Jak modnie zaaranżować sypialnię, w zależności od stylu łóżka?

by Kasia Bobocińska

Urządzając sypialnię, skupiamy się na jej ogólnym wyglądzie, stylu, czy ważnych detalach jak bielizna pościelowa, doborze odpowiednich tekstyliów. Nie zapominamy o wyborze materaca, który jest kluczowy dla zapewnienia nam komfortu zdrowego dnu. Zastanawiamy się, na jaką szerokość łóżka się zdecydować. A czy poświęcamy wystarczająco dużo czasu wyborowi łóżka? Czy to, z jakiego materiału jest wykonane, jest istotne? Łóżko stanowi kluczowy mebel w wystroju sypialni, a jednak mam wrażenie, że jego wybór traktowany jest trochę po macoszemu. Urządzając sypialnię, warto dużo uwagi poświęcić wyborowi łóżka, bo ma ono ogromny wpływ nie tylko na wystrój naszej sypialni, komfort naszego snu, ale przede wszystkim jest to wybór na lata. Według raportów TNS Polacy (67%) wymieniają materac lub całe łóżko w ciągu ostatnich 5 lat, jednak co dziesiąta osoba deklaruje, że od ponad 10 lat śpi na tym samym materacu.

beds.pl

Styl łóżka

Łóżko ma ogromny wpływ na to, w jakim stylu urządzamy sypialnię, ale też na dalsze jej dalsze losy. Pewne typy łóżka „skazują” nas niemalże na określony styl we wnętrzu a inne są może mniej dekoracyjne a za to bardziej uniwersalne. Chcąc urządzić sypialnię w określonym stylu, wzorując się np. trendach we wnętrzach, musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli za kilka lat będziemy chcieli zmienić jej wystrój, będziemy musieli wymienić charakterystyczną dla danego stylu ramę. A jeśli w duchu zero waste, będziemy chcieli sprzedać taką niemodną ramę, to nie będzie to takie proste.

Wybór łóżek na rynku jest ogromny, od łóżek drewnianych, prostych po ozdobne wiklinowe, piękne tapicerowane po klasyczne i stylowe. Przeglądając ofertę, rodzinnej manufaktury The beds możemy wybrać minimalistyczne drewniane meble bez zagłówka lub zdecydować się na bardziej dekoracyjne rozwiązanie, które pasować będzie do różnych stylów we wnętrzu: industrialnego, japandi, japońskiego, skandynawskiego, bocho i wielu innych. A o ważne wszystkie te łóżka, to meble drewniane, solidne i trwale wykonane z dbałością o szczegóły z wysokiej jakości materiałów, a więc takie, które starcza nam na lata.
Proste, drewniane łóżko bez wezgłowia lub z niskim zagłówkiem, może nie jest tak wygodne, jak modne tapicerowane, ale jest zdecydowanie bardziej uniwersalne. Operując odpowiednimi dodatkami, jesteśmy w stanie urządzić z nim sypialnię niemalże w każdym stylu. Wystarczy ubrać łóżko w kilka poziomów poduszek dekoracyjnych, aby zniwelować brak zagłówka a urządzić stylowe wnętrze.

Warto pamiętać, ze łóżko bez zagłówka, zajmuje mniej miejsca a więc sprawdzi się w małych sypialniach, gdzie wolnej przestrzeni jest jak na lekarstwo.

A jako fanka DIY nie mogę zignorować faktu, że drewno ma jeszcze jedną, istotną zaletę – można je łatwo przemalować.

Łóżka z drewnianym zagłówkiem sprawdzą się świetnie w sypialniach w stylu klasycznym, rustykalnym, angielskim, kolonialnym, industrialnym, prowansalskim, vintage, retro, angielskim.

Moja sypialnia

Urządzając moją sypialnię, zwykle stawiam na łóżka w stylu retro lub klasycznym. Moje pierwsze łóżko, które kupiłam, było wykonane z płyty meblowej i zaczęło sprawiać problemy już po dwóch latach od zakupu. Musieliśmy je dodatkowo wzmocnić, bo rama całkowicie się rozpadła. Dlatego drugie łóżko wybraliśmy już drewniane, jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru. To łóżko drewnie z drewnianym tapicerowanym zagłówkiem, który daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Łóżko z zagłówkiem tapicerowanym, w zależności od stylu, w jakim ten zagłówek został wykonany, pasuje do stylów modern classic, hamptton, prowansalskim, bocho, glamour i wielu innych.

styl łóżka

Najpopularniejsze typy łóżek top 10

Nie dawno natrafiłam na ranking najpopularniejszych typów łóżek wyszukiwanych w serwisie Pinterst i bardzo mnie zaciekawił, gdyż to, co nas inspiruje, ma bezpośredni wpływ na nasze wybory zakupowe. Co ważne, zlecające badania firma (French Bedroom Company), zauważyła, że dla osób wybierających łóżka, oprócz stylu łóżka nie mniej ważna jest jego funkcjonalność, a więc możliwość przechowywania. Nie dziwi mnie to, bo sama mocno wykorzystuję do przechowywania przestrzeń pod łóżkiem (Zobacz mój post: Przechowywanie w sypialni). Jesteście ciekawi, jaki styl łóżka były wyszukiwane najczęściej?

styl łóżka

Niestety muszę Was rozczarować, bo wyniki wyszukiwania nie są tak jednoznaczne, jakbyśmy chcieli i raczej skupiają się na cechach łózek, niż na ich konkretnym stylu.

Najczęściej wyszukiwane typy łóżek:

  1. Łóżka szare
  2. Łóżka z funkcją przechowywania
  3. Łóżka drewniane
  4. Łóżka tapicerowane
  5. Łóżka metalowe
  6. Łóżka welwetowe
  7. Łóżka antyczne
  8. Łóżka francuskie
  9. Łóżka z baldachimem
  10. Łóżka rattanowe
Łóżka szare

Te wyszukiwania najlepiej odzwierciedlają gusta i oczekiwania osób urządzających sypialnię. Czy łózka szare na pierwszym miejscu to zaskoczenie? Nie. Podobnie, jak szary narożnik w salonie, taki i szare, a co za tym idzie praktyczne wezgłowie łóżka, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców. Nie wiem czemu, utarło się stwierdzenie, że to, co szare się nie brudzi, lub brudzi się mniej, stąd w newralgicznych miejscach decydujemy się na ciemnoszare materiały. Taki grafitowy kolor to też dobra baza do stworzenia bardziej odważnych stylizacji. Podobnie zresztą jak uniwersalne łóżka drewniane.

Nie dziwi też drugi najpopularniejszy typ łóżek – z funkcją przechowywania. Od czasów kiedy byliśmy przymusowo zamknięci w domach, wysoce cenimy sobie dosłownie każdy centymetr przestrzeni do przechowywania.

Łóżka drewniane

Myślę, że ten rodzaj łózka daje naprawdę wiele możliwości, a poza tym uważamy, że solidne drewniane łóżko jest „nie do zdarcia” a więc starczy nam na lata.

Łóżka tapicerowane

Ostatnie kilka lat – totalny hit, jeśli chodzi o wybory łózek do sypialni. Wiele osób marzy o pięknym, wygodnym łóżku z tapicerowanym zagłówkiem. Wraz z nadejściem mody na style modern classic, nowojorskiego, Hampton – jest to niemalże must have w każdej sypialni!

Jak wiedziecie, użytkownicy serwisu Pinterest byli bardzo zainteresowani również aranżacjami sypialni w stylach antycznych, z baldachimem, francuskim oraz regencji. Ten ostatni jest związany z dużą popularnością serialu Netflix Bridgertonowie. Nie dziwi natomiast poszukiwanie inspiracji na zaaranżowanie starych, często zabytkowych łóżek w przestrzenie naszych sypialni.

Popularność stylu bocho wzmogła też duże zainteresowanie łózkami rattanowymi. Znajdują się one na ostatniej pozycji, bo zakup takiego łóżka do tanich nie należy a poza tym jest na tyle charakterystyczne, ze w zasadzie pasuje do bardzo ograniczonej liczby stylów. Sprytnym pomysłem jest zakup typowego drewnianego łóżka bez zagłówka i oddzielnie dokupienie za około tysiąc złotych wezgłowia z rattanu. Nie jest to tak duży wydatek jak całe łózko a jednocześnie daje nam spore możliwości aranżacyjne. 

A Wy w jakim stylu łóżko wybraliście do swojej sypialni?

Related Posts