Co zmieni 2022 rok w łazienkach? Trendy z Mediolanu

by Kasia Bobocińska

Wydawać by się mogło, że łazienka to miejsce, w którym najtrudniej dostrzec trendy i z roku na rok niewiele się zmienia w tej przestrzeni. Najczęściej poruszamy się w bezpiecznej kolorystyce: beżu, bieli, szarości i tylko czasami decydujemy się na bardziej odważne rozwiązania. Armatura łazienkowa niezbyt często zaskakuje nas wyszukanymi kształtami, zmiany są, ale raczej powolne. Jednak gdybyśmy jednak spojrzeli wstecz, to przez ostatnie 20 lat zamieniło się bardzo wiele, począwszy od kształtu muszli sedesowej, poprzez kształt brodzika prysznicowego, na samym podejściu do ekologii kończąc. Jak będzie wyglądać łazienka w 2022 roku, co zmieni 2022 rok w łazienkach?, w którą stronę idą trendy, czy czekają nas wielkie rewolucje łazienkowe, jak urządzić modną łazienkę? Zapraszam Was na post z trendami prosto z tegorocznych targów w Mediolanie.

Co zmieni 2022 rok w łazienkach?

Jak będzie wyglądać łazienka w 2022 roku? Po pierwsze, jeśli spodziewaliście się wielkich zmian, to muszę Was rozczarować, ponieważ wielkich rewolucji nie będzie. Po drugie, zmiany w łazienkach zachodzą wolniej, ale design reaguje na sytuację na świecie a ostatnie 3 lata pokazały, że ma ona ogromny wpływ na sposób postrzegania przestrzeni a co za tym idzie projektowania nowoczesnych łazienek. Odkąd zaczęliśmy więcej czasu spędzać w domu, chcemy też inaczej relaksować się w łazience. Ponieważ świat się zmienia i przystosowuje do tego z jaką sytuacją przyszło mu się zmierzyć, zmienił się też sposób postrzegania i wykorzystania łazienki. Po trzecie, tęsknimy za bliskością z naturą, więc w łazience pojawiają się rozwiązania ułatwiające nam z nią kontakt, na przykład naturalne materiały, jak drewno czy kamień, organiczne kształty, nieprzytłaczający design, prostota, minimalizm.

Co się zmieni w przyszłym roku w łazienkach?
Boffi DePadova

Ekologia jest ważna

Elementami, zdecydowanie wyróżniającymi się w przestrzeni łazienkowej, przykuwającymi naszą uwagę, skupiającymi nasz wzrok, budzącym zachwyt są baterie łazienkowe. Często w stonowanej przestrzeni łazienkowej, to bateria staje się swoistą biżuterią we wnętrzu, elementem gwarantującym luksus i cieszącym nasze oczy nietypowym, zaskakującym designem. Tak jak lampa w salonie, o której mówi się, że „robi wnętrze” tak bateria w łazience, staje się elementem, za pomocą którego możemy poszaleć z designem. Bateria łazienkowa jest takim papierkiem lakmusowym pokazującym w którą stronę idą trendy łazienkowe. Wraz z tęsknotą za naturą w łazienkach pojawiło się więcej organicznych, obłych kształtów a nawet kolorystyka związana ściśle ze światem organicznym. 

Gessi

Baterie stają się niezwykle ważnym elementem w łazience zarówno ze względu na design, jak i ekologię. To właśnie dzięki dobrze zaprojektowanej baterii możemy korzystać z zasobów naturalnych w sposób bardziej zrównoważony i oszczędzać zużycie wody. 

MEANDRO, FDESIGN

Wiele marek na polskim rynku inspiruje się naturą, jedną z nich jest FDesign, która w projektach swoich baterii inspiracje czerpie wprost z naturalnych, finezyjnych, a zarazem harmonijnych form. Na przykład w swojej kolekcji Meandro, jak sama nazwa wskazuje (wł. meandro – meandry), zainspirowała się miękkimi, dynamicznymi liniami tworzącymi meandry rzek. Te organiczne formy wpisują się idealnie w tegoroczne trendy łazienkowe.

Slow life

Ostatnimi czasy, również ze względu na sytuację na świecie, czy tego chcieliśmy czy nie zaczęliśmy żyć w trybie slow life. Niektórzy postanowili w nim pozostać na dłużej, nawet gdy świat powoli ruszył do przodu, dla nich bliska stała się filozofia slow. Więcej czasu poświęcamy rodzinie, wspólnemu przeżywaniu, niż pogoni za ciągle to nowymi dobrami materialnymi, dbaniu o zdrowie, harmonię. Filozofia slow ma też wpływ na nasze wnętrza i odpowiedzialne wybieranie produktów wyposażenia domu. Wiele marek tworzy produkty w zgodzie z tą filozofią, dbając o to by starczyły nam na dłużej, troszcząc się zarówno o materiał i jakość ich wykonania, ale także o to co się z nimi stanie po naszym ich wykorzystaniu.

Co zmieni 2022 rok w łazienkach?
Lea ceramiche

Detal ma znaczenie

Prysznic na siedząco

W Mediolanie pierwszy raz widziałam prysznic, z którego można korzystać na siedząco. Te innowacyjne rozwiązanie pozwala na zażywanie kąpieli pod prysznicem, jednocześnie nie rezygnując z komfortu, jaki daje wanna. To idealne rozwiązanie dla osób, które lubią kąpiele w wannie, a jednocześnie nie chcą zużywać tyle wody, chcą być bardziej ekologiczni, nie chcą też np. moczyć włosów pod strumieniem wody lecącej z góry, tylko lubią sobie siedzieć, relaksując się za sprawą wodnego masażu.

Męski i żeński pierwiastek

Ciekawym rozwiązaniem na które zwróciłam uwagę w Mediolanie, było zastosowanie w łazience z dwoma umywalkami, dwóch różnych baterii z pierwiastkiem żeńskim i męskim. Często zapominamy, że projektując łazienkę z dwoma bateriami, tak naprawdę projektujemy dla mężczyzny i kobiety. Dlatego producenci zaprojektowali specjalną kolekcję z bateriami, które mogą się od siebie różnić drobnym szczegółem, na przykład innym kurkiem od wody. Teraz decydując się na dwie umywalki niekoniecznie musimy montować w nich dwie identyczne baterie. Musimy tylko wcześniej ustalić, na etapie projektu, która umywalka będzie dla pana domu a która dla pani a czasem może to stanowić niezłe wyzwanie dla projektanta.

Domowe spa coraz bliżej natury

Już od dawna modne są łazienki zaprojektowane jak domowe spa. Przez ostatnie kilka lat do tego stylu projektowania przykładaliśmy jeszcze większą wagę. Łazienka zaprojektowana jak domowe spa to użycie łatwych w czyszczeniu materiałów a co za tym idzie najczęściej płyt wielkoformatowych z minimalną ilością fug, wykorzystanie naturalnych materiałów (kamień, drewno), minimalistyczny wystrój, który nie przytłacza, pomagając koić zmysły.

Co zmieni 2022 rok w łazienkach?
Gessi

Kolejną ciekawą rzeczą, którą dostrzegłam na targach w Mediolanie to bateria kształtem przypominająca dwa kamienie. Ciekawe rozwiązanie do domowego spa, będące bliskim i dosłownym nawiązaniem do natury.
Domowe SPA nie obejdzie się też bez dobrze zaprojektowanego prysznica, który najlepiej, gdyby był przestronną kabiną walk in, jak największą, o ile przestrzeń pozwoli z deszczownicą zapewniającą doznania zmysłowe. Dosłownie doznania zmysłowe oddziaływające zarówno na dotyk, ale także na wzrok i słuch, bo coraz częściej w kabinach prysznicowych montowane są systemy nagłośnienia, oraz deszczownica z systemem do koloroterapii. Idealnym rozwiązaniem w łazience w stylu SPA jest prysznic przypominający kąpiel pod wodospadem, kurtyna wodna, para, doznania dźwiękowe i światło, które wpływa na nasze zmysły.

Urok modernizmu

W nowoczesnych łazienkach rządzi funkcjonalizm, prostota formy, przestrzeń kształtowana jest za pomocą światła. W przestrzeniach łazienkowych brak zbędnych dekoracji i detali. Materiały sa raczej surowe a design oszczędny w formie. Coraz częściej w łazienkach pojawiają się materiały tak typowe dla modernizmu, jak surowy beton, stal, szkło, białe tynkowane powierzchnie.

Co zmieni 2022 rok w łazienkach?
Boffi DePadova

Inspiracją do stworzenia kolekcji baterii Zaffiro F-design, był szafir, przepiękny kamień symbolizujący czystość, piękno oraz kojarzący ze szczęściem i miłością. Taka wyszukana „biżuteria” w łazience będzie stanowić idealne przełamanie modernistycznych, surowych form i materiałów. 

Urok modernizmu – ZAFFIRO, FDESIGN

Mniej znaczy więcej, w takich łazienkach nasz wzrok niewiele rozprasza, możemy się skupić na sobie, zrelaksować.

Co zmieni 2022 rok w łazienkach?
Cielo
Co zmieni 2022 rok w łazienkach?
Falper

Luksus art déco

Ostatni trend nawiązuje do stylu art deco. Projekty łazienek w tym stylu cechuje przede wszystkim elegancja, przepych i luksus. To propozycja jakże skrajna w porównaniu z minimalizmem, surowością modernizmu. W projektach pojawiają sie geometryczne formy, ornamenty. Art déco wykorzystuje kosztowne, szlachetne materiały, szczególnie dba o każdy szczegół i detal oraz wykorzystuje stonowaną kolorystykę z dodatkiem złota, srebra, miedzi i mosiądzu.

Co zmieni 2022 rok w łazienkach?
Gessi

W Mediolanie widziałam łazienki zaprojektowane w stylu lat XX, który bardzo nawiązuje do obecnej sytuacji na świecie. Nic nie zdarza się przez przypadek, w latach XX świat zmęczony był pierwszą wojną światową a współczesny design zmaga się z inną walką i wojną i też potrzebuje oddechu w postaci przepychu artdeco.

Co zmieni 2022 rok w łazienkach?
Gessi

Przepiękna kolekcja Ardesia wpisuje się idealnie w najnowsze trendy we wnętrzach.

Gwiazdorski glamour ARDESIA, FDESIGN

W nowoczesnych łazienkach tak ważny jest indywidualizm, spersonalizowane rozwiązania, przestrzeń dająca ukojenie zmysłom a także będąca synonimem luksusu. 

Gessi

Nie zabraknie czegoś dla miłośników klasyki, bo skoro liczy się indywidualizm, to możemy spokojnie zboczyć z głównego nurtu i stworzyć przestrzeń indywidualnie dopasowaną do naszych potrzeb. Kolekcja Lacrima to delikatne, zaokrąglone detale inspirowana łzami. Piękna kolekcja baterii z nutą romantyzmu i nostalgii za tym co było, idealnie sprawdzi się w pięknie odrestaurowanych starych domach i mieszkaniach w kamienicach. Szczególnie spodobała mi  się bateria podtynkowa ze złotą deszczownicą, która wygląda jak w angielskich łazienkach w stylu retro w starych dworkach.

LACRIMA, FDESIGN

Co zmieni 2022 rok w łazienkach? Łazienki przyszłości to praktyczne, funkcjonalne rozwiązania, które pomagają zachować czystość, indywidualizm oraz personalizacja zdobień, zwrócenie ogromnej uwagi na detal w tym szczególnie na kształt i formę baterii łazienkowych. Łazienka w 2022 roku jest tak różna jak nasze potrzeby, może być minimalistyczna, w stylu eko lub bogato zdobiona w stylu art deco. Ważne żeby była wygodna, piękna i zapewniała nam relaks o jakim marzymy. Chwilę wytchnienia po ciężkim dniu, azyl, gdy dzieci dały w kość, domowe spa, gdy nie zmożemy wyjechać na upragnione wakacje.

Podobne posty: TRENDY W ŁAZIENCE 2020

Related Posts