W stylu eko: dekoracje i meble z korka cz.1

by Kasia Bobocińska
Pamiętacie wczorajszego posta? Opisywałam Wam tegoroczne nagrody Green Design Awarda a wśród laureatów kołyskę wykonaną w całości z korka. Pisałam też o tym, że odkąd główny odbiorca drewna korkowego, czyli przemysł winiarski przestawiła się na aluminium i plastik trwa poszukiwanie nowych zastosowań dla tego surowca, aby zachować lasy korkowe. 
31518-Ascetyczna_kolyska_Slip_Tight
Dzisiaj pokażę Wam kilka przykładów zastosowania korka jako surowca przetworzonego (korki od butelek), ale też jako zupełnie nowy materiał wykorzystywany przez designerów na całym świecie. Poniżej przykład lampy która została zrobiona z korków od butelek : 
KOREK

Dlaczego warto wykorzystywać korek? Oprócz ekologicznej przyczyny korek ma bardzo wiele przydatnych właściwości: odporność na wilgoć, ogień, wygłuszanie pomieszczeń, amortyzacja drgań. Poza tym dopiero wchodzi na “salony”. Coraz częściej widywany ale jeszcze się nie przejadł. Jeszcze można nim zaskoczyć obiorcę. Nie tak jak skrzynki czy palety , które są obecnie niemalże wszędzie.
Fotel z korków zaprojektowany przez Aaron Kramer:

fotel-z-korkowźródło:

PUSHPIN zaprojektowany przez tajwańskiego projektanta Kenyon Yeh. Jest to jednocześnie stolik jak i stołek w zależności jak go postawimy.

Pushpin-by-Kenyon-Yeh-3Pushpin-by-Kenyon-Yeh-1źródło:
Daniel Michalik nowojorski projektant tworzy unikatowe, nowoczesne meble wykorzystując ekologiczny surowiec: korek. Przykład naprawdę ciekawego wzornictwa. Szezlong z korka byłby ozdobą każdego nowoczesnego apartamentu ale równie świetnie sprawdziły się w przestrzeni loftowej.

korek1
korek5
korek2korek3
Lampy z korka zaprojektowane przez Benjamin Hubert Studio. Zastanawiam się jak wiele światła daje taka lampa. Zapewne jest to oświetlenie punktowe o przecież korek nie jest przeźroczysty:
 
float
Krzesło  Corkigami Chair, zaprojektowane przez Carlos Ortega Design. Bardzo zmyślny projekt oparty na idei “złóż to sam”. Od razu pomyślałam że jest to idealny mebel do transportu. Ciekawe czy jak taki mebel by się składało i rozkładało to korek zacząłby się kruszyć?:
 
Corkigami-Chair-Carlos-Ortega-Design-2-600x395
Corkigami-Chair-Carlos-Ortega-Design-4-600x788
Bardzo ciekawy asortyment kuchenny wykonany z korka. Zaprojektowane przez Tomas Kral.
 
tumblr_mkqbeqmi1T1r5wvpyo1_500
Takie wieszaki każdy może zrobić samodzielnie. Wystarczy zwykła podstawka pod garnek i tradycyjne pineski do tablicy korkowej. Idealne do powieszenia lekkich drobiazgów.
image.axd
Kolejne nietypowe mele z korka, tym razem w formie zrulowanej.
 
2af122a4ed0a4f0ee035a83287cc1f51
Stoliki i lampy zaprojektowane przez Twodesigners:
 
e2cc46aac3ee8877c4f6006cfc0d5bd6
aprem à liège avec Anthony Pottier
 
Jak Wam się podoba to korkowe wzornictwo? Ja już w poprzednim poście uznałam że do korkowej kołyski bym dziecka nie położyła. Dlaczego? Bo wydaje mi się trochę mdły i przygnębiający, trochę jak tektura. Lubię tekturę, lubię korek w niewielkiej ilości, w połączeniu z innym tworzywem. Najbardziej ze wszystkich podobają mi się te projekty na zdjęciach powyżej stworzone przez Twodesigners o do ponurego korka dodali trochę koloru.
 
Na koniec jeszcze fajna inspiracja na wykorzystanie korka w przestrzeni mieszkalnej lub użytkowej. Popatrzcie tylko na ten bar. Bardzo fajny pomysł na aranżację w niewielkiej kawiarni lub w salonie.
b49d77fe8a296634c7e22fe7338c8f84
Zapraszam Was jutro na drugą część ekologicznego designu. Tym razem przyjrzymy się bliżej jak ten materiał sprawdza się we wnętrzach.

Related Posts