Karmnik dla ptaków DIY

by Kasia Bobocińska

Taki projekt marzył mi się od dawna. Już w zeszłym roku, planowałam zbudować karmnik dla ptaków oraz domki dla owadów, ale remont biura pochłonął mnie bez reszty i niepostrzeżenie zima zmieniła się w lato. Czasem tak bywa, przyznajcie. Odkąd jakiś czas temu powiesiliśmy na naszej działce budki dla ptaków, ich populacja znacząco wzrosła. Uwielbiamy ich śpiewy i trele i jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni z naszych sikorek, gdyż to właśnie one najczęściej mieszkają w zbudowanych przez nas budkach. Zopiekowaliemy się nimi latem i wiosną a teraz postanowiliśmy zadbać o nie zimą. Tak powstała idea zbudowania im restauracji. Dotąd nasze sikorki, żywiły się tym co znalazły w rynnach i różnych zakamarkach a teraz postanowiliśmy zbudować im ptasią restaurację. I to nie byle jaką. Jak zbudować restauracje dla ptaków w stylu domów z amerykanskiego południa?

JAK ZBUDOWAĆ BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW?

budki dla ptaków

MINIATURKI DOMKÓW

Od jakiegoś czasu ogromną przyjemność sprawia mi budowa małych miniaturek domków. Mogą to być wspomniane wcześniej budki lęgowe (BUDKI LĘGOWE ), ale także tegoroczny kalendarz adwentowy przypominał małą wioskę świąteczną, którą będziemy skrupulatnie rozbudowywać! 

KALENDARZ ADWENTOWY 2021

KONSTRUKCJA DOMKU

Przede wszystkim, kupiłam na Allegro zestaw 3 tac drewnianych za 49,90 zł (w zeszłym roku ich koszt wynosił 29,50, więc zobaczcie jak wszystko idzie w górę). Największa taca o wymiarach 33 cm x 33 cm posłużyła mi za postawę karmnika, na której będzie spoczywać ziarno. 

Następnie z płyty HDF o grubości 0,4 mm wycięłam kwadrat o wymiarach 20 cm na 20 cm (choć tutaj mamy pełną dowolność, mój domek wyszedł dość wysoki, więc możecie zdecydować na podstawę np.: 15×15 lub 18×18). Następnie na rogach za pomocą śrub przymocowałam kolumny z kantówek o wymiarach 2cm na 2 cm i wysokości około 20 cm. To była podstawa domku. Pomiędzy zamocowałam mniejsze listwy 1cm x 2 cm.

Z jednej strony nie przykręcałam listewki bo będzie to ściana z drzwiami, przez które ziarno ma swobodnie wysypywać się na podstawę karmnika.

Wycięłam dwie ściany domku o podstawie 20 cm, wysokości całkowitej około 36 cm i wysokości do skosu 20 cm oraz dwie ściany kwadratowe 20 cm na 20 cm, na których będzie opierał się dach. 

Za pomocą wyrzynarki wycięłam okna i drzwi. Nie martwcie się, że nie będą one idealnie proste, bo zaraz ozdobimy je za pomocą patyczków i listewek. Przykręcamy je za pomocą wkrętów do pewna lub przybijamy gwoździami do konstrukcji. Ja używałam gwoździ i wkrętów naprzemian, potem i tak zakryłam wszelkie niedoskonałości listwami. 

Kiedy ściany domku są juz przykręcone montujemy dach. Na górze łączymy dwa kawałki dachu za pomocą kątownika (ja użyłam 3 cm na 3 cm, bo akurat taki miałam w domu). Dach domu dopasowujemy do konstrukcji, weźcie dyktę i przyłóżcie do konstrukcji a następnie wytnijcie go na wymiar. 

Druga strona z pokrywą do wrzucania ziarna w moim przypadku składała się z 4 elementów, trzy elementy przymocowałam za pomocą kleju na sztywno do konstrukcji dachu a czwarty, ruchom za pomocą małych zawiasów, delikatnie się uchylał, abym mogła wsypać ziarno do środka. 

Kiedy dach był juz gotowy przykleiłam do niego dachówki wycięte z części patyczków do wosku, szpatułek.

Bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym wykorzystywanym do ozdobienia domku były “patyczki o wosku”, szpatułki, czy “mini mieszadełka”. Kupiłam je na Allegro w ilości 100 sztuk w cenie 3-5 zł za jedno opakowanie.

Dzieliłam je na części. Dachówki z zaokrągleniami przyklejałam do dachu a proste części wykorzystywałam do zakrycia śrub i gwoździ. 

Malowanie podstawy

Zanim zabrałam się za ozdabianie okien pomalowałam podstawę domku za pomocą koloru jaki uzyskałam ze złączenia ze sobą farba silnie kryjąca Remmers w kolorach białym (biały RAL 9016, nr art. 360010) oraz brązowym (a dokładnie orzechowym 3607, nr art. 360710). Odcień wyszedł odrobinę różowy. Choć początkowo marzył mi się kolor bardziej beżowy, to eksperyment z kolorem ostatecznie bardzo mi się spodobał. Kolor wyszedł bardzo subtelny i delikatny! 

NA polskim rynku farbę silnie kryjącą Remmers możecie kupić w opakowaniach 0,75l, 2,5l, 5l oraz 10l. Ja jednak zamówiłam próbki 100 ml, które nie pochodzą z polskiej dystrybucji (możecie je na przykład znaleźć na Allegro). Jak widzicie farba jest bardzo, bardzo wydajna, bo zdjęcia puszek zrobiłam po pomalowaniu domku, wszystkich jego elementów, tacy – podstawy a także koloru białego używałam do zrobienie kalendarza adwentowego KALENDARZ ADWENTOWY 2021 i zostało ich aż tyle.

Tak wygląda opakowanie farby silnie kryjącej Remmers, której użyłam do zrobienia naszych drzwi wejściowych – DIY – JAK SAMEMU ZROBIĆ DRZWI ZEWNĘTRZNE? Nie bez przyczyny wykorzystuję ja przy kolejnych projektach, gdyż jest niezwykle łatwa w użyciu: świetnie kryje, szybko wysycha, jest bardzo wydajna, nie żółknie (w przypadku bieli), nie odbarwia się i świetnie chroni drewno, ale także sklejkę czy płytę HDF przez długi czas.  Nie boję się jej tez używać na zewnątrz, gdyż jest odporna na warunki atmosferyczne. 

Na koniec wszystkie okienka ozdobiłam za pomocą kwadratowych listewek a podziały w oknach za pomocą szpatułek. 

Okleiłam je taśmą malarską pomalowałam na biało za pomocą farby silnie kryjąca Remmers  (biały RAL 9016, nr art. 360010).

EFEKT KOŃCOWY

A tak nasz domek prezentuje się po pomalowaniu. 

Powiesiliśmy go na łańcuchu na którym kiedyś była zamocowana stara doniczka! 

Uwielbiam na niego patrzeć i mam nadzieję, że ptaszki wkrótce go pokochają!

Jak Wam się podoba nasza restauracja dla ptaszków?

Za pomoc w projekcie dziękuję marce Remmers.

Related Posts