STARY DOM: OBUDOWA WANNY DIY

by Kasia Bobocińska

Niedawno pokazałam Wam metamorfozę łazienki ze skosem oraz przeobrażenie małej łazienki WC. Dziś mam dla Was prawdziwy HIT. To DIY na, które wpadłam jakiś czas temu i do którego musiałam przekonać fachowców, bo robili je pierwszy raz, według mojego projektu. Sama wybrałam materiał i pomysł na realizację tego projektu. Miło było usłyszeć pod koniec, od naszego majstra: Pani Kasiu, dobrze to wygląda. Sam jestem zaskoczony! A od czego się zaczęło? Od marzenia i jednego zdjęcia, które zmieniło wszystko! Czasem tak jest, że jedno zdjęcie może sprawić, że wpadniemy na genialny w swojej prostocie pomysł! To co w USA jest w standardzie na polskim rynku jest właściwie niedostępne! Ale od czego mamy DIY! Mam nadzieję, że Was zainspiruję, bo nie wiedziałam jeszcze takiej metamorfozy i w pewien sposób zapełniam lukę na runku. Dziś pokażę Wam co zrobić, kiedy chcemy mieć piękną, klasyczną, wannę wolnostojącą i nie chcemy kłaść na nią glazury. Dziś tematem będzie obudowa wanny DIY. Dodam jeszcze, że będzie to wanna półokrągła, więc obudowa z gipsokartonu odpadała! A i jeszcze jedno: Jak zmienić białą wannę w czarną wannę?! Zaciekawieni? To zaczynamy!

Wanny wolno stojące

Po pierwsze moim marzeniem było posiadanie wanny wolnostojącej! Od urodzenia w naszym domu mieliśmy wannę żeliwną. Uwielbiam ją ponad wszystko. Przeprowadzając się do naszego Starego domu trochę nam było jej żal. W końcu tak wspaniale się nią zaopiekowałam odnawiając ją ostatnio: (Zobaczcie jej metamorfozę: RENOWACJA WANNY). Trzeba było jednak porzucić sentymenty, w końcu nikt o zdrowych zmysłach nie będzie taskał takiego ciężaru, tylko dlatego, ze wanna była z nami od zawsze. Zaczęłam rozglądać się za innymi rozwiązaniami! Poszukiwałam wanny wolnostojącej i patrząc na ich ceny szczęka trochę mi opadła. Ceny wanien wolnostojących zaczynają się od 3500zł. To kwota dwa razy większa niż typowych wanien do zabudowy.

1.Amelia 190×70, 3730, 2. Oldo, 3545zł; 3. Virginia 170X80, 5010zł; 4. Eternity Wall, 4649zł; 5. Harmony, 4809; 6. Georgia, 6773.55zł; 7. Wanna Wide, 4775zł

Oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie wpadła na rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić pieniążki a jednocześnie dające mi taki efekt jaki chciałam osiągnąć, czyli eleganckiej wanny wolnostojącej.

Mam pomysł na wannę – obudowa wanny DIY

Po długich poszukiwania w końcu zdecydowaliśmy się na wannę marki Koło Alio 180×85. Co ciekawe, ten produkt został wycofany z oferty Koło, zanim zdążyliśmy pokazać naszą metamorfozę. Koszt zakupu wanny wyniósł niecałe 1500 zł, czyli dwa razy taniej niż wanny wolnostojącej. Jest to wanna sprzedawana bez obudowy. I tu pojawił się problem: Co z nią zrobić? Na zdjęciach inspiracyjnych wanna prezentowana była w obudowie z drobnej mozaiki, ale to generuje koszty. Spore koszty. Mozaika jest droga, fachowiec od glazury też. Poza tym, terminy, terminy, terminy oraz to, że nie każdemu chciałoby się przyjść do położenia samej glazury na wannie. Ale mozaika na wannie została odrzucona na samym początku. I nie ze względu na koszta a przez zdjęcie, które zobaczyłam i totalnie przepadłam. Poniżej możecie zobaczyć moją wannę Alio w obudowie i bez, zdjęcie, które mnie zainspirowało oraz główne produkty:

O wnętrzu, które stało się inspiracją do stworzenia DIY wanny oraz aranżacji kilku innych pomieszczeń w Starym domu pisałam Wam we wpisie: WNĘTRZE, KTÓRE ZACHWYCA 

Mam pomysł na kolor

Jeśli chodzi o wybór koloru to zdecydowałam się na przepiękny odcień farby Magnat Ceramic w kolorze M903-06. Tym samym odcieniem pomalowałam naszą ścianę w łazience:

STARY DOM: POMYSŁ NA WNĘTRZE ŁAZIENKI #3 – CZARNA ŚCIANA

a niedawno zorientowałam się, że użyłam go też w naszym starym mieszkaniu:

Jest to piękny, nieoczywisty odcień czerni. Moim marzeniem jest, aby kiedyś ten odcień trafił do wzornika Farb Magnat. Choć muszę przyznać, że z gotowych kolorów najbliżej mu do kolorów Magnat Ceramic C60 Grafitowy Anstracyt  i Magnat Care A18 Odważny onyks. Zresztą marka Magnat zawsze stawiała na odważne kolory i dokładnie śledziła trendy! Zamiast zabudowywać łazienkę od góry do dołu płytkami warto postawić na kolor!

Zobaczcie jak wygląda łazienka w której całkowicie zrezygnowano z płytek a ściany pomalowano farbą ceramiczną MAGNAT CERAMIC CS 3G w kolorze C54 Stylowy Antracyt.
Dlatego bez wahania zarówno ściany jak i wannę postanowiłam pomalować na kolor zbliżony do czerni, czyli M903-06.
Zobaczcie, jak zmieniła się nasza łazienka po pomalowaniu jej czarną farbą M903-06.

Obudowa wanny krok po kroku

Pierwszym krokiem do stworzenia obudowy wanny, było dokręcenie do niej nóżek oraz odpowiednie jej wypoziomowanie:

Najważniejszym etapem budowy było dobranie odpowiedniego materiału do zabudowy wanny! Kiedy w grę wchodzi obudowa półokrągła wcale nie mamy dużego wyboru.

Co kupiliśmy do zabudowy wanny? Obudowa wanny  DIY

 • PŁYTA DO ZAOKRĄGLEŃ ULTRAMENT CIĘTA POPRZECZNIE 260 X 60 CM X 30 MM 188zł, 2 szt. =376zł
 • BIAŁA GŁADŹ SZPACHLOWA CEKOL C-45 20 KG = 38,98zł
 • PIANKA PISTOLETOWA CERESIT WHITE TEQ QUATTRO 750ML = 17zł

Płyta budowlana przeznaczona jest do wykańczania tzw. mokrych pomieszczeń, przede wszystkim łazienek. Jest ona łatwa w obróbce i wytrzymała. Dobrze sprawdza się w wykończeniu łazienek czy kuchni – jako podłoże pod płytki ceramiczne, tynki, szpachle, farby, kleje. Nie wymaga stosowania podkładów oraz gruntowania. Dodatkowo płyta do zaokrągleń jest specjalnie ponacinana, dzięki czemu łatwo się ją formuje.

Ważnym elementem montażu płyt budowlanych, jest nadanie im odpowiedniego kształtu za pomocą ścisków stolarskich. Dokładnie kształtujemy obudowę wanny, dociskami ściskamy stolarskimi i wpuszczamy piankę niskoprężną, która usztywnia konstrukcję. Jak widzicie, praca podzielona była na dwa etapy i najpierw obudowaliśmy jedną część wanny, a kiedy zastygła, formowaliśmy drugą część.
Podczas montażu płyty budowlanej wanna została obciążona wodą! To bardzo WAŻNE! Potem czekać nas mogła niemiła niespodzianka, gdyby konstrukcja w jakiś sposób nam „siadła” po napełnieniu wanny woda!  Następnie przestrzeń za płytą oraz brzegi zostały „uszczelnione” pianką montażową niskoprężną. Jest taka pianka na rynku, którą moi fachowcy po prostu uwielbiają. Po liczbie rachunków za jej zakup aż się zapytałam, czy ja jedzą, bo schodzi w takiej ilości 😉 Żartuję oczywiście. Używali jej po prostu do wszystkiego i z czystym sercem polecali ten produkt.
OBUDOWA WANNY DIY
Kiedy obudowa wanny była już unieruchomiona za pomocą ścisków stolarskich, pianka wpuszczona i usztywniona a brzegi wanny dodatkowo zabezpieczone taśmą z włókna szklanego, której używa się do łączenia płyt GK, można było zabrać się za naciąganie gładzi:

Listwy dekoracyjne – obudowa wanny  DIY

Czas na montaż listew dekoracyjnych. Sporo naszukałam się takich, które są zupełnie płaskie z jednej strony. W supermarketach budowlanych łatwo jest dostać listwy, które montuje się pod sufitem i mają one wybrzuszenie z jednej strony. Takie listwy absolutnie nie nadawały się do takiego montażu. Skusiłam się też na takie, bo były dwa razy tańsze tańsze (10 zł do 20 zł za listwy dekoracyjne płaskie) i musiałam dokonywać zwrotu. W końcu, znalazłam idealne listwy w OBI, choć ich koszt w porównaniu z innymi styropianowymi listwami był dwukrotnie większy.
Co kupiliśmy do dekoracji wanny?
 • Decosa Listwa duropolimerowa Marianne biała 4,8 cm x 200 cm, 2 szt =43,98zł
 • Decosa Listwa duropolimerowa 200 cm, 2 szt =20,99zł

Listwy do wanny przykleiliśmy za pomocą kleju montażowego a następnie docisnęliśmy je za pomocą ścisków stolarskich oraz starych cegieł na dole wanny. Jeden z tych ścisków stolarskich jest całkowicie zardzewiały. To oryginalny ścisk stolarski, który znaleźliśmy w starym domu. Podobno w 1940 dom należał do właściciela okolicznego tartaku. Nie wiem czy ten ścisk stolarski jest taki stary, ale na pewno w klimacie starego domu 🙂

OBUDOWA WANNY DIY
Kiedy wszystko idealnie się do siebie przykleiło, brzegi listew zarówno na górze jak i na dole uszczelniliśmy białym akrylem.

Malowanie

Następnie pomalowaliśmy naszą wannę farbą Magna Łazienka zapewniającą ochronę przed bakteriami, grzybami i pleśniami.
Czas na kolor! Do pomalowania wanny użyliśmy farby Magnat Ceramic w kolorze M903-06. Listwy dekoracyjne pomalowałam za pomocą pędzla a całą wannę za pomocą wałka akrylowego.

Co z odpornością na wodę?

Wprawdzie producent zachęca do stosowania farby Magnat Ceramic w łazienkach, ale wymienia też miejsca, które trzeba pominąć w planach malowania farbami ceramicznymi,czyli wnętrza kabin, powierzchnie nad wannami, czy ścianki obudowujące wanny. Jednak ja uważam, że zastosowane przeze mnie materiały a przede wszystkim płyta budowlana, której konstrukcja wykonana z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz powłoki mineralnej z wtopioną siatką z włókna szklanego i jest całkowicie odporna na wodę, a także grzyby oraz zastosowanie jako podkładu farby Magnat Łazienka, tworzącej powłoki o hydrofobowych właściwościach, wystarczająco zabezpieczą obudowę wanny. Gdyby natomiast z wanną działo się coś niepokojącego zawsze mogę zabezpieczyć ją lakierem zewnętrznym Vidaron.
Zresztą sama obudowa wanny najbardziej narażona jest na zalanie wtedy, kiedy woda z wanny się przelewa, a wtedy w łazience mogą ucierpieć też szafki czy inne rzeczy stojące na podłodze. Mam nadzieję, że uda się nam uniknąć takiego kataklizmu. Taka obudowa wanny może być narażona na zachlapanie kilkoma kroplami wody, gdy ją opuszczamy. Myślę, że farba Magnat Ceramic doskonale da sobie radę z takim kontaktem z wodą.
OBUDOWA WANNY DIY
Wanna była pokryta folią ochronną, więc pozostało mi tylko zabezpieczenie podłogi za pomocą taśmy malarskiej.

Czarna wanna po metamorfozie

A tak prezentuje się wanna po metamorfozie. Mam nadzieję, że podoba się Wam choć w połowie tak bardzo jak mi 🙂 Jak widzicie w kolejnym wnętrzu stawiam na czerń. I to w pełni świadomie. Kolejnym etapem metamorfozy będzie szafka pod umywalki. To ta szafka, do której przekonywałam mojego męża tygodniami. Zobaczycie jak wspaniale zagra w tym wnętrzu.
Czekamy jeszcze na pana glazurnika, który pięknie wykończy nam parapet, bo na razie bardzie straszy niż zdobi. Ogromnie cieszymy się z pięknej baterii prysznicowej  IL BAGNO ALESSI One by Oras 8545.
Och, kocham moją wannę! To jedna z tych metamorfoz, które moim zdaniem tworzą charakter tego domu. Bo czy wyobrażacie sobie Stary dom Conchity bez granatowych drzwi dwuskrzydłowych: DIY- malowanie drzwi, czy turkusowych drzwi do łazienki: DIY- drzwi do łazienki?
Łazienka nie jest jeszcze w pełni ukończona. Jeszcze masę szorowania przede mną i masę pracy, bo trzeba zrobić parapet, dokleić listwy przypodłogowe, zabudować szafę wnękową oraz powiesić drzwi.  O szafce pod umywalkę, czy kupnie odpowiednich dodatków nie wspomnę. Jednak w duchu wierzę, że to będzie moja ulubiona łazienka. Czuję to przez skórę!
Co myślicie? Podoba Wam się taka obudowa wanny?
Podsumowując całą metamorfozę to na zabudowę wanny wydałam niecałe 500 zł. Na zakup wanny ok.1500 zł. Udało mi się za niecałe 2000 zł osiągnąć zamierzony efekt, czyli mieć elegancką wannę wolnostojącą.
Koszty metamorfozy:
 1. PŁYTA DO ZAOKRĄGLEŃ ULTRAMENT CIĘTA POPRZECZNIE 260 X 60 CM X 30 MM 188zł, 2 szt. =376zł
 2. BIAŁA GŁADŹ SZPACHLOWA CEKOL C-45 20 KG = 38,98zł
 3. PIANKA PISTOLETOWA CERESIT WHITE TEQ QUATTRO 750ML = 17zł
 4. Decosa Listwa duropolimerowa Marianne biała 4,8 cm x 200 cm, 2 szt =43,98zł
 5. Decosa Listwa duropolimerowa 200 cm, 2 szt =20,99zł
 6. TAŚMA SIATKA Z WŁÓKNA SZKLANEGO DO ŁĄCZENIA PŁYT G-K oraz SZCZELIN i PĘKNIĘĆ 0zł (została z poprzednich realizacji)
 7. Farba Magnat Łazienka w kolorze białym, 2,5 litra 0zł (została z poprzednich realizacji)
 8. Farba Magnat Ceramic w kolorze M903-06 0zł (została z poprzednich realizacji)

SUMA = 496,95ZŁ

Zapraszam na mój Kanał na YT, gdzie pokazuję metamorfozy ze STAREGO DOMU: https://www.youtube.com/channel/UCAXdFW6ebHMfdexG8_YR9SQ?view_as=subscriber

      

Related Posts