KOLORY ROKU 2021

by Kasia Bobocińska

Właśnie przejrzałam kalendarz imprez branżowych i niestety wszystko co dobre czeka nas w drugiej połowie roku. Póki co musimy inspirować się wirtualnie. Gdyby świat nie stanąłby na głowie pewnie szykowałbym się już na targi w Poznaniu czy kupowała bilet na targi Salone del Mobile. Niestety rzeczywistość jest inna i brakuje mi tych trendów i nowości. Sporo firm nie przygotowywała się specjalnie na 2021 rok,  pewnie budżety nie pozwalały im na tworzenie nowych spektakularnych kolekcji a jak się sprawy mają w świecie kolorów? Kolory roku 2021 czasem zaskakują, czasem rozczarowują, czasem nudzą i niemal wszystkie mają wspólny cel: przynieść otuchę i ukojenie po nieudanym roku 2020. Co z tego wynikło i jak wygląda zestawienie kolorów roku 2021, dowiecie się już wkrótce.

 Prześledźmy to co było modne w poprzednich sezonach:

MODNE KOLORY ŚCIAN 2019

KOLORY ROKU 2017 – JAKI WYBRALIŚCIE DLA SIEBIE?

TRENDY: NAJMODNIEJSZE KOLORY 2019-2020

TRENDY KOLORYSTYCZNE

Jakie kolory ścian  będą najmodniejsze w 2021 roku? Na jaki kolor pomalować ściany w mieszkaniu, jeśli marzycie o najmodniejszych kolorach? Podsumujmy to co już wiemy podglądając tegoroczne kolory roku zaproponowane przez najpopularniejszych producentów farb.

Ultumate Gray i Illuminating

Zacznijmy od najważniejszego z ważnych kolorów roku. Króla wśród wszystkich zestawień, czyli barwy zaproponowanej przez instytut Pantone. I od razu czeka na nas niespodzianka zaserwowana  pod koniec roku przez Pantone, który zamiast jednej barwy wybrał aż dwie.

Jeśli zagłębicie się w tegoroczne kolory roku zaprezentowane przez różnych producentów farb, to wysuwa się jeden wniosek: wszyscy w kolorach szukają recepty na zaistniałą sytuację na ziemi. Pantone nie odbiega od schematu. Wyborem tegorocznych kolorów roku zaserwowała nam piękną opowieść o tym, jak z cienia z szarości, rodzi się światło, tak jak Ziemia stargana przez niespodziewane nieszczęście, budzi się do życia i rozkwita, promieniejąc. 

Niczym twarda skała Ultumate Gray, będzie odporny na wszystkie ciosy a świetlisty Illuminating nas oświeci, da nam nadzieję i będzie niczym światełko w tunelu. Tylko,  że to nie historia o życiu i śmierci a o naszych wnętrzach a tam oba kolory możemy śmiało uznać za trudne. Trudne i ryzykowne. Jeśli oczywiście mówimy o inwestycjach prywatnych bo w projektach użyteczności publicznej takie zestawienie kolorów mogłoby być ciekawe. 

ad-magazin.de

Wyobrażam sobie ekspertów Pantone, którzy siedzą nad stołem pełnym próbek kolorystycznych i debatują:

– Jaki tu kolor wybrać na 2021?

– Potrzeba nam czegoś jasnego i optymistycznego, co da ludziom nadzieję. Może żółty?

– Nie. Lepiej żeby to było coś silnego, co da im pewność siebie i odwagę. Może szary?

– A może zakończymy tę dyskusję i pójdziemy na obiad. Weźmy oba. 

I tak się stało.

A co my mamy zrobić z tymi kolorami we wnętrzach? Zupełnie nic. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to betonowy budynek z żółtymi oznaczeniami wskazującymi drogę, czyli parking!

houseandgarden

Z jednym muszę się zgodzić, rok 2020 nie był tak oczywisty, jak nam się wydawało. Nie można go wziąć w całości i wyrzucić do kibla. Sporo się nauczyliśmy o sobie, czy tego chcieliśmy czy nie. Zmuszał nas do zatrzymania i refleksji oraz dał nowe szanse, jakich się nie spodziewaliśmy. Weryfikował też ludzi w naszym otoczenia, odsłaniał to co zakryte. 

Kolory roku 2021 to światłocienie. 

„To połączenie nawiązujące do odporności, optymizmu, nadziei i pozytywności, których tak bardzo potrzebujemy, kiedy resetujemy, odnawiamy, wymyślamy na nowo i odkrywamy na nowo” – tłumaczy tegoroczny wybór Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute.

Od czasu ogłoszenia koloru roku minęło już sporo czasu a artykułów i publikacji tegorocznych kolorów Pantone jest jak na lekarstwo. Albo przewartościowaliśmy nasze życie i kolory Pantone już nas tak nie kręcą, albo większość osób nie wie jak ma się do tego wyboru ustosunkować i czeka co powiedzą o nich inni. 

Ja uważam, ze razem te kolory się nie sprzedadzą, ale osobno, czemu nie? Szary lubimy i pewnie go zaakceptujemy a z żółtym rozprawimy się w dodatkach.

www.marieclaire.fr/

Z czym łączyć Ultumate Gray? Najlepiej zajrzyjcie do wpisów z tygodnia szarego: https://www.conchitahome.pl/category/kolory/szary-kolory/szary-szary-kolory bo zastosowań kolorów szarych jest tak wiele, że wymienianie ich zajęłoby mi przynajmniej godzinę. 

Z czym łączyć Illuminating? Najlepiej zajrzyjcie do wpisów z tygodnia żółtego:  https://www.conchitahome.pl/category/kolory/zolty-kolory 

Aegean Teal

W tym roku Benjamin Moore, jako kolor roku ogłosił Aegean Teal 2136-40, czyli kolor łączący w sobie odcienie zieleni i błękitu. Kolor ciekawy i nieoczywisty, choć w pierwszej kolejności moglibyśmy pokusić się o stwierdzenie, ze jest to kolor morski.  A jednak jest to barwa mniej intensywna, przytłumiona, zgaszona szarością. To piękna barwa, ale jak widzicie na inspiracjach zaprezentowanych przez producenta tego koloru, pojawia się głownie w dodatkach. 

mat. prasowe Benjamin Moore

Gdzie można ją wykorzystać? Przepięknie sprawdza się jako kolor uzupełniający w towarzystwie starego drewna, beżowego lnu, szorstkiej wełny, dywanu z juty, plecionych koszyków z trawy, bieli filiżanki. Zresztą film promujący ten kolor powie Wam dużo więcej o nastrojach tej barwy:

Aegean Teal to przepiękna barwa będąca mieszanką barwy niebiesko-zielenej oraz  szarości.

mat. prasowe Benjamin Moore

„Czuję, że ta paleta odnosi się do obecnej rzeczywistości, a także do nadchodzącego roku, gdy patrzymy na rzeczy z innej perspektywy, odnajdując w ciągu dnia radość w zwyczajnych chwilach, które ponownie można odnieść do pragnienia koloru” – mówi Andrea Magno i dodaje „Potrzeba kolorów podnoszących nas na duchu wiąże się z niesamowitą mocą koloru tworzącego tło, które buduje określony nastrój, sprzyja dobremu samopoczuciu lub jest wyrazem osobistej ekspresji”.

Czyli w założeniu miał być to optymistyczny kolor, który dzięki swojej przytulności pozwoli nam przetrwać trudny okres i to co się dzieje “poza naszym domem”.  To jasne, że ostatnimi czasy spędzamy w domu znacznie więcej czasu niż wcześniej, dlatego tak ważne, żeby dom był oazą spokoju, przytulności, ciepła.  Z mojej perspektywy ten odcień morskiego raczej sam w sobie przytulny nie jest, ale w połączeniu z odpowiednimi dodatkami staje się bardzo przyjemną dla oka barwą. Choć gdybym miała wybierać pomiędzy kolorem szałwiowym, który wciąż kocham a Aegean Teal, to śmiało postawiałabym na szałwię.

mat. prasowe Benjamin Moore

Z czym łączyć Aegean Teal?

kolorami ziemi, z brązem, beżem, „szarobeżem”, złocistą żółcią w pastelowym wydaniu, z bielą, z taupe, 

„W tym roku na pierwszy plan wysunęły się naturalne barwniki, ręcznie robione tkaniny, piękno niedoskonałości oraz odcienie, które wyglądają, jakby dojrzewały w promieniach słońca. Podczas prowadzonych badań kilka kolorów wzbudziło nasze zainteresowanie, jednak zrównoważona i kojąca natura “Aegean Teal” rozbrzmiewa nie tylko pod względem emocjonalnym, ale kolor ten świetnie się prezentuje jako neutralny odcień”.

mat. prasowe Benjamin Moore

Na koniec jeszcze wymowa Aegean Teal oraz tłumaczenie, które mnie od samego początku frapowało. Aegean oznacza egejski (jak morze Egejskie) a teal to cyraneczka. Wszystko jasne? No niezupełnie. Co do cholery oznacza Cyraneczka?  To ptak, z rodziny kaczkowatych, który charakteryzacje się  niebiesko-zielonym odcieniem piór w okolicy głowy a kolor cyraneczka to właśnie morski, zielonomodry. A wymowa to : ɪˈdʒiːən tiːl

Brave Ground

Kolejny kolor roku, który zawsze mówi wiele o trendach to kolor marki Dulux, czy raczej koncernu AkzoNobel. W tym roku kolor roku 2021 jest bardzo zbliżony do zeszłorocznego. Na kolejnym zdjęciu występują nawet razem, bo Spiced Honey i Brave Ground to kolory, które pięknie się uzupełniają. A wszystko dlatego, że obie barwy pochodzą z palety Trust, w której znajdziemy barwy inspirowane kolorami ziemi, ale nie tej Ziemi a ziemi jako gleby. Gleby gliniaste, ilaste, piaszczyste, torfowe, kredowe – rodzajów jest bardzo wiele, szczególnie, że czerpiemy inspiracje z całego świata a wszystkie charakteryzują się inną barwą.

mat. prasowe AkzoNobel

Pozostajemy w świecie kolorów inspirowanych barwami ziemi, ziemistych brązów, „brązoszarości”„szarobeży” i ciepłych miodowych brązów, przywodzących mi na myśl miód gryczany. 

mat. prasowe AkzoNobel

Kolory piękne, idealnie dopasowane, bardzo przytulne, ale mało zaskakujące. Tak jakby w 2021 roku miało się nic nie dziać. Tylko nuda, tylko kontynuacja nieudanego 2020. Moje wrażenia są tak sprzeczne z angielską nazwą koloru roku czyli brave, odwagą.  Nuda i tło dla bardziej wyrazistych barw, z którymi zresztą producent odważnie zestawia nasz kolor roku.

mat. prasowe AkzoNobel

Z czym łączyć Brave Ground?

Z granatem, z brzoskwiniowym różem, z oliwkową zielenią, z rdzawym brązem, z mahoniem, z czernią, złotem, bielą z wiśnią i burgundem, różem, ale także z kolorem roku Pantone z 2019 roku, czyli koralowym

mat. prasowe AkzoNobel

To kolor, który piękne uzupełnia wszystkie te barwy oraz dodaje też coś od siebie. Róż w połączeniu z „brązoszarością” nie wygląda tak banalnie i cukierkowo. Jedno jest pewne, jak Dulux mówi “brave” to oznacza to zupełnie coś innego. Widać, że na fali popularności brązów, szarości, „szarobeży i „brązoszarości”i chce wkupić się w łaski klientów i sprzedać, sprzedać i jeszcze raz sprzedać. tu nie ma czasu na pomyłki. Po kiepskim roku 2020 (choć podobno branża budowlano remontowa kwitła) nie ma co ryzykować z inspirującym kolorem, który się nie sprzedaje. A taki bylejaki ni to brązowy, ni to szary pewnie trafi w gusta większości. U mnie niekoniecznie. Nie kupuję go. Kojarzy mi się z gównianym rokiem 2020 a nie nowym początkiem.

mat. prasowe AkzoNobel

Problem polega na tym, że na tych zdjęciach zachwycają wszystkie inne kolory, oprócz koloru roku.

mat. prasowe AkzoNobel

Z prognozy trendów na rok 2021 wynika, że wszyscy przewartościowujemy to, co jest w naszym życiu naprawdę ważne. Znajdziemy nowy, pozytywny kierunek rozwoju poprzez wiarę w siebie, współpracę, budowanie i planowanie przyszłości. Wprowadzanie zmian wymaga odwagi, a nasze domy mogą dać nam solidne oparcie i pole do rozwoju naszej kreatywności. Kolorem Roku 2021 Dulux jest Moc Ziemi – 

W wolnym tłumaczeniu Brave Ground, to odważna ziemia, grunt, podstawa. A jednak moim zdaniem ta barwa odważna nie jest. 

“Kolory dla domu, który pozwala być sobą i bronić tego, w co wierzysz.”

Ale to brzmi dumnie!

Cumulus

W przeciwieństwie do AkzoNobel, Tikkurila zabiera nas w chmury i jako kolor roku 2021 proponuje błękit nazwany na cześć  chmur Cumulus. Tak jak reszta marek, tak i fińska Tikkurila, próbuje odciąć się od tego co było i natchnąć nas optymizmem i nadzieja. Zabierając nas w chmury liczy, że każdego ranka poczujemy się jak w niebie, co możemy wywnioskować z krótkiego spotu. 

mat. prasowe Tikkurila

Mi osobiście kolor Cumulus kojarzy się z kolorem ścian w pokoju Łucji, który mam zamiar w tym roku zmienić? Dlaczego? Bo okazał się zbyt chłodny. I pomimo, że bardzo lubię kolor błękitny, to nie jest to kolor uniwersalny do wszystkich wnętrz. Tam, gdzie mamy sporo światła, wnętrze jest dobrze nasłonecznione, najlepiej przez cały dzień, ściany z kolorem Cumulus będą prezentować się pięknie. Niestety w ciemnych wnętrzach, ten kolor będzie powodował u nas natychmiastową depresję. Nic dziwnego, ze niedawno obchodzony Blue Monday, najbardziej smutny, przygnebiający dzień w roku,  jest właśnie niebieski.

mat. prasowe Tikkurila

Z czym łączyć Cumulus?

Cumulus nie jest kolorem trudnym i ma dużo towarzyszy z którymi będzie prezentował się pięknie. Kolory, z którymi prenetuje się nadzwyczaj dobrze to: ciepły beż, oberżyna, bordo, jasna szarość, brzoskwiniowy pomarańczowy, granat, jasna zieleń, ciemna zgniła zieleń, cynamonowy brąz,  malinowa czerwień.

mat. prasowe Tikkurila

Niby piękny kolor do wszystkiego, ale uważajcie na niego. Niestety może nas zamrozić i sprawić, że poczujemy się przygnębieni a nie wolni, radośni, wyczekujący lepszego jutra.  Czy to nap pewno kolor nadziei?

 Błękit wyraża wspólnotowe poczucie nadziei. A w dzisiejszych czasach, silniej niż kiedykolwiek, potrzebujemy właśnie nadziei, aby rozpocząć odbudowę naszej rzeczywistości konieczną dla tworzenia przyszłości. Błękit to kolor, który emanuje spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. To odcień dla urodzonych optymistów, którzy wierzą, że po deszczu zawsze wychodzi słońce – mówi Irina Hanhisalo, Color Category Manager w Tikkurila.

mat. prasowe Tikkurila

Be Well

Skoro Pantone nie zdecydował się na jeden kolor roku, to inne marki również, zamiast ogłaszać jeden, jedyny kolor roku 2021 postanowiły zaprezentować całą paletę barw.  Be well to trzy kolory zaproponowane przez PPG  Transcend , Big Cypress i Misty Aqua . Co roku koncern prezentował jeden, jedyny kolor roku, ale skoro sytuacja na świecie jest taka a nie inna, to postanowili zmienić swoją strategię i stworzyć paletę kolorów, na czasy z jakim przyszło nam się zmierzyć.

„Ta organiczna i pełna nadziei paleta reprezentuje to, za czym tęskniliśmy po dziesięcioleciach nadmiernej stymulacji i nadmiernej konsumpcji – prostotą i spokojem” – Dee Schlotter PPG

Dwa pierwsze kolory Misty Aqua oraz Transcend to barwy bardzo podobne do błękitu Cumulus Tikkurila oraz  brązu Brave Ground Duluxa. Do tego ciekawy odcień Big Cypress, który z tej trójki wydaje mi się najciekawszy, choć na pierwszy rzut oka cieżko mi go scharakteryzować. Z jednej strony widzę w nim domieszkę brązu, czerwieni, pomarańczowego, różu.  

Takie kolory możemy obserwować w naturze, gdy zachodzi słońce. 

„Kiedy świat doświadcza wydarzeń, które wywołują niepokój, niepokój i smutek, w naturalny sposób skłaniamy się ku współczującym kolorom, które pozwalają nam stworzyć osobiste schronienie od świata” – mówi Schlotter. „Te komfortowe kolory są podobne do wygodnych potraw – obie zapewniają poczucie swojskości i normalności w obliczu nieznanego”.

Wszystkie tegoroczne cytaty brzmią tak samo, jakby pisała je jedna osoba a przecież to wypowiedzi przedstawicieli różnych producentów farb.

Każdy z wybranych kolorów ma inną symbolikę i tak Big Cypress ma symbolizować wspólnotę i czułe gesty, Transcend to antidotum szarości, przywodzący na myśl nostalgię za latem a Misty Aqua ma być ożywczy i świeży niczym powiew wiatru w domu, poruszający delikatnie firanką. Razem mają tworzyć dom o jakim zawsze marzyliśmy pełen czułości, ciepła, rodzinnej atmosfery, naszą oazę, o silnych fundamentach, których nie jest w stanie poruszyć żadna zawieruch na zewnątrz. 

mat. prasowe PPG

Wild Blue Yonder

Kolor Roku 2021 Dunn-Edwards to Wild Blue Yonder (DE5855). Kolorystycznie jesteśmy bardzo blisko koloru roku Tikkurili – Cumulus a jednak jest to nieco inna barwa.  Jaki jest Wild Blue Yonder? Producent twierdzi, że jasny, przewiewny i kojący.

Podobnie jak w przypadku kolory Tikkurili mamy do czynienia z błękitem, trochę przypominającym jaśniejszą wersję Serenity Pantone z 2016 roku. Jeśli mam być szczera, to ten odcień błękitu podoba mi się bardziej, bo jest dla mnie bardzie żywy, mniej widzę w nim szarości a bardziej widać w nim odrobinę fioletu (mówię o zaledwie kropelce barwnik, nie myślcie, że rzuciło mi się na oczy). 

mat. prasowe Dunn-Edwards
mat. prasowe Dunn-Edwards
mat. prasowe Dunn-Edwards

Z czym łączyć Wild Blue Yonder?

Wild Blue Yonder podobnie jak Cumulus świetnie wygląda w towarzystwie wszelkich odcieni bieli, jasnych szarości, czerni, ciemnego brązu,  mahoniu, miodowej żółci, ciemnej butelkowej zieleni, granatu.

mat. prasowe Dunn-Edwards

Wild Blue Yonder zachęca do podróżowania, odkrywania i przygody, jaka podobno nas czeka w 20201 roku. 

https://www.dunnedwards.pl/kolory/kolor-roku-2021-wild-blue-yonder/?fbclid=IwAR1r7lSI3AQkGt1YTyfx5nlL1Hwen9scZTBr0SJXRjLA14jprzP74mZ0fVY

 Urbane Bronze

Kolor roku 2021 według Sherwin-Williams, to Urban Bronze, czyli nowy czarny.  To chyba najodważniejszy kolor roku w 2021 (oprócz oczywistych zwycięzców szarości i żółci Pantone, z którymi trudno nam jest coś zrobić i musimy je akceptować przynajmniej przez rok). Tak ciemny, tak mroczny a jednocześnie stanowiący idealne tło dla innych kompozycji. Jeśli planowaliście  w swoich wnętrzach antracytową lub czarną ścianę, to właśnie mamy dla niej ciekawą alternatywę! Nie ma to tamto, podoba mi się ta barwa! Ma coś w sobie! 

Nie jest wcale ciepły, nie jest też mdły, dla mnie jest konkretny i nie rozmyty. 

mat. prasowe Sherwin-Williams

„Dom jest teraz ostateczną ucieczką od świata, a kolor to łatwy i skuteczny sposób na stworzenie osobistej przystani” – powiedziała Sue Wadden, dyrektor marketingu kolorów w Sherwin-Williams w komunikacie prasowym. „Urbane Bronze zachęca Cię do stworzenia sanktuarium, w którym będziesz się zastanawiać i odnawiać”.

Dom jako sanktuarium to kojarzy mi się z domem Kim & Kanye Kardashianów (Minimalist-Monastery), gdzie ciemne brązy występują w postaci mebli i dodatków. W tych wnętrzach ciemny Urban Bronze sprawdzi się idealnie!

behance.net
behance.net
behance.net
behance.net

Uwielbiam ten projekt. Przyjrzyjcie mu się z uwagą, bo jest doskonały. 

Z czym łączyć Urbane Bronze?

Urbane Bronze świetnie się łączy z innymi ciepłymi neutralnymi odcieniami – beżami, kością słoniową, szarościami, odrobiną zieleni, kolorami naturalnego drewna, kamienne akcentami, złotem, miedzią.

MODNE KOLORY ŚCIAN 2021

Jakie będą modne kolory ścian w 2021? Nie wiem, czy na podstawie tego zestawienia kolorów zechcecie w ogóle coś zmieniać w Waszych wnętrzach, bo barwy niekoniecznie musza trafiać w Wasze gusty są dość specyficzne, szczególnie szarość i żółć Pantone. Jednak oprócz nich są podobne do siebie jasne “beżoszarości”, jasne błękity z domieszką turkusu no i brązy. To mi niestety przypomina lata 90 i wszechobecne wenge, pomarańcz i turkus. 

Mam do was pytanie? Czy gdybyście chcieli zmienić coś w swoim domu to sięgnęlibyście po którąś z tych barw?

Ja gdybym miała użyć czerni lub ciemnej szarości, z ciekawości wybrałabym Urbane Bronze.

Related Posts