TRENDY: płyty OSB

by Kasia Bobocińska
Odświeżyłam sobie ostatnio mój cykl poświęcony loftom: Lofty 1. styl industrialny. Zagłębie. Łódź. Pisałam go w 2011 roku kiedy Polacy zakochiwali się w stylu industrialnym. W różnych częściach kraju powstawały coraz to nowe pomysły na rewitalizację starych fabryk. Teraz mogę spojrzeć na te posty (bo jest ich aż 5 – lofty) i zrobić edycję 2016, bo niektóre nie zostały nigdy wprowadzone w życie lub okazały się spektakularnym bankructwem.  Temat loftów i poszukiwania inspiracji do posta  Wanna w sypialni: czy to ma sens? sprawiły, ze odnalazłam zdjęcie niezwykłej łazienki z wolno stojącą wanną i płytą osb na ścianie.  I nie wiem, co bardziej mnie zaciekawiło: wolno stojąca wanna w sypialni czy właśnie nietypowe pokrycie ścian. Pomyślałam, to jest temat dla mnie. Ostatnio poszukuję alternatywnych rozwiązań a to posiada trzy atrakcyjne cechy, bo jest:
KREATYWNIE
ORYGINALNIE
 I TANIO

To właśnie to zdjęcie, znalezione przy okazji poszukiwań do posta Wanna w sypialni: czy to ma sens? skłoniło mnie do rozważań na temat płyt OSB:

Photo:  Edwards Moore

Z ich udziałem można osiągnąć bardzo rożny efekt we wnętrzach. W zależności od stopnia ich użycia i wykończenia. Jak widzicie w połączeniu z bielą da się stworzyć naprawdę ciekawy efekt (mam wrażenie, że w zbyt dużej ilości OSB może przytłaczać):

Photo: (fot.s.zajaczkowski)

To nie pierwszy post, w którym pokazuję Wam alternatywne rozwiązania zastosowane we wnętrzach mieszkalnych, które przywędrowały do nas z wnętrz fabrycznych. Pisałam już o:

– W stylu industrialnym: beton na podłodze/ concrete floor 

– W stylu industrialnym: wśród betonowych ścian 

– W stylu eko: dekoracje i meble z korka cz.1
– W stylu eko: dekoracje i meble z korka cz.2

W tym ostatnim zobaczyć możecie ściany i podłogi wykonane z korka. 

Podobnie da się zrobić z płytą OSB. Też odpowiednio wykończona może być położona na podłodze. Dlaczego warto? Bo jest to rozwiązanie tanie. Przykładowe ceny:

8mm płyta wymiarach  2,5m x 1,25 to koszt ok. 45 zł
25 mm płyta wymiarach  2,5m x 1,25 to koszt ok. 110 zł

Oczywiście dużo taniej jest ścianę pomalować farbą, ale za pomocą płyty OSB można osiągnąć naprawdę zaskakujący efekt. To świetne rozwiązanie do wykończenia sklepów, restauracji czy recepcji biur. Przyciąga wzrok, zastanawia, zaciekawia czyli wszystko to, czego potrzeba, aby zwrócić uwagę klienta:

Projekt wnętrza: HAF Studio dla marki odzieżowej SUIT

Photo: Gunnar Sverrisson. via design-milk

Malowane na czarno OSB w kuchni – to również ciekawie wygląda. Pomalowana płyta ma specyficzną fakturę, która stanowi dodatkowy atut:

Photo: LifeSpace Journey

Trochę wygląda jak skała lub węgiel – świetna faktura!:

Photo:  architekt Inês Brandão photo: João Morgado via arquiteturaeconstrucao

Bardzo pomysłowy regał OSB w tym jasnym lofcie:

Photo: Nuno Alves de Carvalho via desiretoinspire.net

Biurko za mniej niż 40 zł? To możliwe. A czy w pokoju nastolatka nie wyglądałoby fantastycznie? Taki bardziej surowy klimat: 

 Photo: nohomewithoutyou.

Półka z OSB jako nietypowa dekoracja jadalni:

 Photo: via boligmagasinet 

A tu cała kuchnia wykończona OSB, łącznie z szafkami. Takie płyty muszą być dobrze zeszlifowane i polakierowane, bo inaczej może być problem z ich czyszczeniem:

Photo:Debbie and Olivier’s One Window House  via Apartment therapy

Wydzielona część przestrzeni za pomocą płyty OSB:

Photo: Rogerio Pallatta

Photo: X2 River Kwai Resort

Sypialnia i zagłówek z OSB:

 Photo: Bolig Magasine

 Photo: Styling by Joseph Gardner. Photography Amanda Prior via Poppytalk

Photo: Christoffer Rudquist via dwell

Pokój dziecięcy i OSB? Czemu nie?:
 

 

 Photo: Anne Millet via handmadecharlotte

W pierwszym przypadku mi się pobadało. A w drugim, gdzie OSB trafiło do pokoju malucha, mam pewne wątpliwości. Dlaczego? Bo zdecydowanie bardziej wolę jak we wnętrzu jest bardziej zróżnicowany materiał. A osb na sufitach i ścianach to trochę dla mnie za dużo. Tak jak pisałam wcześniej: przytłacza. Zgodnie z przysłowiem: Co za dużo to niezdrowo, bardziej akcentujmy OSB we wnętrzu, niż twórzmy z niego wnętrze.:

 Photo: Jesse Chehak via dwell

No i jak? Kolejny materiał warty uwagi. Kto wie czy nie skorzystam z niego przy jakiejś realizacji. Niedługo czeka mnie remont pokoju dziecinnego w domu moich rodziców. Taki nasz wakacyjny leśny azyl. I taki regał z OSB chodzi mi po głowie. Oczywiście dobrze przymocowany do ściany – pełen zabawek.  Chyba zaprzyjaźnię się z tym materiałem!

Koniecznie przeczytajcie też inne posty o stylu loftowym:

Lofty 1. styl industrialny. Zagłębie. Łódź
Lofty 2. Żyrardów
Lofty 3. Warszawa ocalić od zapomnienia
Lofty 4. Warszawa Woronicza cz.1
Lofty 5. Warszawa cz.3 (by Zień)

Related Posts