jest bardzo wydajna. Na pomalowanie dwukrotnie drzwi wystarczy opakowanie 0,5l. Mogłabym nawet zaryzykować, że farba starczyłaby nawet na dwie pary drzwi. Wydajność farby wynosi 10 m² na l, gdzie przy farbie ftalowo – olejnej wynosi ona średnio 8 m² na l . Wydajność farby akrylowej wynosi wprawdzie 12 m²/l, ale pomalowanie tych drzwi wymagałoby aż 3 warstw, bo jej kryci jest znacznie mniejsze. 

Po drugie opakowanie farby nie zajmuje dużo miejsca a jej ponowne użycie jest bardzo proste, bo wystarczy odkręcić opakowanie! To idealna farba dla małych i dużych majsterkowiczów, bo dzięki wygodnemu opakowaniu jest wielorazowa. Gdy farba jest w puszce, często zaradza się , że zasycha na wieczku, wieczko wygina się przy otwieraniu i opakowanie staje się nieszczelne. Często robiąc drobne metamorfozy wracałam do starych farb, o przepięknych kolorach, które, niestety nie nadawały się już do użytku. To zabijało moje spontaniczne metamorfozy! Wydawało mi się, ze mam odpowiednią farbę a po otworzeniu puszki czekało na mnie tylko rozczarowanie. Oczywiście, takie sytuacje zdarzały mi się na początku mojej przygody z DIY, gdy nie miałam odpowiedniego sprzętu do otwierania puszek. Teraz mam już odpowiedni otwieracz i udaje mi się nawet farbę w puszcze przechować dłużej. Nie zmienia to jednak faktu, że zakręcane, lekkie, nieduże opakowanie to sama przyjemność 

Po trzecie, koszt farby w stosunku do jej wydajności jest stosunkowo niewielki. Za opakowanie 0,5l zapłacimy przykładowo 57 złotych, co z jednej strony wydaje się kwotą sporą (przykładowo za farbę akrylową w opakowaniu 0,8 l zapłacimy 38 zł), ale gdy pomyślimy, że za niecałe 60 zł mamy odnowione dwie pary drzwi, to mnie ta cena przekonuje. Poza tym, rzadko która kolekcja farb, ma tak piękne pastelowe kolory! Zobaczcie na ten wzornik:

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF

Wybór koloru:

Do metamorfozy drzwi wybrałam dwa kolory farb kazeinowych Liberon

– subtelne ecru – przepiękny odcień złamanej bieli

wieczorny cień – ten kolor zaskoczył mnie bardzo, bardzo pozytywnie. Odkryłam mój ulubiony szaro – beż! Mam zamiar jeszcze go użyć, bo ogromnie spodobał mi się ten odcień! Zastanawiam się czy nie użyć go jeszcze do pomalowania innych 

MALOWANIE FRAMUGI DRZWI

Renowację drzwi i metamorfozę zaczęłam od pomalowania framug. Wybrałam do tego farbę Liberon w kolorze subtelne ecru. Tam, gdzie framuga była pokryta bardzo dużą ilością warstw farby – okolice zamka, zdecydowałam się usunąć stare powłoki. Mimo tej ingerencji, po delikatnym oszlifowaniu oczyszczonego miejsca, bez problemu pomalowałam powierzchnię framugi farbą kazeinową.

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF – BEZ ZDZIERANIA FARBY

Najlepszą wiadomością dla wszystkich osób pragnących odnowić stare drzwi jest to, że nie musimy zdzierać ich starej powłoki! Serio! Wyobraźcie sobie, że nie musicie drzwi ani szlifować, ani opalać! Nie spędzicie nad nimi kilkudziesięciu godzin w brudzie, smrodzie i nie przeżyjecie z ich powodu kilku załamań psychicznych! Oczywiście, tu warto zaznaczyć — powierzchnia drzwi musi być gładka i bez odprysków! Ja tak miałam. Drzwi były kilkukrotnie malowane farbą olejną. Ich powierzchnia była gładka i bez odprysków. Farba się nie łuszczyła. Dlatego uznałam, że ponieważ będę je malować farbą kryjącą, to nie ma potrzeby zrywać starej powłoki. Taki zabieg bardziej by mi zaszkodził, niż pomógł! Wszystkie stare zacieki zeszlifowałam papierem ściernym w 2 minuty i tak delikatnie zmatowione drzwi (olejna farba była dość śliska) nadawały się już do malowania. Ale po kolei. Przejdźmy razem przez wszystkie kroki.

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF – MALOWANIE KROK PO KROKU

KROK 1: Za pomocą papieru ściernego zeszlifuj wszystkie nierówności, zacieki. Bez zdzierania farby. Możesz użyć szlifierki, wtedy zabieg pójdzie szybciej.

KROK 2: Dokładnie umyj drzwi za pomocą kuchennych detergentów. Woda z płynem do mycia naczyń też się nada.

KROK 3: Przetrzyj powierzchnię drzwi acetonem. Ponieważ przed malowaniem będziemy przyklejać listwy klejem montażowym powierzchnia drzwi musi być idealnie odtłuszczona. 

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF

Wybór listw dekoracyjnych

Do dekoracji drzwi wybrałam najtańsze listwy przysufitowe ze styropianu. Aby móc bez przeszkód przykleić je do powierzchni drzwi montowałam je odwrotną stroną. Płaską. Listwy ze względu na to, że były przeznaczone do montażu pod sufitem, były wypukłe. Montując je na odwrót mogłam zaoszczędzić sporo gotówki. Za listwy zapłaciłam za 9,99zł za dwie sztuki a za najprostsze, płaskie listwy ścienne trzeba zapłacić około 20 złotych za sztukę.

KROK 4 : Zaznacz na powierzchni drzwi w jakich odstępach chcesz przykleić listwy. My kierowaliśmy się kształtem zdobień na innych drzwiach w przedpokoju. Od dołu drzwi zaznaczyliśmy 18 cm a od krawędzi bocznych 10 cm. Pomiędzy okienkiem dolnym a dwom  pionowymi okienkami również zachowaliśmy odstęp 10 cm i taka sama odległość jest od okienka górnego do pionowych.

KROK 5: Przetrzyj listwy dekoracyjne na wymiar pod kątem 45 stopni. 

KROK 6: Przyklej listwy dekoracyjne w wyznaczonych wcześniej miejscach.

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF

KROK 7: Po wyschnięciu kleju pomaluj drzwi dwoma warstwami farby kazeinowej.

KROK 8: Za pomocą silikonu szklarskiego zamontuj szybę w okienku.

KROK 9: Zamontuj klamkę.

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF – LISTWY OZDOBNE

Tutaj muszę napisać jasno: nie jestem zadowolona z zakupu! Po pierwsze sklep internetowy z którego korzystałam opierał się na niejasnych zasadach, lub inaczej, ja nie wykazałam się odpowiednią uwagą i przy zamówieniu popełniłam błąd. Dla mnie intuicyjny sklep byłby wtedy, gdy dobierając standardowy rozmiar zamiast liczbę mb wpisywalibyśmy sztuki. A tak  chcąc zamówić 2,50 m wpisałam 1 mb! Po tygodniu zadzwoniła pani mówiąc mi, ze zamiast 5 mb listwy zamówiłam 3 i tyle dostanę chyba, ze zmodyfikujemy zamówienie. Zostałam postawiona pod murem i ostatecznie, z transportem, za te drewniane listwy zapłaciłam 148,38 zł i jestem zła, bardzo zła! Dostałam listwy o rożnej wysokości, wiec nie dało się ich też precyzyjnie sztukować. Odradzam wam zakupy na drewnianymarket.pl dopóki nie poprawią czytelności strony i nie ułatwią dokonywania tam zakupów. Przyznajcie sami, ze lepiej wygląda cena 19,90 za listwę 2,5 metra niż 49,75 zł! Nie kupiłabym świadomie listw w takiej cenie!

Jedno trzeba przyznać. Listwy ozdobne dodatkowo poprawiły wygląd drzwi! Natomiast kwota 150 zł za ich zakup jest całkowitym nieporozumieniem.

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF – NOWA SZYBA

Pozostało nam jeszcze kupić nową szybę! Nie wyobrażałam sobie założyć starego, brązowego szkła w baranka! Prezentowało się ono okropnie a poza tym wypadło ono z drzwi i obtłukło w prawym dolnym rogu. Nie zdecydowaliśmy się na tradycyjną szybę a na matowe szkło syntetyczne z akrylu, które za 55 złotych kupiliśmy w supermarkecie budowlanym.

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF – EFEKT KOŃCOWY

Myślę, że efekt końcowy zachwyca! Ja jestem zaskoczona za każdym razem, gdy mijam te drzwi! To niesamowite jak się zmieniły.

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF

SZYBKA RENOWACJA DRZWI Z MDF – KOSZT METAMORFOZY

Na metamorfozę tych drzwi wydaliśmy z jednej strony sporo, ale gdybym lepiej przemyślałam zakupy byłaby to znacznie mniejsza kwota. Sama renowacja kosztowała 117,98 zł a kwota ta wystarczyła na zakup farb i listw. Nieporozumieniem jest kwota 148 zł za listwy ozdobne. Na pewno nie żałuje kwoty prawie 100 zł wydanych na klamkę! Uwielbiam takie szyldy i jestem w stanie inwestować w ich zakup. 

Zakupy:

– Farba kazeinowa Liberon – 2 opakowania 0,5l w kolorach: 2×51,50 = 103 zł

– Listwa drewniana, ozdobna, RETRO I Sosna 110×17 mm = 148 zł

– Listwy styropianowe   3 sztuki – 4,99 za sztukę =  14,98

– klamka ozdobna mosiężna retro WC – 97 zł

-Szkło syntetyczne z akryl, matowe, 54x44cm – 55 zł

– klej montażowy – mieliśmy końcówkę z montażu listw przypodłogowych

– aceton- wykorzystałam domowe zasoby

Koszt metamorfozy:  417, 98 zł      

Mam nadzieję, że spodobała Wam się renowacja  starych drzwi! Oczywiście mogłabym je wyrzucić, ale po pierwsze dopasowując nowe drzwi do wielkości starej framugi musiałabym zamawiać drzwi na zamówienie, a gdybym chciała zwiększyć wielkość framugi to skończyłoby się na dewastacji łazienki, którą nie tak dawno remontowałam: WIOSENNE METAMORFOZY. SZYBKI REMONT ŁAZIENKI BEZ KUCIA. Nie odkryłabym też szybkiego i taniego sposobu na renowację starych drzwi!

Nie do uwierzenia, że to te same drzwi, prawda? 

Oczywiście, drzwi to dopiero początek metamorfozy w przedpokoju. Niedługo na ścianie pojawi się nowe, piękne lustro od GieraDesign. Zajmiemy się też podłogą i szafą! A następnie schodami! Pracy jest sporo, ale skoro udaje mi się dokonać prawie niemożliwego, czyli uratować stare, nieatrakcyjne drzwi z PRL, to czuję że z resztą też mi się uda!

Popatrzcie na DRZWI PRZED I PO:

Jeśli spodobała Wam się ta metamorfoza to udostępnijcie ją proszę! Mam nadzieję, że ta szybka renowacja drzwi z MDF Wam się spodobała. Może przydać się Waszym znajomym!

Related Posts

Leave a Comment