Portal kominkowy DIY -sposób na hygge jesienią

by Kasia Bobocińska

Kiedy w zeszłym roku wreszcie zaaranżowałam nasz salon wiedziałam, że nie spełniłam wszystkich swoich wnętrzarskich marzeń. Działaliśmy szybko, chcąc wyrobić się przed Świętami a za remont zabraliśmy się na 7 dni przed Wigilią! Przyznajcie, że remont przed Świętami, to czyste szaleństwo, ale udało nam się go skończyć na czas i efekty tego remontu mogliście zobaczyć we wpisie: ZIMOWA ODSŁONA SALONU, NASZE PIERWSZE ŚWIĘTA W STARYM DOMU.  Choć byłam bardzo zadowolona z efektu końcowego, to jednak kilka elementów wystroju, takich jak: pomocnicze oświetlenie, nowe zasłony, stoliki pomocnicze, aranżacja ściany z telewizorem oraz portal kominkowy,  zostawiłam sobie na później. Dziś postanowiłam zrealizować jedno z moich marzeń i zrobić portal kominkowy diy.

Wieszając obrazy i lustro zaplanowałam wcześniej miejsce na portal kominkowy diy. Zabrakło nam jednak czasu na zrobienie go w pierwszej kolejności i dopiero tej jesieni chcąc wprowadzić do salonu odrobinę hygge zabraliśmy się za ten odłożony na później projekt. 

Wiosenna wizyta w Bricomarché w celu zakupów do ogrodu zainspirowała mnie do zaplanowania projektu portalu kominkowego. A zakupy do ogrodu, jakie zrobiliśmy w świetnie zaopatrzonym dziale ogrodowym, skłoniły mnie do wielu wiosennych zmian w ogrodzie.

Podczas tegorocznych zmian w ogrodzie posadziliśmy róże oraz pomalowaliśmy kratkę na granatowo. Więcej o naszych wiosennych pracach w ogrodzie przeczytacie we wpisie:

STARY DOM DIY: ODNAWIAMY STARY PŁOT I FURTKĘ

https://www.instagram.com/p/Bx9ve2QlAkW/

HYGGE W MOIM JESIENNYM SALONIE

Romantyczna wizja domu, jako bezpiecznej przystani, w której rodzina jednoczy się i zbiera siły do kolejnego starcia ze światem zewnętrznym”

Hygge  to sztuka małych przyjemności. Hygge to radość z drobnych zmian, jakie możemy wprowadzić we wnętrzu, aby było ono jeszcze bardziej komfortowe i przytulne. Jesienią i zimą szczególnie potrzebujemy ciepła, przytulności, relaksu, czyli wszystkich “umilaczy” i “otulaczy”, które sprawią, że uda nam się doczekać do wiosny w dobrych humorach. Brak słońca, coraz krótsze dnie, jesienno- zimowe chłody, jesienna szaruga, siąpiący deszcz – to wszystko nie brzmi zbyt zachęcająco, dlatego wykorzystując energię, jaką skumulowałam latem, zanim dopadnie mnie jesienna smuta, postanowiłam zadbać o hygge w naszym salonie.  Więcej o sztuce szczęścia jaką jest hygge możecie przeczytać we wpisie: Sztuka szczęścia – jak wprowadzić styl hygge do naszych wnętrz?

Na początku września znów wybrałam się do Bricomarché w celu znalezienia elementów potrzebnych do budowy PORTALU KOMINKOWEGO DIY. Udało mi się bez problemu kupić większość potrzebnych rzeczy, takich jak deski sosnowe, farbę akrylową, klej Vicol do drewna, ozdobne listewki, pędzle a także kilka rzeczy spoza listy, które przydadzą mi się podczas jesiennych prac w ogrodzie! Nie mogłam się wprost oprzeć! Lubię sklepy z tak dużym asortymentem, gdzie wszystko mogę kupić w jednym miejscu.

SZYBKA METAMORFOZA PODSTAWKI NA DONICZKĘ DIY

Zanim zabraliśmy się za budowę portalu kominkowego DIY, aby móc hyggować bez przeszkód musiałam zadbać o moje drzewko szczęścia! Nasze drzewko szczęści, czyli inaczej grubosz jajowaty, został odziedziczony po byłych właścicielach domu. Nie wiem czy wiecie, ale powszechnie uważa się, że obecność w domu drzewka szczęścia sprzyja fortunie (liście kształtem przypominają monety, stąd np. w Anglii grubosza drzewiastego nazywa się też drzewkiem pieniędzy! A u nas pieniędzy nie widać! Pewnie przez to, że nie zadbałam należycie o wygląd grubosza oraz paskudnej podstawki na jakiej był ustawiony.

Obdrapana, z odłażącym starym lakierem, w brzydkim kolorze stara podstawka szpeciła nasz salon zamiast go dekorować! Ponieważ była jednak bardzo wygodna postanowiliśmy ją zostawić po wcześniejszym odpicowaniu! W ruch poszła złota, metaliczna farba jaką kupiliśmy w Bricomarché! 

Zanim jednak można było przemalować podstawkę, trzeba było usunąć z niej pozostałości starego lakieru. Za pomocą panieru ściernego szybko pozbyłam się starej warstwy lakieru.

Następnie w 2 minuty przemalowałam starą podstawkę:

Zobaczcie jak prezentuje się po tej szybkiej metamorfozie! O wiele lepiej! 

PORTAL KOMINKOWY DIY – JAK ZBUDOWAĆ?

Od czego zaczynamy naszą konstrukcję? Od zgromadzenia wszystkich niezbędnych elementów. Jeśli zamówimy elementy przycięte na wymiar mamy o tyle łatwiej, że sam montaż zajmuje nam góra 2-3 godziny.

U pobliskiego stolarza zamówiłam kilka elementów wykonanych ze sklejki o grubości 10 mm (przyciętych dokładnie na wymiar) a w Bricomarché kupiłam wszystkie pozostałe elementy. Poniżej zobaczyć możecie rysunek jak zbudowany jest nasz portal oraz dokładną listę elementów z jakich się składa. 

TIP: Elementy ze sklejki warto zamówić wcześniej, bo trzeba na nie poczekać 2-3 dni

TIP: U stolarza zamówiłam 9 dokładnie przyciętych elementów oprócz dwóch które musiałam dociąć sama. Chodzi o elementy oznaczone A5, które mają wymiary 19 cm x 19 cm. Zasada jest taka, możemy zamówić dowolny wymiar sklejki ale przynajmniej jeden z jej boków musi mieć minimum 50 cm! Chodzi o ograniczenie, jakie niestety daje sprzęt.

U stolarza zamówiłam wszystkie elementy ze sklejki o grubości 10 mm. Deski sosnowe kupione w Bricomarche docięłam do wskazanych poniżej wymiarów:

B1 = 19 cm x 80 cm; sklejka grubość 10 mm

B2 = 19 cm x 80 cm, sklejka grubość 10 mm

B3 = listwa przypodłogowa dekoracyjna, NMC FL3, wymiary 55 x 17 mm

B4 = front słupka (dwie sztuki), 20 cm x 78,4 cm, sklejka grubość 10 mm

B5 = bok słupka (cztery sztuki), 19 cm x 78,4 cm; sklejka grubość 10 mm

B6 = 20 cm x 120 cm, deska sosnowa grubość 18 mm

A1 = skrzynia górna, 19 cm x 120 cm, sklejka grubość 10 mm

A2 = 20 cm x 128 cm, deska sosnowa grubość 18 mm

A3 = listwa przysufitowa dekoracyjna, NMC WT9, wymiary 50 x 40 mm

A4 = 140 cm x 25 cm, deska sosnowa grubość 27 mm

A5 = bok skrzynki górnej, (dwie sztuki), 19 cm x 19 cm, sklejka grubość 10 mm

Mając przygotowane wszystkie potrzebne elementy mogłam zabrać się do pracy: 

CZEGO BĘDZIEMY POTRZEBOWAĆ, ABY ZBUDOWAĆ PORTAL KOMINKOWY DIY?

Do zrobienia portalu kominkowego potrzebujemy:

 • piła ręczna
 • śrubokręt
 • wkrętarka
 • narzędzie do cięcia listw pod kątem 45 stopni
 • ołówek,
 • metrówka
 • 4 listwy sufitowe o 10x25x2000 mm (kupiliśmy w Bricomarche); 

 • półka sosnowa o grubości 18 mm i wymiarach 200×1200 mm 

 • półka sosnowa o grubości 18 mm i wymiarach 200×1800 mm 
 • parapet sosnowy o grubości 27 mm i wymiarach 250×1800 mm
 • pędzel płaski 
 • Emalia Supermal akrylowa biała 
 • Klej Vicol 
 • kątowniki meblowe 
 • wkręty do drewna 3,5×35 mm oraz 3,5×25 mm
 • sklejka liściasta 10 mm

KROK 1

Pierwszy krok to zbudowanie “nóg” portalu. Korzystając z elementów B4 i B5 za pomocą wkrętów do drewna zbudowaliśmy dwie skrzynie. 

Portal kominkowy DIY

KROK 2

Obie nogi połączyliśmy za pomocą deski sosnowej o wymiarach 120 cm x 20 cm (B6).

Portal kominkowy DIY

KROK 3

Następnie do półki przymocowaliśmy skrzynkę górną, która składała się z elementów A1 i A5.

Portal kominkowy DIY

KROK 4

Z dwóch elementów: B1 i B2 za pomocą kleju Vikol skleiliśmy półkę dolną. 

Portal kominkowy DIY

KROK 5

Półkę dolną przymocowaliśmy do portalu za pomocą kontowników metalowych.

Portal kominkowy DIY

KROK 6

Na górze skrzynki przymocowaliśmy półkę sosnową o wymiarach 128 cm x 20 cm  a na jej powierzchni przykleiliśmy klocki drewniane o wysokości 5 cm. Następie przymocowaliśmy do nich parapet drewniany o grubości 27 mm oraz wymiarach 140 cm x 25 cm. Pomiędzy obiema deskami przykleiliśmy listę styropianową dekoracyjną. 

Portal kominkowy DIY

KROK 7

Następnie przykleiłam za pomocą kleju Vikol drewniane listewki tworząc na nogach portalu oraz skrzynce górnej dekoracyjne wzory.  Następnie na górze i dole portalu przykleiłam styropianowe listwy dekoracyjne. Wszystkie ewentualnie niedociągnięcia wynikające z cięcia zaszpachlowałam szpachlą do drewna a po wyschnięciu zeszlifowywałam za pomocą papieru ściernego. Na koniec krawędzie listew styropianowych uzupełniłam za pomocą akrylu. 

Portal kominkowy DIY

KROK 8

Na koniec wystarczyło pomalować portal dwoma warstwami farby akrylowej. I gotowe!

Portal kominkowy DIY

PORTAL KOMINKOWY DIY – JAKI JEST KOSZT PROJEKTU

 • 4 listwy sufitowe o 10x25x2000mm (kupiliśmy w Bricomarche); 11,97 zł/szt = 47,88zł

 • półka sosnowa o grubości 18mm i wymiarach 200x1200mm 29,97zł

 • półka sosnowa o grubości 18mm i wymiarach 200x1800mm 29,97zł
 • parapet sosnowy o grubości 27mm i wymiarach 250x1800mm=67,97zł
 • pędzel płaski 7,47zł
 • Emalia Supermal akrylowa biała 33,97zł
 • Klej Vicol 6,47zł
 • kątowniki meblowe 
 • wkręty do drewna 3,5x35mm oraz3,5x25mm
 • sklejka liściasta 10mm=151,35zł
 • cięcie drewna (2,98zł sztuka) 14 sztuk = 41,72 zł

SUMA: 416,77 zł

NASZ JESIENNY SALON W STYLU HYGGE

A to nasz salon w jesienne odsłonie. Mam nadzieję, że Wam się spodoba! Ja jestem zachwycona i mogę już bez przeszkód hyggować!

Portal kominkowy DIY
Portal kominkowy DIY
Portal kominkowy DIY
Portal kominkowy DIY

Od dziecka uwielbiałam wszystkie sklepy budowlane i czułam się w nich, jak w sklepie z cukierkami. A Wy macie swój ulubiony sklep dla majsterkowiczów, który zawsze inspiruje Was do zmian we wnętrzach?

Related Posts

Leave a Comment