PORADY: Jak dbać o ceramikę łazienkową?

by Kasia Bobocińska

Kiedyś ceramika łazienkowa miała tylko służyć a nie wyglądać. Szczytem luksusu było posiadanie umywalki w kolorze majtkowego różu a jeszcze wcześniej niezwykłego wynalazku jakim z pewnością był stelaż montowany w ścianie na którym wisiała toaleta. Przez wiele lat komfort korzystania z toalety kręcił się wokół wokół spłuczki. tzw. górnopłuku. Czy sznurek był dostatecznie długi, czy aby nie był urwany? Obecnie takie udogodnienia jak stelaż podtynkowy nie robią już na nikim wrażenia. Coraz bardziej powszechna na jest również technologia Rimfree®, czyli miski bez kołnierzy, ale o tym opowiem Wam już za chwilę. Powszechnie Ceramika łazienkowa musi służyć ni tylko użytecznością, ale również zachwycać designem. Nie bez przyczyny w łazience na górze zdecydowałam się na  przykład na zestaw zaprojektowany przez Antonio Citterio uznanego włoskiego projektanta i architekta. Jego projekty nie są jakieś szczególnie ekscentryczne, bo dla Citterio najważniejsza jest funkcjonalność i technologiczna innowacyjność. Ten projektant nie goni za zmieniającymi się trendami. Meble Antonio Citterio są przede wszystkim dobrze zaprojektowane i bezpretensjonalne. Tak więc w łazienkach 21 wieku design ma ogromne znaczenie.  Aby nasza piękna i dobrze zaprojektowana ceramika łazienkowa służyła nam przez lata trzeba o nią zadbać. Co z tego, że nasza toaleta zachwyca designem a nasza umywalka ma niezwykle pięknie zaprojektowany kształt jak po codziennym używaniu jej przez dzieci na jej dnie możemy dostrzec ślady: brudnych łapek, naprawdę brudnych łapek, pisaka, czy farb. Nasza ceramika zużywa się podczas użytkowania i nawet najpiękniej zaprojektowane łazienki nie będą zachwycały jeśli nie będziemy o nie dbać. I to jest temat na dziś. Jak dbać o ceramikę łazienkową, aby zachwycała nas i służyła nam przez lata? Dziś opowiem Wam o rozwiązaniach jakie możemy zastosować w naszych łazienkach, aby jej sprzątanie było prostsze oraz kilka sposobów na czystą łazienkę. Jak dbać o ceramikę łazienkową?

RIMFREE®

Ponieważ sprzątanie toalety, łazienki nie należy do najprzyjemniejszych, to producenci dwoją się i troją, aby nam to ułatwić. Pierwszym udogodnieniem, z jakim mogłam się spotkać projektując łazienkę z marką koło była technologia Rimfree® . Ta nazwa to nic innego jak połączenie dwóch słów rim (kołnierz) oraz free (wolność). I tak właśnie toalety zostały uwolnione z kołnierzy. Trochę się śmieję, że teraz patrząc tylko na WC mogę określić, kiedy mniej więcej została zaprojektowana dana łazienka. Toaleta bez kołnierza to już nie innowacja to standard w projektowaniu łazienek. Naprawdę nie wyobrażam sobie, żebym w  projekcie sięgnęła jeszcze po toaletę z kołnierzem. Nie zrobiłabym tego sobie, nie zrobiłabym tego żadnemu klientowi.* Jedynym wyjątkiem jest projekt łazienki retro, gdzie celowo decydujemy się na starsze rozwiązania jak na przykład toaleta wolnostojąca o klasycznym kształcie.

Toaleta bez kołnierza to absolutne must have w każdej łazience. Dlaczego? Z trzech powodów:

– po pierwsze dzięki temu, że nie ma kołnierza, utrzymanie w czystości takiej toalety jest znacznie prostsze. Taką toaletę czyści się łatwiej, szybciej i przyjemniej. Czyszcząc toaletę z kołnierzem, zawsze czułam pewne obrzydzenie, bo nigdy nie wiadomo co akurat znajduje się pod kołnierzem. Tutaj wszystko jest na wierzchu i nie czai się na nas żadna okropna niespodzianka.

– do czyszczenia takiej toalety nie potrzebujemy silnych środków chemicznych, wiecie takich, co się wpuszczało pod kołnierz, żeby pozbyć się tego, co się tam znajduje. Dzięki temu spokojnie możemy użyć naturalnych sposobów czyszczenia ceramiki, ale o tym opowiem Wam za chwilę.

– łatwość utrzymania higieny i walka z bakteriami nigdy nie była tak prosta. Każdy fragment wnętrza ceramiki jest łatwo dostępny, przez co utrzymanie w czystości misek WC bez kołnierza Rimfree® nie sprawia najmniejszego trudu. Czysta toaleta to bezpieczna toaleta. Mam dwójkę dzieci, które z niej korzystają. Nie mogę ryzykować.

Ja w moich łazienkach, zarówno na górze, jak i na dole zdecydowałam się na miski bez kołnierza: miska sedesowa RIMFREE NOVA PRO (łazienka na dole – zdjęcie z lewej), miska ustępowa Ego (łazienka na górze).

Wiecie, że najnowsze badania wykazały, że deska sedesowa jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem w łazience?

Dlatego drugą rzeczą na jaką się zdecydowałam w przypadku projektowania toalet w starym domu, to wolnoopadająca deska antybakteryjna Nova Pro z zawiasami w technologi Click2CleanTo mechanizm szybkiego wypinania deski sedesowej dzięki któremu podczas mycia toalety możemy łatwo i szybko dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Z kolei powłoka antybakteryjna gwarantuje zachowanie wysokiej higieny. Do tego  deska wolno opadająca zapobiegająca hałasowi podczas opuszczania i patent na czystość gwarantowany. Trzeba tylko pamiętać, że deski wolnoopadającej nie wolno dociskać ! To najczęstsza przyczyna popsucia mechanizmu, który prawidłowo obsługiwany służy przez wiele lat.

SMART FRESH

Ogromnym ułatwieniem w codziennej pielęgnacji toalety są wkłady Smart fresh, w postaci niebieskich pałeczek, które aplikujemy bezpośrednio do stelaża Technic GT z systemem Smarth Fresh. Przy każdym spłukaniu działa system odświeżający  a toaleta spłukiwana jest za pomocą błękitnej wody.

REFLEX

Wybierając ceramikę łazienkową należy zwrócić szczególną uwagę na jej wykończenie, a mianowicie powłokę jaką jest pokryta. Już podczas kupna musimy zdawać sobie sprawę z intensywności użytkowania, a co za tym idzie konieczności częstego czyszczenia ceramiki.

Kolejną technologią, dzięki której utrzymanie łazienki w czystości jest znacznie łatwiejsze jest technologia Koło Reflex. Ceramika łazienkowa pokryta powłoką Reflex różni się tym od zwyczajnych produktów, że na jej powierzchni woda zachowuje się inaczej. Nie stoi a szybko łączy się w większe krople i spływa, nie zostawiając na powierzchni brudu. Dzięki powłokom Refex KOŁO łatwiej uda nam się zachować łazienkę w czystości. Do codziennej pielęgnacji wystarczy delikatne przetarcie gąbką lub miękka ściereczka. Łazienka zachowuje higieniczną czystość i świeżość.

Powłokę Reflex stosuje się także w kabinach prysznicowych. Na przykład w projekcie małego mieszkania Natalii zastosowaliśmy kabinę prysznicową z Ultra 90 reflex, która powoduje, że drobne krople wody łatwo łączą się w większe i szybko spływają wraz z nieczystościami. Dzięki temu ta nowoczesna powłoka skutecznie ogranicza osadzanie zanieczyszczeń na powierzchniach ceramicznych i szklanych, a do jej pielęgnacji wystarcza delikatna ściereczka lub gąbka. Koniec z męczącym szorowaniem i szarymi smugami na szybach! Utrzymanie takiej kabiny w czystości jest znacznie prostsze.

Powierzchnia produktów z powłoką Reflex KOŁO (ceramika łazienkowa, szkło w kabinach prysznicowych) dłużej pozostaje czysta, a powstające osady z kamienia lub tłuszczu można usunąć o wiele łatwiej niż w przypadku tradycyjnych powierzchni.

Czym czyścić taką powłokę?

Dokładne spłukanie wodą kabiny, tuż po kąpieli, pomoże uniknąć osadzania się pozostałości mydła lub szamponu. Aby zapobiec tworzeniu się osadu z kamienia, należy bezpośrednio po kąpieli wytrzeć krople wody. Zupełnie wystarczy do tego gumowa wycieraczka.

W przypadku codziennego czyszczenia wystarczy wlać do spryskiwacza trochę octu i spryskać powierzchnię ceramiki a następnie przetrzeć ją czystą szmatką. Taka codzienna pielęgnacja pozwoli zapobiegnie powstawaniu bardziej uciążliwych do usunięcia osadów. W przypadku gdy mamy do czynienia z kamieniem,  warto wykorzystać roztwór wody z octem i sodą oczyszczoną. Kamień zniknie a my będziemy mogli cieszyć się czystą łazienką.

Skoro zastosowaliśmy w łazienkach już wszystkie możliwe sposoby unicestwiające utrzymanie łazienki w czystości: toaletę Rimfree®, antybakteryjną deskę z systemem łatwego demontażu Click2Clean, ceramikę z powłoką Reflex, to teraz czas na zastanowienie się jak czyścić naszą toaletę w zgodzie z naturą tak aby na długo pozostałą czysta.

Niedawno napisałam dla Was tekst o tym jak oszczędzać wodę gdzie wspomniałam o kampanii edukacyjnej – Strażników rzek. Jednym z jej punktów jest właśnie nie zanieczyszczanie środowiska  poprzez używanie silnych środków czystości. Gabi radzi:

  • Nie zanieczyszczaj. Używaj jedynie biodegradowalnych środków czystości

Dziś pokażę Wam jak szybko i tanio można wyczyść toaletę.

Jak dbać o ceramikę łazienkową? Domowe sposoby na czystą łazienkę

Detergenty bezpośrednio wpływają na nasze środowisko naturalne. W zasadzie 3 domowe składniki: cytryna, ocet i soda oczyszczona mogą zastąpić wszystkie detergenty potzrebne do czyszczenia łazienki.

Toaleta to miejsce, które wymaga największej dbałości o czystość. Najlepszym sposobem do codziennej pielęgnacji jest ocet w połączeniu z sodą oczyszczoną stosowany regularnie, najlepiej raz na 24 godziny. Taka pielęgnacja to gwarancja utrzymania toalety w czystości i pozbycia się bakterii.

Za codzienną, lub przynajmniej regularną pielęgnacją przemawia również fakt, że osady powstające na powierzchni ceramiki łazienkowej mogą bowiem naruszyć zewnętrzną jej powłokę.

Lekkie zabrudzenia

Do sunięcia śladów z mydła lub pasty do zębów na umywalce wystarczy nam roztwór octu z wodą. Do półlitrowego spryskiwacza (ja kupiłam swój za 3zł w pobliskiej drogerii) wlałam ocet i wodę w proporcjach 1:2. Tak przygotowaną mieszanką wystarczy spryskać umywalkę, aby po chwili spłukać ja wodą a następnie dla uzyskania połysku przetrzeć bawełnianą szmatką.

Kamień

Jeśli na powierzchni ceramiki pojawił się kamień przyda się mieszanina octu i sody*. Warto też przykryć powierzchnię pokrytą kamieniem gazą nasączoną octem i zostawić na godzinę.

Aby wyczyścić miskę ustępową z kamienia wystarczy wsypać do jej sodę oczyszczoną (około pół szklanki) wraz z kilkoma łyżkami octu i pozostawić na 30 minut, po czym spłukać. Sodę oczyszczoną w większej ilości możecie kupić na przykład na Allegro. Jeden kilogram to koszt ok 4 zł a 5 kg kupimy już za 20 zł. Oczywiście przy regularnym czyszczeniu miski ustępowej problem kamienia nie powinien się pojawiać.

*Mieszanka octu z sodą

– 500 ml octu

3 łyżeczki sody oczyszczonej

Styk umywalki z armaturą oraz odpływ umywalki to miejsca najbardziej w których powłoka ceramiki jest najbardziej narażona na uszkodzenia.

Zapach

By zniwelować intensywny zapach octu, po umyciu umywalki i wanny można je przetrzeć ściereczką nasączoną lekko samą wodą i ulubionym olejkiem eterycznym.

Cena

Średnio środek do czyszczenia toalety kosztuje 16-17zł (750ml). Natomiast butelka octu to koszt: 2-3zł za 500ml. Soda opakowanie to koszt 1-2 zł. Zamiast kupować drażniący i niebezpieczny środek czystości za mniej więcej 5 razy taniej mniej możemy stworzyć prawdziwego killera dla bakterii, który w sposób ekologiczny wyczyści w chwile naszą toaletę. Be szorowania, bez straty czasu.

Czyszczenie i dezynfekcja wanny

Innym sposobem na oczyszczenie i jednoczesnym odkażeniem wanny jest naturalny środek w postaci roztworu z 1/2 szklani octu, 1 szklanki alkoholu (np. spirytus) oraz 1/4 szklanki wody. Wszystkie składniki dodaj do 4 litrów ciepłej wody i spryskaj dokładnie wannę. Tak spryskaną wannę pozostaw na 15 minut, a następnie spłucz. Możesz tak wyczyścić również cały prysznic wraz z szybami. Niestety prze zastosowanie alkoholu jest to znacznie droższa wersja. Uważam jedna ze raz na jakiś czas taka dezynfekcja się przyda!

Ściągaczka wody

Jakiś czas temu będąc na wyjeździe służbowym podpatrzyłam patent ze ściągaczką. Teraz za każdym razem kiedy użyje prysznica za pomocą ściągaczki oczyszcza szybę z wody.

Jak dbać o ceramikę łazienkową?

WAŻNE!

Pozornie wierzmy, że za pomocą silnych środków chemicznych wyczyścimy naszą toaletę szybko, bez szorowania oraz będzie ona dłużej czysta. Bzdura! To tylko reklama! Za pomocą domowych środków czystości wyczyścimy naszą ceramikę znacznie szybciej i co bardzo ważne nie zniszczymy jej powłoki! Pewnie mało z Was wie, bo dział reklamy już o to zadbały, że podczas czyszczenia ceramiki za pomocą  substancji chemicznych, możemy zniszczyć szkliwioną powłokę jaką jest pokryta. Długoterminowe używanie detergentów może sprawić że rzeczy, które miały nam służyć przez dekady będą nadawały się do wymiany po roku czy dwóch!

A Wy jakie macie sprawdzone sposoby na czyszczenie łazienki? Może znacie jakieś inne sposoby na czyszczenie toalety lub wanny? Podzielcie się proszę swoimi tipami w komentarzach a ja wykorzystam Wasze wypowiedzi przy tworzeniu następnego artykułu. Dzielmy się wiedzą 🙂

Poszukujesz inspiracji do łazienki? Koniecznie zobacz wpisy z moimi poradami:

Zapraszam:

Related Posts

Leave a Comment