JAK ZADBAĆ O STARY OGRÓD? CO POSADZIĆ W STARYM OGRODZIE?

by Kasia Bobocińska

Kupując stary, przedwojenny dom z ogrodem nie bardzo wiedziałam, jak mam się nim opiekować. Nie wiedziałam też jakie skarby się w nim kryją. Dopiero po mniej więcej, dwóch latach obserwacji, wiem mniej więcej, jakie cebulki kwiatów są zasadzone i gdzie. Powolutku się wszystkiego uczę. Zdobywam wiedzę na temat zastanych w nim roślin. 
Niedawno dowiedziałam się na przykład: skąd się wzięły w naszym ogrodzie rośliny mające w nazwie wyraz “japoński”. Dziś chce Wam trochę opowiedzieć o tym : jak zadbać o stary ogród? Co posadzić w starym ogrodzie?

Stary ogród rządzi się swoimi prawami. To nie czysta kartka, jak nowy ogród zakładany od zera. Ktoś. kiedyś miał na niego plan. Ktoś go pięknie zaplanował. Widoczne są w nim strefy oraz miejsca spełniające określone funkcje. Niektóre miejsca straciły na znaczeniu i wymagają odtworzenia, jak nasz stary warzywniak.

Zanim jednak opowiem Wam dokładnie co i gdzie posadziliśmy. Czym się kierowaliśmy, wybierając konkretne rośliny oraz o naszych planach, chciałabym się z Wami przywitać po Świętach i pokazać Wam jeden z radośniejszych kadrów, jakie podczas tej Wielkanocy udało mi się skraść.

KROK 1 PORZĄDKOWANIE TERENU

Nie spieszyłam się ze zmianami w starym ogrodzie. Najpierw trzeba było wyremontować dom. Poza tym trudno sadzić nowe rzeczy, jeśli nie wiem, co siedzi w ziemi. Trudno też dosadzać w brudnym, nieuporządkowanym terenie. Była właścicielka tego ogrodu miała opowiedzieć mi ze szczegółami, co gdzie rośnie. Nie zdążyła. Zmarła na raka, niespełna miesiąc po tym, jak wyprowadziła się z tego domu. Szkoda. Wspominam ją ciepło za każdym razem, gdy patrzę na kwitnącą roślinę lub kwiat, bo wiem, że to ona zadbała o to, by dać im życie.

W tym roku wreszcie zabraliśmy się za porządkowanie naszej działki. A uwierzcie mi mamy w tym zakresie naprawdę sporo do zrobienia. Całę szczęście nasze ogrodowe porządki pokryły się z terminem odbioru śmieci wielkogabarytowych, więc udało nam się pozbyć np. starych drzwi, które były już w takim stanie, że trudno było je nawet przenieść z miejsca na miejsce, zardzewiałe siatki, metalowe rurki i wiele, wiele innych rzeczy, które ktoś odłożył na składzik rzeczy niepotrzebnych, które KIEDYŚ mogą się przydać!

Między innymi dlatego, że zrobiliśmy generalne porządki w ogrodzie, udało nam się znaleźć drewno na budowę kolejnych skrzyni na warzywa. O tym opowiem Wam jednak przy innej okazji. 

OGRÓD – BALSAM DLA DUSZY

O tym, jak zbawienna dla duszy jest moja nowa pasja i hobby, jakim staje się ogrodnictwo, pisałam Wam we wpisie: WARZYWNIAK. SADZIMY WARZYWA I OWOCE W OGRODZIE. Codzienne podlewanie wysianych roślinek uspokaja mnie i pozwala mi zastanowić się i zaplanować dzień. Prawda jest to, że grzebanie w ziemi, sadzenie uspokaja, pozwala naładować akumulatory, daje nadzieję, nastraja pozytywnie, daje radość i energię. Kiedy za oknem smutno, ciemne chmury zwiastują deszcz, ja sadzę kolejne sadzonki i marzę o tym, jak wzrosną. Planuję to, gdzie je wysadzę. Teraz dopiero rozumiem moje babcie i dziadków, którzy wprost ubóstwiali prace na działce. Ja uwielbiam patrzeć, jak z niepozornego ziarenka rodzi się życie.

Pożyteczna bakteria

Niedawno przeczytałam, że za radość, jaką odczuwamy, pracując w ziemi, odpowiedzialna jest bakteria Mycobacterium vaccae, która działa jak prozak dla naszej duszy. To właśnie jej zawdzięczamy radość, jaką odczuwamy, obcując z ziemią.

KROK 2 INWENTARYZACJA

Kolejnym krokiem, po uprzątnięciu terenu powinna być inwentaryzacja. Powinna być, ale … do jej wykonania potrzebna jest odpowiednia wiedza. Nie wszystkiego jesteśmy w stanie dowiedzieć się wpisując w wyszukiwarkę “żółty krzew kwitnący wiosną”. Nie mam też osoby, która wprowadziłaby mnie w świat ogrodu. W tym roku wiem już odrobinę więcej o życiu naszego ogrodu. O tym co, gdzie i kiedy kwitnie. Powoli rozpoznaję już kolejne rośliny. Niektóre grządki trzeba było dokładnie opielić, duże krzewy podciąć, aby np. na jednaj z rabat odkryć Miłorząb japoński a w tym roku przypadkowo odkryliśmy skryty pod większym drzewem: Pigwowiec japoński.  O roślinach , które udało mi się scharakteryzować napisałam w akapicie: Zastane rośliny, nieco niżej.

Oprócz rozpoznania roślin, warto określić trzy najważniejsze czynniki mające wpływ na ich wzrost:

– rodzaj gleby

– nasłonecznienie

– wilgotność

W naszym ogrodzie są miejsca mocno zacienione oraz takie, które słońce wprost wypala. Mamy bardzo różnorodny ogród i za to go kocham.

Ktoś mądrze napisał, że tak naprawdę ogród nigdy nie będzie skończony. Ogród to wyzwanie, ogród to droga, w którą właśnie wyruszyłam!

KROK 3 NOWE ROŚLINY

Kupując nowe rośliny do starego ogrodu musiałam przemyśleć bardzo dużo aspektów!

Styl domu, ogrodu i dopasowanie roślin

Przede wszystkim, wybierając nowe rośliny chciałam dopasowywać je stylem do starego ogrodu. Już wyjaśniam o co mi chodzi. Podobnie, jak projektujemy wnętrze w domu z duszą, tak w ogrodzie z duszą nie mogły znaleźć się rzeczy ujmijmy to, pospolite. Nie chciałam zrównać z ziemią zagospodarowanego kiedyś ogrodu, położyć trawę z rolki i posadzić iglaki lub “tujki”. To nie ten typ ogrodu. Podobnie jak do domu z duszą, tak i od ogrodu próbowałam wybrać rośliny ozdobne pozwalające dodać alejkom uroku. 

Dopasowanie do zastanej kompozycji

Nie tworzyłam nowych rabatek, nowych alejek, nowych stref. Jedyne co zrobiłam, to korzystając z pozostałości dawnej kompozycji ogrodowej i dawnych nasadzeń dopasowałam się do nich. Mamy w ogrodzie ogromny dąb, ponad stuletni. Dla mnie to skarb. Mamy w ogrodzie ogromne bukszpany, które wyglądają jak drzewa. Sadząc nowe drzewa, krzewy, dopasowałam się do starych  “linii”.  Np. krzewy porzeczki dosadziłam do istniejącej linii, uzupełniając ją tylko o nowe rośliny. 

Kolorystyka

Zastana kolorystyka w naszym starym ogrodzie to krzewy żółte, pomarańczowe i fioletowe. Najpiękniej robi się w nim wiosną i jesienią, kiedy liście niektórych roślin zmieniają kolor na pomarańczowy. Postanowiłam dodać kilka okazów w różu i bieli.  

CO POSADZIĆ W STARYM OGRODZIE? NOWE ROŚLINY

Na razie odważyliśmy się posadzić rośliny dwukrotnie: wiosną i jesienią zeszłego roku. Na razie dokupiliśmy kilka drzewek i krzewów. Głównie ozdobnych i owocowych. Nie pisałam Wam o nich aż dotąd, bo chciałam sprawdzić, czy się przyjmą. Zima była jednak łagodna w tym roku, więc wszystkie zasadzone rośliny przyjęły się idealnie.

Głóg

Najbardziej marzyłam o głogu. Kiedyś widziałam go przez płot u kogoś i tak długo stałam pod płotem, że właściciel wyszedł na podwórze. Zapytałam o to co tak pięknie kwietnie. Okazało się, że to głóg! zamarzyłam o nim i jest! 

Migdałek

Drugim marzeniem była różowa chmurka, czyli Migdałek. Nie mogę się doczekać jak zakwitnie!

Co posadzić w starym ogrodzie? – Krzewy owocowe

Kolejne krzaczki zasadzone jesienią to porzeczka (dwie odmiany), aronia, żurawina oraz agrest.

CO POSADZIĆ W STARYM OGRODZIE?

Z wiosennych zakupów wróciłam z Suchodrzewem, Ognikiem i Pigwowcem.

CO POSADZIĆ W STARYM OGRODZIE?
CO POSADZIĆ W STARYM OGRODZIE?

To zeszłoroczne zdjęcie, na którym Julek krył się jeszcze w brzuszku.

CO POSADZIĆ W STARYM OGRODZIE?
CO POSADZIĆ W STARYM OGRODZIE?

W zakupowym szaleństwie skusiłam się jeszcze na rododendron. Do ogrodu wysadziłam też biała azalię, którą otrzymałam na prezent podczas naszej majówki: MOJA MAJÓWKA W STARYM OGRODZIE

CO POSADZIĆ W STARYM OGRODZIE?

KROK 4 ODTWORZYĆ WARZYWNIAK

Kiedyś w każdym starym ogrodzie był warzywniak.  Jak napisała Dorota Brauntsch, w książce “Domy bezdomne”:

W domu piekło się chleb, wędziło mięso, na strychu składowano żyto, jabłka, siano, w domu zawsze była zakiszona kapusta i ziemniaki. Krowa żywiła całą rodzinę, a kogo nie stać było na krowę, ten miał kozę. Przed domem zawsze był sad a w podwórzu zagon pełen warzyw. I studnia, bo woda była najważniejsza. Podczas wojny taki dom zapewniał schronienie, cała rodzina mogła w nim przeżyć nawet kilka miesięcy. Dziś w razie jakiejś klęski nie przetrwalibyśmy kilku dni. Wyłączą nam prąd i gaz, zamkną sklepy i po nas. Dorota Brauntsch, “Domy bezdomne”.

Mamy sad, brakowało zagonu z warzywami. Dlatego hasło tego roku to “Warzywniak”. I będę go w tym roku odmieniać przez wszystkie przypadki. Zaczęliśmy o tym co wysiałam na rozsady, choć od tego czasu doszło już sporo nowych warzyw: WARZYWNIAK. SADZIMY WARZYWA I OWOCE W OGRODZIE

Mam nadzieję, że będę mieć w tym roku bujny warzywniak!

pCON PLANNER

W tym roku planuję wreszcie zrobić porządny plan ogrodu oraz jego dokładną inwentaryzację. Niedawno miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu z programu pCon.planner i bardzo mi się to narzędzie spodobało. Po pierwsze, jest darmowy. Po drugie, za jego pomocą można zrobić naprawdę wspaniały plan ogrodu oraz zaplanować go w każdym szczególe. Widziałam już wspaniałe prace Darii Kostaniak i zainspirowały mnie one do stworzenia własnego projektu. Muszę tylko kupić specjalną miarkę materiałową o długości 20 metrów, abym mogła dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów w ogrodzie. I co, działamy? Chcecie zobaczyć, jak w programie krok po kroku zaprojektuję ogród? Chcecie mi towarzyszyć na każdym kroku? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyjcie na mój kanał Yt, gdzie nagram dla Was specjalny filmik jak tworzę projekt krok po kroku. Być może, chcielibyście nauczyć się nowego programu, który można pobrać za darmo?

Jeśli jesteście zainteresowani darmowym programem do projektowania, to możecie go pobrać tutaj –> pCon

Niedługo opowiem o nim trochę więcej, bo przygotowuję relację z kursu online, w którym uczestniczyłam. 

WYZWANIE

Jeśli natomiast chcecie zobaczyć filmik, z projektowania ogrodu krok po kroku, to koniecznie subskrybujcie mój kanał na YT, bo pojawi się on tam, gdy liczba subskrybentów wyniesie 500 osób. A co! Na razie jest nas połowa, więc wszystkie rączki na pokład a ja nagrywam już projektowanie online! Link do kanału tutaj —> Kanał YT

Poniżej plan ogrodu Darii:

Plan ogrodu przygotowany w programie Pcon planner przez Darię Kostaniak/Cutemoon

ROŚLINY ZASTANE W STARYM OGRODZIE

Na koniec słów kilka o najbardziej barwnych roślinach, zastany w naszym starym ogrodzie. Niedawno przeczytałam, że w starym ogrodzie z przełomu XIX i XX wieku w pewnym momencie w modzie było sadzenie egzotycznych “zamorskich” gatunków roślin sprowadzonych do Europy z Azji i Ameryki Południowej. I były to na przykład takie rośliny jak:

Forsycja, Mahonia (Mahonia aquifolium), Śnieguliczka biała (Symphoricarpus albus), Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius), Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonca), Trzmielina Fortune`a (Evonymus fortunei)

i wszystkie one są w naszym ogrodzie!

Na początku XX wieku nastąpił odwrót od tendencji sprowadzania obcych gatunków roślin.

Mahonia
Forsycja
Złotlin japoński
Pigwowiec japoński
Pęcherzyca kalinolistna
Śnieguliczka biała

Ogród sprawia nam ogromną radość i to chyba najważniejsze. Z biegiem lat pojawiać się w nim będą nowe rośliny oraz nowa architektura ogrodowa. Nie będziemy się spieszyć. Nasza historia z ogrodem dopiero się rozpoczyna. Mamy czas!

OGRODOWE WPISY:

WARZYWNIAK. SADZIMY WARZYWA I OWOCE W OGRODZIE

PORADY: JAK URZĄDZIĆ PRZESTRZEŃ WYPOCZYNKOWĄ W OGRODZIE?

MOJA MAJÓWKA W STARYM OGRODZIE

Related Posts