3 główne trendy we wnętrzach na 2023 rok

by Kasia Bobocińska

Jakie będą trzy główne trendy we wnętrzach na 2023 rok? Wiemy już jakie trendy kolorystyczne wybrali dla nas eksperci z Instytutu Pantone oraz popularnych marek produkujących farby —> KOLORY 2023, A co zaskoczy nas w samych wnętrzach? Czy pojawią się jakieś nowe trendy, którymi się zachłyśniemy? Czy będziemy nadal rozwijać te, które już goszczą u nas we wnętrzach? W poszukiwaniu trendów oczywiście dobrze zajrzeć na Mediolańskie targi, gdzie co roku jest pełno perełek, które jednak nie zawsze przyjmą się na polskim rynku. Zobaczcie, jakie trendy wyłapałam.

Analizując artykuły dotyczące trendów wnętrzarskich w różnych magazynach, dochodzę do wniosku, że wyglądają, jakby pisał je jeden autor. Wszędzie powtarzane są takie same trendy 2023, pozwólcie, że je wymienię, abyśmy w dalszej części artykułu mogli się do nich odnieść: lamele, ryflowania, łuki, styl japandi i rzeczywiście te elementy są nadal modne w polskich wnętrzach.

Trendy wnętrzarskie 2023

Nie wszystko musi być doskonałe. Drobne niedoskonałości dodają wnętrzu charakteru. Dlatego tak popularne stają się wszelkie chropowatości, tekstury na ścianie. Chropowate, ociosane struktury i tekstury. Rękodzieło, znów w modzie. Jeśli lubisz się odprężyć, lepiąc z gliny, to Twoje prace, niekoniecznie doskonałe, mogą stać się ogromną ozdobą wnętrza. Które podobnie jak w poprzednich sezonach, im bardziej spersonalizowane, tym lepsze.

Modne wnętrza 2023

Dom pełen naturalnego światła.

Postaw na światło. Projektując dom, mieszkanie wnętrze postaraj się uzyskać jak najwięcej dostępu do światła naturalnego. Domy z dużymi przeszkleniami są coraz popularniejsze.

Dom to świątynia, dlatego we wnętrzach coraz częściej możemy spotkać piękne rzeźby na postumentach. struktura piaskowe skały, naturalne materiały. Odchodzimy powoli od przepychu marmuru, na rzecz naturalnego szarego kamienia.

W realizacjach coraz częściej pojawiają się wnęki, zwieńczone łukami, takie alkowy, w których idealnie wygląda okrągły stolik z kwiatową kompozycją.

Krzywo to widzę.

Nie wszystko musi być proste lub okrągłe, coraz częściej we wnętrzach widzimy nieregularne organiczne, ale też kanciaste figury. Ciekawe asymetryczne kompozycje. Zaskakujące kształty i dekory. Krzywizny — to teraz jest modne! Nie zawsze chodzi o łuki, one już triumfowały we wnętrzach. Teraz chodzi bardziej o obłe, ale nieregularne kształty.

Wiem, że na zdjęciu poniżej, nie da się nie skupić uwagi na kolorach, które po prostu przepięknie ze sobą współgrają, ale zwróćcie na to, co się dzieje na ścianie. Mamy tam cienie wielu figur geometrycznych. To właśnie kształt ma ogromne znaczenie we współczesnych wnętrzach.

Trendy 2023 – co będzie w modzie?

Czy widzieliście na Instagramie pewną metamorfozę, gdy kobieta ustawia ścianę z różnych przypadkowych szafek, przykręca do nich płytę GK i wycina różne nieregularne kształty? Nanosi na wszystko strukturę, a efekt, wygląda tak, jakby jej ściana to były półki wyrzeźbione w jaskinie, nieregularne, ociosane, kształty.

To zdecydowanie czas naturalnych kamieni. Krzemień pasiasty — złoto we wnętrzach! Mam nadzieję, że po modzie na lastryko, marmur to właśnie krzemień pasiasty będzie hitem, jeśli chodzi o dekoracje wnętrz. Absolutnie nie wykorzystujemy jego potencjału a przedmioty użytkowe z jego udziałem, byłyby hitem zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Wszędzie jak mantra powtarzane jest stwierdzenie, że modne trendy to: urban jungle i biofilia, ale prawda jest taka, że wciąż wiele osób nie radzi sobie z właściwą pielęgnacją roślin, albo ma na tyle nieregularny tryb życia, że nie chce brać na siebie tej odpowiedzialności. To trochę tak, jakbyśmy mówili wszystkim, że muszą się zmusić do ciemnych kolorów na ścianach. No nie! Roślinki na dużą skalę mogliśmy sobie uprawiać w domu, kiedy byliśmy zamknięci w nim z powodu pandemii. Chcieliśmy się otaczać zieleniną, byliśmy na nią skazani i nawet pamiętaliśmy o jej podlewaniu. A gdy znów wszystko ruszyło, mieliśmy wielu zielonych przyjaciół na sumieniu. Z urban jungle, wybieram przestrzeń z dużymi oknami, oraz zieleń za oknem, która wręcz wdziera się do wnętrza a niekoniecznie dżunglę w domu.

W dekoracji wnętrz ogromnie ważnym trendem jest zabawa skalą i rozmiarem. Nieproporcjonalnie duża lampa, czy za mały/ za duży stolik, mogą przyciągnąć wzrok i być dużym atutem we wnętrzu. 

Drugi trend dla dekoratorów, to skupienie większej uwagi na przestrzeni negatywowej.  Co to jest przestrzeń pozytywowa i negatywowa? Przestrzeń negatywowa (ang.negative space), to puste miejsca jak: korytarze, przejścia, części podłogi lub ściany, które są niczym nie wypełnione etc. We wnętrzach potrzeba oddechu, dlatego dekoratorzy powinni ten oddech kompozycjom zapewnić. Znów możemy powtarzać mniej, znaczy więcej, a swobodny ruch i wolna przestrzeń to to, czego we wnętrzach oczekują klienci.

Miałam pisać trzy trendy, ale podobnie jak w modzie, tak i we wnętrzach, stawia się obecnie na oryginalność i to aby każdy ubierał się tak, jak to czuje. Jest kilka rożnych trendów, aby każdy mógł się w nich swobodnie odnaleźć. Który trend jest Ci najbliższy?

Related Posts