STARY DOM: PLANY METAMORFOZY – PRZEDSIONEK

by Kasia Bobocińska

Dziś chciałbym Wam opowiedzieć o pomieszczeniu, które w swojej obecnej formie raczej szpeci dom, niż zdobi. Goście odwiedzający nasz stary dom z politowaniem patrzą na starą boazerię, czy obdrapane drzwi. Raczej wolą przemknąć przez to wnętrze z zamkniętymi oczami. Pomimo że nie jest to pomieszczenie, które jest nam niezbędne do szybkiego wprowadzenia się do naszego starego domu, to postanowiłam się nim zająć już teraz. Mam najzwyczajniej dość pytań: „A boazerię to zrywasz, prawda? „Nie zrywam! „Ale jak to?” A no tak to. Lubię drewno w każdej postaci. Uważam, że taka boazeria ma swoją wartość! Oczywiście plan jest taki, żeby ją zdjąć, przemalować i założyć ponownie, a jednocześnie wyczyścić, odmalować primer’em ściany pod nią (nie chciałabym mieć niespodzianek w postaci zostawionego grzyba czy coś). Zapraszam Was wiec na palny aranżacji przedsionka. To chyba jedno z najbrzydszych pomieszczeń w dom. Dlaczego?

Wiatrołap, hol wejściowy, ganek. Zwał jak zwał. Wnętrze zachwyca…swoją brzydotą.

UKŁAD/LOKALIZACJA

Jak to zwykle bywa z przedsionkami, czy jak wolicie sieniami lub wiatrołapami (mam problem terminologiczny, bo nie bardzo wiem jak nazwać to wnętrze) zlokalizowane jest z przodu domu (zresztą powinnam napisać z tyłu domu, bo wg. mnie zostało ono dobudowane w latach 50-60 a w latach 30′ do domu wchodziło się od strony ogrodu a obecny ogród zimowy był właśnie sienią). Ma niecałe 5 metrów kwadratowych, a jego obecny kształt bardziej szpeci dom, niż zdobi.

HOL WEJŚCIOWY PRZED REMONTEM

Wchodząc do przedsionka, mam wrażenie, jakbym wchodziła do chatki leśnika. Na ścinie boazeria, na podłodze najtańsze białe płytki z jedną żyłką udające marmur, stare drewniane wieszaki zrobione z kawałka deski, lustro w ciemnej ramie drewnianej i nienaturalnie wygięty wieszak. A zapomniałabym o najważniejszym: drewniany kołek jako wieszak przypominający mi poroże będące trofeum myśliwskim. Gaśnica z lat 90 wraz z tabliczką obwieszczającą, że właśnie tu znajduje się gaśnica (jakby jej czerwony kolor niewystarczająco informował o tym fakcie). Elektryka i kable biegnące bezpośrednio po ścianach. Drewniane listwy na suficie i plafon w drewnianej obudowie. Drewno, drewno i jeszcze raz drewno oraz ciarki na plecach, bo tak tu brzydko. Odkąd jednak do głowy wpadł mi pomysł na to wnętrze, widzę je już przez pryzmat przyszłych zmian. Nie jest tak źle!

LUXDECOR NJORD

W swojej pracy stykam się z wieloma markami produkujacymi farby. Staram się trzymać rękę na pulsie i wyłapywać wszelkie nowości. Tak było też w przypadku impregnatu do drewna i boazerii Njord. Bardzo spodobał mi się film promujący ten produkt i zgodziłam się przetestować ten impregnat właśnie w przedsionku.  Wyobraźcie sobie że były one u mnie na kilka miesięcy przed oficjalną premierą w skepie. Od 1 czerwca są już dostępne w sklepach. A ja ogromnie się cieszę, że moge Wam wreszcie zdradzić że przy metamorfozie przedsionka będę pracować z produktami z serii LUXDECOR NJORD! Zobaczcie jak za ich sprawą można w prosty sposób odnowić drewno: praktycznie, szybko i pięknie:

Zobaczcie ten spot reklamowy (Kolory inspirowane Skandynawią). Absolutnie musiałam ulec tej propozycji 🙂 I przydało by się znów odwiedzić Norwegię!

TAPETY WYBÓR

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką musiałam podjąć, przy aranżacji tego wnętrza, był wybór odpowiedniej tapety. To ona ma nadać elegancji i kolorytu wnętrzu z białą boazerią. To ona ma zmienić styl, w jakim ma być urządzone to wnętrze. Szukałam dwóch rodzajów tapet: klasycznej, eleganckiej, nawiązującej do stylu american glamour oraz retro à la lata 60. A to moje typy:

Archive Traditional – ClandonArchive Traditional – Clandon – 88/3010 /Fornasetti 114/9018 Chiavi SegreteArchive Traditional – Florence – 88/9039Archive Traditional – Lee Priory – 88/6023

Tapety wróciły do łask

Archive Traditional – Lee Priory – 88/6026 /Martyn Lawrence Bullard 113/3010 Royal Fernery/Kirkby Design x Eley Kishimoto Zig Zag Birds WK810/09 GoldArdmore 109/10045 Narina/ Stockbridge Square DANIELLE GEOMETRIC YW1465

Archive Traditional – Hovingham/Tapeta York Wallpapher WH2702Tapeta York Modern MetalsTapeta York Modern MetalsTapeta York Enchantment ET2036

W końcu wybrałam granatową, elegancką tapetę: Archive Traditional – Clandon. Pierwszy wybór jest często najlepszy, a ona wpadła mi w oko właśnie jako pierwsza!

POMYSŁ NA WNĘTRZE

Założenie: zostawić starą boazerię i stare drzwi. Zrobić wnętrze eleganckie, stylowe, będące wizytówką domu jednocześnie bazując na starych materiałach! Czy z brzydkiej boazerii z lat 50-60 uda się zrobić stylowe wnętrze? To będzie na pewno wyzwanie. To wydaje się prawie niemożliwe, a jednak wierzę, że się uda! Chatka leśnika musi zniknąć! Zamiast tego ma by jasno, elegancko i stylowo. Za sprawą kolorystyki: biel, granat, złoto uda mi się wyczarować elegancką przestrzeń. Biel rozjaśni wnętrze. Złoto podkreśli jego styl.

Ponieważ w Waszym głosowaniu wygrała kuchnia 1, to postanowiłam podłogę z wersji 4 zrobić właśnie tutaj. Koniecznie chciałam, żeby pomysł z dywanikiem pojawił się gdzieś w domu.

Co myślicie o przedsionku?

Na razie jest strasznie, prawda? Mogę Wam zdradzić, że pierwszy etap aranżacji tego wnętrza już za mną i niedługo pokażę Wam efekty. I wiecie co? Dobrze, że teraz to wnętrze prezentuje się nieciekawie, bo tym lepsza będzie metamorfoza i tym większe będzie Wasze zaskoczenie, jak za pomocą puszki farby można stworzyć coś naprawdę pięknego. Nie potrzeba dużych nakładów pieniędzy. Nie potrzeba wielkich inwestycji i nie wiadomo jak pięknych dodatków. Choć oczywiście będę szukać jakiś perełek do tego wnętrza. Przydałaby mi się jakaś szafka na buty czy pufa – ławeczka, ale jak nie znajdę niczego odpowiedniego to stworzę to wnętrze na bazie tego co już mam ( niestety koniec remontu to nie czas na szaleństwa). Z ogromnym żalem muszę już pożegnać gaśnicę i kołek, które nigdy nie wrócą już na swoje miejsce po remoncie 🙂

NAJPIERW PLANY:

  1. SALON. INSPIRACJE KOLORYSTYCZNE DO SALONU.
  2. SYPIALNIA. JAK URZĄDZIĆ SYPIALNIĘ W STYLU KLASYCZNYM?
  3. KUCHNIA. PROJEKT KUCHNI: Jak zaprojektować kuchnię marzeń?
  4. ŁAZIENKA NA GÓRZE. STARY DOM: PLANY ARANŻACJI ŁAZIENKI NA GÓRZE
  5. JADALNIA. STARY DOM: JADALNIA- PLANY ARANŻACJI
  6. WERANDA- STARY DOM: MALOWANIE POKOJU OGRODOWEGO + PLANY ARANŻACJI
POTEM REALIZACJA:
Pierwsze całkowicie skończone wnętrze to SYPIALNIA:
  1. SYPIALNIA. STARY DOM: SYPIALNIA – FINAŁ

Zapraszam Cię na mój Newsletter. Kliknij w obrazek i przenieś się na stronę rejestracji:

Related Posts