Mistrzostwo detalu – 5 najnowszych trendów w dekoracjach wnętrz

by Kasia Bobocińska

Na przełomie roku świat wnętrzarski zadaje sobie pytanie, jakie trendy będą obowiązywać w 2024 roku. Co z nami zostanie, a co odejdzie w zapomnienie z metką „passe“? Typowanie trendów to trochę jak gra na loterii, bo prawda jest taka, że wielokrotnie, choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że czas pożegnać się z danym trendem, to życie zaskakuje i przez cały kolejny rok ma on się świetnie we wnętrzach. To na co na pewno warto zwrócić uwagę to dominująca kolorystyka oraz sposób wykończenia ścian. Nie oznacza to jednak, ze wraz z nadejściem nowych trendów czeka Cię kolejny remont wnętrza, bo diabeł tkwi w szczegółach i detale będą odgrywać główną rolę w modnych wnętrzach 2024.  Poznaj 5 gorących trendów na rok 2024.

Co będzie modne we wnętrzach 2024?

Niektóre trendy przychodzą do nas zdecydowanie później i choć na zachodzie wychodzą lub wyszły już z mody to u nas wciąż trzymają się mocno. Niektóre trendy pięknie się rozwiną w 2024 roku, bo już teraz doskonale się w nich odnalazły i zyskały aprobatę odbiorców. A przecież o to w tym wszystkim chodzi o podziw i zachwyt konsumentów. To oni kształtują trendy i decydują, które z nich przetrwają dłużej, nawet jeśli na światowej scenie uznawane są za przeszłość. 

Odwiedzając targi wnętrzarskie, w kraju i za granicą, mogę dostrzec kilaka nowych trendów, kilka umacniających się we wnętrzach oraz kilka opuszczających wnętrzarskie salony. To, co na pewno zadomowiło się we wnętrzach i nie zamierza nas opuścić w 2024 roku, to wszechobecne kolory ziemi, brązy, beże, kremy.

(Trend 1) Brąz rozgości się na dobre we wnętrzach i pojawiać się będą stwierdzenia, że brąz to drugi czarny.

Detale mają znaczenie, dlatego oprócz samej kolorystyki, ważny jest sposób wykończenia ścian. Dzięki nierównomiernej strukturze, tynkom strukturalnym, ściany zyskają nowy poziom matowości, na targach Warsaw Home 2024 niekwestionowanym hitem wśród odwiedzających okazała się ściana strukturalna pomalowana na brązowo, która z daleka wyglądała jak zamsz. Cięgle to nowe osoby sprawdzały, czy ta ściana pokryta jest zamszem. I właśnie o takie detale nam chodzi. Matowe zamszowe brązy to jest to!

Trendy 2024 - co będzie w modzie?

Skoro kolorystykę i ściany mamy już opanowane, to przyjrzyjmy się modnym dodatkom. Sezony 2022-2023 to zdecydowanie czas sztuki i rękodzieła i nic w tych trendach się nie zmieni. Nadal promowane będą unikatowe rękodzielnicze perełki i sztuka. Obrazy, ceramika oraz rzeźby, to (trend 2) na 2024 rok. Nasze mieszkania stają się miejscem, gdzie gości sztuka oswojona, taka, która nie jest zarezerwowana tylko dla galerii sztuki i możemy ją podziwiać na co dzień.  Sztuka oswojona, sztuka codzienna oraz indywidualne podejście do aranżacji wnętrz – to trendy, które będą silnie trzymać się we wnętrzach 2024. Polujmy na unikatowe przedmioty, perełki, dzięki którym nasze wnętrza staną się unikatowe.

Ręcznie wykonane naczynia, designerskie tekstylia czy artystycznie zdobione elementy wyposażenia stają się nie tylko funkcjonalnymi detalami, ale również wyrazem artystycznego podejścia do codziennych rutyn. Designerskie dodatki do wnętrz znajdziesz na:

https://modivo.pl/c/home-decor

W przeciwieństwie do standardowych, masowo produkowanych rozwiązań, coraz więcej osób decyduje się na projektowanie wnętrz z myślą o unikalności i zgodności z własnym stylem życia. To wyraźne odejście od standardów na rzecz tworzenia przestrzeni, która jest odzwierciedleniem naszych marzeń, pasji i wyjątkowości. Indywidualizm w aranżacji wnętrz staje się kluczowym trendem, podkreślającym, że dom to nie tylko miejsce do mieszkania, ale przede wszystkim wyraz naszej tożsamości i osobistego stylu.

Jakie wnętrza będą modne w 2024?

Trend 3 to zdecydowanie quiet luxury, o którym pisałam już w tym roku. Czym jest styl quiet luxury?

W kontekście aranżacji wnętrz warto podkreślić znaczenie jakości ponad ilość. Zamiast inwestować w morze dodatków niskiej jakości, warto skupić się na zakupie rzeczy trwałych i wysokiej klasy. Projektowanie domu to proces, który towarzyszy nam przez całe życie, dlatego też warto zainwestować w przedmioty, które będą nas cieszyć przez długie lata. Zamiast posiadać dziesiątki koców z poliestru, lepiej jest wybrać jeden wykonany z najwyższej jakości wełny, który nie tylko doda elegancji, ale także przetrwa próbę czasu, zachowując swoją wyjątkową jakość.

Jakie wnętrza będą modne w 2024 roku? Takie, w których czuć cichy luksus. Takie, które są urządzone ze stylem, ale przede wszystkim jakością dobranych dodatków.

Istotne jest, aby zrozumieć, że wysoka jakość nie tylko wpływa na trwałość przedmiotów, ale również na nasze codzienne doświadczenia. Miękkie, przyjemne w dotyku materiały, solidne wykonanie i staranność detali sprawiają, że otaczające nas przedmioty stają się nie tylko funkcjonalne, ale także źródłem estetycznej przyjemności. Kupno jednego, ale najwyższej jakości przedmiotu zamiast wielu niskiej jakości produktów jest inwestycją w nasze własne zadowolenie i komfort.

Zrównoważony rozwój to (trend 4).

Warto także pamiętać, że ekologiczne podejście do zakupów wspiera ideę zrównoważonego stylu życia. Wybierając trwałe, wysokiej jakości przedmioty, zmniejszamy ilość odpadów i wpływamy pozytywnie na środowisko. Jest to również aspekt, który powinien wpływać na nasze decyzje zakupowe, szczególnie w kontekście projektowania wnętrz. Dlatego też, zamiast gromadzić tanie i nietrwałe przedmioty, warto inwestować w te, które będą miały rzeczywistą wartość, zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

Modne wnętrza 2024

Czas na ostatni trend wnętrzarski, który można nazwać ocieplonym minimalizmem i domową ascetyczną świątynią (trend 5). Kręcą nas wnętrza, gdzie panuje spokój niczym w ascetycznej świątyni. Nie przeraża nas już minimalizm w swoje ocieplonej formie, z beżami i brązami. Ściany, lekko chropowate niczym wyrzeźbione z gliny, gdzieniegdzie zaoblone kształt archaiczna świątynia dumania.

Ocieplony minimalizm to nie tylko kwestia estetyki, ale także podejścia do życia, gdzie wartością staje się przestrzeń i harmonia. Wnętrza, zainspirowane ascetyczną świątynią, pozwalają nam na oderwanie się od zgiełku codzienności i znalezienie spokoju w prostocie formy i kolorów.

Ustawienie mebli ma znacznie. Przemyślany sposób aranżacji przestrzeni w ramach powrotu do  feng shui.

W związku z tym, że coraz więcej czasu poświęcamy na samorozwój, dom ma  być odzwierciedleniem naszego duchowego rozwoju. 

Odczuwamy potrzebę, by nasze otoczenie domowe stało się nie tylko miejscem codziennego funkcjonowania, lecz także źródłem inspiracji i wsparcia dla naszych duchowych aspiracji. Dedykowanie więcej czasu na samorozwój oznacza świadome tworzenie przestrzeni, która sprzyja zarówno wewnętrznemu spokojowi, jak i rozwijaniu naszych pasji.

Poszukujemy przedmiotów i elementów wystroju, które rezonują z naszymi wartościami duchowymi, tworząc otoczenie sprzyjające rozwojowi wewnętrznemu.

W kontekście duchowego rozwoju i kształtowania przestrzeni domowej, minimalistyczne lampy, matowe klosze oraz świetlne rzeźby odgrywają kluczową rolę. Oświetlenie jest nie tylko funkcjonalnym elementem wnętrza, ale również ma potężny wpływ na atmosferę i energię panującą w domu  – Trendy oświetlenie

Współczesne wnętrza to nie tylko przestrzeń funkcjonalna, lecz także otoczenie, które kształtuje naszą świadomość i wspiera aspiracje duchowe. Trendy takie jak powrót do naturalnych materiałów, ciepłe barwy ziemi czy minimalistyczne formy wpływają na stworzenie przytulnej atmosfery, podkreślając, że dom jest miejscem, w którym rozwijamy się nie tylko fizycznie, ale również duchowo.

Zgodnie z zasadami feng shui, równowaga i harmonia w aranżacji wnętrza są kluczowe dla przepływu pozytywnej energii. Minimalizm, w swojej ocieplonej formie, wraz z odpowiednim oświetleniem, staje się narzędziem kształtującym atmosferę domu, sprzyjającą skupieniu, refleksji i spokoju. Warto pamiętać także o aspektach związanych z jakością mebli, ich utylizacją oraz ekologicznymi aspektami aranżacji przestrzeni.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na znaczenie sztuki, rękodzieła i unikalnych dodatków w procesie tworzenia domu zgodnego z naszymi wartościami duchowymi. Dedykowanie czasu samorozwojowi wiąże się z poszukiwaniem przedmiotów, które inspirują i wprowadzają pozytywną energię do codziennego życia.

Wspomniane trendy wnętrzarskie i duchowy rozwój tworzą spójną narrację, gdzie dom staje się nie tylko miejscem zamieszkania, lecz integralną częścią naszej drogi do pełniejszego życia. Poprzez świadome projektowanie przestrzeni, wybór wysokiej jakości elementów oraz zrozumienie wpływu światła i form na nasze samopoczucie, tworzymy otoczenie sprzyjające równowadze, harmonii i duchowemu wzrostowi.

Zobacz także inne posty:

Główne trendy we wnętrzach

Targi Warsaw Home 2023 -to co najlepsze i najgorsze

3 trendy w oświetleniu wnętrz

Related Posts

Leave a Comment