DIY – PERGOLA Z HUŚTAWKĄ

by Kasia Bobocińska

Jeśli myślicie, że zbudowanie takiej huśtawki, to spełnienie marzeń tylko i wyłącznie moich dzieci, to jesteście w błędzie. Zawsze marzyłam o takiej huśtawce. Faktem jest, że planujemy z dziećmi spędzić część wakacji w ogrodzie, więc chcieliśmy zapewnić im moc atrakcji. I chyba się udało, bo odkąd zbudowaliśmy naszą huśtawkę z pergolą dzieci więcej czasu spędzają na dworze! A o to właśnie chodziło! Dwa weekendy i powstała nasza pergola z huśtawką, czyli dwa w jednym: huśtawka dla dzieciaków i dekoracja ogrodu dla mnie!

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ – JAK ZBUDOWAĆ?

Czy zbudowanie pergoli z huśtawką jest proste? Wystarczy mieć dobry projekt, materiały przycięte na wymiar oraz w miarę dobrze posługiwać się wiertarką i tak, myślę, że każdy sobie poradzi z tym zadaniem. My jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zrobiliśmy to sami. Ogromnie podoba mi się kolor drewna, jaki uzyskaliśmy po zastosowaniu Lakierobejcy Pogodoodpornej marki Bondex w kolorze srebrno-szary modrzew!

A efekt? Oceńcie sami.

WYMIARY PERGOLI Z HUŚTAWKĄ

Zaplanowaliśmy, że nasza pergola z huśtawką będzie wysoka na 240 cm oraz będzie miała szerokość 90 cm (pomiędzy zewnętrznymi krawędziami) a pomiędzy słupami rozwiesimy drewnianą kratkę, po której będzie pełła się roślinność.  Na słupach długości 300 cm powiesimy dwie huśtawki dla dzieci. 

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ

MATERIAŁY POTRZEBNE DO WYKONANIA PROJEKTU

Do wykonania pergoli z huśtawką potrzebujemy:

 • 4 szt. kantówki, kwadratowe bale o długości 270 cm oraz przekroju 9 cm x 9 cm,
 • 4 szt. belki drewniane o długości 90 cm i przekroju 10 cm x 5 cm
 • 2 szt. deski o długości 300 cm oraz przekroju 10 cm x 5 cm
 • kratka bez ramy 180 cm x 180 cm
 • 4 x hak do huśtawki z karabińczykiem
 • 4 x kausza fi 20
 • lina jutowa fi 18, 20 metrów
 • 4 x zacisk do lin fi 20 
 • 12 x beton b20 
 • wkręty do drewna 8×140
 • wkręty do drewna 8×50
 • podkładki
 • Lakierobejcę Pogodoodporną marki Bondex
 • Impregnat gruntujący Bondex Wood Preserver
 • 2 x deska 25 cm szerokości na 64 cm długości i 2,8 cm grubości 

Dodatkowo potrzebować będziemy następujące narzędzia:

 • wiertarkę + mieszadło do betonu, wiertło 6 mm
 • wkrętarkę do mocowania kratki
 • wkręty do drewna 3,5×45
 • łopatę
 • ściski do drewna
 • poziomica
 • miarka
 • klucz nasadowy dwustronny przedłużany 10 i 12 mm
 • pędzel płaski do drewna 40 mm
 • wiertło płaskie do wiercenia otworów

Zaciski do liny, kausze oraz haki do huśtawki z karabińczykiem i linę zamówiłam przez internet. Dzięki temu łatwo znalazłam odpowiedni rozmiar, udało mi się sporo zaoszczędzić i wszystko w jednej paczce dotarło wprost pod moje drzwi.

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 1 – KOPANIE DOŁKÓW

Pierwszym etapem pracy, przy konstrukcji huśtawki, było wykopanie głębokich i w miarę szerokich dołków na kotwy. Polecano nam, aby dół był głęboki na około 70 cm oraz szeroki na 50 cm na 50 cm. My zdecydowaliśmy się na wymiary 40 cm na 40 cm oraz głębokość 60 cm. 

ETAP 2 – WBIJANIE KOTW

Za pomocą szpadla wbiliśmy kotwy w miękką ziemię.

ETAP 3 – POZIOMOWANIE KOTW

Najważniejszym etapem pracy przy kotwach jest odpowiednie ich wypoziomowanie! Nasz teren jest trochę nierówny i jedne kotwy były wbite  głębiej a inne były wyżej. Za pomocą poziomicy o długości 1,2 m udało nam się wypoziomować dokładnie kotwy. 

ETAP 4 -PRZYGOTOWYWANIE BETONU

Beton rozrabialiśmy z wodą, według instrukcji na opakowaniu oraz mieszaliśmy za pomocą mieszadła zamontowanego na wiertarkę. Następnie, tak przygotowaną masę wlewaliśmy do dołów z kotwą. Aby zmniejszyć ilość betonu potrzebnego na jeden dołek oraz usztywnić całą konstrukcję, do dołków wrzucaliśmy duże kamienie i kostki granitowe.

ETAP 5 – BETONOWANIE

Nie spodziewaliśmy się, że do zabetonowania tych dziur zużyjemy, aż tak dużo betonu. Po zabetonowaniu pierwszej kotwy musieliśmy pojechać po kilkanaście worków betonu. W sumie zużyliśmy aż 12 worków gotowej zaprawy betonowej. Gdybyśmy mieli piasek, żwir oraz betoniarkę, to pewnie zdecydowalibyśmy się na samodzielne robienie betonu, kupując zamiast gotowej zaprawy tylko cement. Wtedy byłoby znacznie taniej, bo z jednego worka cementu zrobilibyśmy pewnie 120 litrów betonu.

Po wlaniu betonu do dziury, dokładnie go wyrównujemy.

Najwięcej czasu zajęło nam przygotowywane betonu. W sumie na cztery otwory wlaliśmy około 20 wiaderek 25 litrowych betonu. 

ETAP 6 – SZLIFOWANIE DREWNA

Kiedy kotwy były już zabetonowane zabraliśmy się za przygotowywanie drewna. Choć drewno było z tartaku, przed malowaniem trzeba było go przeszlifować, aby pozbyć się takich zadziorków!

Wszelkie nierówności, zadziory i podniesione włókna usunęłam szybko za pomocą szlifierki oscylacyjnej.

ETAP 7 – IMPREGNAT GRUNTUJĄCY

Na dokładnie oczyszczone drewno nałożyłam dwie warstwy impregnatu gruntującego Bondex Wood Preserver, który chroni drewno przed owadami oraz szkodliwym oddziaływaniem grzybów powodujących siniznę. Dodatkowo impregnat gruntujący zwiększa przyczepność i jednocześnie wydajność lakierobejcy, którą w następnej kolejności zabezpieczaliśmy drewno.

ETAP 8 – PONOWNE SZLIFOWANIE

Pomiędzy dwoma warstwami warstwy gruntującej ponownie przeszlifowałam drewno, gdyż niektóre włoski drewna po zagruntowaniu podniosły się. Chciałam, aby pergola z huśtawką, w jak najwyższym stopniu, była bezpieczna dla dzieci i nie były one narażone na drzazgi.

ETAP 9 – WYBÓR LAKIEROBEJCY ORAZ REKOMENDOWANE NARZĘDZIA

Przy okazji budowy huśtawki chciałam wypróbować zupełnie nowy produkt do ochrony drewna marki Bondex. Postanowiłam sprawdzić jego działanie, gdyż zainteresowało mnie hasło jakie mu towarzyszyło, że jest pogodoodporny. Co to właściwie oznacza? Chciałam się przekonać, używając Lakierobejcy Pogodoodpornej marki Bondex do ochrony drewna naszej huśtawki a poniżej zanotowałam swoje spostrzeżenia:

 • Po pierwsze, możemy go używać nawet wtedy, gdy zapowiadane są opady deszczu. Drewno po 30 minutach jest już odporne na deszcz!
 • Po drugie, możemy nim malować nawet wilgotne drewno (o ile nie jest zamarznięte).
 • Po trzecie, produkt można stosować w różnych warunkach atmosferycznych, nawet przy temperaturze 0 stopni
 • Po czwarte, jest to produkt wodny a co za tym idzie nie ma drażniącego zapachu i jest bezpieczny dla środowiska (a to lubię w produktach do impregnacji)
 • Po piąte, pędzel można łatwo wyczyścić za pomocą wody.
 • Po szóste, produkt szybko schnie i już po 2 h drewno jest suche w dotyku
 • Po siódme, bardzo dobrze się rozprowadza i nadaje drewnu jednolitą barwę, spod której delikatnie prześwitują słoje drewna
 • Po ósme, powłoka jest chroniona przed szkodliwym działaniem grzybów i pleśni

Wystawiam wysoką ocenę Lakierobejcy Pogodoodpornej, bo spełnia moje trzy kryteria: nie ma intensywnego zapachu, łatwo się ją aplikuje a drewno szybko jest suche w dotyku. Produkt Bondex zapewnia długotrwałą ochronę drewna plus doskonały efekt dekoracyjny a to chyba najważniejsze przy wyborze produktu do ochrony drewna. 

Do pomalowania drewna wybrałam pędzel o szerokości 40 mm z włosiem syntetycznym.

ETAP 10 – ZABEZPIECZENIE DREWNA WARSTWA 1

Lakierobejca pogodoodporna świetnie się rozprowadza oraz nie kapie podczas malowania.

Widzicie bohatera drugiego planu? Dzieci nie mogły się wprost doczekać huśtawki i towarzyszyły nam na każdym kroku budowy.

Tak wyglądało drewno po pierwszej warstwie “Lakierobejcy Pogodoodpornej” marki Bondex. .

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 11 – DELIKATNE SZLIFOWANIE

Pomiędzy jedną warstwą a drugą jeszcze raz delikatnie przeszlifowałam drewno papierem o ziarnistości 120.

ETAP 12 – ZABEZPIECZENIE DREWNA WARSTWA 2

Następnie położyłam drugą warstwę lakierobejcy. Zobaczcie jak wygląda różnica pomiędzy dwiema warstwami (pierwsza deska) a jedną (trzy kolejne deski). 

ETAP 13 – OCHRONA PRZED WODĄ

Już wkrótce mogliśmy się przekonać jak lakierobejca chroni drewno przed wodą, gdyż zabezpieczaliśmy nasze drewno w bardzo pochmurny i deszczowy dzień. A dobrze wiemy, że główną przeszkodą w wykonywaniu prac renowacyjnych w ogrodzie jest właśnie pogoda (Ponad 70% Polaków rezygnuje z malowania drewna, jeśli deszcz jest przewidziany w najbliższych 3 godzinach a  80% z nich zmienia plany, jeśli jest zimno). Całe szczęście powłoka pokryta “Lakierobejcą Pogodoodporną” marki Bondex jest odporna na deszcz po 30 minutach od aplikacji (należy jednak pamiętać, ze pełną ochronę uzyskamy po położeniu dwóch warstw a pomiędzy warstwami powinien być zachowany odstęp 6h). Nasza pergola z huśtawką będzie zabezpieczona zarówno przed działaniem wody, jak innymi czynnikami atmosferycznymi oraz grzybami i pleśnią.

ETAP 14 – CZYSZCZENIE PĘDZLI

To, co naprawdę lubię, w produktach wodorozcieńczalnych, to możliwość czyszczenia pędzli za pomocą wody. To dla mnie duże ułatwienie, gdyż nie przepadam za drażniącym zapachem rozpuszczalników. 

ETAP 15 – MONTAŻ SŁUPÓW

Kiedy drewno było już pomalowane oraz wyschło rozpoczęliśmy montaż słupów. Pomalowane słupy włożyliśmy do metalowych kotw.

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 16 – POZIOMOWANIE SŁUPÓW

Zanim przykręciliśmy słupy do kotw dokładnie je wypoziomowaliśmy. Słupy huśtawki muszą być proste!

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 17 – WIERCENIE OTWORÓW

Za pomocą wiertarki oraz wiertła o średnicy 6 mm do drewna wywierciliśmy otwory na śruby.

ETAP 18 – WKRĘCANIE ŚRUB

Do słupów użyliśmy śrub o wielkości 8 mm x 50 mm wraz z podkładkami.

Śruby można dokręcić za pomocą klucza regulowanego.

Można też użyć klucza nasadowego dwustronnego.

ETAP 19 – MONTAŻ GÓRNYCH BELEK

Aby ułatwić sobie montaż górnych desek położyliśmy je na dwóch drabinach.

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 20 – UŻYCIE ŚCISKÓW STOLARSKICH

Kiedy deski były już na właściwym miejscu przytwierdziliśmy je za pomocą ścisków stolarskich.

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 21 – WIERCENIE OTWORÓW

Teraz pozostało już tylko wywiercić dwa otwory na śruby. Otwory nawierciliśmy na środku deski szerokości 10 cm – 3,5 cm od krawędzi deski. 

ETAP 22 – WKRĘCENIE ŚRÓB

Do montażu użyliśmy śrub o wielkości 8×140 mm wraz z nakładkami.

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 23 – MONTAŻ HAKÓW

Następnie na środku desek poprzecznych o długości 90 cm wkręciliśmy haki z karabińczykami.

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 24 – MONTAŻ BELEK POPRZECZNYCH

Montaż desek poprzecznych rozpoczęliśmy od zaznaczenia miejsca do wywiercenia otworów. Znów usytuowaliśmy je na środku belki. 

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 25 – WIERCENIE OTWORÓW

W zaznaczonych miejscach wywierciliśmy otwory na śruby.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową?
ETAP 26 – WKRĘCANIE ŚRÓB

W wywiercone otwory wkręciliśmy śruby 8×140 mm, po z każdej strony, dwie na każdą belkę, kończąc tym samym montaż belek poprzecznych.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową?
ETAP 27 – WIESZANIE KAUSZY

Na karabińczykach zawiesiliśmy kausze. 

ETAP 28 – WIESZANIE LINY

Na zawieszonych kauszach wieszamy linę o średnicy 18 mm.

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 29 – MONTAŻ ZACISKÓW

Na powieszone liny zakładamy zaciski.

ETAP 30 – DOKRĘCANIE ZACISKÓW

Na linie mocno zaciskamy zaciski do lin, aby nie ześlizgnęła się z kauszy.

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 31 – POMOC DZIECI

Podczas budowy huśtawki dzieci były dosłownie wszędzie. Lusia malowała kratkę a Gabryś dokręcał śruby!

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 31 – SIEDZISKO Z ODZYSKU – MALOWANIE

Na koniec pozostało nam przygotować siedziska huśtawki. Do jego konstrukcji użyliśmy starej deski z budowy, którą przed malowaniem dokładnie oczyściliśmy. Jednak drewno było na tyle nieatrakcyjne i zniszczone, że postanowiliśmy użyć do niej farby kryjącej. Deskę pomalowaliśmy farbą akrylową na miętowo-szary kolor.

ETAP 32 – SIEDZISKO -WYZNACZENIE PUNKTÓW NA OTWORY

Na desce zaznaczyliśmy punkty 5 cm i 4 cm od krawędzi deski.

ETAP 33 – SIEDZISKO – WIERCENIE DZIUR

Za pomocą wiertła płaskiego o wielkości 22 mm wywierciliśmy otwory na linę.

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 34 – WIESZANIE SIEDZISK

Aby deski były równo zawieszone użyliśmy poziomicy. Kiedy deski wisiały już równo zawiązaliśmy supły na linach.  

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
ETAP 35 – MALOWANIE PERGOLI

W supermarkecie budowlanym kupiliśmy kratkę bez ramki o wymiarach 180 cm na 180 cm. Przedzieliliśmy ją na pół, tak aby powstały dwie kratki o wymiarach 90×180 cm oraz pomalowaliśmy lakierobejcą.

jak zrobić pergolę ogrodową?
jak zrobić pergolę ogrodową?
jak zrobić pergolę ogrodową?
ETAP 36 – SADZENIE KWIATKÓW

Na koniec pod kratkami osadziliśmy roślinny pienne: Clematis Miss Bateman oraz bluszcz pospolity. Mam nadzieję, że już niedługo nasza pergola z huśtawką się zazieleni.

jak zrobić pergolę ogrodową?

ILE CZASU ZAJMUJE BUDOWA PERGOLI Z HUŚTAWKĄ?

W naszym przypadku, budowę pergoli z huśtawką rozłożyliśmy na dwa weekendy. W sobotę zrobiliśmy duże zakupy w markecie budowlanym, gdzie kupiliśmy śruby, kotwy, zaprawę betonową, oraz sprawdziliśmy cenę liny, która okazała się niewyobrażalnie droga – w internecie zapłaciliśmy za nią 40 zł a cena w supermarkecie wynosiła 8,20zł za metr, czyli 164zł i była cieńsza od tej z internetu. Przygotowując taki projekt warto, mniej więcej, orientować się w cenach a będąc w supermarkecie sprawdzać sobie ceny w internecie. Dzięki temu możemy uniknąć sporych kosztów. Dodatkowo, w supermarkecie sporo czasu straciłam na szukanie osprzętu metalowego, gdyż elementy były przemieszane wielkościami. Po dłuższych poszukiwaniach, te rzeczy również zdecydowałam się zamówić przez internet. Dzięki temu, miałam pewność, że wszystko dojdzie na czas i we właściwych rozmiarach. Korzystając z opcji darmowego transportu (jeden z serwisów aukcyjnych zapewnia właśnie taką opcję) zaoszczędziłam jeszcze więcej.

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
jak zrobić pergolę ogrodową?
PERGOLA Z HUŚTAWKĄ – ILE KOSZTUJE BUDOWA?

Do zbudowania huśtawki użyliśmy:

 • DREWNO: 4 szt. kantówki, kwadratowe bale o długości 270 cm oraz przekroju 9 cm x 9 cm, 4 szt. belki drewniane o długości 90 cm, 2 szt. deski o długości 300 cm oraz przekroju 10 cm x 5 cm = 200 zł plus VAT = 246 zł
 • 4 x hak do huśtawki z karabińczykiem = 28,36 zł
 • 4 x kausza fi 20 = 21,60 zł
 • lina jutowa fi 18, 20 metrów = 40 zł
 • 4 x zacisk do lin fi 20 = 14,80 zł
 • 12 x beton b20 = 110,16 zł
 • wkręty do drewna 8×140 = 22,84 zł
 • wkręty do drewna 8×50 = 5,05 zł
 • podkładki = 2,50 zł
 • 4 x podstawa słupa wbijana – kotwa = 87,60 zł
 • 2 x beton b-30 = 22,80 zł
 • kratka bez ramy = 62,49 zł
 • 16 x wkręty do drewna 3,5×45 – 0zł – zasoby własne
 • dwie deski 25 cm szerokości na 64 cm długości i 2,8 cm grubości – 0zł – zasoby własne

= 664, 20 zł

za całość zapłaciliśmy = 899,20zł

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
PERGOLA Z HUŚTAWKĄ – ZABAWA NA HUŚTAWCE

Kiedy dokładnie wypróbowaliśmy stabilność huśtawki oddaliśmy ją w ręce dzieci! Były zachwycone a ja przeszczęśliwa, że udało nam się sprawić im tyle radości. Jeśli pytacie, czy opłaca się budować samodzielnie huśtawkę, czy lepiej jest kupić gotową, to uśmiech dzieciaków warty jest każdych poniesionych kosztów. Poza tym, ta pergola z huśtawką, dzięki wykorzystaniu dobrych materiałów, będzie stała długo! Natomiast dzięki wybranym przez nas środkom do ochrony drewna będziemy mogli się cieszyć pięknem drewna na lata.  

A Wy jak myślicie? Warto było?

PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
PERGOLA Z HUŚTAWKĄ
PERGOLA Z HUŚTAWKĄ

Jeśli interesuje Cię temat ogrodowego DIY zobacz także wpisy:

Za pomoc w przygotowaniu publikacji dziękuję marce Bondex.

Related Posts