REMONT W 10 KROKACH. MAŁY DOMEK PROJEKTANTA.

by Kasia Bobocińska

Zaraz po święcie Trzech Króli, 7 stycznia zaczęliśmy remont naszego małego domku. Projekt nazwaliśmy MAŁY DOMEK PROJEKTANTA. O tym, dlaczego na naszej działce stoją dwa domki, a nie jeden (KUPILIŚMY NIE JEDEN A DWA STARE DOMY), do czego używany był mały domek przed remontem oraz w jakim był stanie opisałam Wam szczegółowo we wpisie MAŁY DOMEK PROJEKTANTA. Kiedy codziennie relacjonowałam Wam postępy podczas remontu prosiliście mnie o szczegóły dotyczące kolejnych etapów remontu oraz konkretne nazwy produktów. Obiecałam, że przygotuję dla Was wpis poświęcony wszystkim etapom remontu oraz materiałom użytym w projekcie. 

Dzięki temu, gdy pojawią się pytania „Skąd podłoga?”, „Skąd listwy?”, „Ile schnie podłoga betonowa?”, łatwo będę mogła Was skierować do tego wpisu. Będzie on, mam nadzieję, bardzo przydatny dla osób, które planują wymienić podłogę w starym domu lub mają podobne pomieszczenie do remontu. Jeśli jesteście ciekawi relacji krok po kroku z remontu  MAŁEGO DOMKU PROJEKTANTA to zapraszam Was na mojego Instagram, w zakładkach: REMONT 2020 oraz REMONT MAŁEGO DOMKU znajdziecie wszystkie zapisane relacje. A teraz zaczynamy, o to remont starego domu w 10 krokach. W sumie ten post równie dobrze mógłby brzmieć, co nas czeka, gdy zabierzemy się za remont Starego domu. 

KROK 1 – DOPROWADZENIE ELEKTRYKI I RUR OCIEPLANIA

Wszystkie relacje dotyczące poszczególnych prac w Starym Domu znajdziecie we wpisach DZIENNIK REMONTU. Jedną z pierwszych prac, jaką wykonaliśmy na początku remontu, było doprowadzenie do MAŁEGO DOMKU PROJEKTANTA ogrzewania, a właściwie rur oraz elektryki. Tym samym połączyliśmy dwa domki. Do zeszłego roku, kiedy modernizowaliśmy kotłownie, rury nie były połączone z piecem. Obecnie cały system jest już sprawny. Jak widzicie na zdjęciach, mój mąż wykopał rów od kotłowni w starym domu do Małego Domku Projektanta.  

remont starego domu w 10 krokach

Pierwszym etapem prac, było dokładne zaplanowanie i zaprojektowanie instalacji wedle przeznaczenia Małego Domku. Gdybyśmy nie podjęli tych kroków wcześniej, to domek nie byłby połączony z instalacją grzewczą. Jak widzicie, w domku nigdy nie było kaloryferów. Był ogrzewany najprawdopodobniej za pomocą pieca kaflowego (po zdjęciu podłogi część, gdzie stał kiedyś piec była wybetonowana). Po doprowadzeniu rur, mogliśmy pomyśleć o ogrzewaniu za pomocą kaloryferów.

KROK 2 – WYNIESIENIE MEBLI I ZBICIE PŁYTEK W ŁAZIENCE

Ten krok powinien być pierwszy, bo przygotowywania do remontu rozpoczęliśmy od wyniesienia mebli i zdjęcia starych paneli podłogowych. Usunęliśmy stare meble (oprócz kredensu, którego nie byliśmy w stanie ruszyć) oraz  zabraliśmy się za zbijanie płytek w łazience.

remont starego domu w 10 krokach

Wszystko co byliśmy w stanie zrobić sami, zrobiliśmy. Dzięki temu czas właściwego remontu odrobinę się skrócił.

remont starego domu w 10 krokach

Część desek z domku użyliśmy do uzupełnienie starej podłogi w pokoju chłopców, stąd widoczne na zdjęciach braki. 

KROK 3 – ELEKTRYKA

Niezmiernie ważnym etapem było położenie zupełnie nowej elektryki. Nie chcieliśmy powielać błędu z naszego starego Domu, gdzie elektryka była tylko częściowo wymieniona na nową a w większości przypadków, była rozprowadzana na nowo w oparciu o istniejące puszki. Efekt jest taki, że na piętrze wszystkie kontakty nie są uziemione. 

Dlatego w tym projekcie, nasz zaufany elektryk położył zupełnie nową elektrykę, co najważniejsze z uziemieniem. Dlaczego to ważne?Jak na biuro przystało będziemy mieć tu sporo elektroniki, w postaci komputerów, drukarki, monitorów. Nie chciałabym, aby podczas burzy, sprzęt był narażony na działanie piorunów.

remont starego domu w 10 krokach

MAŁY DOMEK PROJEKTANTA STAN – STYCZEŃ 2020

Tyle udało się nam zrobić do stycznia 2020, czyli przez dwa lata od zakupu domku. 

remont starego domu w 10 krokach

Do prac przygotowawczych należy też zaliczyć czyszczenie komina, które skończyło się tak:


KROK 4 – POWIESZENIE KALORYFERÓW

Fachowcy weszli do domku na początku stycznia, zaraz po Święcie Trzech Króli. Ze względu na temperatury na zewnątrz, pierwszym etapem prac, było powieszenie i podłączenie grzejników. Bez dobrego ogrzewania domku nie wyschły by nam ściany a materiały użyte przy remoncie mogłyby ulec zniszczeniu.  

Skąd grzejniki?

Pytaliście skąd są grzejniki. W domku powiesiliśmy dwa grzejniki Purmo z serii Delta (Purmo Delta Laserline), które przypominają wyglądem tradycyjne grzejnik żeberkowe.

KROK 5 – PODŁOGA. STYROPIAN + WYLEWKA + PŁYTA OSB

Na początku usunęliśmy stare deski.

Kiedy deski były już usunięte, wybraliśmy spod podłogi wszystkie śmiecie. Zdjęliśmy legary i ułożyliśmy na całej powierzchni styropian. Kiedy styropian był już ułożony na całej powierzchni domku wylaliśmy betonową wylewkę tzw. “chudziak”.

Wylewka została wylana w piątek, natomiast w poniedziałek położyliśmy ponownie legary i przykręciliśmy do nich płyty OSB.

Kiedy można położyć podłogę po zrobieniu wylewki betonowej?

My położyliśmy po 2 dniach, ale uwaga, nasza płyta OSB nie miała styku z wylewką a w domku są specjalnie otwory wentylacyjne. Właściwą podłogę, deskę barlinecką położyliśmy po ponad 2 tygodniach.

KROK 6 – HYDRAULIKA. POSZUKIWANIE USTERKI

To była zabawa. Cały dzień, dosłownie cały dzień do późnych godzin wieczornych zajęło nam poszukiwanie usterki hydraulicznej, która powodowała, że ściana była zawilgotniała. W końcu skończyło się zbiciem betonowej posadzki w łazience oraz wykopaniem podkopu 1,5 m w dół, żeby odsłonić całą instalację hydrauliczną.  Dzięki naszej zawziętości udało się znaleźć przeciek i miejsce, w którym woda pod dużym ciśnieniem wydostawała się z rury. Dopiero wtedy mogliśmy położyć nową instalację hydrauliczną pod planowane wyposażenie łazienki!

KROK 7 – STRYCH SPRZĄTANIE I POŁOŻENIE PŁYT OSB;
MONTAŻ WŁAZU

Moim marzeniem było zrobienie wejścia na strych, abym mogła tam wchodzić za każdym razem, gdy mam na to ochotę. Dotychczasowego wejścia nie używałam, z obawy, ze coś spadnie mi na głowę. Marzyło mi się zaadaptowane poddasze. Musicie wiedzieć, że ze względu na specyfikę mojej pracy mam masę elementów dekoracyjnych, wzorników etc, których nie mam gdzie przetrzymywać! Pomyślałam, że remont poddasza sprawi, że wreszcie będę miała miejsce na przechowywanie rzeczy związanych z pracą. 

KROK 8 – POŁOŻENIE GŁADZI

Zanim zabraliśmy się za wyrównanie ścian na suficie za pomocą elastycznego kleju zamontowaliśmy siatkę montażową. Dzięki temu usztywniliśmy sufit, który miejscami się ruszał. Zrobiony był z tradycyjnych materiałów i miejscami prześwitywała przez niego słoma.

Siatka montażowa, której używaliśmy stoi w rogu pokoju.

Kiedy ściany były już osuszone, po znalezionej niedawno usterce hydraulicznej, zostały dokładnie obskrobane z farby a następnie położono na nie pierwszą warstwę gipsowej zaprawy tynkarskiej Goldband (zajrzyjcie i zobaczcie jak sobie radziłam sama z Goldbandem – JAK POŁOŻYĆ SAMODZIELNIE TYNK GIPSOWY?). Na tak przygotowane podłoże położyliśmy jeszcze dwie warstwy gładzi, która została przepięknie wyszlifowana! 

KROK 9 – MONTAŻ LISTW PRZYSUFITOWYCH

W małym domku położyliśmy, jak dotąd,  dwa rodzaje listw.  Planujemy położyć następne, ale najpierw musimy pomalować ściany. Pierwsze listwy, to listwy przysufitowe (listwa gzymsowa gładka Creativa LGG-08). Ten sam model położyliśmy w salonie i w jadalni: “Zimowa odsłona salonu“‘ “Jadalnia zajrzyjmy do środka” a druga to obramowanie drzwi: NMC Wallstyl WL6. Kiedy na ścianach pojawi się kolor zobaczycie jak przecudnie będą się prezentować w Małym Domku!

Z czego wykonana jest listwa?

Najczęściej pytaliście mnie z czego wykonana jest listwa? Czy jest plastikowa? Otóż nie. Listwa wykonana jest z z twardego polistyrenu. To taki materiał, tworzywo sztuczne, z którego tworzony jest styropian oraz styrodur. Ten ostatni dobrze znamy z posta o obudowie wanny –OBUDOWA WANNY DIY. Styrodur to inaczej polistyren spieniony.

KROK 10 – POŁOŻENIE PODŁOGI I PŁYTEK WIELKOFORMATOWYCH MONOLITH

Do Małego domku Projektanta wybraliśmy podłogę marki Barlinek z kolekcji Senses- BARLINEK DĄB EXCITE. Uwielbiam ten ciepły, naturalny kolor drewna. Początkowo chciałam położyć ją w całym domku. Ostatecznie, w ostatniej chwili trochę się przestraszyłam drewna w łazience i zdecydowałam się położyć dwie płyty wielkoformatowe Industrio Tubądzin w kolorze Anthrazite. Taką samą położyliśmy w “części salonowej”, gdzie docelowo ma stanąć dodatkowy system grzewczy! To płytki, które wykorzystałam do zrobienia parapetu w starym domu: 

Jak połączyłam drewno z płytkami?

Sporo osób zainteresował sposób połączenia płytek z drewnem. Zamiast używać widocznych listw metalowych o szerokości 2 cm w to miejsce wpuściliśmy kit do parkietu Soudal !

Kontakt w podłodze

Sporo osób było zainteresowanych umieszczeniem w podłodze kontaktu. Dzięki niemu nie będziemy musieli ciągnąć kabli od ściany i praca na środku biura będzie bardziej estetyczna. Mój kontakt kupiłam na Allegro. Jest to kontakt chowany w blat! Tak, nie w podłogę a w blat kuchenny! 

Wentylacja kominka

Spodobała Wam się też kratka kominkowa żeliwna. Zamówiłam ja oczywiście przez internet w sklepie zielinski.waw.pl.

Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe kupuję na Allegro. Te same listwy kupiłam kiedyś w Vox. Były one jednak 2-3 razy droższe. To chyba najtańsze listwy jakie są dostępne na rynku. Koszt to 7,60zł/mb. Listwy są 2 metrowe, więc za kwotę 7,60zł macie 2 metry listwy! W wyszukiwarce allegro wpiszcie “10cm LISTWA PRZYPODŁOGOWA PODŁOGOWA COKÓŁ” a bez problemu znajdziecie listwy jakich użyłam!

Podsumowując, poniżej przygotowałam dla Was zestawienie wszystkich materiałów,  jakie dotąd użyliśmy przy remoncie małego domku:

– grzejnik Purmo , Delta Laserline

– podłoga Barlinek, Dąb Excite

– listwy dekoracyjne przysufitowe – Listwa gzymsowa gładka Creativa LGG-08, tapetujemy.pl

– listwy dekoracyjne obramowanie drzwi – NMC Wallstyl WL6, tapetujemy.pl

INDUSTRIO Anthrazite płytka podłogowa 79,8X79,8, Tubądzin

kit do parkietu Soudal

– Gniazdo chowane w blat z frezowanym płaskim rantem, Allegro

– kratka wentylacyjna, zielinski.waw.pl

– listwa przypodłogowa podłogowa cokół  biała 10cm, 7,60/m, Allegro.pl

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to piszcie koniecznie. Postaram się Wam pomóc! Nie zapominajcie też o grupie: “W starym domu!” Tam na pewno znajdziecie osoby, które pomogą Wam w remoncie. 

Related Posts