10 sposobów na przechowywanie i utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym

by Kasia Bobocińska

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecięcym? Jak nauczyć dzieci utrzymywania porządku w pokojach dziecięcych? Czy to w ogóle możliwe? Mam nieodparte wrażenie, że ostatnim momentem, gdy miałam pokój dziecięcy pod kontrolą, był moment, kiedy dzieci były jeszcze tak małe, że nie wychodziły z kołyski! To było projektowanie! Pokój wyglądał dokładnie tak, jak go urządziłam. Tworzyłam swoją wizję pokoju dziecięcego i miałam w nim porządek, tak długo jak chciałam. Obecnie, porządek po wielkim sprzątaniu, trwa do czasu jak zamkną się po mnie drzwi. Jak ogarnąć przechowywanie w pokoju dziecięcym? Jak utrzymać w nim ład i porządek? Jak przechowywać zabawki? Dziś tematem jest niedoścignięty Święty Graal większości rodziców, czyli  utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym! Z pomocą przychodzi niezastąpiona IKEA!

Nic więc dziwnego, że wpis JAK UTRZYMAĆ PORZĄDEK W POKOJU DZIECIĘCYM? 6 SPOSOBÓW NA PRZECHOWYWANIE ZABAWEK od wielu lat bije rekordy popularności. Dziś pokażę Wam praktyczne rozwiązania, które możecie wprowadzić od zaraz, aby ułatwić sobie i Waszym pociechom utrzymywanie porządku w ich pokojach!

Porządek w pokoju dziecięcym – czy to w ogóle możliwe?

Tak, ale na krótko 🙂

Z perspektywy czasu wiem, że wszystkie pudełka, kosze, torby, skrzynki są na wagę złota i nigdy nie jest ich za wiele. 

To co na pewno nam się przyda wymieniłam we wpisie JAK UTRZYMAĆ PORZĄDEK W POKOJU DZIECIĘCYM? 6 SPOSOBÓW NA PRZECHOWYWANIE ZABAWEK.

Gdzie przechowywać dziecięce zabawki?

  1.  SKRZYNKI – szczególnie te drewniane, które nie tylko ładnie wyglądają, są eko i można je dowolnie przerabiać, np. pudełko FLISAT
  2. KOSZE – są świetne do przechowywania większych zabawek, ale mają jeden minus – często rysują podłogę, chyba że mają specjalne podkładki jak. np kosz PLEJA
  3. WORKI – to super patent na przechowywanie w pokojach dziecięcych, bo pomieszczą bardzo dużo zabawek a do tego dzięki kolorowym materiałom super wyglądają np. worek DJUNGELSKOG lub FLYTTBAR
  4. POJEMNIKI Z MATERIAŁU – podobnie jak worki, są super praktyczne do przechowywania, nie niszczą powierzchni na których stoją, bo niczego nie rysują i cieszą oko kolorami. W IKEA znajdziesz bardzo duży asortyment pojemników i pudełek do przechowywania, ale mi szczególnie wpadły w oko, te wyglądające jak walizki: FLYTTBAR
  5. REGAŁ – na zabawki np. KALLAX lub TROFAST to nasz hit hitów od lat. To klasyk i must have w pokoju dziecięcym i sprawdza się tak dobrze, jak komoda do przechowywania ubranek niemowlęcych. Nie wyobrażam sobie pokoju dziecięcego bez tak użytecznego mebla jak regał. 
Pudełko TJENA; Pojemnik FLYTTBAR; Pojemnik TJENA; Organizator na ubrania STUK, Torba DJUNGELSKOG, Pudełko NÖJSAM

Jak nauczyć dzieci utrzymywania porządku?

Każdy przedmiot ma swoje miejsce

Każdy przedmiot ma swoje miejsce i każdy przedmiot odkładamy na miejsce. Starajmy się nauczyć się dzieci, aby po skończonej zabawie odkładały rzeczy na miejsce. Wiem, wiem, brzmi to nierealnie i takie zapewne będzie na początku, ale… warto zacząć od malutkiego. My niestety zaczęliśmy stosować tę metodę znacznie później, ze względu na przeprowadzkę oraz fakt, że dopiero teraz każde z dzieci ma swój pokój, regał na zabawki oraz odpowiednią liczbę pojemników i koszy do przechowywania. Oczywiście sporo zależy też od cech charakteru, jakie wykazuje nasze dziecko. Odkąd zrobiliśmy wielkie sprzątanie w pokoju chłopców, udało nam się zapanować nad pewną przypadłością, która nazywała się WIELKA NOCNA ZABAWA. Dzieci mając zabawki porozrzucane po wszystkich miejscach w pokoju, idąc wieczorem spać, zamiast spać bawią się w najlepsze do późnych godzin nocnych. W takim bałaganie trudno jest im się skupić i odpocząć. Często taka zabawa trwa najlepsze nawet do północy.  Moim zdaniem w czystym i wysprzątanym pokoju dzieci zasypiają szybciej.

półki BEKVÄM

Ogranicz liczbę przedmiotów

Kolejna złota rada, która jest tak piękna, że aż wręcz niemożliwa do zrealizowania. Moje dzieci bardzo się przywiązują do każdej rzeczy. Szczególnie córka. Synek proszony o oddanie rzeczy na szczytny cel spakował wszystkie swoje rzeczy i chciał oddać wszystkie zabawki. Wielokrotnie planowaliśmy akcję wielkiego sprzątania z udziałem dzieci. Niestety okazało się, że wszystko jest im potrzebne, nawet opakowania po cukierkach, czy puste butelki po soczkach. Niestety współpraca nie przyniosła zamierzonych efektów. Dlatego teraz mamy pewien układ. Kiedy dzieci nie ma w pokoju, robię przegląd rzeczy i wyrzucam wszystko, co wedle mojego uznana uważam za zbędne. Następnie worek na śmieci zostawiam na dwa dni przed pokojem dzieci. Nie dziwię się, że niektóre z wyrzuconych rzeczy, cudownym trafem wracają na swoje miejsce i znikają ze śmietnika. I o to chodzi. Część rzeczy uratują, część ja wyrzucam. Jest kompromis? Jest! Wszyscy są zadowoleni? Tak. Nie lubię siłowych rozwiązań w stylu – „Dziś oddajemy wszystkie Twoje zabawki, którymi się nie bawisz”, bo narażam dziecko na płacz i stres. Sprytne rozwiązania, gdzie ja myślę, że przechytrzyłam dzieci a dzieci myślą, że przechytrzyły mnie, sprawdzają się u nas najbardziej.

kosz RISATORP

Zabawki są wszędzie

Jak nauczyć dziecko, aby nie roznosiło zabawek po całym domu? Pokazać mu samemu, jak to jest żyć w porządku, przestrzegając prostych zasad, które mają obowiązywać wszystkich domowników. Zabawki rozprzestrzeniają się po całym domu w tempie ekspresowym, głównie roznoszone przez Julka, natomiast ja sama rozkładam się wszędzie ze swoją pracą. Dziecko samo nie nauczy się porządku. Ono bierze przykład z nas samych. Jeśli my nosimy wszędzie nasze papierzyska, to one noszą wszędzie zabawki. Dlatego w jadalni zawsze mam pudełko, do którego zbierane są porozrzucane zabawki i wieczorem są one odnoszone do pokojów dzieciaków.

Jeśli ustalamy twarde zasady: „Nie przynosimy zabawek do salonu”, to musimy ich przestrzegać wszyscy. A w naszym przypadku jest to awykonalne, bo zabawkami w salonie uwielbia bawić się Julek i jeśli chcemy mieć odrobinę spokoju, to musimy być mniej rygorystyczni. Natomiast w ustalaniu zasad najważniejsza jest KONSEKWENCJA, więc lepiej takiej zasady nie ustalać, niż robić od niej wyjątki. W przypadku tak małych dzieci jak Julek, musimy się niestety chwilowo pogodzić z bałaganem.

Wielkie sprzątanie – jeszcze większy bałagan

Jak to się dzieje, że zawsze po wielkich porządkach, dzieci przypominają sobie o wszystkich rzeczach, o których dawno zapotniały? Kiedy drzwi się zamykają, słychać hałas i bieganie a wszystkie rzeczy wyrzucane są znów na podłogę. Dlatego, to co nauczyłam się przez lata mojego macierzyństwa, to posiadanie dodatkowej liczby pudeł i koszy do przechowywania. Jeśli potrzebujesz 5 to kup 7, a gwarantuję Ci, że na pewno wykorzystasz wszystkie.

Ławka STUVA / STUVA MÅLAD, Regał KALLAX, Komoda BUSUNGE, kosz RISATORP, kosz KNIPSA, kosz FLÅDIS

W tym trudnym czasie, gdy z powodu COVID-19 wszyscy jesteśmy zamknięci w domu nasze dzieci brudzą na potęgę. Ośmielę się powiedzieć, że bałąganią 100 razy bardziej. Całą swoją energię pożytkują na brudzenie! Aby ogarnąć ten bałagan potrzebujemy sprawdzonych i szybkich rozwiązań. Ja w pokoju chłopców postawiłam na regał EXPEDIT (w aktualnej kolekcji KALLAX), który niedawno przeszedł metamorfozę: IKEA HACK. METAMORFOZA POPULARNEJ SZAFKI IKEA. Regał został przytwierdzony i powieszony na ścianie, aby był bezpieczny dla dzieci. Nóżki, na których się opiera pełnią tylko funkcję dekoracyjną, bo cały ciężar szafki opiera się na montażu do ściany.  Pamiętajcie zatem, aby stawiając w pokojach dziecięcych regały, zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci!

Metamorfoza mebla się udała, ale jak widzicie na zdjęciach, stary bałagan powrócił. Dlatego zamówiłam w IKEA kilka dodatków, ułatwiających mi przechowywanie zabawek. 

Przechowywanie w drewnie

Pierwszą rzeczą, jaką kupiliśmy, były trzy półki BEKVÄM, na których wyeksponowaliśmy dziecięce książki. Uwielbiam drewno w pokoju dziecięcym, więc tylko jedną z nich przemalowaliśmy na biało a reszta została niepomalowana. Nad szafką zawisła półka drewniana (TRANHULT) pomalowana na biało i zamocowana na wspornikach (SANDSHULT). Trzymamy tam rzeczy rzadko używane.

Dodatkowo dokupiłam jeszcze kosze: RISATORP oraz PLEJA i cały zestaw pudełek REJSA

półka BEKVÄM, kosz RISATORP, kosz PLEJA

W asortymencie IKEA wpadły mi w oko inne, ładnie zaprojektowane, rzeczy z drewna:


Półka FLISAT, Półka FLISAT, Szafa SUNDVIK; Półka LUSTIGT; Schowek FLISAT; Półka BEKVÄM

Szczególnie spodobała mi się drewniana półka stojąca FLISAT, która idealnie sprawdzi się, jako podręczny stojak na książki. Dzięki temu ulubione książeczki będą zawsze pod ręką.


Półka FLISAT

Nietypowy sposób na przechowywanie zabawek, to siatka na zakupy KUNGSFORS. Można w niej powiesić małe i duże pluszaki.

Pudełka i pojemniki

Kolorowe pudełka na zabawki to rozwiązanie optymalne do utrzymania porządku w pokoju dziecięcym. Jedno z takich pudełek, można wykorzystać jako miejsce, do którego trafiają zabawki zapomniane. To takie pudełko “ostatniej szansy”. Jeśli przez miesiąc czy dwa nikt sobie o nich nie przypomni można je z czystym sercem wrzucić do worka.

Aby ułatwić dziecku porządki możemy kupić trzy – cztery pudełka DRÖNA i podpisać je czytelnie: “Klocki”, “Samochody”, “Kredki”. Jednak póki dziecko nie potrafi czytać, niewiele z tych informacji zrozumie. Dlatego możesz zaprosić dziecko do kreatywnej zabawy i poprosić, by zilustrowało wymienione wyżej kategorie. Dzięki temu, tak przygotowane pudełko będzie bardziej “ich”, niż nasze.  Pudełka DRÖNA występują w kilku różnych wariantach kolorystycznych: ciemnoszarym, pomarańczowym, białym, czarnym, fioletowym. Są też pudełka w kotki, kropki oraz z wzorem szewronu.

Pudełko LANKMOJ; Pudełko DRÖNA, Pudełko DRÖNA; Pudełko DRÖNA; Kieszeń STICKAT; Kosz NÖJSAM

Dzięki temu, że mamy teraz więcej pojemników i pudełek możemy bez problemu ogarnąć bałagan, który jak się pewnie domyślacie pojawi się już za chwilę. Nie mam co do tego zadanych złudzeń. Ważne, żeby sprzątanie go była proste i szybkie.

Przechowywanie w plastiku

Nie przepadam za rozwiązaniami z plastiku, ale w przypadku pokoju dziecięcego robię małe wyjątki – plastikowe pudełka są łatwiejsze do utrzymywania w czystości, co w pokoju dziecięcym jest sporym wyzwaniem.  Jeśli już wybieram plastik, to przechowuję je albo pod łóżkiem, albo w szafie.  W pudełkach SAMLA przechowuję na przykład w szafie dziecięcej wszystkie sezonowe rzeczy. Dzięki temu, że jest przezroczyste, dokładnie widać co się w nich znajduje. 

Regał TROFAST, Regał TROFAST, Pudełka GLIS; Pudełko LEKMAN, Pudełko SAMLA, pudełko VESSLA

Regał TROFAST to genialne rozwiązanie dla wszystkich zbieraczy.

Regał TROFAST

Kierując się zasadą #zerowaste wykorzystaliśmy nasz stary regał, przerabiając go na funkcjonalny i oryginalny mebel do pokoju dziecięcego.

Jak ogarnąć przechowywanie w pokoju dziecięcym?

We wpisie PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI – JAK MIEĆ WIĘCEJ MIEJSCA NA UBRANIA? opisałam Wam jeszcze jeden, nietypowy pomysł na przechowywanie w pokoju dziecięcym. To kieszenie, które wieszamy na łóżku MÖJLIGHET :

Kieszeń na łóżko MÖJLIGHET

Na koniec chciałabym Wam zaprezentować kilka produktów z nowości IKEA, które choć nie nadają się do pokoju dziecięcego, to do szafki KALAX już jak najbardziej! To przepiękny komplet pudełek REJSA. Będą pasować do wnętrza biurowego nadając mu odrobinę charakter industrialny. Niestety nie nadają się do pokoju dziecięcego, bo ostre krawędzie są dość niebezpieczne dla dzieci, ale jeśli macie do wyposażenia pokój dla nastolatków, to myślę, ze będą oni zachwyceni. Szczególnie chłopcy! 

Jak ogarnąć przechowywanie w pokoju dziecięcym?

Pudełka są w przepięknym kolorze szałwiowym i są dostępne w kilku rozmiarach. W skład zestawu pudełek, który kupiłam wchodzą dwa duże szarozielone pudełka REJSA, małe pudełko: REJSA na biurko oraz piórnik: REJSA.

Mam nadzieję, że mój wpis będzie dla Was pomocny. Nasz kącik na zabawki jest już prawie skończony. Dzięki temu w pokoju chłopców, jest znacznie więcej miejsca. Nowe pudełka są super i znaczenia ułatwiły nam organizację. A po dwóch tygodniach od metamorfozy nawet, gdy na podłodze pojawia się rozrzucone zabawki, to ich sprzątnięcie do jednego z tych pudełek zajmuje mi minutę. Oznaczone karteczkami pudełka to świetny pomysł, bo dzieci wiedzą już, co i gdzie mają schować a ja nie muszę im tego zawile tłumaczyć. 

Więcej wpisów, które pomogą Ci zaplanować i zaprojektować przestrzeń, znajdziesz tutaj:

Przechowywanie w sypialni – Jak mieć więcej miejsca na ubrania?

Montaż kuchni Ikea – Czy opłaca się zamówić kuchnię z montażem?

Jak zaprojektować kuchnię marzeń i zmieścić się w budżecie?

Co zrobić, żeby zakup kuchni IKEA zajął jak najmniej czasu? (lista do druku)

Jak jesienią rozświetlić wnętrza?

Related Posts