STARY DOM: CZARNO – BIAŁA ŁAZIENKA FINAŁ

by Kasia Bobocińska

Z ogromną przyjemnością zapraszam Was na finał kolejnej metamorfozy w Starym Domu. Dziś pokażę finał biało – czarnej łazienki! Choć sama baza tej łazienki, czyli glazura, była skończona dokładnie rok temu w maju, to do jej wykończenia potrzebowałam jeszcze roku i kilku kluczowych prac DIY,które wymagały sporo czasu. Do najważniejszych z nich należało nadanie jej charakteru, poprzez zastosowanie intensywnego koloru czarnego na głównej ścianie, czy obudowa wanny w stylu klasycznym. Wszystkie najważniejsze metamorfozy możecie zobaczyć w linkach poniżej a ja z ogromną przyjemnością zapraszam Was do mojej głównej łazienki, wypieszczonej i wyszykowanej na Wasze przyjęcie! 

Można powiedzieć, że o charakterze tej łazienki zadecydowały trzy główne kroki: wybór klasycznych płytek Tubądzin nawiązujących do lat 30, pomalowanie ściany na intensywny czarny kolor i znalezienie, jako podstawę pod umywalki klasycznego bufetu. Dzięki temu wnętrze tej łazienki jest spójne i utrzymane w jednym klimacie. To chyba najbardziej klasyczne wnętrze w Starym domu. Dotąd z premedytacją krążyłam wokół tematu wnętrz klasycznych, bawiąc się formą i mieszając style, jak choćby w przypadku naszej sypialni:

Gdzie skutecznie łączyłam elementy: skandynawskie (toaletka, grafiki), klasyczne (łóżko), nowoczesne (szafa wnękowa), jak i elementy stylu amerykańskiego glamour (pufa, fotel, lustro), jak i Hampton (plafon, szafki nocne) oraz odrobinę orientu (lampki nocne).

Zresztą podobnie było w naszej JADALNI oraz SALONIE

Dzisiejsza metamorfoza łazienki, to trzecia i tym samym ostatnia łazienka, jaką mamy Wam do zaprezentowania w Starym Domu. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy w tym lub w przyszłym roku urządzać jeszcze jednego wnętrza toaletowego 🙂  W przypadku Starego domu nigdy nie można powiedzieć “Nigdy”. 

Do dzisiejszego wpisu dodałam też kilka zdjęć z naszej sesji “brzuszkowej”, która częściowo odbyła się w łazience, gdyż czarna ściana była idealnym tłem do zdjęć!

fot. Natalia Kapsa

CZARNO BIAŁA – ŁAZIENKA BEFORE

Zanim zobaczymy efekt końcowy metamorfozy zobaczcie jak nasza łazienka wyglądała w momencie, kiedy kupiliśmy Stary Dom! Było to typowe wnętrze zaprojektowane w latach 90! Na ścianach straszyły dwukolorowe płytki w kolorze błękitnym i turkusowym. To co rzucało się przede wszystkim w oczy to podziały i niewykorzystana przestrzeżeń.  Na wprost drzwi zbudowano niewielką ściankę za którą ukryto, wannę z hydromasażem. Po prawej stronie od wanny stała umywalka i najprawdopodobniej wąska szafka. Cała przestrzeń pod oknem zajmował grzejnik i niewielki brodzik (do mycia stóp?, rzeczy ogrodowych?, psa? lub pobierania wody w celach gospodarczych, do sprzątania? – nie wiadomo). Po tej samej stronie umieszczono też bardzo przydatną szafkę gospodarczą, z drzwiami przesuwnymi, z lustrami, którą postanowiłam, jako jedyną zatrzymać, ze starego wystroju. 

W łazience czekało na nas wiele niespodzianej, jak choćby kinkiety – atrapy zdobiące ścianę odgradzającą wannę od reszty łazienki. Ktoś tu miał fantazję lub niezłe poczucie humoru 🙂

Poniżej jeszcze nasz rodzinny portret w dniu, kiedy podejmowaliśmy decyzję o zakupie tego domu. Przyznajcie, że trzeba mieć wyobraźnię,  żeby dostrzec potencjał w takim wnętrzu! Ja nie miałam żadnych wątpliwości, jak chciałabym, aby wyglądała moja GŁÓWNA ŁAZIENKA i jak przywrócić jej blask z dawnych lat. 

UKŁAD/LOKALIZACJA

8 metrów to wystarczająca wielkość na zaaranżowanie łazienki rodzinnej. W dobrze zaprojektowanej łazience rodzinnej powinny się znaleźć: wanna, prysznicsedes, bidet, duże lustro, i coś co obecnie należy już do standardów projektowania łazienek 2+ (dla dwóch lub więcej osób), czyli dwie umywalki. Często w takiej łazience musi znaleźć się także pralka, na którą nie ma miejsca gdzie indziej. Plus dużo miejsca do przechowywania w postaci półek i szafek np. na kosmetyki. A co jest na naszej liście check do głównej łazienki? Na co się zdecydowaliśmy i dlaczego?

ŁAZIENKA GŁÓWNA LISTA:

dwie umywalki

Dwie umywalki. To trochę marzenie, którego nigdy nie zrealizowałam, ze względu na powierzchnię łazienki jaką dysponowałam. W Stanach Zjednoczonych łazienki z podwójną umywalką to standard. W Polsce powoli też. Jak się sprawdza podwójna umywalka? Czy rzeczywiście ułatwia życie, czy jest tylko zbędnym wydatkiem na pokaz? Sprawdzę i dam znać.

duże lustro

To naprawdę się sprawdza. U nas zawisły dwa lustra w lustrzanych ramach. Idealnie dodają wnętrzu odrobinę luksusu

wanna

Zdecydowaliśmy się na wannę owalną do zabudowy. 

sporo miejsca do przechowywania – szafa wnękowa, szafka bufet pod umywalkami.

Postanowiliśmy zostawić szafę wnękową z lustrzanymi drzwiami, choć swobodnie mogliśmy tam zrobić sobie prysznic. Duża ilość schowków i miejsc do przechowywania – za to pokochałam ten dom i nie zamierzam rezygnować z funkcjonalnej szafy tylko po to, żeby później wszystkie środki czystości, deskę do prasowania, mop, oraz odkurzacz trzymać na widoku.

 sedes

Nie musimy wstawiać sedesu bo mamy oddzielny WC

 bidet

Celowo zrezygnowaliśmy z bidetu.

 pralka 

Mamy oddzielne pomieszczenie gospodarcze z piecem i całą domową hydrauliką, w którym planujemy trzymać pralkę.

 prysznic

Zamiast prysznica, który spokojnie zmieściłby się w naszej łazience postanowiłam zatrzymać rozwiązanie, jakie w niej zastałam, czyli dużą, gospodarczą szafę wnękową. Być może podczas jej aranżacji zdecyduję się na jej podział na część gospodarczą i użytkową np. z drążkiem na kilka ubrań do codziennego użytku.

GLAZURA

Glazura jest prawdziwą gwiazdą w tej łazience. Przemyślana w najdrobniejszym szczególe jest prawdziwa ozdobą tego wnętrza. To ona przypomina nam kolorystyką i formą typowe płacowe wnętrza to ona zabiera nas na wycieczkę do łazienek z lat 30! 

Podłogę tworzą mozaika z kolekcji Tubądzin Tower Hill 2  oraz płytka podłogowa Sant Marti 6B wraz z płytką podłogową Sant Marti 1B. 

Z kolei na ścianie pojawiły się klasyczne białe płytki La Defense Blanc oraz proste, nowoczesne Bolivar Blanc. Pięknym uzupełnieniem ściany są czarne listwy dekoracyjne: Palazzo 3 i Palazzo 4. 

CERAMIKA ŁAZIENKOWA

Co ciekawe dobierając ceramikę łazienkową zdecydowałam się na dwa odmienne kształty geometryczne: prostokątne umywalki MODO 60 oraz owalną wannę ALIO. Zwykle do półokrągłych umywalek, dobieramy owalne wanny a do prostokątnych, prostokątne wanny do zabudowy. 

Uwielbiam prosty, minimalistyczny kształt umywalek Modo. Mimo, że nie są klasyczne nie zaburzają w żaden sposób klasycznej przestrzeni. 

Moim marzeniem było posiadanie dwóch umywalek, trochę w stylu amerykańskim, a trochę w obowiązującym od kilku lat polskim standardzie.  Do tego długa szafka, pozwalająca pomieścić tony kosmetyków. Po jednej stronie przybory do golenia mojego męża, po drugiej moje kosmetyki. Ciekawe tylko, czy będzie nam się chciało lecieć z sypialni na dół, żeby skorzystać z tych luksusowych warunków, czy wybierzemy łazienkę bliżej sypialni? 

Wanna ALIO w czarnej obudowie, to własnie to o czym zawsze marzyłam!

ELEKTRONICZNE BATERIE

Odkąd raz spróbowałam korzystania z baterii elektronicznych wpadłam w nałóg!  Oczywiście pod prysznic w łazience na górzeOras Optima 7193U) oraz do wanny wybrałam klasyczne baterie – IL BAGNO ALESSI One by Oras 8545! Natomiast do umywalek dobrałam już baterie elektroniczne ALESSI Sense by Oras! Uwielbiam dobrze zaprojektowane produkty a te produkty mają design na najwyższym światowym poziomie!

Baterię ALESSI Sense by Oras uruchamia się delikatnym przyciśnięciem górnej powierzchni wylewki, po czym woda wypływa przez 6 sek a po jednosekundowym naciśnięciu baterii, uruchamia się ona na jedną minutę.

Więcej szczegółów dotyczących oszczędzania wody przeczytacie we wpisie:
 
A jak dbać o ceramikę łazienkową? Przeczytajcie kilka sprawdzonych sposobów na jej czyszczenie:
 

GRZEJNIK

Uwielbiam ten grzejnik. Jak tylko go zobaczyłam, wiedziałam, że będzie idealną ozdobą mojej biało-czarnej łazienki. Piękna matowa czerń i delikatnie chropowata faktura sprawiły, że pomimo nowoczesnej formy, nie mogłam się oprzeć grzejnikowi łazienkowemu LEROS! Oczywiście na czerni widać każdy pyłek, ale i tak nie zamieniłabym go na żaden inny. To jeden z moich ulubionych grzejników Purmo. Doceniam go za prostotę i pięknie dobrane proporcje. Zobaczcie jak pięknie wpasowuje się w przestrzeń łazienki, jak lekko wygląda na ścianie. 

KOLORYSTYKA

Nie przypadkowo nazwałam tę łazienkę biało-czarną. Są to dwa dominujące kolory. Zdecydowanie pierwsze skrzypce gra czarna ściana pomalowana farbą  Magnat Ceramic Baza w kolorze M903-06. To ona nadała charakteru wnętrzu i stała się pięknym tłem dla bursztynowej szafki. Podbiła też kolorystykę i kształt glazury. 

Pozostałe ściany łazienki pomalowałam białą farbą Magnat Łazienka, ceramiczną farbę tworzącą powłoki przed bakteriami, grzybami i pleśniami.

Oczywistym dodatkiem kolorystycznym do czerni jest złoto, które pojawia się w kilku akcentach dekoracyjnych. W tej łazience kolorystyka opiera się w zasadzie na trzech barwach: bieli, czerni oraz pomarańczowo-bursztynowym odcieniu drewna.

OŚWIETLENIE

Oświetlenie do łazienki dobierałam bardzo rozważnie.  W łazience w stylu klasycznym, dobierając główną lampę można posuć zamierzony efekt lub dodać przysłowiową kropkę nad “i”. Kryształowa lampa wisząca Boutique była dokładnie w punkt. Nie była to forma stylizowana, przesadzona. Pomimo dość sporych rozmiarów na tle czarnej ściany prezentowała się lekko i szykownie. Jestem bardzo zadowolona z tego wyboru.

DEKORACJE

Moim zdaniem, główną dekoracją w biało czarnej łazience jest szafka pod umywalki. To ona dodaje tego bursztynowo złotego kolorytu, w dość prostym biało-czarnym, geometrycznym wnętrzu.  Drugą rzeczą, na jaką postawiłam dobierając dodatki to kryształy, które pojawiają się w postaci oświetlenia, luster czy owocarki wypełnionej ozdobnymi mydełkami. Trzecim akcentem dekoracyjnym są złote dodatki, w postaci kinkietów, biało-złotych dozowników, szkatułki czy złotego kosza. 

STYL ŁAZIENKI

Tym razem nie mam najmniejszego problemu ze scharakteryzowaniem stylu w jakim urządziłam łazienkę. Zależało mi, żeby jak najbardziej zbliżyć się do klasyki, ale unikać typowych elementów stylizowanych. Dlatego w łazience postawiłam na przepiękny grzejnik w stylu nowoczesnym oraz elektroniczne, nowoczesne baterie. A mimo tych elementów ma się odrobinę wrażenie, ze jesteśmy w pałacowej łazience. Dlaczego? Myślę, że dzięki zastosowaniu klasycznych płytek La Defense Blanc oraz piękne mozaiki Tower Hill 2. Do tego dochodzi bufet w stylu ludwikowskim, na giętych nóżkach oraz klasyczna obudowa wanny. Myślę, że pomimo typowego dla mnie mieszania stylów, wyszła mi całkiem elegancka i spójna przestrzeń!

1- kinkiet Menton, Markslojd; 2 – lustro, Vox 3- umywalka MODO 60, Koło; 4 – lampa wisząca Boutique, Markslojd; 5 – bateria ALESSI Sense by Oras, Oras; 6 – Grzejnik łazienkowy LEROS, Purmo; 7- wanna owalna ALIO, Koło; 8- mozaika Tower Hill 2, Tubądzin; 9- płytka ścienna La Defense Blanc, Tubądzin; 10 – płytka ścienna Bolivar Blanc, Tubądzin 11 – Szafka z komisu meblowego; 12- szafka na biżuterię HIGHSHINE, Home&You; 13 –  farba Magnat Łazienka; 14 – płytka podłogowa Sant Marti 6B, Tubądzin;15 – płytka podłogowa Sant Marti 1B, Tubądzin; 16 – farba Magnat Ceramic Baza w kolorze M903-06, 17- bateria wannowa IL BAGNO ALESSI One by Oras 8545, Oras; 17 – drzwi drewniane na zamówienie Colorado malowane farbą Śnieżka na czarno

Czarna ściana w łazience to idealne tło do zdęć!

fot. Natalia Kapsa

Mam nadzieję, że moja łazienka spodobała się Wam choć trochę? Jak wrażenia? Zawsze jestem ciekawa Waszych wrażeń oraz podpowiedzi. Co byście jeszcze w niej zmienili? Co podoba Wam się najbardziej?

LEMENTY ŁAZIENKI:
  • sufit, ściany: do pomalowania ścian i sufitu użyłam farby Magnat Łazienka w kolorze białym, 2,5 litra 109,99zł, oraz farby Magnat Ceramic Baza w kolorze M903-06
  • podłoga: na podłodze ułożyłam mozaikę z kolekcji Tubądzin Tower Hill 2 35,06 zł/szt, oraz płytka podłogowa Sant Marti 6B, Tubądzin 180,81zł/mkw i płytka podłogowa Sant Marti 1B, 180,81zł/mkw Tubądzin
  • ściany: na ściany wybrałam płytkę ścienną La Defense Blanc,169,74/szt. oraz płytkę ścienną Bolivar Blanc, Tubądzin 161,13 zł/m2
  • armatura: dwie umywalki prostokątne umywalka MODO 60 (L31960) to koszt ok,. 313zł/szt., wanna owalna ALIO, o. 1400zł
  • baterie: zdecydowałam się na  ALESSI Sense by Oras (cena netto: 1900 zł) oraz baterię do wanny IL BAGNO ALESSI One by Oras 8545 (cena netto: 4171 zł)
  • oświetlenie 1: nad umywalkami zawisną kinkiety  Menton, Markslojd 159 zł/szt
  • oświetlenie 2: oświetlenie główne na suficie to lampa wisząca Boutique, Markslojd ok. 519zł
  • lustro: dwa lustra Vox
  • meble: szafka bufet z komisu meblowego, 399zł
  • dodatki: drzwi drewniane (477,24 zł) na zamówienie Colorado malowane farbą Śnieżka Supermal, kolor czarny Mat (21,99zł), szafka na biżuterię HIGHSHINE (699zł), Home&You
  • grzejnik: na ścianie powiesiłam grzejnik  łazienkowy LEROS w kolorze czarnym
  • dodatki: owocarka kryształowa, Huta Julia (215,66zł), dozowniki, pojemniki Home&You, mydełka Ministerstwo Dobrego Mydła

Poszukujesz inspiracji do łazienki? Koniecznie zobacz wpisy z moimi poradami:

NAJPIERW PLANY:

  1. SALON. INSPIRACJE KOLORYSTYCZNE DO SALONU.
  2. SYPIALNIA. JAK URZĄDZIĆ SYPIALNIĘ W STYLU KLASYCZNYM?
  3. KUCHNIA. PROJEKT KUCHNI: Jak zaprojektować kuchnię marzeń?
  4. ŁAZIENKA NA GÓRZE. STARY DOM: PLANY ARANŻACJI ŁAZIENKI NA GÓRZE #1
  5. JADALNIA. STARY DOM: JADALNIA- PLANY ARANŻACJI
  6. WERANDA. STARY DOM: MALOWANIE POKOJU OGRODOWEGO + PLANY ARANŻACJI
  7. PRZEDSIONEK. STARY DOM: PRZEDSIONEK PLANY METAMORFOZY
  8. WC – STARY DOM: WC #2 – MALOWANIE +POMYSŁ NA WNĘTRZE
  9. ŁAZIENKA NA DOLE – STARY DOM: POMYSŁ NA WNĘTRZE ŁAZIENKI #3 – CZARNA ŚCIANA
  10. POKÓJ DZIECKA. MALOWANIE + POMYSŁ NA WNĘTRZE POKOJU DZIECIĘCEGO DLA DZIEWCZYNKI

Related Posts

Leave a Comment