PORADY: Wybieramy okap. Czym się kierować podczas wyboru okapu?

by Kasia Bobocińska

Dziś przygotowałam dla Was post poradnikowy. Tematem będzie okap. Próbując dobrać optymalny okap kuchenny natrafiłam na kilka nurtujących pytań i postanowiłam poszukać na nie odpowiedzi: Jak dobrać okap kuchenny? Jakie okapy cieszą się największą popularnością? Na co zwracać uwagę wybierając okap kuchenny? Pamiętam, jak wybierając okap kuchenny do poprzedniego mieszkania ważny był dla mnie kształt i cena. Nie przypominam sobie, żebym zwracała uwagę na jakieś inne, istotne parametry. Wtedy, ważne żeby był retro (tak, uparłam się, że moja kuchnia będzie retro, łącznie z AGD) oraz ponieważ robiłam to zaraz po studiach – cena.  W efekcie czego mój okap był po pierwsze bardzo głośny, po drugie bardzo nieprzyjemny w użytkowaniu, tak, że włączałam go bardzo rzadko. Na efekty nie trzeba było długo czekać! Moim zdaniem okap kuchenny, to taka szara eminencja w kuchni. Czasem go nie widać, czasem specjalnie się go ukrywamy, ale bez niego nasza piękna kuchnia szybko pokrywa się oparami tłuszczu i nie jest już tak ładna! Warto poświęcić trochę więcej czasu na wybór optymalnego sprzętu kuchenne, żeby później nie cierpieć za każdym razem gdy, włączymy okap, który swoim buczeniem doprowadza nas do szału. Uważam, że okap kuchenny powinien być podstawowym urządzeniem w naszej kuchni a jednak czasem do jego zakupu podchodzimy po macoszemu.

Zacznijmy od podstawowego pytania:

Jaki okap wybrać?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, podobnie jak trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jaką kuchnię wybrać? W gruncie rzeczy wybór okapu zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim decydują nasze preferencje. Co znaczą trendy, jeśli nam się marzy okap retro? Wszystko zależy od naszego gustu, pomysłu na rządzenie kuchni, oraz tego czy lubimy gotować, czy nie. Jeśli lubimy się wyróżniać oraz chcemy mieć nietypową kuchnię obok której nie da się przejść obojętnie możemy postawić na wyraźny i zwracający na siebie uwagę design oraz kolor. Ciekawym elementem kolorystycznym tegorocznego stoiska Franke na targach Warsaw Home były z pewnością okapy Smart Deco. Sama zastanawiałam się nad ich wyborem aranżując swoją kuchnię marzeń, ale w końcu zdecydowałam się wybrać jedną spójną linię produktów. Choć muszę przyznać, że ten róż wydawał się kuszący:

Photo: Karolina Grabowska, Kaboompics

Okap przyścienny Franke Smart Deconiebieski, zielony, różowy, żółty

W gruncie rzeczy musimy zastanowić się po prostu nad kilkoma kwestiami, które znacznie ułatwią nam wybór okapu. Usiądźcie wygodnie i najpierw odpowiedzcie na kilka pytań, które od razu, drogą selekcji, pozwolą Wam zrezygnować z kilku produktów. Zawsze najgorzej jest wtedy, kiedy kompletnie nie wiemy czego chcemy, a do wyboru mamy setki modeli okapów. Weźcie kartkę papieru i odpowiedzmy wspólnie na kilka pytań:

  1. Czy okap będzie podłączony do wentylacji?
  2. Jaki jest Twój budżet na zakup okapu?
  3. Jaki typ okapu Cię interesuje? (przyścienny, kominowy t-line, wyspowy, podszafkowy, sufitowy). Jeśli nie jesteś pewny jaki okap wybrać określ dokładnie miejsce gdzie będziesz gotować, jeśli nie jest to środek kuchni np. na wyspie drogą selekcji odchodzi Ci kilka typów okapów.
  4. A może znaczenie ma dla Ciebie konkretny kolor? – stalowy, czarny, biały a może różowy?

Przy wyborze okapu pamiętajmy o jego 3 podstawowych cechach: okap kuchenny powinien być przede wszystkim urządzeniem skutecznym, cichym i wydajnym. Warto wiedzieć jaką wydajność powinien mieć nasz okap.

Jak obliczyć jaką powinien mieć wydajność okap pasujący do naszej kuchni?

Po pierwsze musimy znać kubaturę kuchni. Brzmi obco? Kubatura kuchni to nic innego jak jej objętość. A jak liczymy objętość? Bierzemy powierzchnię całkowitą w m 2 (w moim przypadku 13,32 m2) i mnożymy przez jej wysokość (2,8 m). A to oznacza, że kubatura mojej kuchni wynosi 37,3 m3.

Prawidłowo dobrany okap powinien w ciągu godziny móc przefiltrować co najmniej sześciokrotnie całe powietrze w naszej kuchni. Jak sprawdzić ile mamy tego powierza? Liczymy

Jak obliczyć wydajność okapu? Pomnożyć kubaturę kuchni, w moim przypadku 37,3 m3, przez 6!

Do mojej kuchni najlepszy będzie okap z wydajnością 224 m3/h (osiąganą na pierwszym biegu)

Dość duże problemy z obliczeniem wydajności mając Ci, którzy mają kuchnię otwartą na salon, bo zamiast liczyć powierzchnię samej kuchni liczą ją razem z salonem, przedpokojem etc. i nagle ich kuchnia ma nie 13 m2 a 70 m2, czyli jej kubatura wynosi 196 m3. A przez to ich okap powinien mieć wydajność 1176 m3/h. A takich okapów nie ma do użytku prywatnego.

Jakie są trendy kuchenne?

Światowe trendy kuchenne pokazują, że mamy raczej tendencje do ukrywania okapów niż ich eksponowania.

TOP 10 TRENDY KUCHENNE 2018/2019

A jak wyglądają okap, gdy je już widać? Jak już je widać, to nie sposób ich przeoczyć! Są bardzo dekoracyjne:

Światowe trendy potwierdzają to również wybory zakupowe Polaków.

Jakie okapy sprzedają się najlepiej?

Według danych sprzedaży Polacy najczęściej decydują się na okapy do zabudowy, podszafkowe.

Jakie są rodzaje okapów?

Okap do zabudowy: GLOBALO Loteo, FRANKE Box; Okap wyspowy: GLOBALO CYLINDRO ISOLA, FRANKE Tunnel, FRANKE Mercury ; Okap przyścienny: GLOBALO Nidaro, Franke FSMD, Okap nablatowy: płyta indukcyjna z okapem Franke MythosFRANKE Downdraft, okap sufitowy: FRANKE FGS GALAXYBARDOT;

Okapy przyścienne

To okapy montowane są do ściany kuchni. Okapy przyścienne mogą być w rożnych stylach, kształtach i kolorach (np: kominowy, retro – classic, skośne). To chyba najbardziej różnorodna grupa okapów.

OKAP DO ZABUDOWY – okap z szafką

Służą one do zabudowania np. w szafkach w ciągu mebli kuchennych.

Niejednokrotnie problemem bywa idealne dopasowanie szafki pod okap do zabudowy oraz jego montaż. Ułatwieniem jest gotowy zestaw, dedykowany pod montaż okapu Loteo 60.3 Black: szafka, okap oraz akcesoria montażowe. W intuicyjnym konfiguratorze szafek wybieramy interesujące nas wymiary, materiały, kolory i akcesoria. Konfigurator umożliwia zaprojektowania mebli kuchennych, wedle indywidualnego projektu. Bardzo podoba mi się ta opcja.

Okapy sufitowe

Są to modele zabudowane w podwieszanym suficie bądź zamontowane na suficie właściwym. Okapy sufitowe to najdroższa grupa okapów i och ceny zaczynają się od 3000 zł a dochodzą do nawet 20 tys. zł.

Okap wyspowy

Czy decydując się na okap wyspowy częściej sięgamy po ten z funkcją wyciągu czy z trybem pochłaniacza? Wydawać by się mogło, że ze względu na swoją specyfikę i umiejscowienie będzie to jednak tryb pochłaniacza. Okazuje się, że jednak nie. Wybierając okap kuchenny wyspowy w większości przypadków decydujemy się na okap w trybie wyciągu. Na okap w trybie pochłaniacza na filtrach węglowych decydujemy się tylko wtedy, gdy:

– kuchnia jest przeniesiona do pomieszczenia w którym nie ma wyciągu, bo docelowo pomieszczenie to pełniło zupełnie inną funkcję i do wyciągu trzeba ciągnąć rurę o długości 12-15 metrów, aby podpiąć się do komina

– kiedy decydujemy się na dom pasywny i dom ma rekuperację i właścicielom zależy na odzyskiwaniu ciepła

Warto wiedzieć, że aby okap wyspowy działał w pełni wydajnie odległość od komina wentylacyjnego nie powinna być większa nić 3 m.

Okapy blatowe (nablatowe)

Okapy blatowe reprezentują sobą nieco bardziej ekskluzywną półkę cenową dla wymagających klientów tutaj też ceny kształtują się na poziomie 3000-19000 zł. Ponad blat wystaje jedynie listwa na której umieszczone są przyciski. Sterowane są dotykowo bądź za pomocą pilota.

Jedno z podstawowych pytań, które najczęściej zadajecie:

Na jakiej wysokości można zawiesić okap?

Minimalna odległość między okapem a płytą elektryczną, indukcyjną to 60 cm. Nad kuchenką na gaz lub paliwo mieszane musi być zachowane co najmniej 70 cm. Należy pamiętać, aby nie zamontować okapu za wysoko, gdyż przełoży się to na gorsze pochłanianie oparów.

Uwaga!  Okap skośny powinien być oddalony od płyty o 35-40 cm w przypadku płyty indukcyjnej i powyżej 40 cm w przypadku płyty gazowej. Ogień z palników w kuchence gazowej może stopić plastikowe elementy w okapie i go uszkodzić.

W jaki sposób najlepiej dobrać szerokość okapu do kuchenki?

Wysokość to jedno, a co z szerokością okapu względem kuchenki?

Na rynku dostępne są szerokości okapów w przedziale między zaledwie 9 cm a 150 cm. Pierwsza, niewielka szerokość dotyczy bardzo specyficznego rodzaju okapów, a mianowicie zintegrowanych z płytą. Są one niezwykle skuteczne oraz praktycznie zupełnie niewidoczne i nie zajmują żadnego dodatkowego miejsca w naszej kuchni.

Szerokość okapu powinna być przynajmniej taka jak szerokość płyty grzewczej. Optymalnie jednak okap powinien być nieco szerszy od płyty. W przypadku płyty o szerokości 75 cm nasz okap powinien mieć 90 cm. Gdy mamy płytę 60 cm, to najlepszym rozwiązaniem będzie okap o szerokości 75-80 cm. Pamiętajmy też o aspekcie wizualnym – okap kuchenny o szerokości 50 cm nie będzie wyglądał dobrze ponad płytą, która ma szerokość 80 cm. Będzie się wydawał za mały. Wyjątkiem jest na przykład okap Smart Deco, który ze względu na swój nietypowy kształt pomimo rozmiaru 50 cm będzie wyglądał dobrze nad płytą 60 cm. W tym wypadku możemy iść na kompromis.

Okap okrągły.  Gdybyśmy chcieli zamontować nad płytą grzewczą o szerokości 60 cm okap okrągły o takiej samej średnicy nie będzie to wyglądać atrakcyjnie. Lepiej zamontować wtedy okap o średnicy do 40 cm.

Wydajność! Dużo zależy od wydajności. Jeśli nasz okap kuchenny o szerokości 50-55 cm będzie miał dobrą wydajność i będzie prawidłowo podłączony, to jest w stanie sprostać wyzwaniom kuchenki nawet o szerokości 60 cm.

Nawet kap kuchenny 50-55 cm będzie skuteczny, jeśli będzie miał mocny silnik (z lewej FRANKE FBI – szerokość 520 mm i wydajność 690 [m3/h]:,  GLOBALO Loteo – szerokość 596 mm i wydajność 525 [m3/h] ).

Filtry, czyli koszty po zamontowaniu okapu

Okapy pracują w dwóch trybach: pochłaniacza oraz wyciągu. Jaka jest różnica? Pochłaniacz absorbuje niepożądane substancje i zapachy, a czyste powietrze wraca do kuchni. Z kolei wyciąg wyprowadza zanieczyszczenia na zewnątrz – konieczne jest jednak podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego. Od trybu w jakim pracuje dany okap zależy też jakie ma filtry.

Okap z trybem wyciągu ma zazwyczaj:

Filtry metalowe (aluminiowe)

Właściwie każdy model okapu dostępny na rynku, wyposażony jest standardowo w filtr metalowy. W 99% jest to filtr aluminiowy. Ma postać siateczki montowanej od spodu urządzenia o przybliżonych wymiarach 15 cm/30 cm. Bez problemu powinniśmy móc je wyciągnąć i (najczęściej) umyć w zmywarce. Oczyszczają powietrze z wszelkich brudnych cząsteczek (głównie z tłuszczu, przez co zwane są filtrami przeciwtłuszczowymi).

Filtry metalowe , aluminiowe są różnej jakości. Okapy z niższej półki cenowej wyposażone są zwykle w filtry 3 warstwowe – są one słabszej jakości i uchodzą za zbyt cienkie. Istnieją również filtry składające się aż 8 warstw. Im więcej warstw tym czystsze przewody wentylacyjne. Nie wszyscy wiedzą, ale przewody wentylacyjne też co jakiś czas trzeba czyścić.

Niektóre okapy mają wbudowany specjalny czujnik zabrudzenia filtrów.

O filtry  aluminiowe trzeba regularnie dbać i trzeba o tym pamiętać! Po ok. 20 h pracy urządzenia wrzucamy filtr do zmywarki i myjemy w temperaturze 50 stopni Celsjusza (w cieplejszej wodzie filtry mogą ściemnieć). Gdy zaniedbamy pielęgnację filtra metalowego, po 2-3 latach będzie on słabo drożny. Wtedy możemy stanąć przed koniecznością zakupu nowego. Jeśli natomiast odpowiednio o niego zadbamy – jego wymiana będzie absolutnie zbędna.

Ważne:

  • nie ma potrzeby wymiany filtrów metalowych przy odpowiedniej pielęgnacji. Nie ma też dodatkowych kosztów!

Jeśli jednak chcemy zadbać o czyste powietrze to powinniśmy pomyśleć o filtrze węglowym.

Na przykład okap marki Franke FBI posiada wbudowany filtr aluminiowy pochłaniający tłuste cząsteczki. Aby cieszyć się pełnią jego możliwości, należy dokupić filtr węglowy, dzięki czemu będziemy mogli używać go jako pochłaniacza.

A teraz porozmawiajmy o kosztach.

Filtry węglowe

Filtry węglowe w większości okapów można dokupić dodatkowo. Są one niezbędne, gdy okap nie jest podłączony do wentylacji i działa w trybie pochłaniacza. Umieszczony jest on zawsze po filtrze aluminiowym. Często jest położony bezpośrednio na nim i ma taki sam rozmiar. Na myśl przywodzi wtedy kasetę lub cienką książkę o grubości 1-1,5 cm. Filtr węglowy posiada w środku małe kuleczki węgla aktywnego (o średnicy ok. 1-2 mm). W momencie styczności z oparami, redukują one i usuwają zapachy. Filtr węglowy podczas pracy wyłapuje wilgotne powietrze, przez co staje się wilgotny i należy go przesuszyć. Dobrze jest więc pozostawić okap włączony przez jakiś czas po gotowaniu.

Filtry węglowe dzielimy na dwa rodzaje:

Standardowe, których częstotliwość wymiany wynosi: 3 miesiące – koszty od 30 zł do 100zł

oraz Filtr węglowy długoterminowe, wielokrotnego użytku np.Long Life lub Long Lasting: wystarczają na 3 lata – koszty 250 zł do 400zł.

Co ważne, nie jest istotne jak często używamy okapu. Możemy ani razu nie włączyć okapu w ciągu tych 3 miesięcy a filtr węglowy i tak nadawać się będzie do wymiany. Dlatego jeśli wybieramy się na wakacje warto wyjąć filtr z okapu i włożyć do plastikowego woreczka.

Jeśli nie mamy okapu z trybem pochłaniacza, to nie jesteśmy narażeni na żadne koszty. Jeśli natomiast mamy taki okap, to musimy średnio liczyć ok, 120 zł rocznie na zakup filtrów.

Co to znaczy, że okap jest naprawdę cichy?

Wybierając okap bardzo ważne jest dla nas, aby pracował cicho i nie zakłócał nam przyjemnej chwili jaką może być gotowanie. Najlepiej wybrać model, którego głośność nie przekracza 50 dB na pierwszym biegu pracy silnika. Jednak znacznie ważniejsze od głośności powinna być dla nas wydajność. Co z tego, gdy nasz okap osiąga na pierwszym trybie 44 decybele jak ma wydajność zaledwie 200 m3/h. Wybierając okap zawsze patrzmy na te dwie wartości razem.

Błędy przy montażu

Możemy kupić bardzo wydajny okap np. 800 m3/h, jednak wystarczy że do jego montażu zastosujemy złą średnicę rury, zamiast 15 cm zdecydujemy się na 12 cm a jego wydajność automatycznie spadnie o 20% i jednocześnie o tyle samo wzrośnie jego głośność! Tylko okap prawidłowo podłączony rurą do wentylacji będzie naprawdę cichy. Nie zmniejszajmy średnicy wylotu silnika poprzez zakładanie przejściówek ją zwężających. Możemy natomiast zastosować rury kwadratowe bądź prostokątne w miejsce rur okrągłych.

 

Sporo się dowiedziałam przy okazji wybierania okapu do mojej kuchni, mam nadzieję, że wy również zdobyliście praktyczne informacje pozwalające Wam optymalnie wybrać okap. Ja w swojej kuchni postawiłam na jedną markę i jedną kolekcję Zarówno Frames by Franke. Na pierwszym biegu osiąga on wydajność 300 m3/h, wiec zgodnie z moimi obliczeniami jest idealny do mojej kuchni.

AGD, NA JAKIE SIĘ ZDECYDOWAŁAM. WASZ WYBÓR TO STRZAŁ W 10!

 

Related Posts