JAK DBAĆ O CZYSTE POWIETRZE W BIURZE?

by Kasia Bobocińska

Bez względu na to czy chodzisz do biura czy pracujesz w domu, czy pracujesz na cały etat czy na pół etatu w przestrzeni biurowej kilkadziesiąt godzin tygodniowo, więc warto zadbać, aby było w nim zdrowe i czyste powietrze. Błahostka, powiecie, ale niezupełnie tak jest. Choć go nie widać i jest dostępne dla wszystkich nie możemy go traktować pobłażliwie bo od niego zależy nasze życie a jego jakość znacząco wpływa na sposób i wydajność naszej pracy. Zwykle tak jest że nie dbamy już o to co już mamy, jest łatwo dostępne a zdobycie go nie stanowi dla nas trudności, ale dziś chce Wam podać kilka argumentów za tym, żeby o nie dbać, szczególnie w miejscu pracy.

Zanieczyszczenia powietrza

O tym jak ważne jest czyste powietrze, gdy pracujemy umysłowo mogliście się pewnie przekonać już w dzieciństwie, gdy zasiedliście do nauki w niewywietrzanym pokoju i zamiast wkuwać ziewaliście. Wystarczy otworzyć okno – to prawda i pewnie w naszym dzieciństwie, gdy posiadanie “Malucha” było luksusem a na drogach było znacznie mniej samochodów, otworzenie okna rzeczywiście przynosiło ulgę, natomiast współcześnie, szczególnie w okresie grzewczym, otworzenie okna czasem powoduje, że do domu dostaje się zanieczyszczone powietrze i w domu i na zewnątrz po prostu śmierdzi spalenizną. Sama miałam kilka takich dni, jesienią i zimą, gdy na dworze po prostu śmierdziało i musieliśmy się chronić przed powietrzem z zewnątrz.

powietrze w biurze

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na naszą pracę?

Wszyscy wiemy, że zanieczyszczone powietrze wpływa na naszą koncentrację i wydajność pracy. Wiemy, że najlepiej pracuje w dobrze wywietrzonym pokoju, gdzie możemy oddychać pełną piersią, ale czy to wszystko co może nam się przytrafić, gdy nie dbamy o powietrze w biurze? Nie. Okazuje się, że zanieczyszczone powietrze może powodować jeszcze:

  • zawroty głowy,
  • migreny,
  • problemy z koncentracją,
  • złe samopoczucie,
  • zmiany skórne

Zanim się o tym dowiedziałam, większości z tych dolegliwości nie połączyłabym z zanieczyszczonym powietrzem a najzwyczajniej w świecie pomyślałabym: “Mam gorszy dzień”. Dlatego zwracajcie uwagę na to jak czujecie się w Waszym biurze, czy przypadkiem nie pojawiły się u Was któreś z tych symptomów i zadbajcie o jakość powietrza w miejscu pracy. 

JAK DBAĆ O CZYSTE POWIETRZE W BIURZE?

Oczyszczacz – sposób na czyste powietrze

Dlatego urządzając moje biuro wiedziałam, że muszę wyposażyć go również w oczyszczacz powietrza, żeby nie powtórzyły się przykre sytuacje z okresu grzewczego, gdy musiałam z rodziną barykadować się w domu, bo sąsiad akurat postanowił zrobić ognisko i spalić jakieś wyjątkowo śmierdzące rzeczy. 

Dodatkowo nasze biuro wyposażone jest w kozę, czyli piecyk, którym wspomagamy się w naprawdę mroźne dni. Niestety już ten sezon grzewczy uświadomił mi, że taka koza, choć dająca upragnione ciepło a pod koniec dnia  dająca niezwykle miłą atmosferę, żeby nie powiedzieć romantyczną, jest też źródłem wielu problemów. Wraz z nią w biurze mamy do czynienia z zanieczyszczonym, zapylonym powietrzem, które powstaje w procesie spalania. Przekonałam się dobitnie, że koza to nie jest czysta sprawa. Dodam tylko, że po okresie grzewczym musiałam na nowo odmalowywać jedną ze ścian w biurze, bo biel nie była już tak biała, jak wcześniej.    

Oczyszczacz TruSens™ w naszym biurze

Dlatego z taką ulgą i nadzieją przyjęłam propozycję marki Leitz, aby przetestować ich najnowszy produkt : oczyszczacz powietrza Leitz TruSens™ Z-2000.

Oczyszczacze powietrza występują TruSens™ w trzech modelach, dostosowanych do wielkości pomieszczenia w jakim mają oczyszczać powietrze. Ja do biura wybrałam model Z-2000, który jest przeznaczony do pomieszczeń o wielkości do 35 metrów kwadratowych (czyli oczyszczacz swoim zasięgiem obejmie całe moje biuro w Małym domku Projektanta)

Oczyszcza TruSens™ ma trzy cechy, które wyróżniają go spośród znanych mi oczyszczaczy, które sprawiły, że wybrałam właśnie ten model.

1. Czujnik jakości powietrza SensorPod

Po pierwsze, dotychczas oczyszczacze, z jakich korzystałam miały wszystkie czujniki zamknięte w urządzeniu natomiast TruSens™ posiada czujnik jakości powietrza SensorPod, który jest oddzielnym małym urządzenie, które komunikuje się za pomocą wi-fi z oczyszczaczem, dostarczając dane o jakości powietrze.  Dzięki temu, jakość powietrza badana jest w całym pomieszczeniu a nie tylko w okolicach oczyszczacza. TruSens™ reaguje na wskaźniki odczytywane przez czujnik SensorPod i automatycznie dostosowuje do nich prędkość wentylatora. Czujnik możemy na przykład ustawić czujnik przy komputerze i badać jakość powietrza w jego pobliżu.

powietrze w biurze

Jakość powietrza widzimy bezpośrednio na wyświetlaczu urządzenia.  O tym jakie powietrze mamy w pomieszczeniu informują nas dodatkowo też kolory: niebieski, żółty i czerwony.

  • Niebieski 0-50 – dobre powietrze
  • Żółty 50-100 – umiarkowane powietrze
  • Czerwony 100- 500 – słabe powietrze
powietrze w biurze
2. Nieduży a taki silny

Po drugie, oczyszczacz zaskoczył mnie swoją niedużą formą a jednocześnie dużymi możliwościami jakie daje. Oprócz tego, że w tym niewielkim urządzeniu zastosowano, aż dwa strumienie powietrza w technologii PureDirect , aby mógłby one szybko oczyścić powietrze w całym pomieszczeniu, to jeszcze TruSens posiada wbudowaną lampę UV, która zabija zarazki i bakterie, które dostały się do filtra

powietrze w biurze
3. Mnogość filtrów

Po trzecie, oczyszczacz zaskoczył mnie mnogością filtrów, jakie możemy do niego dokupić do oczyszczacza. Każdy jest inny i dedykowany konkretnym potrzebom odbiorców. Do naszego biura ze względu na częste odwiedziny Zenka (ten mały sierściach przesiaduje przy mojej nodze niemal cały czas) zdecydowałam się na filtr HEPA dla właścicieli zwierząt domowych.

powietrze w biurze

Nie mniej ważny jest kształt filtra. Cylindryczny kształt 360° powoduje, ze powietrze zasysane jest ze wszystkich stron.

powietrze w biurze

Muszę przyznać, że Zenek powitał oczyszczacz z dużym zainteresowaniem.

I od razu obwąchał jego wszystkie elementy, jakby przeczuwał, że ten filtr jest dedykowany właśnie psom. 🙂 

Choćbyśmy nie wiem jak dbali o naszego pupila to po pierwsze nie da się tak łatwo pozbyć zapachu pasa z pomieszczenia a po drugie zawsze gubi on sierść. Jak tylko się zorientowałam, że Zenek pokochał moje biuro tak bardzo jak ja, pomyślałam że musi być jakiś sposób, żebyśmy mogli wspólnie korzystać z przestrzeni biurowej. Rozwiązaniem okazał się filtr HEPA, który usuwa złuszczający się naskórek, sierść i zapachy zwierząt domowych oraz kurz.

powietrze w biurze

Dzięki takiemu filtrowi udaje mi się zachować czyste powietrze w biurze jednocześnie nie rezygnując z obecności Zenka!

Oczywiście filtrów dbających o czystość powietrza w biurze jest znacznie więcej i do wypróbowania otrzymałam jeszcze:

  • Filtr antyalergiczny i przeciwgrypowy niwelujący 99,97% przenoszonych w powietrzu alergenów i wirusów
  • oraz dodatkowo dwa filtry węglowe kompatybilne z filtrami  antyalergicznymi oraz dla właścicieli psów.

Możemy sterować trybem oczyszczania powietrza, bo jest ich aż 5, ale gdy skorzystamy z trybu AUTO oczyszczacz sam będzie dobierał tryb działania w zależności od danych otrzymywanych z czujnika SensorPod.

powietrze w biurze

Leitz TruSens™ zwycięzcą reddot 2019

Choć produkt Leitz TruSens™ jest stosunkowo niedługo na polskim rynku, to na świecie,  już w 2019 roku, został on uhonorowany prestiżową nagrodą Red Dot Award.  To właśnie jakość wzornictwa tego produktu oraz jego  niezawodność została nagrodzona tą prestiżową nagrodą. Jury konkursu red dot zwraca szczególną uwagę na takie cechy jak poziom innowacyjności, funkcjonalność, jakość formalna, trwałość i ergonomia.

Leitz TruSens™ w moim domowym biurze

Zobaczcie jak oczyszczacz TruSens™ idealnie pasuje do mojego biura. Jego design jest na tyle uniwersalny, że wkomponuje się w przestrzeń zarówno nowoczesną jak i klasyczną. Jest niewiele większy od wazonu z kwiatami.

Czujnik jakości powietrza SensorPod pozwala utrzymać czyste powietrze w całym biurze.

powietrze w biurze

Różnica w komforcie spędzania czasu oraz pracy w biurze, w którym stoi oczyszczacz Leitz  jest ogromna. Czuję się w nim znacznie lepiej, poprawiło się moje samopoczucie, mam więcej chęci do pracy oraz jestem najzwyczajniej w świecie mniej ospała. Uważam, że różnica w jakości powietrza będzie niemal “widoczna”, gdy znów zaczniemy używać kozy do ogrzewania biura.

Model oczyszczacza jest świetnie dopasowany do wielkości biura i idealnie radzi on sobie z oczyszczaniem powietrza w całej powierzchni biura. 

Dzięki filtrowi HEPA dedykowanym dla właścicieli zwierząt w pełni już zaakceptowałam obecność Zenka w moim biurze.  Muszę mu kupić tylko jakieś wygodne legowisko i będziemy “pracować” razem.

Jeśli interesuje Was temat oczyszczaczy powietrza Leitz to zobaczcie krótki filmik, który opowie Wam o ich wszystkich właściwościach.

Za pomoc w przygotowaniu publikacji dziękuję marce Leitz

Related Posts