TOP 10 TRENDY KUCHENNE 2018/2019

by Rafał Czerwiński

Pod koniec roku przygotowałam dla Was zestawienie trendów kuchennych, z tegorocznych targów Salone del Mobile. Na co postawić, aby stworzyć naprawdę modną kuchnię? Jakich kolorów zdecydowanie unikać? Jaki blat będzie modny w 2019 roku? Na jakie materiały wykończeniowe się zdecydować? I wreszcie jak zaprojektować modną kuchnię, żeby nie żałować za rok? Koniec roku, to dobry moment na snucie planów i przygotowanie się na przyszłoroczny remont kuchni. Planujcie, inspirujcie się i w końcu wybierzcie waszą wymarzoną kuchnię ze snów. Ja Wam w tym pomogę.

Na rynku kuchennym sporo się zmieniło przez ostatnie lata. Okazuje się, że to co podoba się nadal większości Polaków, czyli biel i minimalizm w kuchni z odrobiną skandynawskiego designu, wcale nie jest już promowane na świecie. I tak naprawę czy to ważne? To Wam przede wszystkim ma się podobać w nowej kuchni. To jest Wasze królestwo szyte na miarę i wypieszczone, aby powstawały w nim prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej.  W zeszłym roku przygotowałam dla Was post o tym jak światowe trendy zawitały do IKEA, która wprowadziła kilka nowych kolekcji:

10 TRENDÓW W ARANŻACJI WNĘTRZ – KUCHNIA PRZYSZŁOŚCI

Tak Was inspirowałam, że sama siebie zainspirowałam i do starego domu wybrała właśnie drewniane fronty TORHAMN:

kuchnia z drewna

Większość propozycji, które przywiozłam z Mediolanu może wydać Wam się zbyt ekstrawagancka, zbyt nierealna. A może się mylę? Może jesteście gotowi na większe zmiany?

Mediolan to ogromna kopalnia wiedzy o trendach jakie nas czekają. Co dwa lata najwięksi producenci mebli kuchennych, AGD i wszystkiego co związane z kuchnią spotykają się podczas oddzielnego wydarzenia EuroCucina oraz FTK (Technology For the Kitchen), aby pokazać światu co będzie modne i innowacyjne w świecie kuchni. Zerknijcie na to morze inspiracji, które przygotowałam dla Was w 2016 roku:

21 PIĘKNYCH KUCHENNYCH ARANŻACJI?

To co zaczynamy z trendami 2018/2019? “Shall we?”

TRENDY KUCHENNE 2018/2019

Przygotowałam dla Was 10 trendów kuchennych w oparciu o zdjęcia i obserwacje z tegorocznego z EuroCucina. W porównaniu z poprzednim moim zestawianiem:

21 PIĘKNYCH KUCHENNYCH ARANŻACJI?

w zasadzie nie zmieniło się jedno: miłość do marmurowych blatów. A wszystko inne poszło w zupełnie nieoczekiwaną stronę. Nie było już tak swojsko, dekoracje przypominały raczej wazony  Kuchnia stała się królową nocy. 

1. CIEMNE FRONTY KUCHENNE

Pierwszym zaskoczeniem tegorocznych targów EuroCucina była przede wszystkim kolorystyka kuchni. Próżno by szukać tu bieli. Zdecydowanie dominowały ciemne kolory. Czerń, antracyt, szarość, brąz w czekoladowym odcieniu. I do tego kamień, duuużo kamienia. Czasem miało się wrażenie, że całe kuchnie wyciosane są z kamienia.  Oczywiście AGD również było dopasowane kolorystycznie do kolorów frontów! Minimalistyczne, eleganckie, nowoczesne i wypełnione do szpiku najlepszą technologią, jak na przykład kolekcja  Frames by Franke, na którą sama się zdecydowałam (AGD, NA JAKIE SIĘ ZDECYDOWAŁAM. WASZ WYBÓR TO STRZAŁ W 10!), świetnie pasuje do nowoczesnej kuchni.

MITON Cucine

Photo: Rafał Czerwiński

Photo: Rafał Czerwiński

Zwróćcie uwagę na tę szklaną gablotę, która wygląda trochę jak ekspozycja sklepowa.

Photo: Rafał Czerwiński

Photo: Rafał Czerwiński

Photo: Rafał Czerwiński

Wśród wielu ciemnych kuchni znalazła się też biała kuchnia, połączona z ciemnym blatem, czarnym AGD oraz brązowymi szufladami. Niby jest biel a mimo wszystko cała kuchnia jest zupełnie inna niż typowa biała kuchnia.

Photo: Rafał Czerwiński

A to propozycja kuchni w zupełnie innym stylu:

2. GRUBE BLATY KUCHENNE

Patrząc na zdjęcie kuchni powyżej mamy wrażenie, że blat jest przynajmniej dwa razy grubszy od typowego 3 cm blatu. Wygląda jak gruby kawał kamienia przynajmniej 7 cm. Prawda jest taka, że blat jest normalnej grubości, ale został wykończony specjalną listwą zdobiącą dającą wrażenie, że blat jest gruby. Kiedy w tym roku zamawiałam swój blat u Franke miałam do wyboru dwie standardowe grubości 2 cm oraz 3 cm, ale była też opcja zamówienia takich specjalnych elementów wykończeniowych jak taka listwa wykańczająca. Oczywiście takie rozwiązania podnoszą koszt kuchni, ale przyznajcie, że robią niezwykłe wrażenie.

W zeszłym roku dominowały raczej bardzo cienkie, kilkunastomilimetrowe blaty. A w tym bardzo widoczna jest tendencja do MAKSYMALIZMU! Skoro stawiamy na proste minimalistyczne szafki, to niech wszystko, co je otacza będzie właśnie “na bogato”. Kiedyś o tym, czy kuchnia jest z wyższej półki mówiły nam szafki, ich wykonanie, styl, najlepsze materiały. Teraz szafki mają tendencję do “chowania się” i przeistaczania w część salonu, natomiast główne skrzypce grają: blat, niezwykle eleganckie i wysublimowane AGD, które albo się chowa, albo wieczorową porą przeistacza się w swoistą biżuterię dla kuchni oraz oświetlenie nadające tej przestrzeni niesamowity klimat (jak na przykład waga kuchenna Lightboard Franke – idealnie dopasowana do komory zlewozmywaka, która pełni funkcję eleganckiej, nastrojowej pokrywy w nocy).

3. NASTROJOWE OŚWIETLENIE KUCHNI

We współczesnych, modnych kuchniach oświetlenie gra ogromną rolę. Nie chodzi już tylko o dobre światło do pracy w kuchni i odpowiednie oświetlenie blatów roboczych. Światło w kuchni według najnowszych trendów ma się zmieniać w zależności od pory dnia. Większość współczesnych kuchni jest otwarta na salon i warto pomyśleć o tym, żeby nastrojowe, klimatyczne oświetlenie jej wieczorową porą zachęcało do relaksu. Skoro z niej nie korzystamy, niech nie stoi pusta i ciemna. Niech będzie nastrojowo oświetlona. Jeśli mamy zaprojektowaną kuchnię według najnowszych trendów to wszystkie sprzęty kuchenne, po skończonej pracy, chowają się w sprytnych schowkach a kuchnia wręcz “chowa” się w przestrzeni salonu, tak że trudno odgadnąć, gdzie w ciągu dnia się gotuje. Kuchnia staje się królową nocy i zachęca do imprezowania. Czasem bliżej jej do wnętrza klubu niż miejsca gdzie wyczarowuje się wszelkie smakowitości. Poniżej wspomniany już dzisiaj Lightboard Franke, czyli waga, deska i taca do serwowania drinków w jednym 🙂 A wiadomo, że najlepsza część imprezy zawsze przenosi się do kuchni. Producenci zadbali, żeby goście czuli się w niej naprawdę komfortowo. Dodatkowe nastrojowe oświetlenie, przejście w tryb nocny to to czego potrzebuje współczesna kuchnia.

Oprócz nastrojowych gadżetów, listew oświetleniowych, producenci sprzętów AGD pomyśleli także o zaprojektowaniu specjalnego trybu nocnego. I tak na przykład, możemy kupić specjalne okapy wyposażone w piloty, do przełączania trybu oświetlenia kuchni.

Na targach EuroCucina widziałam też cały kompleks kuchenny, który nie dość że umożliwiał całkowite schowanie kuchni, to jeszcze był wyposażony w różne relaksujące tryby oświetlenia naśladujące naturalny tryb dnia. To znaczy popołudniem otaczało nas ciepłe żółte światło, zmierzch mienił się w czerwieniach a świt był jasny i energetyczny.

Ta kuchnia nie dość, że jest podświetlona, to potrafi się całkowicie schować w zabudowie:

4. ZLEWOZMYWAK ZINTEGROWANY Z BLATEM – zlew wbudowany W BLAT

Skoro modna kuchnia ma tendencje do “chowania się”, to zlewozmywak powinien również zniknąć, być tak wkomponowany w przestrzeń kuchni, aby łatwo było go ukryć. Czołowi producenci mają w swojej ofercie odpowiednie wyposażenie, które pozwala na przykład przykryć zlewozmywak, tak aby idealnie pasował się do trybu nocnego kuchni. Hitem w ofercie Franke są oczywiście zlewozmywaki , które można montować na równi z blatem, jak na przykład: linia zlewozmywaków Franke Box.

Innymi rozwiązaniami prezentowanymi na targach EuroCucina były na przykład zlewozmywaki z kamienia, będące integralną częścią blatu lub zlewozmywaki, które wysuwały lub wsuwały się w blat kuchenny. Ogólna tendencja jest taka, aby zlewozmywak był raczej niewidzialny. Ja w swojej kuchni poszłam zupełnie w inną stronę i wybrałam zlewozmywak, który ma przyciągać swoim widokiem (AGD na jakie się zdecydowałam). Zresztą, cała moja kuchnia projektowana była wbrew obowiązującym trendom, bo jest ona usytuowana w oddzielnym pomieszczeniu, które nie jest otwarte na salon a to oznacza, że obce jej jest tendencja do chowania się.

5. PALNIKI BEZPOŚREDNIO NA BLACIE

A to zaskoczenie. Co ciekawe takie palniki produkowane były przez jedną firmę i prezentowane były na stoiskach różnych marek. Zapomnij o szorowaniu płyty grzewczej, zapomnij o indukcji, teraz hitem jest gotowanie bezpośrednio na blacie.

6. OKAP NIEWIDOCZNY

Okap wysuwany z blatu, okap zintegrowany z płytą indukcyjną – współczesne okapy również mają tendencje do chowania się lub do zaskakiwania. Mamy do wyboru dwie opcje, albo chowamy okap i na przykład decydujemy się na jeden z tych wspomnianych wyżej systemów lub po prostu montujemy okap w szafce, aby był niewidoczny, albo eksponujemy go wybierając jak najbardziej designerskie rozwiązanie.

Kiedy przyglądamy się zaprezentowanym kuchniom praktycznie nigdzie nie widzimy okapu. Jeśli coś zwisa to dekoracyjne oświetlenie a nie okap. Co ciekawe nie widziałam praktycznie okapów – tub zwisających nad wyspami. W wyspie montuje się okap zintegrowany z płytą (Mythos) lub wysuwany nablatowy.

Strasser-Steine

7. REGAŁY

Regały na całą ścianę częściowo zastąpiły w kuchni szafki wiszące. Teraz zamiast typowej zabudowy: szafki wiszące+ plus szafki stojące stosuje się regały plus AGD w zabudowie. Na regałach wyeksponowane są dodatki typowe dla wystroju salonów.

8. WYSPA Z KAMIENIA

Wyspa kuchenna od jakiegoś czasu stanowi prawdziwe Must Have w kuchni, nic wiec dziwnego, że producenci dwoją się i troją, żeby jej wygląd był jak najbardziej atrakcyjny. Czasami jednak ich starania mogą przybrać dosyć nieoczekiwany obrót, szczególnie gdy jako materiał wybiorą marmur. Tej wyspie bliżej do sarkofagu niż dekoracyjnego elementu pomiędzy salonem a kuchnią.

Fendi

Strasser-Steine

9. DREWNO – CIEMNY BRĄZ Z WIDOCZNYM USŁOJENIEM DREWNA

Piękne ciemne drewno z widocznym usłojeniem i czarnymi dodatkami. Jeśli nie czarna kuchnia to jaka? Drewniana. Kiedy w Polsce cały czas sięgamy po jasne drewno, to w mediolańskich kuchniach postawiono zdecydowanie na ciemne odcienie drewna.

Zwróćcie uwagę na dekorację ścian. Sztuka w postaci obrazów trafiła też do kuchni:

10. DODATKI W ZŁOCIE, SZKŁO, BRAK UCHWYTÓW

Sporo było dodatków w złocie, sporo zaobserwować mogliśmy wazonów, kwiatów, oraz dodatków dedykowanych bardziej salonom niż kuchniom. Łatwo można było zauważyć, że współczesne kuchnie przenikają się z salonami, tworząc jedną całość. Nic więc dziwnego, ze z blatów i wysp kuchennych znikają raczej typowo kuchenne dodatki. Na blatach kuchennych równie często możemy znaleźć lampki stojące, designerskie dodatki, ramki na zdjęcia, wazony co typowe kuchenne dodatki.

Wszystko się ze sobą przeplata. Jeden mianownik: ma być elegancko. Złoto widoczne było szczególnie w oświetleniu, bateriach kuchennych oraz wykończeniu szafek.

W niektórych propozycjach kuchnia przeistaczała się też w miejsce do pracy:

Uchwyty

Jeśli chodzi o uchwyty kuchenne, to częściej ich nie było niż były. W kuchniach prezentowanych na targach w Mediolanie przeważały te, w których zrezygnowano z uchwytów. Zaletą kuchni pozbawionej uchwytów jest całkowicie gładka, jednolita powierzchnia, która idealnie sprawdza się w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Brak uchwytów to też brak dodatkowych kosztów, jakie trzeba przeznaczyć na ich zakup. Popularne były też kuchnie z frezowanymi lub wpuszczanymi we front uchwytami.

A tu kilka propozycji ciekawych uchwytów, które się gdzieniegdzie pojawiały:

Przeważały baterie z ruchomą wylewką (jak na przykład bateria Active Plus):

Ciekawym rozwiązaniem była częściowo ruchoma wyspa, na przykład w kuchni poniżej elementem ruchomym był drewniany blat stolika.

Co jeszcze wpadło mi w oko?

Nietypowe wykończenie wyspy:

Podświetlany blat:

Ciekawa bateria:

Czasem mam wrażenie, że kuchnia przestała być już kuchnią lub tylko kuchnią. Co myślicie o najnowszych trendach kuchennych na sezon 2018/2019? Czy któraś kuchnia wpadła Wam w oko? Jakie tegoroczne trendy bylibyście skłonni zastosować u siebie?

A jeśli poszukujecie więcej trendów z Mediolanu, to na pewno zainteresują Was posty:

MEDIOLAN 2018: TRENDY W DREWNIE

MEDIOLAN: TRENDY KOLORYSTYCZNE 2018/2019

MEDIOLAN 2018: CO MAJĄ DO POWIEDZENIA MŁODZI PROJEKTANCI? (VENTURA PROJECTS)

MEDIOLAN 2018 – PIERWSZE WRAŻENIA

 

 

Related Posts