Co na podłogę? TRENDY 2023

by Kasia Bobocińska

Jak co roku jadę do Mediolanu na targi, aby poszukiwać najnowszych trendów wnętrzarskich. W tym roku na 61 edycji targów Salone del Mobile, tropiłam nie tylko trendy kolorystyczne, ale także modne materiały, z jakich tworzone sa piękne wnętrza. Zwracałam uwagę na kolory, oświetlenie, wykończenie ścian, ale także na nieodłączny element pięknego wnętrza – podłogi. W tym wpisie skupię sie właśnie na tym ostatnim elemencie wykończenia wnętrza, na modnych podłogach. Jakie sa najnowsze trendy i materiały stosowane na podłogi? Jakie odpowiedniki modnych podłóg możemy znaleźć na polskim rynku? Jeśli nie drewno, to co? 

Modne podłogi

W tym roku na targach w Mediolanie zrobiłam ponad 6 tysięcy zdjeć. Analizowałam wnętrza pod względem stylu, kolorystyki i materiałów wykończeniowych . Szczególną uwagę zwracałam na podłogi. Im bliżej się im przyglądam, tym więcej niesamowitych faktur i tekstur dostrzegam. Ten jeden element ma tak znaczący wpływ na odbieranie całego wnętrza. Wybór podłogi to jeden z istotniejszych momentów podczas tworzenia projektu wnętrza. Ile razy miałam okazję pracować z klientami, którzy na etapie wyboru materiałów nie pochylili się wystarczająco nad wyborem podłogi i bardzo żałowali swoich pochopnych decyzji.

A jakie są modne podłogi w sezonie 2023/2024?

Przede wszystkim, nie są to tylko podłogi drewniane. W pięknych wnętrzach coraz częściej stosowane są podłogi hybrydowe, będące połączeniem właściwości drewna i kamienia. Charakteryzują się one tym, że warstwa użytkowa jest pozyskana z prawdziwego drewna, a rdzeń wykonany jest z mineralnego kompozytu. Są one nie tylko trwałe i łatwe w utrzymaniu, ale również oferują szeroki wybór wzorów i kolorów.  A jeśli o kolorystykę chodzi, to szczególnie modne są:

PODŁOGI POPIELATE

Nie jasne, skandynawskie, ale ciemniejsze, na przykład dębowe. Podłogi w popielatych odcieniach są obecnie bardzo modnym wyborem w projektowaniu wnętrz. Popielate odcienie to subtelne, eleganckie i przede wszystkim bardzo praktyczne propozycje na podłogi. Taka podłoga jest bardziej “widoczna” we wnętrzu i nawiązuje do najnowszych trendów we wnętrzu, gdzie jasne, jednolite, białe podłogi powoli przechodzą do lamusa. Teraz liczy się indywidualizm, a takie podłogi we wnętrzu wydają sie bardziej nieprzewidywalne. Taka czysta tafla we wnętrzu po prostu wydaje się nudna i sztuczna.

Powszechnie uważa się, ze szary powoli wychodzi z mody i zastępowany jest przez cieplejsze odcienie, więc pobielone i popielate podłogi rownież wpadają albo w cieplejsze tony albo w ciemne. 

Pobielone ciemne podłogi

Podobnie, jak drugi trend, czyli ciemne pobielone podłogi. Ma to związek z anty minimalizmem we wnętrzu. Pobielone ciemne podłogi wydają sie bardziej naturalne, jakby odnowione stare podłogi. W aranżacjach coraz częściej spotykane są długie, szerokie deski, bez widocznych łączeń. 

Co na podłogę?
Co na podłogę?

Podłogi w odcieniach dymu dodają dramaturgii i charakteru podłogom z litego drewna. Nadal mają ciepły odcień, z którego słyną podłogi z twardego drewna, ale mają też rustykalny, ostry wygląd, który zyskuje na popularności. Prawie każdy rodzaj drewna może przejść przez proces tworzenia dymnego wyglądu. Te twarde gatunki drewna uzyskują swój kolor bez konieczności bejcowania. Drewniane deski są umieszczane w komorze, w której amoniak jest uwalniany do powietrza. Drewno reaguje na amoniak, który powoduje zmianę koloru. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten nadaje drewnu ciemny odcień i podkreśla naturalne usłojenie drewna.

Szlachetne brązy

Podłogi w czekoladowym, ciemnym odcieniu, który niekiedy wpada w czerń,  to kolejny trend kolorystyczny podłóg, który choć nie jest tak popularny jak jasne, bardziej bezpieczne odcienie. Zachodni projektanci wnętrz pokochali te odcienie i często stosują je w klasycznych, eleganckich wnętrzach. Oczywiście nie sa to kolory dla każdego i warto dobrze go przemyśleć i zaplanować całą, spójną aranżacje przestrzeni z użyciem ciemnej podłogi. Zobaczcie kilka przykładów takich wnętrz:

Co na podłogę?

Sa one bardzo przytulne, spójnie zaaranżowane od sufitu po podłogę. 

Co na podłogę?

Nieco jaśniejszy odcień wpadający w rudości. Ten kolor podłogi naprawdę nigdy nie wychodzi z mody. Nie jest to najmodniejszy kolor z palety barw, ale jest ponadczasowy i trwały. Równie modne sa podłogi w odcieniu toffe. Ten ciepły odcień brązu z nutką karmelowego lub kawowego kolorytu. 

Co na podłogę?

Cieniowane podłogi ombre

Cieniowane podłogi, znane również jako podłogi ombre, są jednym z trendów w projektowaniu wnętrz, które zyskują popularność. Cechują się stopniowym przechodzeniem kolorów lub odcieni, tworząc efekt płynnego przejścia między różnymi tonami.

Cieniowane podłogi wyróżniają się swoim wizualnym bogactwem. Dzięki zastosowaniu różnych odcieni i efektów cieniowania, podłoga nabiera trójwymiarowości i głębi. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy poszukują czegoś więcej niż jednolitej, monochromatycznej podłogi. Cieniowanie dodaje tekstury i niuansów, które ożywiają przestrzeń.

Konsumenci stają się bardziej świadomi swojego śladu węglowego i jego wpływu na środowisko, dlatego w Stanach Zjednoczonych następuje następuje powolny zwrot w kierunku materiałów z recyklingu. Jednym ze sposobów jest użycie starych desek podłogowych ze starych domów. Drewno jest odzyskiwane ze starych stodół i konstrukcji w całych Stanach Zjednoczonych i dostaje nowe życie w nowych aranżacjach.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie pomocny i inspirujący oraz że już znasz odpowiedź na pytanie: Co na podłogę? Wybierając podłogę, pamiętajmy o dopasowaniu jej do stylu wnętrza, naszych preferencji wizualnych oraz funkcjonalności. Warto także skonsultować się z profesjonalistą, aby wybrać najlepsze rozwiązanie i stworzyć idealną podstawę dla naszego wymarzonego wnętrza.

Zobacz też inne wpisy o trendach:

3 TRENDY W OŚWIETLENIU WNĘTRZ

 

Zapraszam na webinar Oświetlenie. To pierwszy z serii webinarów prezentujących trendy na najbliższe sezony. 

Jeśli jesteś:

  • projektantem wnętrz, uczysz się projektowania, interesujesz się wnętrzami i chcesz wiedzieć co jest aktualnie modne, aby tworzyć piękne i oryginalne projekty wnętrz
  • pasjonatem, który lubi oglądać piękne wnętrza, inspirować się, przegląda magazyny wnętrzarskie w poszukiwaniu najpiękniejszych aranżacji
  • osobą pracującą w branży wnętrzarskiej, która lubi poznawać nowe trendy, szybciej niż inni
  • dekoratorem, który chce nauczyć się kompozycji wnętrz od najlepszych projektantów świata
  • architektem, którego inspirują piękne kompozycje kolorystyczne i wnętrzarskie, lubi  podglądać stoiska największych marek wnętrzarskich świata, ale nie mógł w tym roku wybrać się osobiście do Mediolanu
  • osobą, która kocha piękne wnętrza, relaksuje się oglądając piękne albumy wnętrzarskie
  • homestagerem, który chce poznać nowe kierunki, w którym rozwija się wzornictwo
  • dziennikarzem, bloggerem, influencerem, który przytłoczony jest mnogością informacji o trendach i chce mieć dostęp nie tylko do wyrywkowych treści, ale pogłębionych informacji

To ten webinar jest dla Ciebie!

Webinar składa sie z dwóch części:

  1. Część teoretyczna (32:34)
  2. Część trendy (52:13)

Łącznie PRAWIE 1,5 godzinny materiał omawiający najnowsze trendy w oświetleniu, na najbliższe kilka lat.

a dodatkowo dostajesz e-booka ze zdjęciami wszystkich lamp, podpisami marek oraz linkami do polskich odpowiedników najmodniejszych lamp. E-book: 76 stron

WEBINAR TRENDY W OŚWIETLENIU

Wpis powstał w ramach współpracy z marką Barlinek

Related Posts