KOLORY ROKU 2022

by Kasia Bobocińska

Jak to zwykle bywa na początku roku, przygotowałam dla Was wpis o kolorach roku, jakie producenci farb wybrali na ten rok. Kiedy za oknem zimno i szaro możemy zainspirować się ciekawymi barwami, zanurzyć się w świecie kolorów. Nie ma nic przyjemniejszego, niż nagła niespodziewana miłość do koloru i natychmiastowa chęć zmian w domu, aby móc go użyć.
Oczywiście, po obejrzeniu tegorocznych propozycji możecie powiedzieć „uff, jak dobrze, że mi się nic nie podoba, mieszkanie zostaje, tak jak jest, bez zmian”. Napiszcie w komentarzach co myślicie o kolorach roku i pamiętajcie, że nikt Was do niczego nie zmusza, to tylko inspiracje, abyście w jednym miejscu mieli wszystkie propozycje (jak piszę o trendach, np. z Mediolanu, to nie zmuszam Was do remontu w łazience, tylko inspiruję). Zawsze potem, w trakcie roku, mogę wracać do tego wpisu, przywołując go w kolejnych publikacjach. Czy jakiś kolor był dla Was zaskoczeniem?

Ponieważ wpis jest wyjątkowo długi przygotowałam dla Was spis treści.

SPIS TREŚCI

TRENDY KOLORYSTYCZNE 2022

Zanim przejdziemy do konkretnych kolorów roku, przypomnijmy sobie, co o kolorach napisałam po powrocie z Mediolanu. Czy trafiłam z trendami? Napisałam tam, że choć nadal w modzie są kolory Ziemi, to same odcieni  się odrobinę się zmieniły. Pastelowe kolory zestawiamy z  czerwieniami, burgundami, bordo.  Beże i brązy są modne, ale powoli ustępują pięknym zieleniom, szczególnie tym w pastelowym wydaniu. Kolor ciemnobrązowy został zastąpiony koniakowym, miodowym. Kolorowi szałwiowemu wyrosła konkurencja w postaci pastelowej zieleni. Bordo triumfuje we wnętrzach, pojawiając się w większości stylizacji, choć w większości w dodatkach. Oprócz typowo bordowej barwy modne są wszystkie odcienie krwi.  Kolorem, który wrócił w tym sezonie, jest morski, turkusowy oraz petrol blue.

TRENDY KOLORYSTYCZNE 2021/2022

A teraz zobaczmy co na to producenci farb.

Very Peri

Zacznijmy od najważniejszego koloru roku 2022, czyli propozycji instytutu Pantone, barwy Veri Peri. Co ciekawe, jest to kolor, który nie został wybrany z ogromnej palety barw jaką dysponuje Pantone a specjalnie zaprojektowany, jako nowy. 

www.pantone.com

Jak zrozumieć ten kolor? Czy może odnaleźć się on w naszych wnętrzach? Skąd taka propozycja? Co roku zadaję sobie te same pytania i co roku jest mi trudniej pojąć wybór Pantone. Czy jest to łatwy kolor we wnętrzach? Nie. Czy będzie cieszył się dużą popularnością? Też nie sądzę, chyba że stanie się on kolorem przemian, jak chcą jego twórcy i wejdzie do popkultury jak słynny millenial pink. Jedno jest pewne, na ten kolor nie stawiałam, typując przyszłe trendy kolorystyczne. Zbyt bliska jest mi porażka fioletu z 2018 roku ULTRA VIOLET, bym znów zakładała, że idziemy w stronę niepopularnych fioletów. Ale, ale… czy to na pewno filet?

www.pantone.com

To fiolet, czy nie fiolet? Na pierwszy rzut oka, odpowiedź jest oczywista. Fiolet, jak nic! Całe szczęście, Olka Barczak przyjrzała się mu bliżej, mówiąc wprost, że jest to niebieski o fioletowym odcieniu, a jego nazwa pochodzi od barwinka (ang.periwinkle). Dzięki Olka, bo zostałabym w przeświadczeniu, że to kolor fioletowy. Wystarczy jednak, że przyjrzymy się, gdzie znajduje się ten odcień na skali, zanim nasze oko nas oszuka.

Jak każdy niebieski, tak i ta barwa, należy do kolorów zimnych. Czy sprawdzi się w domowych wnętrzach? W domu szukamy teraz wytchnienia, spokoju, stabilizacji, otulenia ciepłymi barwami, a nie chłodnymi stymulującymi nasz mózg i kreatywność. Natomiast ta barwa świetnie sprawdzi się w biurze, zarówno tym domowym, jak i w kreatywnej przestrzeni publicznej. Myślę, że przestrzenie biurowe czekały na taką nową barwę wprowadzającą odświeżenie.

Wydaje mi się, że twórcy barwy, pomylili się w ocenie sytuacji, jaka nas czeka w 2022 roku. Wydawało im się, że koniec izolacji, że jesteśmy wolni od wirusa. Stąd słowa „gdy wychodzimy z intensywnego okresu izolacji, nasze pojęcia i standardy zmieniają się, a nasze życie realne i wirtualne połączą się w nowy sposób”.

Z czym łączyć kolor Veri Peri? Instytut Pantone podpowiada. Jak widzicie, można go zastosować na zasadzie kontrastu kolorystycznego i zestawić z odcieniem żółtym, jasnoróżowym, zielonym i innymi modnymi pastelowymi barwami.

www.pantone.com

Ale to nie jedyne rozwiązanie. Dla osób lubiących mocniejsze zestawienia barw idealnie sprawdzą się takie palety, gdzie dominuje kolor zielony. Nic dziwnego w końcu, ten odzień pochodzi z natury a kwiaty uwielbiają zieleń.

www.pantone.com

October Mist 1495

October Mist to propozycja marki Benjamin Moore na 2022 rok. przypomina mi kolor Magnat Eteryczny Awenturyn A42, który użyłam do pomalowania Małego Domku Projektanta, więc mamy rodzimy odpowiednik tego koloru, w bardzo przystępnej cenie. Oczywiście ta propozycja podoba mi się o wiele bardziej, w kontekście projektowania wnętrz. Nie ma co się oszukiwać, taka barwa będzie podobać się Wam bardziej, niż chłodny fiolet. Zresztą ten odcień, jest odpowiedzią na to, czego potrzebujemy od domowego ogniska: ciepła, przytulności, bliskości natury, eteryczności, duchowości. Październikowa mgła, ma być płótnem, na którym rozkwitną inne kolory. 

mat. prasowe Benjamin Moore

To odcień kojący i piękny, niosący w sobie dużą dawkę spokoju. Znalazłam w nim  nawet inspirację do zmian w salonie. 

mat. prasowe Benjamin Moore

Kolor ten nazywany jest szałwiową zielenią, choć dla mnie jest on za ciepły jak na szałwię, która według mnie bliższa jest szarości a nie żółci.

mat. prasowe Benjamin Moore

Wybierając kolor roku poddano dogłębnej analizie codzienne rytuały, sposoby spędzania czasu, hobby oraz wpływy kulturowe. I myślę, że kluczem jest tu słowo rytuał. Kolor szałwiowy nie wziął się znikąd, odkąd zaczęliśmy więcej uwagi zwracać na well being i codzienne rytuały, zapragnęliśmy właśnie otaczać się tak pięknymi barwami.

Z czym łączyć kolor October Mist? Zobaczmy jaką paletę kolorów wspomagających zaproponowała marka Benjamin Moore:

October Mist pięknie współgra ciepłymi naturalnymi kolorami jak, blado żółty, kolorem lnu, mgły, trawy, paproci, z ciemnym granatowym odcieniem navy, bladym brązowym czy ciekawym odcieniem Wild Flower łączącym w sobie czerwień i pomarańcz.

Bright Skies™

Koncern AkzoNobel zaproponował na 2022 rok jasny szary błękit, który współgra tak przepięknie z innymi ciepłymi kolorami ziemi. Dzięki Dulux i Bright Skies spojrzymy w błękit nieba.

Bright Skies TM to jasny, zwiewny i optymistyczny niebieski, który jest dobry dla duszy. 

mat. prasowe AkzoNobel

Ten jasny kolor błękitu jest niewątpliwie piękny, ale niezbyt odkrywczy.  Miał dać nam siłę, optymizm oraz nadzieję, po tym jak byliśmy w zamknięciu, ale czy spełnił swoją rolę? Czytałam, że kolor ten jest na tyle uniwersalny, że może wkrótce stać się wymarzoną alternatywą jasnoszarego. Co o tym myślicie? W wewnętrza z naturalnym drewnem, w jasnym brzozowym kolorze, sprawdza się wprost idealnie.

mat. prasowe AkzoNobel

Myślę, że nie będziecie mieć problemu z odpowiedzią na pytanie: z czym łączyć kolor jasnoniebieski? Gdybyście jednak poszukiwali inspiracji to AkzoNobel przygotował 4 różne palety kolor, w zależności od tego jaki efekt chcecie osiągnąć: 

Greenhouse – w tej palecie jasny błękit możemy połączyć z zielenią, brązem, turkusem, beżem, aby stworzyć naturalny, spokojny, harmonijny dom.

mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel

 The studio colours – to jasne, wesołe, kolory pastelowe, gdzie przeważają róże, szare błękity, zgaszona czerwień

mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel

The salon colours – to połączenie neutralnych kolorów, takich jak biel, beż, chłodny brąz, aby stworzyć minimalistyczne i piękne kompozycje we wnętrzu.

mat. prasowe AkzoNobel

The workshop colours – to najbardziej żywa i wesoła, urocza i charakterna z zaproponowanych palet, oprócz nielicznych pastelowych kolorów mamy w niej żółty, ciepły brąz, ochrę, zieleń, pastelowy brudny róż, kolor piasku.

mat. prasowe AkzoNobel

Kestrel 

Kastrel, tegoroczna propozycja marki Tikkurila. To bardzo ciekawy, odważny i zaskakujący kolor, który tworzy we wnętrzu niezwykłą aurę.

Ciepły, otulający brąz – Tikkurila L478 Kestrel to kolor intensywny, ale jednocześnie aksamitny i spokojny.

mat. prasowe Tikkurila

Jego nazwa pochodzi od pustułki (ang. kestrel), gatunku sokoła, który zimę spędza poza granicami naszego kraju. Ma w sobie coś z aksamitu, który miękko otula wnętrze. Zapewnia spokój i bezpieczeństwo. Idealny dla miłośników ciemnych barw, którym znudziły się już czernie, granaty, czy butelkowa zieleń. Na wizualizacji poniżej kolor wydaje się bardziej fioletowy, niż brązowy. Hasłem promującym kolor Kastrel jest “Każda przygoda zaczyna się w domu“, aby zmotywować nas do cieszenia się małymi szczęściami, codziennością. 

mat. prasowe Tikkurila

– W ciągu ostatnich dwóch lat zwracaliśmy większą uwagę na nasze domowe przestrzenie, ale także je intensywniej eksploatowaliśmy. Kiedy wszystko robisz w domu, wiele z tego, co do tej pory było w nim wyjątkowe, staje się zwyczajne. Dlatego musimy zobaczyć nasze domy w innym świetle. Kolor L478 Kestrel zachęca do sentymentalnej podróży, która pozwoli odkryć je na nowo i przypomnieć, co nas w nich zauroczyło, docenić i celebrować spędzony w nich czas – mówi Marta Chowańczak, marketing manager marki Tikkurila.

Z czym łączyć Kastrel? Producent zaproponował połączenie go z turkusem, łagodną czernią i delikatnym beżem. Kastrel, jak każdy kolor wywodzący się z natury pięknie odnajdzie się w towarzystwie zieleni, zarówno jasnej, jak i ciemnej.

mat. prasowe Tikkurila

Art and Craft

Kolor Art and Crafts zaproponowany przez Dunn-Edwards, jako kolor roku 202, to ciepły, naturalny odcień brązu. Jaśniejszy niż Kastrel, bardziej rozmyty, ale wciąż stanowiący mocny akcent kolorystyczny we wnętrzu.

„ Art and Crafts (ang. sztuka i rzemiosło) to kolor, który wywodzi się z ziemi i symbolizuje: stabilność, wygodę i spokój”.

A skąd nazwa Arts nad Crafts? To kolor, który jest ukłonem w stronę wszystkich artystów, rzemieślników, wywodzi się z  ruch artystyczny, o tej samej nazwie, który powstał w Wielkiej Brytanii w latach 50. XIX wieku i nadaje się idealnie do powieszenia własnego rękodzieła i sztuki handmade. 

mat. prasowe Dunn-Edwards

„Optymizm oznacza przyjmowanie rzeczywistości i nowych możliwości. Widzimy, jak nasze wybory dotyczące kolorów i projektów odzwierciedlają nasze wewnętrzne potrzeby, gdy stajemy przed wyzwaniem budowania nowych ścieżek” — powiedziała Sara McLean , ekspert ds. kolorów i stylistka w firmie Dunn-Edwards. „ Art and Crafts to ponadczasowy cień, który uosabia zarówno przeszłość, jak i optymizm i ekscytację przyszłości”.

mat. prasowe Dunn-Edwards

Pięknie nadaje się do wnętrz w których marzymy o wyciszeniu, na przykład jako kolor an ścianie za łóżkiem w naszej sypialni.  Ciepły brąz idealnie uwypukla strukturę terakoty, skóry, drewna i włókien naturalnych.

mat. prasowe Dunn-Edwards

Zainspirowany również artystycznym stylem lat 70. i wzornictwem folklorystycznym, Art and Craft łączy się z trendami w kolorach ziemi poprzez modę, meble i wzornictwo. Czerpiąc z kapryśnego stylu wiejskiego, ogrodów preriowych i organicznych barw tamtych czasów, nadal podążamy naprzód, prezentując to, co najlepsze z tej płynnej dekady.

mat. prasowe Dunn-Edwards

Dunn-Edwards wymienił 6 czynników, które wpłynęły na wybór takiego a nie innego koloru roku a przy okazji pięknie wyróżnił główne trendy w rozwoju światowego designu:

  1. inspiracja naturą – zawsze w modzie, bliskie połączenie z kolorami ziemi
  2. ocieplanie kolorów we wnętrzach, moda na brązy i beże – nie możemy tego bagatelizować, ale do wnętrz znów wraca bezpieczny „beżyk”
  3. powrót rękodzieła, w zgodzie z ruchem Art and Crafts, odrzucamy masową produkcję i doceniamy pracę ludzkich rąk
  4. lokalny design, folklor, wiejska sielanka, czyli zainteresowanie tym co wytwarzane jest lokalnie, przez wiejskich rzemieślników, pragnienie zrównoważonego rozwoju, powrót na wieś i życie w zgodzie z naturą
  5. Lata 70 we wnętrzach, czyli odważne kolory i wzory 
  6. Health and Wellness, dbanie o siebie, nasze zdrowie i samopoczucie,

Z czym łączyć Art and Crafts? To paleta wspomagająca:

Jest ona dość szeroka, w zależności od tego, jaką z 6 ścieżek wybierzemy. Czy bliższe są nam wnętrza z lat 70, z pomarańczowymi akcentami, kolorem terakoty, ożywczą zielenią, czy minimalizm i neutralna paleta barw opierająca sie na beżach i szarościach. 

 Olive Sprig

Kolejny kolor zaproponowany przez koncern PPG na rok 2022, jak się pewnie domyślacie, również czerpie z natury. Jest nieco bardziej energetyczny, niż propozycja Benjamin Moore – October Mist, ale oba kolory są bardzo zbliżone.

mat. prasowe PPG

PPG zaproponował zieleń, gdyż ten „kolor reprezentuje odrodzenie w świecie po pandemii, naśladując odporność natury”. Co stanowi jasny przekaz, że powinniśmy czerpać z natury wszystko co najlepsze. 

„Jak wielu z nas wie po roku blokady, najłatwiejszym sposobem zmiany nastawienia jest zmiana środowiska” – mówi Amy Donato, starszy kierownik ds. marketingu kolorów w PPG Paint. „Nazwijmy to buntem, ale z pewnością jesteśmy tu po to, aby odrodzenie optymistycznych kolorów poprowadziło nas w nową erę projektowania domów”.

GROSS I DALEY

Eksperci założyli, ze po trudnych momentach w historii, konsumenci są skłonni do używania bardziej energetycznych kolorów. Eksperci marki uważają, ze kolor szarozielony, jest tak samo uniwersalny jak kolory neutralne, takie jak beż, biel, szary, a jednocześnie bardziej korzystny dla naszego samopoczucia. Ciekawa teoria, muszę przyznać.

mat. prasowe PPG

Z czym łączyć Olive Spring? Tym razem producent zaproponował aż 3 palety wspomagające, aby trafić w gusta większej ilości konsumentów:

  • klasyczna i zachowawcza paleta Invaluable, w której Olive Spring zestawiono z czernią, szarością, beżem oraz całą gamą kolorów neutralnych
  • paleta Introspective stawia na kolory w wersji pastelowej, rozmytej, bardziej stonowanej, ale jest ona znacznie bardziej optymistyczna od palety Invaluable,
  • optymistyczna i żywa paleta Inspired, w której nie brakuje różu, czerwieni, radosnych żółci, fioletów

Evergreen Fog

Marka Sherwin-Williams jako kolor roku 2022 zaproponowała Evergreen Fog. Jest to kolejny po Olive Spring PPG, czy October Mist Benjamin Morre, kolor będący wariacją na temat koloru szałwiowego. Tym razem jest to kolor ciemniejszy, bardziej szary, który najbardziej z dotychczasowych propozycji przypomina mi szałwię. Wieczne zielona mgła, to kolor kojący, czerpiący oczywiście inspirację z natury. To kolor będący mieszanką przepięknej zieleni i szarości z odrobiną niebieskiego, który ma nam się kojarzyć z mgłą w lesie. 

mat. prasowe Sherwin-Williams

Kolejna marka uznała, że zieleń będzie ważnym kolorem we wnętrzach w 2022 roku. Jako nowa wersja nostalgicznej zieleni, kolor Evergreen Fog, ma nieś nam ukojenie, uspokajać, po ogólnoświatowej pandemii a nazwa fogg (ang.mgła), daje nam sygnał, że „mgła się podnosi”. Ten kolor mam sygnalizować „nowy początek”. Jak widzicie, wszyscy producenci farb chcą dla nas tego samego, odmienić nam świat, nieść ukojenie. Aż się dziwię, że wszyscy chcą pomalować nam świat na zielono a nie na różowo 🙂

mat. prasowe Sherwin-Williams

Evergreen Fog jest pięknym odcieniem zieleni, który ślicznie wygląda z drewnem, również z tym starym.  Wróżę mu wielką karierę w starych domach.

mat. prasowe Sherwin-Williams

Z czym łączyć Evergreen Fog? Eksperci zaproponowali kolory, które nawiązują do koloru drewna, czyli brązy i rudości oraz kamienia, czyli beże i szarości. Proponowana paleta kolorów jest idealna dla miłośników kolorów ziemi.

Guacamole

Guacamole na ścianie? To dość odważna propozycja od producenta farb Glidden. Ciekawa jestem jak ten kolor Wam się spodoba. Myślę, że z dotychczasowych propozycji kolorystycznych na rok 2022, ten kolor podoba mi się najmniej. 

mat. prasowe Glidden

Breathe

Brytyjska marka tapet i farb Graham & Brown również ogłosiła swoją propozycję koloru roku 2022. Nie odbiega ona zresztą od innych ogłoszonych kolorów roku i wpisuje się w tegoroczne tendencje. Breathe to drugi po propozycji koncernu AkzoNobel kolor niebieski w zestawieniu tegorocznych kolorów roku.

mat. prasowe Graham & Brown

To śliczny, nieoczywisty szaro błękitny pastelowy kolor.

mat. prasowe Graham & Brown

Kolor roku 2022 ma wyrażać troskę i miłość do natury. Nie są to puste słowa, bo marka Graham & Brown , ogłosiła przejście na energię odnawialną, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 29 procent i neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla od stycznia 2022 roku.

„Tegoroczna tapeta i kolor roku ukazują nasze ponowne połączenie z naturą – co współgra z ciągłymi ulepszeniami w sposobie, w jaki produkujemy, który zawsze miał na myśli zrównoważony rozwój”

mat. prasowe Graham & Brown

Marka proponuje, aby koloru Breathe używać zarówno do ścian, listw, sztukaterii, jak i stolarki drzwiowej. 
Z czym łączyć Breathe? Oto idealny odcień, który można łączyć z neutralną bielą i chłodnymi szarościami, aby uzyskać wrażenie  lekkości lub, aby uzyskać nastrojową przestrzeń, możemy połączyć go z ciemniejszymi błękitami.

KOLOR ROKU

To wszystkie propozycje koloru roku 2022. JAKI KOLOR ROKU PODOBA CI SIĘ NAJBARDZIEJ?

A to zeszłoroczne wpisy prezentujące kolory roku:

KOLORY ROKU 2021

Wpisy z poprzednich lat:

MODNE KOLORY ŚCIAN 2019

KOLORY ROKU 2017 – JAKI WYBRALIŚCIE DLA SIEBIE?

TRENDY: NAJMODNIEJSZE KOLORY 2019-2020

Related Posts