SZYBKIE PROJEKTY: MALOWANIE SZAFKI KUCHENNEJ

by Kasia Bobocińska

Szybkie projekty, szybkie metamorfozy. Jak pomalować szafki kuchenne

Często przygotowanie całej aranżacji wnętrza z dużą ilością małych projektów DIY zajmuje mi bardzo, bardzo dużo czasu, tak jak np. “projekt pralnia”, który tworzę nieprzerwalnie od zeszłego roku. Zawsze po zakończeniu projektu pisałam  dla Was podsumowanie w postaci jednego posta zbiorczego i wtedy te mniejsze DIY były zupełnie niezauważalne. Skupialiśmy się na całości a drobne detale były pomijane. Zresztą czytanie takiego długiego posta zajmowało zbyt dużo czasu. Dlatego postanowiłam dzielić się z Wami moimi szybkimi metamorfozami. Szybkie projekty DIY, Szybkie metamorfozy DIY to nowy cykl na blogu. Już w zeszłym roku zauważyłam, ze od wielkich, rozbudowanych projektów wolicie szybkie zmiany, szybkie przepisy na DIY, które nie zajmą Wam wiele czasu a odmienią Wasze wnętrza.

Malowanie mebli kuchennych z płyty MDF

Dziś wracamy do tematu, który pojawił się już na blogu w 2015 roku podczas remontu i malowania mojej starej kuchni. Chodzi o szybki sposób na przemalowanie mebli kuchennych. Pokazywałam Wam jak możecie pomalować Wasze szafki kuchenne w dwóch opcjach: 

Czy przed malowaniem trzeba zdjąć okleinę?

Często pytacie mnie: Czy koniecznie trzeba zdejmować okleinę? Kiedy zdejmować okleinę a kiedy nie?

Odpowiedź jest bardzo prosta: jeśli okleina się odkleja, popękała lub jest widocznie zniszczona, wtedy warto za pomocą opalarki zdjąć ją z szafki MDF. Jeśli okleina jest w dobrym stanie, możemy ją pomalować bez zdejmowania. Po pomalowaniu dwoma warstwami nie ma żadnej różnicy pomiędzy szafkami ze zdjętą okleiną lub nie a oszczędność czasu jest spora.

JAK POMALOWAĆ LAKIEROWANE SZAFKI KUCHENNE?

Szafki kuchenne mogą być, albo oklejone okleiną (jak w przypadku moich starych szafek kuchennych), albo lakierowane. Dziś pokaże Wam właśnie metamorfozę szafki kuchennej lakierowanej na wysoki połysk, ze starej kuchni w starym domu:

malowanie szafek kuchennych

MALOWANIE SZAFKI KUCHNNEJ W 5 KROKACH

KROK 1

Dokładnie umyj szafki. Użyj środków, których zwykle używasz do usuwania tłuszczu, np. płynu do mycia naczyń. Wytrzyj drzwiczki szafki do sucha.

KROK 2

Odkręć uchwyty oraz zdemontuj szybę do malowania.

KROK 3

Przetrzyj papierem ściernym drzwiczki szafki, aby je delikatnie zmatowić. Użyłam papieru 40, dlatego, że akurat taki miałam pod ręką, ale lepiej żeby był on drobniejszy: np. 80 lub 120. 

KROK 4

Czas na malowania. Do malowania użyła specjalnej farby do renowacji kuchni V33 w kolorze jasny szary. Szafkę malowałam wałkiem akrylowym oraz małym pędzlem (wszystkie zakamarki, gdzie wałek nie dochodził). Do pomalowania szafki wystarczyły dwie warstwy farby. Opakowanie 2 litrowe wystarczyło mi do pomalowania wszystkich szafek w pralni (8 sztuk).

KROK 5

Czas na wywiercenie otworu na nowy uchwyt oraz przykręcenie go do szafki. Pora też zabrać się za przygotowywanie siatkę rattanową. Przed przymocowaniem jej do szafki lepiej ją chwilę namoczyć.  

Następnie osusz siatkę rattanową i za pomocą zszywacza tapicerskiego przymocuj ją do szafki. Siatkę mocujemy tam, gdzie wcześniej była szyba. Na koniec przybijamy za pomocą gwoździków listewki, które zdemontowaliśmy  na początku.

I szafka jest gotowa. Ile czasu zajęła mi ta metamorfoza? Łącznie z wyschnięciem farby, może 2-3 godziny. 

Ponieważ od mojego malowania szafek kuchennych minęło prawie 6 lat przez, które dostałam od Was mnóstwo wiadomości na temat tego jak się sprawdzają szafki kuchenne, to pragnę Was poinformować, ze mają się świetnie i ich stan nie zmienił się od 2017 roku, kiedy to napisałam ten post: JAK WYGLĄDAJĄ MALOWANE SZAFKI KUCHENNE I GLAZURA PO ROKU UŻYTKOWANIA?

Często słyszy się, że malowanie szafek, czy glazury to rozwiązanie tymczasowe, na chwilę. A jednak to rozwiązanie sprawdza się u nas na tyle dobrze, że póki co nie myślimy o remoncie kuchni. Jeśli męczycie się w starej kuchni, która już nie wygląda ani świeżo ani ładnie, to chwyćcie pędzel w dłoń i zróbcie szybką metamorfozę! Szczególnie, że kuchnię w starym mieszkaniu przemalowaliśmy za niecałe 400zł, wiec metamorfoza nie tylko będzie szybka, ale przede wszystkim tania.

Related Posts

Leave a Comment