DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY DIY

by Kasia Bobocińska

Dziś zapraszam Was na metamorfozę, która od początku do końca zrobił mój mąż Rafał. Pojawienie się na świecie naszego najmłodszego synka było dla wszystkich dużym przeżyciem. Ponieważ dla naszych starszych dzieci zrobiliśmy niedawno huśtawkę, chcieliśmy coś zrobić też dla najmłodszego szkraba. Zamiast wydawać setki złotych na plastikowe zabawki postanowiliśmy zrobić coś DIY.  Najlepsze jest to, że niedużym kosztem zrobiliśmy coś, co naprawdę cieszy Julka. A nam serce rośnie, jak patrzymy jak pięknie się bawi edukacyjnym stojakiem. Drugą zaletą takie zabawki, jest to, że jest zrobiona w całości z naturalnych materiałów a co za tym idzie, jak Julek z niej wyrośnie, po prostu ją rozłożymy a elementy konstrukcyjne wykorzystamy przy innych DIY.  Po dwójce starszych dzieci zostały nam “tony” plastikowych zabawek, których nawet nie chciało mi się wyciągać z piwnicy i strychu. Wzięłam tylko kilka kolorowych grzechotek, czy szeleszczących maskotek. Postanowiłam jednak całkowicie zrezygnować z maty edukacyjnej na rzecz stojaka edukacyjnego i pięknej lnianej maty od Magia książki oraz leżaczka Balloon.

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY

Zabawka w duchu eko

Tyle się teraz mówi o ekologicznym podejściu do życia oraz tonach plastiku zalewających naszą planetę. Przed oczami mam piękną Anję Rubik, która zrobiła sobie prześliczną nagą sesję zdjęciową w walce z plastikiem i mikroplastikiem. Bardzo podoba mi się akcja, w której w całości rezygnujemy z używania bezpłatnych “foliówek” i zastępowanie ich własnoręcznie uszytymi torebkami DIY. Zamiast tony plastikowych butelek możemy używać tych wielorazowych oraz wody z filtra. W naszym domu wiele jest jeszcze do zrobienia w trosce o nasze środowisko. Właśnie przystępujemy do programu “Czyste Powietrze” oraz modernizujemy nasz system ogrzewania. Pomyślałam, że taka eko zabawka będzie kolejnym krokiem w duchu eko. Poza tym, tak jak napisałam wcześniej, jest zrobiona całkowicie z naturalnych materiałów (jednym małym grzeszkiem są dwie zawieszki silikonowe, które pomyliłam w momencie zamawiania z drewnianymi!) oraz zabezpieczona lakierobejcą posiadającą wszelkie atesty i polecaną do drewnianych zabawek dziecięcych. 

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY

Co jest potrzebne do zrobienia stojaka edukacyjnego – narzędzia?

 • wiertarka
 • piła otwornica nakładana na wiertarkę
 • piła manualna lub pilarka tarczowa
 • kołki do drewna
 • miarka
 • pędzel płaski do drewna 40 mm
 • młotek
 • taśma malarska
 • ściski stolarskie

WYMIARY DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY

Nasz drewniany stojak edukacyjny jest dosyć spory. Chciałam, aby był pokaźnych rozmiarów, bo w domu mammy na niego miejsce. Zresztą, jest bardzo łatwy w przechowywaniu. Składamy nogi i możemy go oprzeć o ścianę lub wyjąć kołeczki, wałek i schować go do kąta. Właśnie to jest najlepsze w tej zabawce: równie łatwo ją złożyć, co rozłożyć. Taki stojak można zrobić o połowę mniejszy i na przykład wykorzystać wałek o długości 50 cm oraz kantówki o długości 50 cm, jednak większy wałek jest bardziej uniwersalny, bo można pod niego wsadzić fotelik albo położyć pod nim dziecko na macie.

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY

JAK ZROBIĆ DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY?

ETAP 1 – WYMIAROWANIE DREWNA

Do przygotowania stolika potrzebne nam będzie:

 • 4 x kantówka heblowana o długości 100 cm i przekroju 7 cm x 2 cm
 • wałek o średnicy 14 mm  i długości 100 cm
 • dwa kołki drewniane
 • Farba akrylowa Śnieżka z mieszalnika w kolorze NCS S 8005-R50B
 • VIDARON Lakierobejca Super Wydajna 0,75L bezbarwna
 • koraliki drewniane, gryzaki drewniane, silikonowe myszki
 • kółka drewniane nielakierowane 65 mm 4 szt. 
 • sznurek bawełniany
 • taśma malarska

Tym razem wszystkie elementy, do zrobienia stojaka edukacyjnego, kupiłam gotowe, w supermarkecie budowlanym. Zamiast kupować dwie kantówki o długości 200 cm za 11,99 zł wolałam zapłacić więcej i nie ciąć jej samodzielnie. Dzięki temu, pomijając malowanie drewna za pomocą lakierobejcy a później farby akrylowej, przygotowanie stojaka zajęło mi 15 minut.

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY - drewno

Do zrobienia stojaka potrzebne będą nam tylko pięć 1 metrowe kawałki drewna (w tym wałek). Koszt drewna to zaledwie 34 zł. 

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY - drewno
ETAP 2 – WYWIERCENIE OTWORÓW

Pierwsze, co musimy zrobić to wywiercić dwa otwory o średnicy ok. 14 mm w czterech kantówkach o długości 100 cm i przekroju 7 cm x 2 cm. Otwory wywierciliśmy w odległości 8 cm od brzegu kantówki (środek otworu). 

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY - drewno

Do wywiercenia otworów użyliśmy piły otwornicy o takim samym rozmiarze co wałek. 

Otwornicę nakładamy na wiertarkę i wiercimy otwory w kantówce.

Można wiercić otwory w dwóch deskach jednocześnie o ile szczepimy je ze sobą za pomocą ścisków stolarskich.

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY - wiercenie
ETAP 3 – WIERCENIE OTWORÓW NA SZNUREK

W odległości 62 cm odgórnego brzegu kantówki wiercimy otwór przez który przeciągniemy sznurek zabezpieczający stojak przed złożeniem się.

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY - mierzenie

Otwór wiercimy po środku deski.

Wiertło, którym wiercimy otwory dobieramy do grubości sznurka, jaki posiadamy. 

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY - wiercenie
ETAP 4 – WIERCENIE OTWORÓW W WAŁKU

W odległości 5 cm od brzegu wałka wiercimy otwór na kołek drewniany, który zabezpieczy kantówki przed zsunięciem się z wałka. 

Kołek będzie można wyjmować, kiedy będziemy chcieli zmienić układ zabawek zawieszonych na wałku, albo rozłożyć drewniany stojak edukacyjny i go schować.

ETAP 5 – SZLIFOWANIE DREWNA

Zanim zabezpieczymy drewno lakierem lub lakierobejcą musimy dokładnie go oszlifować. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wywiercane otwory. Do oszlifowania drewna najlepiej użyć drobnego papieru o grubości 120.  

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY - szlifowanie
ETAP 6 – ZABEZPIECZENIE DREWNA

Do zabezpieczenia drewna użyłam Lakierobejcy dekoracyjno – ochronnej super wydajnej Vidaron, która świetnie nadaje się do zabezpieczania mebli zarówno wywnętrz jak i na zewnątrz budynku. Wybrałam lakierobejcę bezbarwną, gdyż chciałam zapewnić drewnu maksimum ochrony i jednocześnie nie zmieniać jego naturalnego wyglądu. 

Lakierobejca Vidaron gwarantuje drewnu aż 6 lat skutecznej ochrony.  Warto wiedzieć, że lakierobejce to produkty cechują się najwyższymi parametrami odpornościowymi ze wszystkich preparatów zabezpieczających do drewna.

Zawsze zastanawiałam się czym jest Teflon™ Surface Protector, za który tak chwalone są produkty Vidaron. Okazuje się, że dzięki niemu powłoka drewna odporna jest na promienie UV oraz czynnikami atmosferycznymi, czyli jest szczególnie przydatna wtedy, gdy zabezpieczamy np. meble ogrodowe.  Zabezpiecza ona drewno przed wnikaniem wilgoci, powoduje szybsze spływanie wody z powierzchni oraz zapobiega wypłukiwaniu substancji ochronnych. 

Lakierobejca Vidaron ma tak lubianą przeze mnie żelową konsystencję, dzięki czemu nie kapanie z pędzla oraz nie spływa  z powierzchni pionowych. To bardzo duże ułatwienie w jej stosowaniu.  

Po pomalowaniu lakierobejcą drewno zyskało subtelny połysk przypominający satynę. Jednocześnie nie straciło swojego naturalnego wyglądu. Jestem bardzo zadowolona z efektu!

Dla mnie szczególnie istotne było to, że lakierobejcą dekoracyjno – ochronną Vidaron można malować zabawki, bo posiada ona wymagane atesty. 

ETAP 7 – DRUGIE MALOWANIE

Zabezpieczyliśmy drewno dwoma warstwami lakierobejcy super wydajnej Vidaron. Pomiędzy jedną a drugą powłoką odczekaliśmy 12 h. Po wyschnięciu pierwszej warstwy i przed położeniem drugiej, delikatnie przeszlifowaliśmy powierzchnię.

ETAP 8 – ZŁOŻENIE STOJAKA

Kiedy drewno wyschło nie pozostało nam już nic innego jak złożyć stojak.

ETAP 9 – ZAKŁADANIE SZNURKA

Aby konstrukcja była stabilna, pomiędzy dwoma nogami z każdej strony należy przeciągnąć sznurek bawełniany.

ETAP 10 – PODCIĘCIE NÓŻEK

Na koniec, kiedy stojak już stoi w pełni naciągnięty należy podciąć nóżki pod skosem. 

ETAP 11 – MALOWANIE NÓŻEK

Na tym właściwie moglibyśmy skończyć, ale mi jak zwykle zabrakło tu choć odrobiny koloru. Dlatego nóżki od stojaka pomalowałam na ciemno fioletowy kolor. Zanim to jednak nastąpiło zaznaczyłam za pomocą taśmy miejsce do którego chciałam pomalować nóżki. 

Do pomalowania nóżek wybrałam Śnieżka Supermal emalię akrylową w kolorze z mieszalnika: NCS S 8005-R50B

ETAP 12 – NAWLEKANIE ZAWIESZEK

Na koniec korzystając z kupionych wcześniej koralików, gryzaków , kółek oraz sznurka stworzyliśmy trzy zawieszki. Wszystkie elementy zawieszek dostaniecie bez problemu na Allegro.

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY – EFEKT KOŃCOWY

Zobaczcie jak prezentuje się nasz stojak edukacyjny! Ja jestem w pełni zadowolona z efektu i Julek jak widać też! Razem uwielbiamy takie ekologiczne zabawki!

A Wam jak się podoba?

DREWNIANY STOJAK EDUKACYJNY – KOSZTY BUDOWY

Do zbudowania stolika użyliśmy:

 • 4 x kantówka heblowana o długości 100 cm i przekroju 7 cm x 2 cm = 2 x 7,49 zł = 29,96 zł (link)
 • wałek o średnicy 14 mm  i długości 100 cm = 4,07 zł
 • dwa kołki drewniane (op.10 sztuk link) 1,80 zł
 • Farba akrylowa Śnieżka z mieszalnika w kolorze NCS S 8005-R50B = 39,20 zł
 • VIDARON Lakierobejca Super Wydajna 0,75L bezbarwna

54,99zł

 • sznurek bawełniany 5,50 zł
 • pędzel 7,60 zł

 = 143,12zł

 • koraliki drewniane okrągłe: (25 mm), (20 mm), (18 mm), (16 mm), (14 mm), (10 mm) – 13,80 zł
 • koraliki drewniane wielościenne (12 mm), (20 mm) – 7,97 zł
 • gryzaki drewniane 16 zł
 • silikonowe myszki 3,19 zł
 • kółka drewniane nielakierowane 65 mm 4 szt. 4,38 zł

RAZEM = 188,46zł

Jeśli mamy w domu lakierobejcę lub lakier Vidaron oraz farbę akrylową to koszt metamorfozy wynosi: 94,27zł.

Jeśli interesuje Cię temat ogrodowego DIY zobacz także wpisy:

 1. JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?
 2. ODNAWIAMY STARY PŁOT I FURTKĘ
 3. RENOWACJA STAREJ STUDNI DIY
 4. DIY PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
 5. DREWNIANY STOLIK OGRODNIKA DIY

Za pomoc w realizacji wpisu dziękuje marce Vidaron.

Related Posts

Leave a Comment