JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?

by Kasia Bobocińska

Kiedy kupowaliśmy nasz stary dom, oczami wyobraźni widziałam jego stan po remoncie. Marzyłam o pięknie i funkcjonalnie urządzonych wnętrzach.  Podobnie było w przypadku ogrodu. Widziałam duży potencjał w zabudowaniach okalających dom. Dodatkowy domek, po remoncie, miał mi służyć za biuro, pomieszczenia gospodarcze były idealne do przechowywania wszystkich moich skarbów  zdobywanych latami na targach staroci. Nigdy nie przyszło mi do głowy stwierdzenie: “Tego nie warto odnawiać, lepie to zburzyć”. Wierzyłam, że każde drewno, nawet to najbardziej zniszczone da się uratować dzięki odrobinie pracy i świetnemu środkowi zabezpieczającego. Dzisiaj postawiłam sobie kluczowe pytanie: jak odnowić drzwi garażowe?

Choć właściwie postawione pytanie powinno brzmieć: jak odnowić drzwi garażowe i się przy tym nie namęczyć? I wiecie co? Razem z mężem znaleźliśmy lepszy środek na renowację drewna pokrytego starymi powłokami niż uciążliwe szlifowanie!

Pamiętacie, jak męczyłam się ze szlifowaniem starych sztachetek płotu? —>  STARY DOM DIY: ODNAWIAMY STARY PŁOT I FURTKĘ

Tym razem, ja na nasze standardy, renowacja była błyskawiczna! Aż szok, ze wcześniej nie wpadliśmy na ten pomysł. Przekonajcie się jaki!

STAN DRZWI GARAŻOWYCH PRZED METAMORFOZĄ

Przed metamorfozą drzwi prezentowały się tak:

JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?

Jak większość drewnianych elementów ogrodowych, były zabezpieczone jakimś kiepskiej jakości środkiem powłokotwórczym. Męczyłam się z nim już przy renowacji drzwi wejściowych:

STARY DOM: JAK SZYBKO I TANIO ODNOWIĆ DRZWI WEJŚCIOWE?

Środek, którym pokryte były drzwi garażowe oraz brama, łuszczył się oraz z pewnością już nie chronił drewna. Trzeba było działać szybko, szczególnie że ostatnio na gwałtowne ulewy nas nie oszczędzały.

Problemem były też szybki w drzwiach garażowych, które najprawdopodobniej, stłukły się dawno temu i nigdy nie zostały wstawione. Zastąpiono je jakimiś siatkami, które nie ochroniły garażu przed inwazją ptaków. W tym roku mieliśmy w garażu gniazdo oraz pisklaki, które skutecznie zanieczyszczały nam większość kartonów przechowywanych  w garażu. Poczekaliśmy, jak pisklaki opuszczą gniazdo wraz z rodzicami i zabraliśmy się za remont drzwi! 

JAK OCZYŚCIĆ DRZWI GARAŻOWE?

Tym razem sam proces renowacji nie trwał tydzień, ani miesiąc a zaledwie 1, 5 dnia (tylko dlatego, że oczyszczona brama musiała wyschnąć). Wszystko dlatego, że w przeciwieństwie do renowacji płotu  (STARY DOM DIY: ODNAWIAMY STARY PŁOT I FURTKĘ) nie oczyszczaliśmy drzwi mechanicznie za pomocą szlifierki. Czyszcząc bramę wjazdową nie demontowaliśmy sztachetek. Użyliśmy myjki wysokociśnieniowej, która jak się okazuje, świetnie nadaje się do czyszczenia drewnianych powierzchni. Należy jednak pamiętać, aby drewno czyścić wzdłuż słojów.  

Do oczyszczenia drzwi garażowych użyliśmy zwykłej wody, bez dodatku środków czyszczących. Mimo to, udało nam się usunąć większość starych powłok. Z obawy przed uszkodzeniem szkła, oszczędziliśmy tylko okolice okienek.

JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?
JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?

Wyczyszczenie bramy za pomocą myjki wysokociśnieniowej zajęło nam maksymalnie pół godziny. Słoneczko pięknie osuszyło drzwi garażowe oraz  bramę wjazdową i pod koniec dnia mogliśmy brać się za położenie pierwszej warstwy impregnatu.

CZY DREWNO PRZED MALOWANIEM WYMAGA SZLIFOWANIA?

Po kilku godzinach, kiedy słońce skutecznie osuszyło drewno,  można by było zabrać się za malowanie bramy garażowej. Niestety szybkie i łatwe czyszczenie starego drewna miało też swoje konsekwencje. Na powierzchni drewna pojawiły się “zadziory”, które należało delikatnie przeszlifować za pomocą papieru ściernego. 

JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?
JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?
JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?

Nie zapomnieliśmy też o wstawieniu brakujących szybek, aby historia z ptaszkami już się nie powtórzyła.

JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?
JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?

Po tym szybkim zabiegu, mogliśmy już przystąpić do zabezpieczania powierzchni za pomocą Impregnatu Vidaron, nadającego się idealnie do renowacji starych powierzchni drewnianych.

JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE? – ODPOWIEDNI IMPREGNAT

Impregnat, który wybrałam do odnowienia bramy garażowej to prawdziwy HIT. Uwielbiam produkty, które idealnie się rozprowadzają, nie śmierdzą i szybko wysychają i ten produkt spełni wszystkie te kryteria! Myślałam, że każdy impregnat do drewna musi śmierdzieć i kiedy malowaliśmy drzwi garażowe byłam bardzo zaskoczona brakiem brzydkiego zapachu. To fantastyczny produkt, do prowadzenia szybkich renowacji!

Po co zabezpieczamy drewno? To proste, aby zabezpieczyć drewno przed działaniem promieni UV, niskich temperatur i czynników biologicznych. Impregnaty, w tym Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy Vidaron, spełniają jednocześnie trzy funkcje:

– impregnują drewno

– chronią przed działaniem czynników atmosferycznych 

– dekorują drewno nadając mu trwały kolor

Niestety produkt, który użyłam do renowacji drzwi garażowych został wycofany z rynku i zastąpił go właśnie wspomniany wcześniej Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy, który również dostępny jest w wybranym przeze mnie kolorze.

Bardzo sobie cenię produkty Vidaron i używam ich do impregnacji drewna od lat! Ostatnio do pomalowania płotu użyłam Impregnat Ochronno – Dekoracyjnym Powłokotwórczy. Nigdy jednak nie poddawałam ich ocenie. Czas to zmienić! To moja ocena Impregnatów do drewna Vidaron:

Pierwsza gwiazdka za trwałość! Na przykład: Impregnat Ochronno – Dekoracyjnym Powłokotwórczy zapewnia 6 lat gwarancji.

Druga gwiazdka za krycie i intensywność koloru.

Trzecia gwiazdka za konsystencję i łatwość rozprowadzania po powierzchni.

Czwarta gwiazdka za szybkie wysychanie. Na przykład: Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy wysycha po godzinie od malowania.

Piąta gwiazdka za potrójne działanie: impregnuje, chroni i dekoruje drewno,

Impregnaty Vidaron zdobyły u mnie 5/5 gwiazdek!

Do zabezpieczenia zardzewiałych metalowych okuć użyliśmy Śnieżki na rdzę w kolorze R 16 czarny matowy, która równie szybko się rozprowadza, co zasycha. W przeciwieństwie impregnatu, którego użyłam do impregnacji drewna, pachnie dość nieprzyjemnie. Lubimy ją z mężem, za wydajność, intensywny kolor, po pierwszym malowaniu oraz  za szybkość wysychania.

Do odświeżenia drzwi garażu użyłam Impregnatu do renowacji drewna Vidaron w odcieniu  Palisander ciemny. Podobną kolorystykę znajdziecie w palecie kolorów Impregnatu Ochronno dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON. 

JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE?

Impregnaty Vidaron pięknie penetrują i wzmacniają drewno. Gdyby nie fakt, że farba pokrywająca drzwi garażowe mocno się łuszczyła, to moglibyśmy pokryć ją impregnatem, bez uprzedniego usuwania starej powierzchni. Na przykład: Impregnat Ochronno dekoracyjny Ogrodowy  nadaje się idealnie do pokrywania malowanych wcześniej powierzchni! To zdecydowanie coś dla mnie!

Poniżej widzicie efekt po pierwszej warstwie:

JAK ODNOWIĆ DRZWI GARAŻOWE? – EFEKT KOŃCOWY

Użyty przeze mnie impregnat zawierał wosk, który odpycha wodę, chroniąc drewno przed niszczącym działaniem wilgoci. I być może dlatego produkt ten wydawał mi się bardziej naturalny.

Zobaczcie, jak wyglądają drzwi garażowe po odświeżeniu. Moim zadaniem, prezentują się świetnie i na pewno ubyło im kilkanaście lat! Uwielbiam takie szybkie metamorfozy a Wy? Uwielbiam znajdować rozwiązania, które mi je umożliwiają! I produkty, z których chce się ciągle korzystać! Już planuję, kolejne metamorfozy z  wykorzystaniem Impregnatów Vidaron, bo od lat są one na mojej liście ulubionych produktów do drewna! A Vidaron to marka, której ufam od lat.

A tu efekt przed i po:

Related Posts

Leave a Comment