Kurnik przydomowy – Czy może być praktyczną ozdobą ogrodu?

by Kasia Bobocińska

Czy kurnik przydomowy może być piękny, tak aby mógł stanowić dekorację każdego ogrodu? Oglądając zdjęcia współczesnych kurników, ma się wrażenie, że często są to konstrukcje „sklecone” pospiesznie z niezbyt dużą dbałością o materiały, szczegóły, czy tym bardziej piękny wygląd. Często wyglądają bardzo licho i na pewno nie można uznać ich jako dekoracji ogrodu. Skąd więc pomysł że przydomowy kurnik może być dekoracja ogrodu? Opowiem Wam o moim odkryciu. Dziś zobaczycie, że kurnik może wyglądać naprawdę ładnie, niczym piękny domek dla dzieci. 

Kurnik przydomowy – praktyczna ozdoba ogrodu

Dziś mam dla Was temat nietypowy, ale niezwykle interesujący, którym odkąd zaczęłam oglądać profil miłośniczki kur Oli z „Jak lubimy”, zaczęłam się bardzo interesować. Patrząc jak Ola wykluwa kolejne pisklęta a jej stadko kur znacznie się powiększa, zastanawiałam się, czy nie wykorzystać dużej powierzchni ogrodu, jaką dysponuję, pod budowę kurnika. A ponieważ w naszej wiejskiej okolicy, ciągle wiszą ogłoszenia o sprzedaży kur, więc decyzja mogła być prostsza, niż myślałam. A mimo to nie zdecydowałam się. Budowę kurnika odradziła mi teściowe, mówiąc, że nie będzie on dobrze wyglądał w starym ogrodzie a hodowla kur, mówiąc prosto: nie prezentuje się zbyt dekoracyjnie.  Obie nie miałyśmy pojęcia, że kurniki mogą być tak piękne. 

Decyzja o zbudowaniu kurnika może być też pragmatyczna. Ceny jajek szybują ciągle w górę a ich jakość jest często daleka od oczekiwanej. Niedawno wyrzuciłam do śmietnika całe opakowanie jajek, które okazały sie zepsute. Mając kury, nadwyżkę jaj zawsze możemy sprzedać, dokładając kolejne grosze do domowego budżetu, który i tak odetchnął, gdy nie musimy kupować dziesiątek jaj w sklepie. Dlatego temat kur ciągle powraca w naszych rozmowach. Niedawno odkryłam, że kurnik przydomowy może być piękny. Mało jaki kurnik zrobił na mnie wrażenie, takie jak Podlaski kurnik

źródło: https://podlaskikurnik.pl/galeria/

Drewniany, robiony na zamówienie Kurnik Podlaski, prezentuje się naprawdę pięknie. Przypomina mi te małe, piękne, szaro-białe domki dla dziewczynek. Zamawiając kurnik na stronie Podlaski kurnik, możemy wybrać spośród 3 dostępnych modeli i dowolnie je modyfikować. Możemy powiększyć wolierę (czyli ogrodzoną część), zamontować dodatkowe gniazda, drzwi do woliery możemy wstawić z dowolnej strony, powiększyć lub zmniejszyć kurzy domek. Myślę, że wybór koloru, też nie stanowiłby problemu. 

Kurnik w ogrodzie – zalety i wady

Zalet posiadania kurnika jest całkiem sporo o większości wspomniałam już powyżej, ale przypomnę tylko, że: mamy własne jaja, jesteśmy niezależni, oszczędzamy i czasem możemy nawet dorobić, sprzedając nadwyżkę jajek. Pora pomówić o wadach. Po pierwsze hodowla kur wymaga czasu, wyjeżdżając musimy zapewnić im opiekę i osobę, która będzie je karmić. Kurnik musi być często sprzątany, żeby zapachy od kur nie utrudniły nam życia a wydzielający się z odchodów amoniak nie był dla nas szkodliwy. Do tego dochodzi też problem zwierząt, które polują na kury i ich nocnych wycieczek. Nigdy nie zapomnę tego, jak Ola musiała pożegnać się, z kilkoma ulubionymi kurkami po napaści drapieżnika. Całe szczęście kurnik Podlaski wyglada na tyle solidnie, że chyba uchroni kurki przed niechcianymi odwiedzinami. 

Jak duży powinien być kurnik?

Kurnik nie powinien być za mały, bo na jeden metr kwadratowy nie powinno przypadać więcej niż 3-4 kury. Kurniki proponowane przez Podlaski kurnik są w trzech rozmiarach: 3 x 1,5m, 3 x 1,5m oraz 3 x 1,5m.

źródło: https://podlaskikurnik.pl/galeria/

Patrząc na domki proponowane przez firmę Podlaski kurnik nie mogłam wyjsć z zachwytu. Widać, że właścicielom marki zależało na tym, żeby dobrze czuły sie w nim nie tylko kury, ale też aby budowla nie szpeciła okolicy. 

Sąd pomysł na tak eleganckie domki dla kur? 

Cały czas idąc w kierunku jak najbardziej naturalnego posiadania kur, aby dać kurom jak najlepsze warunki na tak małej działce, a zarazem, żeby nasze dzieci w dalszym ciągu miały trawę do biegania i zabawy. Dążyliśmy do tego, aby nasz kurnik był łatwy w obsłudze, ładny, estetyczny, a jego obsługa zajmowała jak najmniej czasu. – Podlaski kurnik

Można powiedzieć, że pomysł na biznes powstał z potrzeby serca i próby rozwiązania własnych wątpliwości związanych z hodowlą kur.

źródło: https://podlaskikurnik.pl/galeria/

Kurniki robione są na zamówienie, dostarczane są osobiście przez producenta i zaopatrzone są już w zapas ściółki konopnej, karmidło i poidło oraz mieszankę zbóż wystarczającą na początek hodowli.

Kurnik przywożony jest w całości, na specjalnej przyczepie i ustawiany we wskazanym miejscu a następnie zabezpieczamy przed drapieżnikami. 

Patrząc na tak piękne kurniki, hodowla kur robi się jeszcze bardziej kusząca. Myślę, że temat kurnika znów powróci w naszej rodzinie. 

Related Posts

Leave a Comment