Jak odnowić kredens z lat 50? Metamorfoza DIY

by Kasia Bobocińska

Uwielbiam kolorowe metamorfozy mebli i z ogromną przyjemnością od jakiegoś czasu pracowałam nad tym cudeńkiem. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś ciemne, intensywne kolory budziły mój strach. Pamiętacie jeszcze ciemnofioletowe drzwi i moje dylematy dotyczące ciemnych kolorów we wnętrzu? Dlaczego boimy się ciemnych kolorów? Dziś chcę Wam pokazać metamorfozę kredensu z lat 50. To wręcz kultowy mebel, który kiedyś stał pewnie w każdej polskiej kuchni. Może macie taki w piwnicy lub właśnie ktoś chce go sprzedać za grosze. Był na tyle popularny w polskich wnętrzach, że naprawdę łatwo go zdobyć. Jednak równie często w sieci pojawia się pytanie: Jak odnowić kredens z lat 50? Metamorfozy, jakie widziałam, polegały głównie na odświeżeniu całości lub ozdobieniu go kwiatkami. Mój pomysł na ten mebel to ciemny, intensywny, bordowy kolor. 

Jak odnowić kredens z lat 50?

Historia pewnego kredensu – kredens z lat 50

Ten kredens znalazłam w naszym warsztacie, po zakupie domu. Zresztą oglądając wszystkie wnętrza podczas prezentacji nieruchomości, dostrzegłam go w kątku i bardzo się ucieszyłam. Wiedziałam, że jego czas nadejdzie i kiedyś zrobię jego metamorfozę! Zastanawiałam się tylko, gdzie będzie stał docelowo. W końcu zdecydowałam się na jego metamorfozę. Jak odnowić kredens z lat 50?  

Podczas przygotowywania “Projektu Warzywniak”, mój ogród zimowy zmieniła się w miejsce, w którym przechowywałam rozsady. Na każdym wolnym parapecie, stoliku ogrodnika (zajrzyjcie i zobaczcie nasze DIY), a nawet podłodze stały doniczki. Powoli zabrakło tam miejsca dla pozostałych kwiatów. Warzywa i owoce całkowicie zawładnęły tym wnętrzem.  A wraz z nimi pojawił się cały asortyment ogrodnika w postaci doniczek na rozsady, nasionek, ziemi, narzędzi ogrodniczych, nawozów, odżywek, sekatorów etc. W pewnym momencie nagrodziło się tego tyle, że trudno było nawet wjechać do ogrodu zimowego wózkiem, który zwykle w nim przechowujemy a mój mąż notorycznie gniótł mi plastikowe doniczki stojące na ziemi. Coś było trzeba z tym zrobić i wtedy przypomniałam sobie o niewielkim kredensie, który od zakupu domu stał sobie w garażu i czekał na swoją kolej! 

Niewielki kredens (123 cm długości, 50 cm głębokości i 165 cm wysokości) nie zabierze nam przestrzeni a przede wszystkim światła i  będzie funkcjonalnym meblem do przechowywania asortymentu ogrodnika! I tak oto kredens z lat 50  trafił do ogrodu zimowego!

Jak odnowić kredens z lat 50?

Jak odnowić kredens z lat 50?

Jak przygotować metamorfozę mebla za pomocą farb kredowych  krok po kroku? Teraz jest to jeszcze prostsze niż wcześniej. Marka Luxdecor zadbała o wszystkie produkty potrzebne dosłownie na każdym etapie renowacji! Kiedyś chcąc malować farbą kredową musieliśmy meble przygotować, odtłuścić i każdy miał na to jakiś swój sposób, przez co osoba bez doświadczenia gubiła się już na wstępie. Stad często pojawiały się pytania: jak przygotować mebel do malowania? Dziś zamiast opisywać Wam swoje mikstury z octu, spirytusu etc. mogę Wam wskazać konkretny produkt, który w obecnym czasie jest naprawdę świetny, bo po pomalowaniu możecie go wykorzystywać w kuchni do odtłuszczenia mocno zabrudzonych sprzętów kuchennych.

Do przygotowania metamorfozy potrzebujemy:

odtłuszczacz do mebli Chalk-it, 575ml, LuxDecor

farba kredowa Czalk-it “Pudding”, 0,75l, LuxDecor

farba kredowa Chalk-it “Ruby force“, 0,75l, LuxDecor

podkład gruntujący do mebli Chalk-it, 0,75l, LuxDecor

lakier matowy do mebli Chalk-it, 0,75l, LuxDecor

Farby kredowe Chalk-it możecie kupić w dwóch pojemnościach: 125 ml i 0,75l, więc jak chcecie użyć kilku kolorów do dekoracji lub przecierki, to możecie kupić puszki mniejszej pojemności. W kolekcji Chalk-it znajdziemy zarówno matujący lakier, podkład gruntujący, odtłuszczacz, ale także dwa kolory wosków: biały i czarny, gdybyśmy chcieli zdecydować się na to konkretne wykończenie. 

Oczywiście opowiem Wam po kolei o wszystkich etapach metamorfozy:

Krok 1 Oceń stan mebla

Pierwszym krokiem było rozłożenie kredensu na części i sprawdzenie jego stanu. Od tego należy uzależnić dalsze kroki. Sprawdź, czy farba, którą jest pomalowany mebel nie łuszczy się. Sprawdź, czy farba nie ma żadnych ubytków, odprysków. Jeśli mebel jest w dobrym stanie możecie śmiało przejść do kolejnego kroku. Jeśli farba jest w złym stanie to niestety mebel wymaga szlifowania.  Chodzi o usunięcie odprysków. Nie musicie szlifować całego mebla, bo i tak pokrywacie go w całości farbą kryjącą.

Jak odnowić kredens z lat 50?
Jak odnowić kredens z lat 50?
Jak odnowić kredens z lat 50?
Jak odnowić kredens z lat 50?

Krok 2 Umyj mebel detergentem

Jeśli farba jest w  miarę dobrym stanie, to znaczy nie łuszczy się, to wystarczy, że umyjemy go w ciepłej wodzie z detergentem, np. płynem do zmywania naczyń.

Po umyciu kredens zrobił się znacznie jaśniejszy 😉 

Krok 3. Odtłuszczanie

Po umyciu i wysuszeniu mebla należy go odtłuścić. U mnie świetnie sprawdził się odtłuszczacz do mebli Chalk-it. Za jego pomocą usnęłam nawet pozostałości po farbie, którą zabryzgane były szyby. Świetny produkt o bardzo przyjemnym, neutralnym zapachu! Bardzo wydajny i skuteczny! Drzwi kredensu, które na pierwszy rzut oka wydawały się czyste, po przemyciu odtłuszczaczem, stały się o wiele jaśniejsze, wprost proporcjonalnie do szmatki, która stała się czarna! 

Przy okazji czyszczenia kredensu dostrzegliśmy na drzwiach ciekawe zapiski. Na drzwiach kredensu wisiały kiedyś klucze do domu. Co ciekawe, jedne z nich były do kuchni. Czy to oznacza, że w Małym domku projektanta, kiedyś była kuchnia?  Czy to oznacza, że w Starym domu nie było kuchni? Jak w starym dworze?

Kuchnia we dworze musiała być obszerna z dużym paleniskiem. Do połowy XIX w. bardzo często sytuowano ją w osobnym budynku. Wtedy we dworze, obok jadalni musiał być kredens, gdzie na specjalnych małych piecykach, zwanych „fajerkami”, podgrzewano ostygłe potrawy. W piecu w jadalni bywała też wnęka do ogrzewania talerzy. Oprac. Aleksandra Szymańska

Oczywiście nasz dom jest znacznie młodszy i nie ma charakteru dworu, ale…

Krok 4. Położenie gruntu

Wiem, wiem nie możecie się już doczekać kolorów! Zanim jednak pomalujemy kredens tym piękny, głębokim kolorem musimy położyć na jego powierzchnię podkład gruntujący.

Jak odnowić kredens z lat 50?

Nałóż cienką warstw podkładu gruntującego, aby wyrównać powierzchnię i zwiększyć przyczepność mebla.  Podkład gruntujący ma zupełnie inną, satynową konsystencję. Podkład gruntujący możesz nałożyć wałkiem lub pędzlem.

Po pomalowaniu kredensu delikatną powłoką podkładu gruntującego został on pobielony.

Jak odnowić kredens z lat 50?

Krok 5. Pomaluj meble farbą kredową

Czas na kolory! Gdy podkład gruntujący wyschnie możemy już malować szafkę naszymi farbami Chalk-it w kolorze Ruby force. Wnętrze kredensu polowałam jasno różowym kolorem, czyli odcieniem “Pudding”.

Farbę kredową nakładałam za pomocą pędzla oraz wałka gąbkowego (najlepiej z zaokrąglonymi bokami). Ważne, żeby farba równomiernie pokryła powierzchnię nie pozostawiając smug! To bardzo ważne! Położenie nierównomiernie farby będzie powodować wiele niedogodności w dalszym procesie. Na przykład, farba może być w jednym miejscu jaśniejsza w innym ciemniejsza i potem trudno nam będzie wyrównać kolorystykę.

Jak odnowić kredens z lat 50?

Jasnoróżowy kolor znalazł się też we wnętrzach szuflad.

Farba kredowa ma wiele zalet! Przede wszystkim:

  • szybko schnie i dobrze pokrywa powierzchnię
  • za jej pomocą można tworzyć prawdziwe dzieła sztuki, 
  • nie wymaga czasochłonnego szlifowania mebli
  • szybko się z nią pracuje, więc można uzyskać piękny mebel w kilkanaście godzin (dwa popołudnia)

Krok 6. Polakieruj mebel lakierem matowym

Na koniec, matową farbę kredową pokrywamy matowym lakierem do mebli Chalk-it. Wydobywa on głębię koloru i zabezpiecza mebel przed działaniem wody.

Jak odnowić kredens z lat 50?

Krok 7. Połóż tapetę w szufladzie

Jako dodatkową dekorację, podkreślającą piękny odcień kredensu wybraliśmy tapetę Boras Tapeter “Sense of Silence” nr. 6331 z Tapetujemy.pl. Od razu pokochałam ten motyw i wiedziałam, że będzie idealnie komponował się z odcieniem bordowym, jaki wybrałam. Tapetą wyłożyłam wnętrze szuflad oraz tylną ścianę kredensu! 

Jak odnowić kredens z lat 50?

Tapeta w szufladzie wygląda ślicznie. Kiedyś szuflady w komodzie wykładało się pięknym ozdobnym papierem a teraz możemy położyć w środku tapetę. 

Zobaczcie, jaka jest różnica pomiędzy wnętrzem szafki bez tapety i z tapetą! Podbiła ona dodatkowo kolor kredensu.

Krok 7. Gałki, czyli wisienka na torcie

Gałki miedziane od Regałka dopełniły całości i przepięknie dopasowały się do głębokiego odcienia bordo, który udało nam się osiągnąć za sprawą “Ruby force”. Bordo i miedź to takie piękne połączenie! Złoto by było zbyt rzucające się w oczu, srebro za chłodne a miedź….mmhhmmm! To jest to! Uwielbiam!

Jak odnowić kredens z lat 50?

Nowe kontra stare gałki.

Jak odnowić kredens z lat 50? – Kredens z lat 50 po metamorfozie

A tak prezentuje się kredens po metamorfozie. Dla mnie kolor kredensu jest obłędny! Uwielbiam go!

No i oczywiście w ogrodzie zimowym zyskałam sporo miejsca do przechowywania. 

Jak Wam się podoba kolor?

Jak Wam się podoba nasz kredens po metamorfozie? Pasuje mu odcień bordowy? Ja przed wszystkim jestem bardzo, ale to bardzo, zadowolona z przestrzeni do przechowywania oraz charakternego koloru! Teraz to spokojne i neutralne wnętrze zyskało swój “focus point”, bo nie da się od niego oderwać wzroku!

Zapraszam Was na film z renowacji kredensu. Film znajdziecie pod tym linkiem: https://youtu.be/Diwv_s7Wl9w 

Related Posts

Leave a Comment